!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Бектеши – Дукс: Унгарски компании заинтересирани за проекти во Македонија


Скопје, 15 јуни, 2017 - 14:26 (META) 

Министерот за економија, Крешник Бектеши, денеска се сретна со амбасадорот на Унгарија во Македонија, Ласло Иштван Дукс.

Дукс го информирал Бектеши дека многу унгарски компании биле заинтересирани да учествуваат во спроведувањето на различни проекти од областа на инфраструктурата, енергетиката и на туризмот во Македонија.

Економската соработка меѓу двете земји е во постојан пораст и трговската размена е зголемена двојно.

„Двајцата соговорници изразија задоволство од воспоставувањето на директни летови на релација Будимпешта – Скопје – Будимпешта, од страна на нискобуџетната компанија „Виз ер“, што е причина повеќе за брзото зголемување на деловните посети и на туристите во двете земји“, информираат од министерството.


Извозот и увозот во првите два месеци се зголемени во однос на лани


Скопје, 4 април, 2017 - 12:58 (META) 

Извозот на стоки од Македонија, во периодот јануари-февруари 2017 година, изнесува 747.106.000 долари и бележи пораст од 7,2 проценти во однос на истиот период лани, објави Државниот завод за статистика.

Вредноста на увeзената стока, во истиот период, изнесува 1.014.149.000 долари што е за 10,8 проценти повеќе во споредба првите два месеци лани.

Трговскиот дефицит, во периодот јануари- февруари 2017 година, изнесува 267.043.000 долари.

Трговската размена по производи покажува дека во извозот најголемо е учеството на катализаторите на носачи со благородни метали или нивни соединенија, сетовите на проводници за палење и слично, за возила, авиони или бродови, фероникелот и облеката.

Во увозот најмногу се застапени платината и легурите на платина, нафтените и маслата добиени од битуменозни минерали (освен сурови), другите метали од платинската група и нивни легури и електричната енергија.

Во периодот јануари-февруари 2017 година, според вкупниот обем на надворешно-трговската размена, Македонија најмногу тргувала со Германија, Велика Британија, Грција, Србија, и Бугарија.


Азески: Блокадите на Евзони негативно влијаат врз економијата и на двете земји


Скопје, 7 февруари, 2017 - 15:05 (META) 

Блокадите на граничниот премин Евзони негативно се одразуваат врз економско-финансиското работење на стопанството во Македонија, а негативни ефекти чувствува и стопанството во Грција, пишува во писмото на претседателот на Стопанската комора на Македонија, Бранко Азески, до претседателот на Унијата на грчките трговско-индустриски комори, Константин Михалос, како и до амбасадорот и шеф на Канцеларијата за врски на Грција во Македонија, Димитриос Јанакакис.

Азески во писмото бара тие да се вклучат во наоѓањето решение за нормализирање на нарушените сообраќајни комуникации.

– Имајќи предвид дека е неизвесно до кога ќе трае блокадата, а не исклучувајќи ја и можноста ситуацијата да ескалира со блокирање и на другите гранични премини меѓу двете земји, Стопанската комора на Македонија, како најбројна бизнис-асоцијација во земјата, апелира за интензивирање на контактите со надлежните органи, институции и влијателни фактори на внатрешен и на меѓународен план, во барање помош за нормализирање на состојбите и за создавање услови за непречени деловни комуникации – вели Азески во писмото до Михалос.


Стопанската размена меѓу Македонија и Унгарија надминува 150 милиони евра


Охрид, 25 јануари, 2017 - 9:57 (META) 

Македонија и Унгарија соработуваат во повеќе сфери, пред сè, во економијата, образованието и во науката, вели заменик-министертот за надворешни работи, Илија Исајловски.

– Интересот за соработка во економијата од двете страни е значително поголем, особено преку зголемената трговска размена, која, колку за илустрација, минатата година надмина 150 милиони евра. Во изминатите повеќе од 20 години, благодарение на посветеноста од двете страни и заедничките напори, со Унгарија изградивме цврсти пријателски односи, воспоставивме патнерска соработка во повеќе области и негуваме мошне активен и квалитетен политички дијалог, кој е изразен меѓу министрите за надворешни работи – додава Исајловски.

