Проектот „Ист гејт“ на локацијата на Скопскиот саем, ќе чини 350 милиони евра


Скопје, 1 јуни, 2018 - 13:16 (META) 

Групацијата „Балфин“ синоќа го презентираше проектот „Ист гејт“ (East Gate), кој треба да се гради на местото на поранешен Скопски саем.

Инвестицијата ќе чини 350 милиони евра и ќе се отворат над 2.000 работни места.

„Балфин“ е компанија чиј бизнис е фокусиран не само на создавање економски, туку и на општествени вредности на пазарите на кои што работи. Искрено сакаме да го подобруваме животот на заедницата и нејзиниот развој, да ја заштитиме животната средина и да го збогатиме културниот и обрзовниот процес. „Ист гејт“ ќе се придржува до сите овие вредности и затоа веруваме дека проектот ќе биде инспиративен не само за нас, туку и за Скопје, за Македонија, но и поширокоистакна Самир Мане, претседател на групацијата „Балфин“ која што стои зад многу проекти, а дел од неа е и мрежата на продавници на „Нептун“, која синоќа, исто така прослави 20 години постоење.

„Ист гејт“ е планирано да се простира на површина од 152.000 квадратни метри. Проектот ќе содржи трговски центар, дел за домување и канцелариски парк од највисоката класа. Се очекува дека сето ова ќе даде дополнителен поттик за зголемена економска активност во Скопје.

Ова ново мало чудо што вечерва го нудите преку екраните, а во пракса ќе биде здание што ќе го краси главниот град на нашата Македонија, убеден сум дека уште еднаш ќе ја потврди вашата деловна креативност, ќе помогне во економскиот раст на Македонија, ќе отвори нови работни места и секако, ќе биде нешто кое што ќе биде наше, заедничко – рече премиерот Зоран Заев кој исто така беше присутен на презентацијата на проектот и на одбележувањето на 20 години „Нептун“ во Македонија.

Проектот „Ист гејт“ ќе вклучува трговски центар чија нето површина за изнајмување ќе биде 51.000 квадратни метри, резиденцијален комплекс со 1.600 станбени единици и пет канцелариски згради со вкупна површина за изнајмување од 67.000 квадратни метри.

Шопинг центарот ќе биде најголем во регионот на Македонија, Косово и Јужна Србија и освен голем број светски брендови, ќе има многу содржини за забава, фитнес, како и паркинг простор за повеќе од 2.000 автомобили.

Во станбениот комплекс ќе има паркови, рекреативни содржини, два амфитеатри, како и зелена површина од 25.000 квадратни метри.

Во оваа фаза се размислува „Ист гејт“ да стане првата населба во Скопје чии што становите ќе бидат приклучени на природен гас за домаќинства. Целиот проект се планира да се комплетира во период од пет до седум години.

На промоцијата во хала 1 на Скопскиот саем, покрај премиерот Заев, присуствуваа и собранискиот спикер, Талат Џафери, лидерите на ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ, Али Ахмети и Христијан Мицкоски, градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, вицепремиерот Бујар Османи и голем број на бизнисмени.


Ден на жалост во Русија, поради пожарот во Камерово во кој загинаа 64 лица


Москва, 28 март, 2018 - 10:34 (META) 

Во Русија денеска е прогласен ден на жалост, поради жртвите во пожарот во сибирскиот град Камерово, во кој загинаа 64 лица, од кои 41 деца.

Руските знамиња ќе бидат спуштени на половина копје, а културните институции и медиумите ќе прекинат да емитуваат забавни содржини.

Пожарот избувна во неделата на 25 март, во трговскиот центар „Зимска вишна“. За сега причината за пожарот не е позната, а истрагата е во тек. Речиси сите загинати се задушиле од чадот.


Најмалку 64 загинати во големиот пожар во Кемерово


Москва, 26 март, 2018 - 11:47 (META) 

Во големиот пожар што вчера се случи во трговскиот центар „Зимска вишна“ во јужниот руски град Кемерово, според досегашните податоци, загинале најмалку 64 луѓе, од кои голем број деца, соопштија руските власти.

