!На 1 февруари 2017 година, завршува промотивниот период на слободно користење, без регистрација и без претплата, на содржините на „Мета“, кое беше воведено за да им овозможиме полесен пристап на корисниците до навремени и проверени вести. За начинот на пристап и за претплата, од 1 февруари 2017 година ќе информираме дополнително. При пренесувањето и преземањето на содржините од „Мета“, задолжително е атрибуирање и линкување.

На Блаце откриени 68,5 килограми марихуана


Скопје, 7 јануари, 2017 - 12:38 (META) 

Царинските инспектори завчера на граничниот премин Блаце пронашле околу 68,5 килограми марихуана при контрола на комбе во специјално направен бункер, соопшти денеска Царинската управа.

„Инспекторите завчера околу 22:30 часот на Блаце запреле комбинирано комбе (патничко-товарно) со хрватски регистарски ознаки, управувано од Б.К., хрватски државјанин. При преглед на возилото со царинско куче и рачен скенер, помеѓу задните седишта и делот наменет за товар, бил пронајден специјално направен бункер. Во бункерот биле сместени 39 опаковки со различна големина обвиткани со стреч фолија исполнети со марихуана со вкупна тежина од околу 68,5 килограми“, стопи во соопштението.

Од Царинската управа соопштуваат дека осомничениот Б.К. изјавил дека дрогата ја набавил од лице од Р. Албанија со намера да ја транспортира преку Македонија со крајна дестинација Германија, а за пренесувањето на марихуаната требал да добие парична награда. Цената на западноевропскиот пазар за каде била наменета запленетата марихуана се проценува на 200.000 евра, додека во малопродажба може да биде и двојно поголема.

Против сторителот, Царинската управа ќе поднесе кривична пријава за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“ до надлежното Јавно обвинителство, а сторителот ќе биде изведен пред надлежен судија на претходна постапка.


Притворен албански државјанин осомничен за шверц на 24,5 килограми марихуана


Куманово, 14 октомври, 2016 - 10:49 (META) 

Кумановското јавно обвинителство донело наредба за спроведување истражна постапка против албански државјанин, во чиј автомобил на граничниот премин Табановце, завчера биле пронајдени 24,5 килограми марихуана.

Албанскиот државајнин, како што информираат од јавното обвинителство, се товари за неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори, од член 215, став 1 од Кривичниот законик.

„На 12 октомври, на граничниот премин Табановце при излез од Република Македонија, при извршена контрола на патничко моторно возило, царинските службени лица пронашле 24,5 килограми наркотична дрога – марихуана. Дрогата, спакувана во пакувања со различни големини, била сместена во касета и во специјално направен бункер на подот од возилото“, стои во соопштението на обвинителство.

Вчера, јавниот обвинител што го води случајот извршил распит на осомничниот, кој, како што информираат оттаму, делумно го признал делото за кое се товари.

На барање на обвинителот, судија на претходна постапка на албанскиот државјанин му одредил притвор од 30 дена.


Македонската и албанската царина заедно ќе се борат против царински измами


Подградец, 17 јуни, 2016 - 13:22 (META) 

Во Поградец, Република Албанија, се одржа билатерална средба помеѓу царинските управи на Република Македонија и на Република Албанија.

Состанокот на делегациите, предводени од директорите на двете служби, се одржа во насока на зајакнување на соработката помеѓу двете земји, воспоставена во рамките на Спогодбата за билатерална соработка помеѓу Република Албанија и Република Македонија за заемна помош и соработка помеѓу царинските органи.

Двете делегации разговарале за унапредување на електронската размена на царински податоци за спречување царински измами во двете земји, унапредување на соработката на оперативно ниво при вршењето на тековното царинско работење, координирање на активностите во насока на олеснување на трговијата и на безбедноста, како и за меѓусебна соработка помеѓу службите при имплементирање на современите компјутерски системи.

