!На 1 февруари 2017 година, завршува промотивниот период на слободно користење, без регистрација и без претплата, на содржините на „Мета“, кое беше воведено за да им овозможиме полесен пристап на корисниците до навремени и проверени вести. За начинот на пристап и за претплата, од 1 февруари 2017 година ќе информираме дополнително. При пренесувањето и преземањето на содржините од „Мета“, задолжително е атрибуирање и линкување.

Николиќ: Испраќањето војска на Косово е заклучок на Советот за национална безбедност


Белград, 17 јануари, 2017 - 12:24 (META) 

Претседателот на Србија, Томислав Николиќ, ги отфрли обвинувањата дека „ѕвечка со оружје“ и додаде дека неговата изјава за испраќање војска на Косово е заклучок на Советот за национална безбедност.

– Ние не ѕвечкаме со оружје туку на тоа предупредивме доколку биде загрозен српскиот народ на Косово и Метохија. Србија ќе ги одбрани Србите. И тука постои согласност помеѓу владата и претседателот. А тоа што реков дека ќе испратиме војска, всушност е дел од заклучоците на Советот за национална безбедност. И, да, реков дека ако треба, и јас ќе одам во војна, па и моите синови – изјави Николиќ.

Српскиот претседател за време на викендот, по повод запирањето на возот од Белград за Косовска Митровица поради безбедносни закани, изјави дека Србија ќе испрати војска на Косово ако се убиваат Срби, што беше остро критикувано од опозициските партии и од официјални лица од Европска Унија.

Николиќ рече дека ЕУ не требало да реагира на неговата изјава туку требало да реагира на „минираната пруга“ и кога не било дозволено да помине српскиот воз на Косово.

– Ако европскиот комесар Јоханес Хан вели дека јас не гледам во иднината и дека иднината на Србија е независно Косово, тогаш немаме за што да разговараме. Тогаш тој е измама на сите времиња. И тоа што го прави ЕУ е измама – рече Николиќ.

Претседателот на Србија рече дека ова не го говори поради изборната кампања туку затоа што се грижи за животите на Србите на Косово.

– Ако нападнат Срби и почнат егзодус и убивање, тогаш Србија треба да молчи? Јас на таква Србија не би бил претседател – додаде Николиќ.


Николиќ: Ако бидат загрозени Срби, ќе испратиме војска на Косово


Белград, 15 јануари, 2017 - 15:46 (META) 

Претседателот на Србија, Томислав Николиќ, вели дека Србија е подготвена да испрати вооружени сили на Косово и Метохија доколку биде загрозено српското население.

– Ако бидат убиени Срби, да – рече Николиќ на прашањето дали Србија е подготвена да испрати војска на Косово и Метохија.

Николиќ по седницата на Советот за национална безбедност, одржана во Генералштабот на војската на Србија, рече дека Србија не сака конфликт и дека никого нема да нападне, но дека како држава и по уставот има обврска да ги штити своите граѓани.

Претседателот на Србија додаде дека секој нареден обид на Приштина да предизвика конфликт ќе заврши лошо.

Тој побара ЕУ и САД да се изјаснат по изјавата на косовскиот премиер Иса Мустафа, во која тој им се заблагодарува за поддршката и додаде дека додека тоа не се расчисти, не може да стане збор за продолжување на бриселскиот дијалог помеѓу Белград и Приштина.

Седницата на советот беше одржана по најновото заострување на односите помеѓу Белград и Приштина откако вчера во Косовска Митровица не пристигна возот од Белград поради можност за избивање на конфликт.


Николиќ во Белград го прими Крајишник, остри реакции од српските НВО


Белград, 11 јануари, 2017 - 16:43 (META) 

Претседателот на Србија, Томислав Николиќ, денеска во Белград го прими Момчило Крајишник, еден од воените лидери на босанските Срби и осуденик на Хашкиот суд за воени злосторства, јавува дописникот на „Мета“ од Белград. За време на средбата, Крајишник му ја додели на Николиќ плакетата „Октомвриска споменица на Република Српска 1991 година“, што предизвика остри реакции кај српските невладини организации.

