Членството на Македонија во НАТО во фокусот на средбата на Иванов со Дармановиќ


Скопје, 9 ноември, 2017 - 13:47 (META) 

Македонија и Црна Гора имаат идентични надворешно-политички цели и треба да се фокусираат на нивна реализација преку интензивна меѓусебна соработка на билатерален и регионален план, било заклучено на денешната средба меѓу македонскиот претседател, Ѓорге Иванов и министерот за надворешни работи на Црна Гора, Срѓан Дармановиќ кој е во официјална посета на земјава.

Иванов посочил дека членството на Македонија во Европската Унија и во НАТО е од клучно значење за стабилноста и просперитетот на целиот регион и го нагласил интересот за интензивирање на политичко-безбедносната соработка со Црна Гора во контекст на членството во НАТО.

– Евроинтеграцијата на државите од Западен Балкан е од суштинско значење за регионалната стабилност и развој. Потребна е јасна перспектива за приклучување кон ЕУ и силна поддршка за забрзување на НАТО интеграцијата на Република Македонија – порачал Иванов на средбата и го поздравил „позитивниот извештај на Европската комисија и охрабрувачките пораки од високи претставници на ЕУ во однос на лојалноста на Црна Гора во зачувувањето на заедничките европски вредности“.

Шефот на црногорската дипломатија, Срѓан Дармановиќ истакнал дека еден од приоритетите на Црна Гора, како иден претседавач со Јадранската повелба, ќе биде поддршка за НАТО интеграциите на Македонија.

Иванов и Дармановиќ, како што информираат од кабинетот на претседателот, размениле мислења и за актуелните политички случувања во Македонија и во Црна Гора, како и за состојбите во регионот и Европа.


Дармановиќ: Ако реформите одат добро, Македонија би требало да биде дел од ЕУ во 2025


Скопје, 9 ноември, 2017 - 11:58 (META) 

Македонија и Црна Гора имаат отворени и неоптоварени билатерални односи, но потребно е да се работи на подобрување на економската соработка меѓу двете земји, оценија по денешната средба шефот на македонската дипломатија Никола Димитров и неговиот црногорски колега, Срѓан Дармановиќ.

На средбата, како што соопштија, било разговарано за искористување на потенцијалите за економска, но и за соработка на полето на културата и на транспортот.

Министрите заклучиле дека двете земји делат иста визија за стабилен и просперитетен регион и за европска и евроатлантска интеграција на целиот регион. Во контекст на тоа, Дармановиќ соопшти дека официјална Подгорица, која досега има 28 отворени и три затворени поглавја во преговорите за влез во ЕУ, е подготвена да го сподели своето искуство за да и помогне на Македонија побрзо да напредува во евроинтеграциите.

На новинарско прашање, дали Македонија би можела да ги стигне Црна Гора и Србија и до 2025 година заедно да станат дел од ЕУ, министрите изразија надеж дека земјата ќе влезе во овој пакет и дека ќе има јасни критериуми и исти услови за сите.

– Црна Гора смета дека секоја земја треба да биде оценувана според постигнатите резултати. Сметаме дека тој принцип е одличен за секоја земја-кандидат. Тој принцип може да биде особено корисен и за Македонија. Ако реформите одат добро, зошто Македонија не би влегла во кругот на овие земји кои се спомнати. Изјавата на претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер е охрабрувачка – рече Дармановиќ.

Димитров повтори дека Владата ќе направи сè за да го фатат возот и да ја убедат Комисијата и нејзиниот претседател, во документот што ќе биде објавен во февруари да има простор Македонија да го надомести заостанатото во евроинтеграциските процеси.


Заев и Марковиќ договориле авионска линија Скопје – Подгорица – Сараево


Скопје, 3 ноември, 2017 - 11:04 (META) 

Премиерот Зоран Заев, вицепремиерот Кочо Анѓушев и министрите Крешник Бектеши и Рената Треневска-Дескоска, вчера имале средба со премиерот на Црна Гора, Душко Марковиќ, на која било договорено да се воведе авионска линија Скопје – Подгорица – Сараево.

– Сакам да објавам дека е усогласен текст помеѓу Република Македонија, Република Црна Гора и Република Босна и Херцеговина, што ќе биде испратен до сите авионски компании што работат во овој регион, за да испратат понуда за воспоставување авионска линија на релација Скопје – Подгорица – Сараево и обратно, за да можеме ова важно прашање конечно да го решиме. Веруваме дека сето тоа ќе овозможи нови економски перспективи, но и секаков друг вид соработка, туристичка, културна соработка, соработка во областа на спортот, на образованието и од сите други аспекти на секојдневниот живот на граѓаните – изјави Заев по средбата.