Претставниците на царините од двете земји усвоиле и повеќе заклучоци кои ќе бидат содржани во акционен план за размена на податоци за спречување на царински измами.

Искажано е задоволство од досегашната соработка и заинтересираност за организирање на нови активности и за размена на искуства што ќе биде од полза за двете страни.


Србија се премислила за екстрадицијата на Даравелски


Скопје, 25 март, 2016 - 13:27 (META) 

Српското министерство за правда го повлекло решението за екстрадиција на поранешниот директор на Царинската управа, Драган Даравелски, изјави денеска министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски.

– Вчера бевме известени дека барањето е прифатено, дека има решение и дека Даравелски ќе биде екстрадиран. Подоцна дојде информацијата дека српското министерство за правда го повлекло решението за екстрадиција – рече Спасовски.

Одговарајќи на новинарско прашање за случајот со личните карти, Спасовски рече дека Специјалното јавно обвинителство ја отвори истрагата „Титаник“ и во рамки на таа истрага, се спроведуваат сите можни активности.


Патник за Албанија „заборавил“ дека во џебот има 7.400 евра


Струга, 29 февруари, 2016 - 15:47 (META) 

Македонската царина запленила 7.400 евра, откриени при личен претрес на македонски државјанин, кој управувајќи автомобил со македонски регистраски таблички, се пријавил за излез од земјава на граничниот премин Ќафасан, кај Струга.

Патникот пријавил дека носи 2.000 евра, но при извршениот личен претрес, во неговиот паричник се пронајдени уште 7.400 евра за кои не поседувал потврда за потекло.

Во согласност со законските прописи, на патникот му се вратени 2.000 евра, износ што резидент може слободно да го изнесе од земјата.


СДСМ повторно побара одговори од надлежните за случајот со Мијалков


Скопје, 18 октомври, 2015 - 17:56 (META) 

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, преку писмено соопштение до медиумите, денеска повторно побара објаснување и одговори од компанијата ТАВ, полицијата, царината и од другите надлежни служби, за тоа како поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Сашо Мијалков, успеал да ги помине аеродромските контроли со пиштол во патната торба.

„Компанијата ТАВ, која управува со аердромот во Скопје, е должна на јавноста во Македонија да ѝ објасни: Дали Сашо Мијалков поминал низ контрола или не? Доколку не поминал, кој го дозволил тоа? Дали при други патувања му вршеле контрола на Мијалков, како и на сите други граѓани? ТАВ и надлежните служби, полиција, царина… ги должат овие информации на јавноста во Македонија. Инволвираните во инцидентот и оние што кријат информации ќе мора да понесат одговорност“, стои во соопштението на СДСМ.

Поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, во четвртокот оваа недела, бил приведен на белградскиот аеродром „Никола Тесла“ откако во куферот му бил најден пиштол. Мијалков по извесно време бил пуштен да го продолжи патувањето.

Од ТАВ вчера соооштија дека пропустот на скопскиот аеродром е последица на „човечка грешка“ и дека во тек е внатрешна истрага за случајот.


Спречен шверц на цигари и на мобилни телефони


Струга, 5 октомври, 2015 - 15:58 (META) 

Девет штеки цигари со албански акцизни маркички се откриени при контрола на автомобил, управуван од албански државјанин, на граничниот премин Ќафасан.

Цигарите се пронајдени во страничните празнини на багажниот простор и под резервната гума на возилото. Тие се привремено задржани, а против лицето е поведена прекршочна постапка.

Истовремено, три нови мобилни телефони „ајфон 6С“ се откриени од мобилните царински тимови при контрола на автомобил, управуван од македонски државјанин, пријавен за влез во државата на истиот граничниот премин.

Мобилните телефони се пронајдени во патна торба, помеѓу личните работи на патник во возилото, исто така македонски државјанин.


