Во Судот се слушнаа четири „бомби“ за „Трезор“, следно рочиште на 10 септември


Скопје, 28 јуни, 2018 - 16:37 (META) 

На денешното рочиште за случајот „Трезор“ се слушаа четири снимки од прислушувани разговори предложени од СЈО, а кои се однесуваат на фирмата „Финси“ и набавката на опрема наменета за МВР.

На снимките се слушаат разговори од 2010 и 2011 година меѓу Гордана Јанкулоска и Зоран Ставревски, Сашо Мијалков и Влатко Мијалков и на Влатко Мијалков и Саша Глишиќ.

Одбраната на обвинетите приговараше до Судот да не се пуштаат разговорите се додека не се достави потврда од СЈО од записник составен од примопредавање од СДСМ на СЈО.

Судот го одби предлогот, откако обвинителите од СЈО кажаа дека таков записник е изработен и доставен за случајот „Таргет-Тврдина“.

Обвинетите во „Трезор“ се товарат за злоупотреба на службената положба и овластувања и предизвикување штета на Буџетот во висина од околу 770 илјади евра за набавката на електронско-комуникациска опрема за потребите на Петтата управа при УБК и обука за нејзино користење од фирма од Велика Британија.

Поради завршување на работното време судијката Џенета Бектовиќ го прекина денешното рочиште и ново закажа за 10 септември.


Мијалков на судењето за „Трезор“ се изјасни како невин


Скопје, 28 јуни, 2018 - 14:10 (META) 

Поранешниот директор УБК, Сашо Мијалков, кој е обвинет во случајот „Трезор“ на СЈО на денешното рочиште во Кривичниот суд рече дека го разбрал обвинението, но дека не се чувствува виновен.

-Не сум виновен – рече Мијалков во судницата, а истото го изјавија и Небојша Стајковиќ и Тони Јакимовски. Сите тројца рекоа дека разбрале за што се обвинети, но дека не се чувствуваат виновни.

Обвинителот од СЈО, Артан Ајро го даде воведниот говор за обвинението за случајот “Трезор”.

Ова е прво изјаснување на Мијалков за признание на вина за случаите за кои го обвинува СЈО.


На Грујевски ќе му се суди во отсуство за „Трезор“


Скопје, 28 јуни, 2018 - 12:50 (META) 

По четири месеци одлагање, почна судењето за предметот „Трезор“ на СЈО. На обвинетиот ексначалник во УБК Горан Грујевски ќе му се суди во отсуство.

На обвинителната клупа се и Сашо Мијалков, ексдиректорот на УБК, заедно со Небојша Стајковиќ и Тони Јакимовски, поранешен шеф на неговиот кабинет.

Судискиот совет со кој раководи судијката, Џенета Бектовиќ одлучи да не го чека известувањето на Министерството за правда за екстрадицијата на Грујевски.

Случајот „Трезор“ на специјалното јавно обвинителство се однесува на злоупотреба на вкупно 862 045 евра за набавка на опрема од странство за потребите на Петтата управа. На сите досегашни рочишта се повторуваа исти записници, а судијката Бектовиќ не дозволуваше камерите да го снимаат Мијалков во судницата на обвинителна клупа.


Нови рочишта за предметите „Титаник 3“ и „Трезор“,


Скопје, 28 јуни, 2018 - 9:56 (META) 

Во Кривичниот суд за денеска се закажани нови рочишта за предметите на СЈО „Титаник 3“ и „Трезор“.

Во предметот „Титаник 3“ обвинети се Ејуп Аљими и Исмет Гури, затоа што како членови на Општинската изборна комисија во Чаир на локалните избори во 2013 година „уништувале изборен материјал“.

Обвинетите на претходните рочишта кажаа дека го разбираат обвинението што го презентира обвинителката Фатиме Фетаи, но оти не се чувствуваат виновни.

Според обвинението, двајцата обвинети со своите дејствија влијаеле директно врз изборниот резултат и, како што е наведено, „имале криминален нагон да ја фалсификуваат изборната волја на граѓаните на Чаир со цел да остварат политичка моќ“.

Во Судот денеска треба да се одржи рочиште и за „Трезор“ во кој обвинети се поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, поранешниот шеф на неговиот кабинет Тони Јакимовски, поранешниот помошник-министер во МВР Небојша Стајковиќ и поранешниот началник на Петтата управа во МВР Горан Грујевски, кој се наоѓа во Грција.

Тие се товарат за злоупотреба на службената положба и овластувања и предизвикување штета на Буџетот во висина од 862.045 евра за набавката на електронско-комуникациска опрема за потребите на Петтата управа при УБК и обука за нејзино користење од фирма од Велика Британија.