Во изминатите години склучени се дваесетина билатерални спогодби во областа на економијата. Со унгарска државна поддршка, од април 2017 година, повторно тргнува авионскиот сообраќај на релација Будимпешта – Скопје, кој може да претставува нова економска, пред сè, туристичка соработка помеѓу двете држави. Покрај туризмот, одлични можности за соработка има на полето на енергетиката, водостопанството, екологијата и на земјоделството.

Со меѓувладиниот договор за образовна, научна и за културна соработка, збогатена е соработката, меѓу другото, и на ниво на лекторати, заемно доделување стипендии и културна размена.


Меркел ќе бара од Трамп договори за прашања поврзани со трговијата и со воените трошоци


Берлин, 21 јануари, 2017 - 17:17 (META) 

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека од новиот претседател на САД, Доналд Трамп, ќе бара да бидат постигнати договори поврзани со прашања за трговијата и за воените трошоци, додавајќи дека ќе работи на зачувување на врските меѓу Европската Унија и САД, кои се многу важни, јавуваат светските агенции.

Меркел рекла дека Доналд Трамп јасно ги истакнал своите уверувања во својот инаугуративен говор, во кој вети дека ќе ја стави „Америка на прво место“.

„Во врска со неговото обраќање ќе кажам две работи. Првата е дека цврсто верувам дека најдобро решение за сите нас е доколку нашата работа биде темелена на правила, заеднички вредности, како и на заеднички акции во меѓународниот трговски систем, но и во придоносот на воените сојузници. Другата работа е трансатлантската врска која нема да биде ништо помалку важна од тоа што беше во претходните години. Јас ќе работам на тоа и покрај различните мислења. Договорите, како и решенијата можат да бидат остварени само доколку со почит ги разменуваме нашите идеи“, изјавила Меркел.


ЕЛЕМ: Трошењето струја е зголемено за 30 проценти во однос на последните пет години


Скопје, 10 јануари, 2017 - 12:33 (META) 

Поради екстремно ниската температура, регистрирана е 30 проценти поголема потрошувачка на електрична енергија во однос на истиот период за последните пет години, се вели во соопштение на АД ЕЛЕМ.

–  Сите расположливи капацитети за производство на електрична енергија на АД ЕЛЕМ се ставени во погон. Дел од количествата се обезбедуваат на слободниот пазар во согласност со постојните правила и процедури усвоени од Регулаторната комисија за енергетика – посочуваат од компанијата.

Оттаму додаваат дека за дополнување на потребите во периоди од денот со најголема потрошувачка, вчера се набавиле 3.600 мегават-часа електрична енергија преку лиценцираните компании за трговија со електрична енергија.

– Набавката што ја изврши АД ЕЛЕМ е по просечна цена од 101,43 евра за мегават-час и е поевтина во однос енергијата што се продаваше на берзите во регионот. Временските услови од кои се погодени земјите од Југоисточна и од Централна Европа, директно влијаат и на цените на тој енергент. Во текот на вчерашниот ден, на берзата во Унгарија мегават-час електрична енергија во периоди на зголемена потрошувачка се продаваше за 126,3 евра, на берзата во Бугарија чинеше 123 евра, додека на берзата во Србија за истиот период се нудеше по цена од 140,3 евра – објаснуваат од ЕЛЕМ.

Од компанијата нагласуваат дека набавката на електрична енергија, што се врши во овој период, нема да влијае врз цената на електричната енергија за домаќинствата и за малото стопанство.

Термоелектраната „Битола 3“ очекуваат да проработи следните 72 часа.


ССК: Приватниот сектор во фокусот на „Недела на ЦЕФТА“


Подгорица, 7 декември, 2016 - 13:00 (META) 

Сојузот на стопански комори на Македонија (ССК) е панелист на конференцијата „Недела на ЦЕФТА“, која годинава се одржува во Подгорица, по повод 10-годишнината од формирањето и од потпишувањето на Централноевропскиот договор за слободна трговија (ЦЕФТА).

Главни негови цели се усогласување на економските односи меѓу државите преку развој на трговијата, комерцијалните активности, зголемувањето на животниот стандард и обезбедување на подобри можности за вработување, како и зголемување на продуктивноста заради постигнување финансиска стабилност.

