Советот за безбедност на ОН повика на спречување на ескалацијата на судирите во Сирија


Њујорк, 10 април, 2018 - 10:25 (META) 

Специјалниот пратеник на Обединетите нации за Сирија, Стефан де Мистура за време на заседувањето на Советот за безбеденост на Обединетите нации рече дека во смртоносните напади на Сирија, прв приоритет мора да биде заштита на цивили.

Тој повика на потполно почитување на Резолуцијата на Советот за безбедност 2401 со која се бара прекин на војната и обезбедување на услови кои би овозможиле испорака на хуманитарна помош и медицинска евакуација на оние на кои им е најпотребна.

Американската амбасадорка во ОН, Ники Хејли изјавила дека САД ќе одговорат на наводниот хемиски напад.

„Хемиското оружје се користи против сириските мажи, жени и деца. Историјата ќе забележи дали Советот за безбедност ќе ја изврши својата должност или ќе покаже потполн неуспех да ги заштити луѓето во Сирија“, изјавила Хејли.


Најмалку 23 цивили загинале во воздушни напади во Јемен


Сана, 2 јануари, 2018 - 10:12 (META) 

Најмалку 23 цивили вчера загинале во бомбардирање на јеменскиот пристанишен град Ходеида, што го извршила коалцијата предводена од Саудиска Арабија, соопштиле безбедносни претставници на Јемен и очевидци, јавуваат светските агенции.

Според нивните тврдења во воздушните напади биле повредени осум луѓе.

Меѓународната организација за човекови права ја обвини арапската коалиција дека бомбардира места каде се собираат цивили – пазари, болници, станбени подрачја ширум Јемен, откако во 2015 година ја почна интервенцијата против Хутите.

Во граѓанската војна во Јемен досега загинаа повеќе од 10.000 цивили.


Во нападите на арапската коалиција во Јемен убиени 109 цивили, соопшти ОН


Женева, 28 декември, 2017 - 18:56 (META) 

Во воздушните напади на арапската коалиција предводена од Саудиска Арабија во Јемен загинале 109 цивили за десет дена, соопшти денеска координаторот на Обединетите нации (ОН) за хуманитарни прашања, Џејми Мекголдрик, јавуваат светските агенции.

Според него, меѓу жртвите се 54 лица кои биле убиени во воздушните напади на пазар во западната провинција Таиз, како и 14 лица од едно исто семејство убиени во напад на имот во провинцијата Ходеида.

Мекголдрик изјави дека ваквите инциденти покажуваат непочитување кон човечкиот живот и упати критики до сите страни во судирот, вклучително и до коалицијата предводена од Саудиска Арабија, кои како што рече продолжуваат со оваа апсурдна војна.

Арапската коалиција од март 2015 година бомбардира позиции на шиитските бунтовници во Јемен. Коалицијата го поддржува претседателот на Јемен, Абед Рабо Мансур Хади, кој беше принуден да побегне од земјата.

Во граѓанската војна во Јемен досега загинаа речиси 9.000 луѓе, десетици илјади се ранети, а повеќе од три милиони се бегалци. Здравствената и санитарната инфраструктура во земјата е речиси целосно уништена.

Јемен е погоден и од тешка хуманитарна криза, пред се поради недостиг на храна.


Најмалку 14 лица се убиени, а осум се ранети во напад во Мексико


Мексико Сити, 27 септември, 2017 - 11:09 (META) 

Најмалку 14 лица се убиени, а осум се ранети во напад на вооружена група на центар за рехабилитација на северот на Мексико, соопшти полицијата.

Вооружената група синоќа упаднала во центарот за лекување наркозависници „Обединети семејства“ и почнала да пука на луѓето, каде што во тој момент биле 25 лица.

Во последната деценија, најмалку шест напади се извршени врз рехабилитациски центри, а за најголем дел од нив се одговорни членовите на банди кои сакаат да се пресметаат со нивните ривали што се кријат во тие центри.


Најмалку 13 цивили загинале во напади на северот на Авганистан


Кабул, 12 август, 2017 - 11:37 (META) 

Најмалку 13 цивили, меѓу кои жени и деца, загинале во северниот дел на Авганистан, кога нивната куќа била погодена во артилериски напад, соопштиле официјални претставници.

Куќата, како што јавуваат агенциите, била погодена синоќа за време на борбите во провинцијата Фарџаб. Полицијата соопштила дека во нападот се повредени уште двајца цивили.

Засега не е познато дали цивилите настрадале во напад на талибанците или на авгинистанските безбедносни сили.

Провинцијата Фарџаб во последните неколку месеци е средиште на судирите помеѓу талибанците и авганистанските безбедносни сили, а активистите ги обвинуваат и двете страни дека гаѓаат цивили.