Завршни зборови во судењето за луксузниот „мерцедес“, рочишта и за „Трезор“ и за „Шпион“


Скопје, 17 мај, 2018 - 10:30 (META) 

Во Основен суд Скопје 1, денеска повторно судиите и обвинителите се со пополнет распоред, бидејќи ќе се одржат три рочишта од најзначајните судски процеси.

Во случајот „Тенк“, во кој, за набавката на блиндираниот „мерцедес“ вреден близу 600.000 евра, им се суди на поранешниот премиер Никола Груевски и поранешниот помошник министер во МВР Ѓоко Поповски, треба да бидат изнесени завршните зборови на одбраната. Во овој случај обвинета е и поранешната министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, но постапката за неа беше издвоена поради „ризична бременост“.

Во Кривичниот суд за денеска се закажани рочишта и за предметите на Специјалното јавно обвинителство „Шпион“ и „Трезор“.

Во случајот „Шпион“ кој е од 2013 година, осудени се 18 лица за злосторничко здружување, шпионажа, уцена, измама и недозволено поседување оружје. Апелацискиот суд лани ги ублажи казните на обвинетите и ја преиначи првостепената одлука на Кривичниот суд. Предметот „Шпион“ сега го застапува Специјалното јавно обвинителство, откако го презеде од редовното обвинителство.

На претходното рочиште судот одлучи на Зоран Божиновски да му се суди заедно со обвинетите во случајот „Шпион“, чија постапка беше раздвоена поради тоа што им беше недостапен на органите на прогон, а во април 2016 година беше уапсен во Нови Сад и беше екстрадиран во Македонија.

Во „Трезор“ првообвинет е поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, поранешниот шеф на неговиот кабинет Тони Јакимовски, поранешниот помошник-министер во МВР, Небојша Стајковиќ и поранашениот началник на Петтата управа во МВР Горан Грујевски, кој веќе со месеци се наоѓа во екстрадициски притвор во Грција.

Тие се товарат за злоупотреба на службената положба и овластувања и предизвикување штета на Буџетот во висина од 862.045 евра за набавката на електронско-комуникациска опрема за потребите на Петтата управа при УБК и обука за нејзино користење од фирма од Велика Британија.


Во Кривичен рочишта за „Труст“, „Трезор“ и „Тарифа“, се очекуваат Мијалков и Кочан


Скопје, 29 март, 2018 - 10:40 (META) 

Во Кривичниот суд денеска ќе се одржат три судења за случаи на Специјалното јавно обвинителство (СЈО).

Во 10 часот ќе почне судењето за случајот „Трезор“, во кој е обвинет поранешниот шеф на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Сашо Мијалков, половина час подоцна ќе почне судењето за „Труст“, во кое обвинет е бизнисменот Сеад Кочан, а во 11 часот почнува судењето „Тарифа“.

Во „Трезор“ за злоупотреба на службената положба обвинети се екс-директорот на УБК, Мијалков, неговиот шеф на кабинет Тони Јакимовски, како и тогашниот помошник-министерот во МВР, Небојша Сајковиќ. Тие, заедно со поранешениот началник на Петтата управа во МВР, Горан Грујевски се товарат дека предизвикале штета на буџетот од 862.045 евра, со набавката на електронско-комуникациска опрема за потребите на Петтата управа.

За случајот „Труст“, СЈО тврди дека обвинетите со фалсификувани документи местеле тендери во ЕЛЕМ во вредност од 17 милиони евра. Покрај Сеад Кочан, обвинети се уште двајца управител и компанијата на Кочан, како и уште две компании.

Преметот „Тарифа“ ги товари обвинетите дека ја злоупотребиле службената положба и овластувањето во постапка за јавна набавка на софтвер – „ЕРП систем“ и нанеле штета од четири милиони евра. Обвинети се Дејан Бошковски, поранешен генерален директор на АД ЕЛЕМ, Методи Стојменовски и Ненад Ѓорѓевски.


Судењето за „Трезор“ одложено, ќе се чека екстрадиција на Грујевски од Грција


Скопје, 5 февруари, 2018 - 14:20 (META) 

Судијката Џенета Бегтовиќ го одложи судењето за случајот на СЈО „Трезор“ за 29 март, оставајќи простор за завршување на екстрадицоната постапка за второобвиниетиот Горан Грујевски заради, како што рече, економично и целисходно водење на постапката.

Останатите обвинети во случајот, поранешниот шеф на УБК, Сашо Мијалков, поранешниот помошник министер Небојша Стајковиќ и екс шефот на кабинетот на Мијалков, Тони Јакимовски, беа присутни на денешното рочиште.