Царинска управа на Србија: Во Хрватска патувајте преку околните земји


Белград, 24 септември, 2015 - 19:53 (META) 

Царинската управа на Србија упати апел до патниците од Србија, поради затворањето на хрватските гранични премини, да патуваат преку некоја од околните земји.

Според нивните информации, возилата со српски регистарски таблички не се пропуштаат на хрватските гранични премини. Апелираат, патниците кои имаат српски пасош, или да одат пеш или да се превезат во возила со странски регистарски таблички. На тој начин, можат да влезат на територијата на Хрватска.

– Неколкудневната блокада на граничниот премин Батровци, предизвика создавање на 15 километри долга колона на товарни возила. Многу од нив не можат да го променат правецот на движење бидејќи се условени од меѓународни дозволи за транспорт, кои им налагаат да се движат во тој правец – се вели во соопштението на упрaвата.

 


Молдавски цариници заплениле 130 килограми хероин


Кишинев, 12 август, 2015 - 14:27 (META) 

Молдавски цариници заплениле повеќе од 130 килограми хероин во камион кој превезувал плочки од Украина во Бугарија.

Шефот на царинската служба, Иури Цербан, рекол дека на граничниот премин со Романија во понеделникот вечерта пронашле 250 пакети хероин кои на пазарот вредат помеѓу 10 и 20 милиони евра.

Обвинителот Лилиан Бацалам рекол дека на возачот на камион му бил одреден притвор од 71 час и дека обвинителството побарало негово апсење.


Дали вработен од МВР контактирал со контроверзниот „Хакинг тим“?


Скопје, 14 јули, 2015 - 19:09 (META) 

Во дел од електронската коресподенцијата на контроверзната италијанска компанија „Хакинг тим“, што минатата недела ја објави „Викиликс“, има и службени мејл-адреси што гласат на на Министерството за внатрешни работи, moi.gov.mk.

На прашање на „Мета“ дали во МВР има вработен чиј е-мејл е на листата на контакти на претставници на државни институици од повеќе земји, што си ги разменуваат двајца вработени во „Хакинг тим“, помошникот-министер за односи со јавност  на МВР, Иво Котевски, вели:

„Не знам, можеби имаме, но што е тоа важно“.

Министерот за внатрешни работи, Митко Чавков, вчера не сакаше да ги коментира мејловите објавени од „Викиликс“ и помалку нервозно тврдеше дека МВР нема купено софтвер од „Хакинг тим“.

„Па, не би го коментирал сега „Викиликс“. А министер за внатрешни работи нема купено таков софтвер“, рече Чавков.

На новинарско прашање каков софтвер за следење комуникации користи МВР, Чавков одговори: „Па, не би знаел сега техничката спецификација да ви ја кажам. Тоа е софтверско решение кое е обезбедено поодамна.“

Ултимативен софтвер за следење на комуникациите на интернет каков што не замислил ниту Џорџ Орвел во култниот роман „1984“, е параболата со која упатените го опишуваат производот на контроверзната италијанска компанија „Хакинг тим“, чија мејл-коресподенција со нивни клиенти ја објави „Викиликс“.

„Не менува ниту еден од постојните фајлови, не се појавуваат нови фајлови на хард-диск, никакви нови процеси не се извршуваат и никакви нови мрежни конекции не се воспоставуваат. Не се открива со антивирус, со аниспајвер, со анти-ки-логери. Со ништо. Набљудува сè, бележи сè, дури и можат да му се даваат наредби преку интернет без никој да знае“, велат познавачите.

Александар Чоковски од фирмата „Навајо технолоџис“, преставувајќи се како фирма-набавувач на опрема за следење за македонската влада, со извесен Масимилијано Лупи од „Хакинг тим“ договара набавка на систем за следење за потребите на Царинската управа.

Мејл-коресподенцијата беше со датум 30 јуни, односно 1 јули оваа година.