Единаесет цивили убиени во напад во Сирија


Дамаск, 26 јули, 2017 - 11:59 (META) 

Најмалку 11 цивили загинаа во воздушните напади во Сирија во изминатите 24 часа, соопшти Сириската опсерваторија за човекови права.

Во нападот на периферијата на Дамаск се убиени осум лица, меѓу кои има и деца, соопштија опозициските активисти.
Како што се наведува, тоа е прв инцидент откако Русија пред три дена соопшти дека постигнала спогодба со сириската опозиција за примирје на границите на безбедносната зона.

При нападот е направена материјална штета, а како што наведуваат жители на Дамаск, бунтовниците околу еден час подоцна истрелале неколку гранати кои паднале во близина на амбасадата на Русија, но нема информации за жртви.

Во новите напади во Источен Гути, како и во градот Арбин и во околината загинале уште три лица, соопшти Сириската опсерваторија за човекови права.


ОН: 173 загинати, 100.000 заробени лица во Рака


Рака, 28 јуни, 2017 - 20:54 (META) 

Високиот комесар за човекови права на Обединетите нации, Зеид Раад ал Хусеин, соопшти дека овој месец најмалку 173 цивили се убиени во операција против Исламска држава во Рака.

Тој соопшти дека 100.000 цивили се заробени во тој сириски град.

Светските агенции пренесуваат дека Ал Хусеин ги изнел овие податоци во време кога борците со поддршка од САД водат борба за преземање на Рака од рацете на Исламска држава.

Ал Хусеин ги повика сите страни, вклучувајќи ја и меѓународната заедница, да ги преземат сите можни мерки за да ги поштедат животите на цивилите заробени во тој град.

– Цивилите не смеат да бидат жртвувани заради брзите воени победи – соопшти високиот комесар за човекови права на ОН.


ОН ги обвинија сириските власти за страдањата на цивилите


Њујорк, 31 мај, 2017 - 10:41 (META) 

Високиот комесар на ОН за хуманитарна помош, Стивен О’Брајан, ја обвини сириската влада дека ги користи цивилите како „воена тактика“, одбивајќи да им достави хуманитарна помош на жителите на окупираните градови, што ги принудува цивилите да избираат меѓу глад и бегање на несигурни локации.

Тој истакна пред Советот за безбедност на ОН дека илјадници Сиријци во најмалку 10 градови во изминатите неколку месеци се соочиле со овој избор, вклучувајќи го и источниот дел на Алепо, кој до неодамна беше под контрола на бунтовниците, како и градовите Мадаја и Забадани.

Во последните недели, О’Брајан рекол дека илјадници Сиријци се префрлени во населбата која е под опсада во Дамаск, Хомс и во Џарабулс.

– Евакуациите следеа по повеќегодишни интензивни воздушни напади, гранатитање и снајперски напади. Тактиката е премногу очигледна – да се направи животот неподнослив, а смртта очекувана – рече високиот комесар.

Тој оцени дека тактиката на сириската влада претставува „монструозен облик на суровост“, која се спроведува над цивилите.

О’Брајан истакна дека ОН во април и во мај од властите во Дамаск побарале дозвола за достава на хуманитарна помош за повеќе од милион луѓе, но дека е одобрена достава за само 266.750 лица.


Шест цивили убиени во Алепо


Лондон, 12 јануари, 2017 - 10:59 (META) 

Најмалку шест цивили, од кои четири деца, денеска загинаа во Алепо, соопшти сириската Опсерваторија за човекови права со седиште во Лондон.

Опсерваторијата тврди дека одговорни за нападот се сириските владини сили.

Во соседната провинција Идлиб, најмалку 22 милитанти се убиени во воздушните напади во последните 24 часа, наведоа од опсерваторијата, додевајќи дека некои удари ги извеле авиони на сириските сили, а некои авиони на коалицијата предводена од САД.


Во Ирак во 2016 година загинале 6.878 цивили


Багдад, 3 јануари, 2017 - 10:15 (META) 

Во текот на 2016 година, во Ирак загинале најмалку 6.878 цивили, соопштија од Обединетите нации.

Мисијата на ОН за помош на Ирак (УНАМИ) во соопштение наведе дека за време на минатата година повредени биле најмалку 12.388 цивили, додавајќи дека тие податоци не ги вклучуваат жртвите помеѓу цивилите во западната провинција Анбар во мај, јули, август и во декември.

Овие бројки „мораат да се сфатат како апсолутен минимум“, соопштија од ОН, наведувајќи дека мисијата не била во можност да потврди случаи на цивилни жртви во зоните на конфликтот, како и тие што го изгубиле животите поради „секундарни ефекти на насилство“ како недостатоци на вода, храна, лекови и на здравствена нега.

Според податоците на мисијата УНАМИ, во 2015 година во Ирак биле убиени најмалку 7.515 цивили.