Според „Раша тудеј“, бројката на загинати би можела да биде помала, доколку вработени во центарот не ги излажале доброволците што сакале да спасуваат луѓе од пожарот дека нема деца.

– Се обидуваа да влезат во кино-салата, но вработените таму рекоа дека нема деца. Луѓето спасуваа повредени буквално борејќи се за воздух во чадот. А потоа се покажа дека има деца – вели една жена.

За сега причината за пожарот не е позната, а истрагата е во тек. Речиси сите загинати се задушиле од чадот.

Трговскиот центар кој се простира на 23.000 квадратни метри бил отворен во 2013 година. Покрај продавниците и кино-салата, има и сала за куглање, детски центар и градина за животни.


Триесетгодишна девојка пронајдена мртва во тоалет на трговски центар во Скопје


Скопје, 2 февруари, 2018 - 11:28 (META) 

Триесет годишна девојка синоќа била пронајдена мртва во тоалетите на трговски центар во Скопје, информираше денеска Министерството за внатрешни работи.

Според полицијата, вечера околу 19.30 часот во Единицата за информирање и команда Скопје, Д.С. пријавила дека од страна на обезбедувањето на трговски центар во Скопје, во тоалетите на приземјето од објектот, било пронајдено починато женско лице.

Смрт констатирала екипа на Итната медицинска помош и било утврдено дека станува збор за лицето А.М. (30) од Скопје. По наредба на јавен обвинител, телото на починатата е дадено за обдукција.


Албанската „Балфин груп“ го купила земјиштето на Скопски саем од бугарската „Кардфинанс“


Скопје, 25 октомври, 2017 - 13:41 (META) 

Парцелата на Скопски саем, сосе објектите, е продадена, а „Скопски саем“ како бренд и компанија ќе ги продолжи своите активности за организирање саемски манифестации на нови локации, потврди Дејан Кошутиќ, директор на „Скопски саем“, на денешното отворање на саемот „Технома 2017“ во „ВИП-арена – Борис Трајковски“.

Тој појасни дека на 28 јули годинава нов сопственик на парцелата и на компанијата „Скопски саем“ станала бугарската компанија „Кардфинанс“. Сега таа, иако не е повеќе сопственик на парцелата, продолжува со саемската дејност, рече тој.

Кошутиќ ги потврди информациите дека албанската корпорација „Балфин груп“, која во понеделникот објави дека купила 155.000 квадратни метри земјиште во Скопје на раскрсницата на булеварот Александар Македонски и улицата Беласица, е новиот сопственик на просторот на Скопски саем. „Балфин груп“, инаку, го изгради и неколку години стопанисуваше со „Сити мол“, а минатата година го продаде на британска компанија за сума од 92 милиони евра.

Покрај парцелата на која се саемските хали, која се протега на повеќе од 150.000 квадратни метри, во планираниот деловно-станбен комплекс што на 250.000 квадратни метри планира да го гради „Балфин груп“, веројатно ќе се најде и парцелата од околу 80.000 квадратни метри меѓу хотелот „Континентал“ и Скопски саем. Таму сега има само огромна дупка, ископана во 2008 година, кога помпезно беше најавуван проектот „ЕРА сити“.

Компанијата „ЕРА Велење“ од Словенија, која во 2001 година го купи Скопски саем сосе земјиштето, поради неподмирени хипотеки кон НЛБ и „Комерцијална банка“, го загуби имотот и тој беше продаден на бугарската „Кардфинанс“.

Според објавата на веб-страницата на албанската „Балфин груп“, на парцела од 250.000 квадратни метри во следниве пет до седум години ќе се изгради трговски центар на 45.000 квадратни метри, како и станбени и деловни згради. Инвестицијата се прави преку фирмата – ќерка „Скопје ист гејт риал естејт дивелопмент“.