Набргу по текстот што го објави „Мета“, Чоковски преку својот твитер-профил демантираше дека набавувал опрема за цирината и дека целата комуникација со „Хакинг тим“ била мамка за да дојде до демо-верзијата на „РЦС Галилео“.

И Царинската управа викендов демантираше дека во моментот набавува опрема за прислушување и за следење на комукациите „ниту, пак, е предвидена набавка на таква опрема со плановите за наредните три години, што се подготвени и доставени до Министерство за финансии на Република Македонија“.

Но, остана нејасно дали, сепак, македонските власти имале контакти со „Хакинг тим“.

Според материјалот објавен на „Викиликс“, во мејловите од хрватската фирма „Алфатек“ се наведува дека лани од фирмата им презентирале софтвер на македонските безбедносни служби и на МВР, а слична презентација била планирана и за оваа година.

Александар Чоковски од „Навајо технолоџис“ вели дека комуникацијата со „Хакинг тим“ била на негова рака, но досега за случајот не се изјаснија од неговата фирма, со седиште на Димче Мирчев број 20, фамозната зграда, во која, според обвинувањата на опозицијата, станови имаат повеќемина функционери и политичари од редовите на актуелната власт.

Појавувањето на овие мејлови и споменувањето на државни институции, како МВР и Царината, се случува среде политичка криза препознатлива по нејзиниот, можеби, главен атрибут, аферата Прислушување“.

Опозицијата неколку месеци, почнувајќи од февруари годинава, објавува аудиоснимки од прислушувани разговори на владини функционери и на политичари од владејачката ВМРО-ДПМНЕ , обвинувајќи го премиерот Никола Груевски и поранешниот шеф на тајната полицијата (Управата за безбедност и контраразузнавање), Сашо Мијалков, дека ја злоупотребиле опремата за прислушување на МВР.

Според опозицијата, власта прислушувала повеќе од 20.000 граѓани.

Истовремено, лидерот на опозцијата, Зоран Заев, поранешниот директор на УБК, Зоран Верушевски, и уште три лица беа осомничени, а потоа и обвинети за шпионажа и за насилство врз претставници на највисоките државни органи.

Полицијата, но и премиерот Никола Груевски, тврдеа дека зад прислушувањето стојат странски служби.

Во меѓувреме, од Обвинителството нема никакви информации околу тоа дали е почната истрага за аферата „Прислушување“, иако тоа неколкупати беше побарано од институциите на Европската унија.

Ставањето на мејловите на „Хакинг тим“ на увид на јавноста откри дека италијанската компанија, која во слободен говор се нарекува и „најголемиот душман на интернетот“, чии клиенти се само владини институции, продавала софтвер за следење на комуникации на држави кои на светската политичка мапа се окарактеризирани како земји под управа на авторитарни и диктаторски режими и на земји кои се под санкции на Меѓународната заедница, како Судан и Русија.

Токму ова последното го предизвика и вниманието на Европскиот парламент. Европратеничката од Холандија, Мариетје Шаак, пред една недела побара италијанските власти  да спроведат истрага за „Хакинг тим“, пишува „Матерборд“.

Деновиве, „Енгаџет“ излезе со листа на земји со кои „Хакинг тим“ имале соработка, од кои повеќето се под водство на диктаторски или, во најмала рака, автократски режими.

Египет, Етиопија, Мароко, Нигерија, Чиле, Колумбија, Еквадор, Хондурас, Ирачки Курдистан, Мексико, Панама, Азербејџан, Казакстан, Малезија, Монголија, Сингапур, Тајланд, Тунис, Турција, Узбекистан, Кипар, Бахреин, Оман, Саудиска Арабија, Обединетите Арапаски Емирати, Судан се дел од листата од 34 држави, меѓу кои сепак, може да се сретнат и земји кои од друга страна важат за „осведочени“ демократии, односно Австралија, САД, Јужна Кореја, и од членките на Европската унија, Република Чешка, Унгарија, Луксембург, Полска и Шпанија.