Премиерите на средбата констатирале дека земјите немаат отворени прашања и се согласиле дека интензивирањето на соработката во регионот ги отвора евроатлантските перспективи за државите.


Толушиќ до Шаровиќ: Хрватска ќе ги намали таксите за извоз на овошје и зеленчук


Сараево, 8 август, 2017 - 14:57 (META) 

Таксите за извоз на овошје и зеленчук во Хрватска, од земји кои не се во ЕУ, ќе бидат намалени, му соопштил денеска хрватскиот министер за земјоделство, Томислав Толушиќ, на босанскиот министер за надворешна трговија и економски односи, Мирко Шаровиќ.

Како што јавува „Радио Слободна Европа“, сепак, засега не се знае дали Хрватска ќе ги задоволи барањата на земјите од регионот, Македонија, Србија, Црна Гора и БИХ, за таксите да бидат усогласени со европскиот правилник. Одговорот на ваквите барања ќе биде познат на состанокот кој во следните недели ќе се одржи во Подгорица и во Дубровник.

Босанскиот министер Шаровиќ за РСЕ рече дека преговорите со Хрватска продолжуваат и во следните денови, имајќи предвид дека и самиот министер Толушиќ рекол дека „цените на таксите се превисоки“.

И македонскиот министер за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, денеска телефонски разговарал со својот хрватски колега Толушиќ, поради зголемените хрватски такси. Толушиќ, како што соопштија од македонското Министерство за земјоделство, шумарство и водостопанство, покажал интерес за наоѓање решение за настанатиот проблем.


Црна Гора го зголеми ДДВ од 19 на 21 отсто


Подгорица, 27 јули, 2017 - 10:13 (META) 

Црногорското собрание вчера ја усвои измената на законот за данок на додадена вредност, со кој ДДВ од 19 се зголемува на 21 отсто.

Измените на ДДВ, кои ги предложи владата, треба да стапат на сила од јануари следната година и треба да ѝ помогнат на Црна Гора во справувањето со големиот јавен долг, кој изнесува околу 65 отсто од домашниот бруто-производ.

Големиот јавен долг на Црна Гора предизвикува загриженост особено кај Меѓународниот монетарен фонд, Светската банка и кај други финансиски организации, кои ѝ сугерираат на официјална Подгорица да направи фискална консолидација.


Над Сплит облак од чад, во Бока Которска гаси пожарникарски авион


Сплит, 19 јули, 2017 - 11:44 (META) 

Голем облак од чад се надвива над хрватскиот град Сплит, кој од понеделникот се бори со пожарите, а изгореа и некои куќи на периферијата. Утрово уште беше активен пожарот на планината Мосор, поради што треба да се интервенира со „канадери“.

Пожарникарите се и понатаму на терен, а во целиот град се до Солин се чувствува непријатен мирис. Поради тоа пожарникарите им препорачуваат на граѓаните да ги затворат прозорците и да ги користат климатизерите. На отворено, тешко се дише иако надлежните смируваат дека воздухот не е толку опасен.

Вчера гореше и кај Љубиње, во Босна и Херцеговина, но утрово сите пожари се изгаснати. Шумските пожари таму беснееја пет дена, а од завчера ги гаснеше хеликоптер на вооружените сили на БИХ. Досега се изгорени илјадници хектари шума и ниска вегетација, но и стока, некои објекти и четириесетина бандери.

На црногорското приморје, пак, од утрово пожарите ги гасне и украински противпожарен авион, кој има капацитет од осум тони вода. Тој првпат полета на задача во 7.20 утрово, од аеродромот во Тиват.

Пожарите се предизвикани од високата температура што предизвика сушење на вегетацијата, а се ширеа бргу поради силниот ветер долж јадранскиот брег во изминатите денови.


Пожари на потегот од Бар до Никшиќ, НАТО и ЕУ ќе испратат помош


Подгорица, 18 јули, 2017 - 10:33 (META) 

Голем број шумски пожари ја зафатија Црна Гора, слично како во соседна Хрватска, а најголем проблем во моментот е пожарот на полуостровот Луштица кај Тиват, каде ако ветерот продолжи да дува, ќе го донесе огнот до куќите. НАТО вети помош за справувањето со пожарите и се очекува таа да стигне денеска. Црна Гора побара меѓународна помош вчера.

Министерот за внатрешни работи, Мевлудин Нухоџиќ, ги посети погодените подрачја на приморјето и процени дека ситуацијата е сериозна, но нема причини за страв и за паника.

– Побаравме помош од Механизмот за цивилна заштита на Европската комисија, во која се вклучени 34 земји. Барањето се разгледува во Брисел и постои можност да добиеме помош во авиони – вели Нухоџиќ.

НАТО вети противпожарни авиони „канадер“, кои Црна Гора ги побара вчера.