„Во насока на зголемување на трговската размена, потребно е поголемо вклучување на приватниот сектор во активностите и во мерките за елиминирање на одредени нетрговски бариери, а вклучувањето на градежните услуги, дистрибутивните, потоа услуги за животна средина, како и рекреативни, културни и спортски услуги, ќе значи дополнителен стимул и можност за зголемување на трговијата и економската соработка помеѓу земјите членки на ЦЕФТА“, истакна извршниот директор на ССК, Митко Алексов.

Годинава размената на Македонија со земјите членки на ЦЕФТА е на ниво од 10,7 проценти од вкупната надворешно-трговска размена.

Договорот ЦЕФТА е потпишан на 19 декември 2006 година, од страна на Албанија, Босна и Херцеговина, Бугарија, Хрватска, Македонија, Молдавија, Црна Гора, Романија, Србија и Косово.

По приклучувањето кон ЕУ, Романија, Бугарија и Хрватска се повлекоа од ЦЕФТА.


ЕУ на чекор од потпишување на договорот за слободна трговија со Канада


Брисел, 27 октомври, 2016 - 15:02 (META) 

Сојузната влада на Белгија доби согласнот од сите регионални влади за потпишување на договорот за слободна трговија (ЦЕТА) меѓу Европската Унија и Канада, потврди белгискиот премиер Шарл Мишел.

Белгиската сојузна влада мора да добие согласнот од сите регионални влади за потпишување на овој договор за кој Канада и ЕУ преговараат седум години.

Премиерот Мишел изјави дека лидерите на белгискиот регион и јазични заедници изработиле заеднички документ кој треба да ја ублажи загриженоста во поглед на увозот на земјоделски производи и контроверзниот систем за решавање спорови.

Во исчекување Белгија да добие поддршка за овој клучен договор за трансатлантска трговија меѓу ЕУ и Канада, откажан е денешниот планиран самит во Брисел.

Веќе неколку дена белгиската сојузна влада се обидува да ја убеди Валонија, која го блокира белгиското потпишување на ЦЕТА.


Азески: Сè додека има мито и корупција, нема олеснување на трговијата


Скопје, 6 октомври, 2016 - 14:43 (META) 

„Олеснување на трговијата нема да има сè додека не се елиминираат митото и корупцијата. Институциите мора да се заложат за откривање на причините на ваквата појава и за нејзино целосно искоренување“, истакна претседателот на Стопанска комора, Бранко Азески, на регионалната конференција „Поедноставување и хармонизација на царинските постапки во регионот“, која денеска се одржа во Скопје.

Во таа насока се и четирите барања што ги испорача денеска Стопанската комора на Македонија за поедноставување на царинските постапки. Станува збор за поширока примена на поедноставните царински постапки од страна на бизнис-заедницата на ниво на регионот, заживување на електронското, наспроти хартиеното работење во трговијата, користење на добивките од новиот компјутеризиран транзитен систем, како и поголема соработка со комитетот за олеснување на трговијата во рамките на ЦЕФТА.

Според министерот за економија, Дритон Кучи, Македонија има усогласена царинска законска регулатива со царинските прописи во Европската Унија и е меѓу првите членки на Светската трговска организација што ја ратификуваше Спогодбата за олеснување на трговијата.


Одбележани 10 години од потпишувањето на договорот за слободна трговија ЦЕФТА


Скопје, 5 октомври, 2016 - 14:45 (META) 

Во рамките на Централноевропскиот договор за слободна трговија (ЦЕФТА) досега е постигната целосна либерализација во трговијата со земјоделски производи, се финализира процесот на преговори за олеснувања во трговијата, а во завршна фаза се преговорите за поширока либерализација на трговијата со услуги.

Ова денеска го истакна министерот за економија, Дритон Кучи, на одбележување на десетгодишнината од ЦЕФТА.

Основата на договорот е олеснување на процесите за пристапување на земјите потписнички на ЦЕФТА кон Европската Унија, нивно успешно интегрирање, како и интензивирање на трговијата на пазарите со земјите на ЕУ.