Поранешниот газда на „Сити мол“ ќе гради огромен комплекс кај Скопски саем


Скопје, 24 октомври, 2017 - 16:31 (META) 

Корпорацијата од Албанија, „Балфин груп“, која беше сопственик на „Сити мол“, објави дека купила 155.000 квадратни метри земјиште на раскрсницата на улицата Беласица и булеварот Александар Македонски, каде што се наоѓа Скопски саем. Станува збор за почетна инвестиција од 180 милиони евра, а во следните 5 до 7 години таа би пораснала до 300 милиони евра, со изградбата на гигантски трговски центар и станбени и деловни згради. Тоа, според албанската корпорација, ќе биде најголемата приватна инвестиција од тој тип во историјата на Македонија, а ќе отвори неколку илјади нови работни места.

Според информации од некои фирми кои користеле деловни простории под наем во објектите на Скопски саем, а кои сега се иселуваат, многу веројатно е дека „Балфин груп“ ја купила и парцелата на Скопски саем, чиј сопственик летово стана бугарската фирма „Кардфинанс“ ДООЕЛ, купувајќи го од НЛБ и од Комерцијална банка. Банките го презедоа Скопски саем поради неплатени долгови на претходниот сопственик, словенечката компанија ЕРА.

Според објавата на веб-страницата на „Балфин груп“, на парцела од 250.000 квадратни метри ќе се изгради трговски центар на 45.000 квадратни метри, како и станбени и деловни згради. Инвестицијата се прави преку фирмата – ќерка „Скопје ист гејт риал естејт дивелопмент“.
Трговскиот центар ќе биде на две нивоа, со паркиралиште за 2.500 возила, а станбените згради ќе се градат следните пет години.

На локацијата во 2008 година беа направени првите чекори за изградба на гигантскиот комплекс „ЕРА сити“, но откако беше ископана огромна дупка до хотелот „Континентал“, градежните работи сопреа.


Еден убиен, осуммина повредени во напад со нож во трговски центар во Полска


Варшава, 20 октомври, 2017 - 19:25 (META) 

Најмалку едно лице загина, а други осум се повредени попладнево, кога 27-годишник вооружен со нож нападнал купувачи во трговскиот центар „Виво!“ во градот Сталова Воља во југоисточниот дел на Полска.

Повеќето од повредените се здобиле со исеченици.

Според полицискиот портпарол Анджеј Виршина, инцидентот се случил околу 15 часот во најголемиот трговски центар во градот, кога вооружениот маж од зад грб нападнал осуммина купувачи во продавницата.

Полицијата успеала да го совлада и упаси напаѓачот, кој е идентификуван како 27-годишниот локален жител по име Конрад К.


Изгоре трговски центар во Мостар изграден пред шест години


Мостар, 23 април, 2017 - 14:30 (META) 

Трговскиот центар „Бинго“ во Мостар, БИХ, со површина од околу 3.000 квадратни метри, синоќа изгоре во голем пожар. Според првите проценки, штетите се неколку милиони евра.

Пожарот избувнал околу 20 часот во магацинскиот дел и бргу почнал да се шири во целиот објект.

Жртви нема, оти сите луѓе биле евакуирани навреме.

„Бинго“ беше отворен во 2011 година.


Затворен трговски центар во Есен поради терористички закани


Есен, 11 март, 2017 - 9:19 (META) 

Германската полиција денеска затвори еден трговски центар во градот Есен, поради „конкретни податоци за можен напад“.

„Нашите истражни сознанија покажуваат дека има закана по трговскиот центар“, стои во соопштението, без да се прецизира природата на „терористичката закана“.

Како што јавуваат германските медиуми, трговскиот центар ќе остане затворен во текот на целиот ден.

Германија се наоѓа во состојба на зголемена готовност по серијата терористички напади во Берлин, Париз и Брисел.


Авион се урна во трговски центар во Мелбурн, пет лица загинаа


Мелбурн, 21 февруари, 2017 - 10:29 (META) 

Мал авион „бичкрафт“, во кој имало пет лица, се урна во трговски центар во близина на аеродромот „Есендон“ во Мелбурн.

Агенцијата АФП пренесе дека од местото каде што се урнал авионот се издигнува густ црн чад. Трговскиот центар не бил отворен кога се случила несреќата.

Австралиските власти не го соопштуваат точниот број на загинати, но потврдија дека во леталото што полетало од „Есендон“ кон островот Кинг имало пет лица.