Адвокатот Петар Василев, рече дека тој нема полномошно да му биде бранител на Грујевски, а како што појасни, тој не му е адвокат ниту во постапката за екстрадиција што се води во Грција, туку таму учествува како правен советник на адвокатскиот тим на Грујевски, а грчкиот суд му дозволува да ги следи рочиштата, освен во делот каде што тие се затворени за јавност.

Василев информираше дека во врска со екстрадиционата постапка има правосилно првостепено решение со кое се дозволува екстрадиција на Груејвски во Македонија, но оти таквата одлука на солунскиот суд е обжалена пред Врховниот суд на Грција кој треба да донесе конечна одлука.

Тој не сакаше да шпекулира за колку време би била донесена одлуката на Врховниот суд и наведе дека според она што му го кажале грчките адвокати на Грујевски, постапката во вакви случаи трае обично од три до шест месеци.

Поради ова судијката го одложи денешното рочиште и наведе дека ќе побара од претседателот на Кривичниот суд да назначи адвокат по службена должност доколку некој од најблиските членови на семејството на Грујевски не достави полномошно дека во меѓувреме ангажирале бранител.

Адвокатот Љупчо Шврговски побара од судијката долку е можно почетокот на главната расправа да го закаже за април бидејќи 29 март е многу рано за да се очекува екстрадиција, но Бегтовиќ остана на тој датум.

Според СЈО, осомничените преку фирмата „Финзи“, со која во еден период управувал починатиот Коста Крпач, набавувале опрема за УБК и го оштетиле буџетот за 862.045 евра.


Судењето на Јанкулоска и Груевски за „Тенк“ на 30 јануари, на Мијалков за „Трезор“ на 5 февруари


Скопје, 29 декември, 2017 - 12:34 (META) 

Судечките совети кои постапуваат по случаите „Тенк“ и „Трезор“ на Специјалното јавно обвинителство ги одредија термините за главна расправа, соопшти денеска Кривичниот суд во Скопје.

Како што информираат оттаму, судењето за „Тенк“ е закажано за 30 јануари, а главната расправа за „Трезор“ за 5 февруари, следната година.

Инаку, првообвинета во случајот „Тенк“, кој се однесува на набавката на „мерцедесот“ од близу 600.000 евра е поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанулоска, а поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски се товари за кривичното дело примање награда за противзаконско влијание.

Во случајот „Трезор“ обвинети се поранешниот шеф на УБК, Сашо Мијалков, поранешниот началник на петтата управа, Горан Грујевски, поранешниот шеф на кабинет на Мијалков, Тони Јакимовски, и поранешниот помошник-министер во МВР, Небојша Сајковиќ.

Според СЈО, тие преку фирмата „Финзи“, со која во еден период управувал сега починатиот Коста Крпач, набавувале опрема за УБК и го оштетиле буџетот за 862.045 евра.


Одобрено обвинението за Мијалков и за Грујевски за „Трезор“


Скопје, 6 декември, 2017 - 10:35 (META) 

Советот за оценка на обвинителниот акт при Кривичниот суд го одобрил обвинението за случајот „Трезор“ на Специјалното јавно обвинителство.

Во случајот обвинети се поранешниот шеф на УБК, Сашо Мијалков, поранешниот началник на петтата управа, Горан Грујевски, поранешниот шеф на кабинет на Мијалков, Тони Јакимовски, и поранешниот помошник-министер во МВР, Небојша Сајковиќ.

Според СЈО, осомничените преку фирмата „Финзи“, со која во еден период управувал сега починатиот Коста Крпач, набавувале опрема за УБК и го оштетиле буџетот за 862.045 евра.


„Шпаркасе“ спроведува истрага заедно со МВР за кражбата од сефовите на банката


Скопје, 5 декември, 2017 - 16:30 (META) 

„Шпаркасе банка“ – Македонија попладнево испрати соопштение до јавноста дека продолжува со редовно работење со сефовите, откако МВР соопшти дека пет граѓани пријавиле исчезнување на предмети и на пари од сефовите во објект на банката.

Како што извести „Нова ТВ“, откако беше објавена информацијата за исчезнувањето вредни предмети и пари од сефовите, пред банката се создал метеж од клиенти кои сакале да проверат дали нешто недостига и во нивните сефови.

Од банката велат и дека спроведуваат истрага заедно со МВР и оти ги преземaат сите мерки за да ги заштитат интересите на клиентите.

– „Шпаркасе банка“ – Македонија во соработка со Министерството за внатрешни работи, во согласност со законските прописи спроведува истражна постапка во однос на изолираните пријавени инциденти во сефовското работење. „Шпаркасе“ продолжува регуларно да ги извршува активностите во доменот на сефовското работење, во согласност со поставените интерни процедури и законските прописи – стои во соопштението.