Како што соопштија од прес-службата на претседателот на Србија, Крајишник, кој сега е претседател на асоцијацијата „Создавачи на Република Српска“, и Николиќ разговарале за унапредување на културните врски на српскиот народ на просторите на поранешна Југославија, а особено за заштитата на правата на Србите во земјите од регионот, како и за заштитата на кирилското писмо и на српскиот јазик.

Николиќ предложи во соработка со Српската академија на науките и уметностите (САНУ) да биде одржан научен собир за српскиот јазик и писмо. Српскиот претседател се понуди да биде и покровител на научниот собир.

Граѓанската организација „Иницијатива на младите за човекови права“, по повод средбата на Николиќ со Крајишник, ја повика владата на Србија јасно да се огради од политиката на војни, злосторства и од идејата за голема Србија чии симболи се Николиќ и Крајишник.

Фондот за хуманитарно право ја осуди одлуката на Николиќ да се сретне со Крајишник и ја оцени како „недозволиво подбивање со жртвите од војните и директна спротивност со прокламираната намера на Србија да работи на помирување во регионот“.


Николиќ: Не познавам човек кој би бил подобар претседател на Србија од мене


Белград, 26 декември, 2016 - 15:26 (META) 

Претседателот на Србија, Томислав Николиќ, изјави дека до Божиќ ќе ја соопшти конечната одлука дали ќе биде кандидат на претседателските избори, но и дека не познава човек кој би ја вршел таа функција подобро од него.

По повод најавувањето на кандидатура на народниот правобранител Саша Јанковиќ, Николиќ рече дека не мисли дека омбудсманот е сериозен кандидат.

– Кандидат може да биде секој од нас. Мислам дека Јанковиќ треба да се кандидира, но прашање на морал е дали тоа треба да го стори од функцијата која моментално ја извршува – рече Николиќ на новогодишната конференција за новинари во Белград.

Николиќ рече дека тој сака повторно да се кандидира за претседател на Србија, како и дека за тоа ќе се договори со премиерот Александар Вучиќ.

Вучиќ на новинарите во Обреновац им рече дека е добро за демократијата да има што повеќе претседателски кандидати, но дека не е добро тоа што некои ќе станат кандидати со оглед на тоа која функција ја извршуваат моментално и дека тоа би претставувало злоупотреба.


Омбудсманот Саша Јанковиќ потврди дека ќе се кандидира за претседател на Србија


Белград, 26 декември, 2016 - 11:04 (META) 

Српскиот народен правобранител, Саша Јанковиќ, денеска изјави дека ќе се кандидира за претседател на Србија, кога ќе бидат распишани изборите, јавува дописничката на „Мета“ од Белград.

– Ќе бидам кандидат на граѓаните. Како и досега, ќе си ја работам својата работа строго според законите и Уставот. Во Србија треба да постои ред, а не неизвесност и страв – изјави Јанковиќ.

Тој оцени дека Србија е држава на нефункционални институции, без владеење на правото и на социјалната правда, без слобода на медиумите, постои нетранспарентност и корупција.

Јанковиќ додаде дека во државата треба да се изградат европски вредности, законот да важи за сите и да биде посилен од чија било политичка волја, а фирмите да се отвораат поради добри услови за работење, а не поради тајни договори со државата.

Претседателските избори во Србија треба да се одржат напролет. Можни кандидати засега се досегашниот претседател Томислав Николиќ, лидерот на радикалите и поранешниот хашки затвореник Војислав Шешељ, поранешниот шеф на дипломатијата Вук Јеремиќ и лидерот на социјалистите Ивица Дачиќ.


Николиќ: Србија ѝ пружа рака на Хрватска


Белград, 13 декември, 2016 - 11:10 (META) 

Српскиот претседател Томислав Николиќ изјави дека Србија јасно го има зацртано својот европски пат и нема да одговори на провокациите, додавајќи дека Србија ѝ пружа рака на Хрватска и ја повикува на разговор.

По повод хрватската блокада на отворањето на поглавјето 26 во преговорите помеѓу Србија и ЕУ, Николиќ, на состанокот на министерскиот совет на Организацијата за црноморската економска соработка (БСЕЦ) во Белград, изјави дека во Хрватска „како да се натпреваруваат кој повеќе ќе ѝ наштети на Србија или ќе ја навреди“.

