„Пакт против Србија“ нема, ама за српско „Ало“ има па има!


Скопје, 4 декември, 2018 - 17:22 (META) 

Српскиот таблоид „Ало“, најавувајќи го почетокот на самитот на Централноевропската иницијатива во Загреб пишуваше дека на самитот во Загреб ќе се разговарало и за формирање на пактот, кој стана главна тема во балканските медиуми, по изјавите на косовскиот вицепремиер Енвер Хоџај за хрватскиот весник „Вечерњи лист“. Ова е само ден откако македонскиот премиер Зоран Заев, повикан од пратеникот Иван Стојиљковиќ, категорично демантираше дека имало какви било разговори во кои тој бил вклучен, за пакт на Македонија, Црна Гора, Хрватска и Косово за Србија,

Во текстот на „Ало“ со наслов „НИ ПОДГОТВУВААТ ЗЛО Еди Рама стигнува во Загреб и потпишува ДОКУМЕНТ што се заканува да ја уништи Србија“, таблоидот, повикувајќи се на хрватскиот весник „Јутарњи лист“, се вели дека според шпекулациите, на маргините на самитот една од темите на средбите на премиерите на Хрватска и Македонија, Андреј Пленковиќ ќе биде создавање на пакт против Србија.

Темата ја покрена Енвер Хоџај преку хрватскиот весник „Вечерњи лист“. Но тој завчера за црногорската телевизија „Антена М“ демантираше дека воопшто споменал формирање пакт против Србија.

– Никогаш ништо не сум рекол за создавање регионален пакт против Србија – изјави Хоџај за телевизијата.

Тој сепак наведе дека стои зад се друго што рекол за „Вечерњи лист“, како мешањето на Србија во потткопувањето на државноста на Косово и во внатрешните прашања на Црна Гора и Македонија.

Македонскиот премиер Зоран Заев на прес-конференцијата во неделата запрашан за став околу прашањето кое го отвори косовскиот вицепремиер Енвер Хоџај, дека во Македонија, Хрватска, Косово и Црна Гора се разговарало за пакт против Србија, одговори дека тој се оградува од какви било разговори, бидејќи тие не постоеле.

– Сакам да се оградам од било какви разговори, не постоеле. Никој од нас не побарал вакво нешто ниту пак било разговарано за ова прашање. Само апелирам и до Косово и до Србија да градат пријателство низ дијалог – изјави Заев.

Но и покрај тие деманти од неделата, на кои се придружи и црногорското министерство за надворешни работи, српскиот таблоид „Ало“ вчера во својот краток текст повторно го наведе договарањето, па и потпишувањето на некаков пакт, и покрај тоа што главните личности реагираат дека не се зборувало за такво нешто.

Текстот на „Јутарњи лист“ на кој „Ало“ се повикува, инаку, не е од тој весник, туку е пренесен од хрватската новинска агенција „Хина“, како што прописно е наведено во „Јутарњи“.


Премиерот Груевски ќе се сретне со министрите за надворешни работи на Италија, Бугарија и на Унгарија


Охрид, 15 јуни, 2015 - 10:37 (META) 

Премиерот Никола Груевски денеска ќе се сретне со Паоло Џентилони, министер за надворешни работи на Италија, Даниел Митов, министер за надворешни работи на Бугарија, и со Петер Сијарто, министер за надворешни работи на Унгарија.

Средбите се одржуваат во рамки на Министерскиот состанок на министрите за надворешни работи на земјите-членки на Централноевропската иницијатива.

Средбите ќе се одржат во хотел „Метропол“ во Охрид.


Ѓорге Иванов денеска ќе се сретне со Ивица Дачиќ


Охрид, 15 јуни, 2015 - 10:01 (META) 

Денеска во Охрид, министрите за надворешни работи на државите членки на Централноевропската иницијатива во рамките на претседавањето на Македонија со оваа организација ќе одржат состанок.

Предвидено е на маргините на состанокот, претседателот Ѓорге Иванов да се сретне со Ивица Дачиќ, потпретседател на Влада и министер за надворешни работи на Србија.


Заев и Шекеринска се сретнаа со Соња Локар


Скопје, 24 декември, 2014 - 17:03 (META) 

Зоран Заев, Радмила Шекеринска и претседателката на Форумот на жени на СДСМ, Цветанка Ласкова, денеска се сретнаа со Соња Локар, извршна директорка на мрежата на Централно-европската иницијатива за родови прашања.

На средбата се разговарало за политичката состојба во земјава и во регионот.

– Родовата еднаквост, вклученоста на жените во активниот политички живот и едукацијата на жените се правци во кои треба да работи Македонија како земја што претендира да стане дел од европската заедница – истакнала Локар.

Заев посочи дека вклученоста на жените во партиските активности на Социјалдемократскиот сојуз изнесува 40 отсто и дека нивната улога е важна во носењето на одлуките и во креирањето на политиките на партијата.

Заеднички беше констатирано дека проблемите со кои се соочува земјата, големиот процент на сиромаштија, иселувањето на младите и големиот процент на невработеност директно ги засегаат жените и затоа нивната вклученост во политиката е неопходна за нивно решавање.