Вчерашниот ден беше многу тежок за пожарникарите и за жителите на црногорското приморје. Од населбата Понте Весло на полуостровот Луштица, беа евакуирани 40 луѓе. Неколкумина поради пожарот скокнале в море и чекале помош еден час. Засега нема повредени, а загрозените со чамци се префрлани во Здравствениот дом во Херцег Нови.

Инаку, активен е и пожарот кај Сутоморе, на Голо Брдо, но тој е локализиран и не се загрозени куќите. Пријавен е и пожар кај Паштровичи. Кај Будва гори Паштровска Гора, но тој пожар е под контрола. Во Котор нема пожари, но пожарникарите се на готовс.

Кај Тиват, освен пожарот на Луштица, од ноќеска гори и на Забрѓе. Иако не се загрозени станбени објекти, ситуацијата се менува од час во час.

Кај Херцег Нови има пожари кај Росе, на ’ртот Весло, кај Обосник, но и таму не се загрозени станбени објекти.

Гори и на периферијата на Подгорица, во непристапни места на ридовите. Пожар има и околу Цетиње, но не се загрозени куќи или згради. Кај Даниловград има два шумски пожари, а кај Никшиќ три, но таму нема опасност за станбени објекти.


Пожари во Подгорица, пламенот висок десетици метри


Подгорица, 16 јули, 2017 - 18:36 (META) 

Голем шумски пожар изби денеска попладне кај трговскиот центар „Делта“, во главниот град на Црна Гора, Подгорица, а пожарникарите се обидуваа да ги заштитат куќите од огнот, чии пламења достигнуваа и до неколку десетици метри во височина.

Набргу голем пожар се прошири и кај Тутунскиот комбинат, а огнот се закануваше да зафати неколку куќи.

Ситуацијата е критична и многу граѓани се вклучуваат да помогнат. Покрај овој пожар, голем пожар има и на вегетацијата во Мареза каде огнот го гаснат три екипи. Влезот во Подгорица од правец на Никшиќ е блокиран, па полицијата ги враќа возилата назад преку Мареза.

Пожар има и во селата Црнци и Лопате. И на овие места загрозени се голем број домаќинства, а четири противпожарни екипи се справуваат со пламените јазици.

Во исто време, пожар гори и кај Суто Море, на јадранскиот брег, како и кај поранешната престолнина Цетиње и кај Даниловград.


Заев до Марковиќ: Приемот на Црна Гора во НАТО е силна мотивација за новата влада


Скопје, 6 јуни, 2017 - 13:14 (META) 

Премиерот Зоран Заев испрати честитка до премиерот на Црна Гора, Душко Марковиќ, за приемот на Црна Гора во Северноатлантската алијанса (НАТО).

„Овој сигнал на отворени врати на Алијансата е силна мотивација за новата влада на Република Македонија да продолжи да работи според демократските вредности и владеењето на правото, вложувајќи во потребната модернизација на Армијата според стандардите на НАТО, за во најкус можен рок да ја обезбеди атлантската иднина и на Република Македонија“, се вели во честитката на Заев.

Во честитката се додава дека примерот што го дава Црна Гора е порака дека ако има политичка волја и граѓанска свест за важноста на потребните реформски процеси, тогаш нивното исполнување се реализира со потребната динамика и тоа ги отвора перспективите и за луѓето и за државата.

„НАТО е, пред сè, сојуз на демократии и граѓаните на Македонија, на Црна Гора и на целиот регион имаат потреба да бидат дел од цивилизираниот свет што носи стабилност и безбедност“, се додава во честитката.


Русија депортираше црногорски пратеник


Подгорица, 29 мај, 2017 - 12:07 (META) 

Пратеник на црногорнскиот парламент и висок функционер на Демократската партија на социјалистите, Миодраг Вуковиќ, денеска е депортиран од Москва во Црна Гора, откако ноќта ја мина во транзитната зона на аеродромот „Домодедово“.

Вуковиќ патувал од Црна Гора преку Москва за Минск, каде се одржува парламентарен собир на Централно-европската иницијатива.

Граничната полиција го задржала Вуковиќ на аеродромот и му укажале дека руските власти го сметаат за персона нон грата.

Вуковиќ не можел да ја напушти Москва до утринава, кога му било дозволено да се качи на авионот кој летал за Тиват.
Односите меѓу Русија и Црна Гора се затегнаа поради амбициите на официјална Подгорица за влез во НАТО, а тензиите кулминираа минатата година, кога на парламентарните избори во Црна Гора, црногорските власти ја обвинија Москва дека се обидела да изврши преврат и атентат на тогашниот црногорски премиер Мило Ѓукановиќ. Русија категорично ги отфрли ваквите обвинувања.