„Се величаат симболи под кои во „творбите“ на Хитлер биле убивани Срби, Роми и Евреи. Претседателката на Хрватска се извинува што не знаејќи што прави, во пакетчињата на децата ставила едно мало чоколадо произведено во Србија. Врв е што Хрватска го попречува патот на Србија кон ЕУ поради несреќни билатерални проблеми. Така не се соработува, така не се гради туку се разградува. А ние денес пружаме рака кон Хрватска и ја повикуваме во интерес на нашите деца да разговараме, соработуваме, градиме општество без граници, расни и верски судири – додаде Николиќ.

Србија денеска во Брисел ќе отвори две нови поглавја во преговорите со ЕУ, 5 и 25 кои ќе се однесуваат на јавни набавки, наука и истражување. Поглавјето 26 кое се однесува на културата и на образованието, иако се очекувало, нема да биде отворено, поради блокадата на Хрватска поради што премиерот Александар Вучиќ одлучи да не присуствува на меѓувладината конференција.

За Хрватска е спорно дали Србија е подготвена да гарантира образование на јазиците на националните малцинства. Преговарачките тимови на Србија, пак, сметаат дека овие прашања се отворени во поглавјето 23 за правосудство и основни права кое е веќе отворено, а не поглавјето 26.


Чоколади ги скараа Белград и Загреб


Белград, 9 декември, 2016 - 14:49 (META) 

Премиерот на Србија, Александар Вучиќ, денеска по повод извинувањето на претседателката на Хрватска, Колинда Грабар-Китаровиќ, поради делењето чоколади произведени во Србија на децата во Дубровник, изјави дека е среќен и горд што такво нешто, односно такво извинување, не дошло ниту од него, ниту од претседателот на државата, Томислав Николиќ, ниту од кој било друг во Србија.

Претседателката на Хрватска, Колинда Грабар-Китаровиќ, во средата неделава се извини затоа што на децата во Дубровник им поделила чоколади произведени во Србија, наведувајќи дека и самата била „непријатно изненадена“ и дека „спорните“ чоколади ќе ги „замени со хрватски производи“.

„Кај нас хрватската стока нормално доаѓа и поминува на пазарот, немаме проблеми со тоа. Со нашата стока случајот не е таков…“, рече Вучиќ.

Тој додаде дека изјавите на хрватската претседателка многу зборуваат за проблемите и за атмосферата во таа земја, но тоа не треба да биде пречка да продолжи градењето на добри односи.

Претседателот на Србија, Томислав Николиќ, изјави дека извинувањето на претседателката на Хрватска поради чоколадите од Србија е „јасен знак дека оваа држава не сака добри односи со Србија“.

„Паѓаат во вода сите приказни за пријателство и дури сега можеме да очекуваме непријатности од Хрватска, ако проблем им се чоколадите“, изјави Николиќ.


Николиќ: Претседателските избори можно е да се одржат на 9 април, следната година


Белград, 3 декември, 2016 - 17:43 (META) 

Српскиот претседател, Томислав Николиќ, денеска изјави дека разговарал со премиерот и лидер на Српската напредна партија, Александар Вучиќ, околу неговата кандидатура за претседател на државата и ги потврди информациите во медиумите дека претседателските избори е можно да се одржат на 9 април, следната година.

Прашан за евентуално одржување и на вонредни парламентарни избори на истиот датум, за што исто така се шпекулира во српските медиуми, Николиќ вели дека тој има доверба во актуелната влада, но дека одлуката во врска со ова прашање е во рацете на Вучиќ.

„Доколку владата сака, по неколкуте спроведени мерки да ја провери својата популарност и да го осигури својот мандат од четири години, тоа е право на владата, а уставот на Србија тоа го дозволува. Јас мислам дека во време на транзиција, кога се случуваат крупни промени во општеството, подобро е почесто да се проверува волјата на граѓаните“, изјави Николиќ.


Вучиќ и Николиќ: Големата победа на Трамп е надеж за подобри односи САД – Србија


Белград, 9 ноември, 2016 - 13:54 (META) 

Премиерот на Србија, Александар Вучиќ, му ја честиташе победата на Доналд Трамп на претседателските избори и притоа изрази надеж дека неговата „голема победа“ ќе придонесе за унапредувањето на односите меѓу Србија и САД.

Српските аналитичари, пак, не очекуваат битни промени во односите на Вашингтон кон Србија и кон регионот.

„Верувам дека на должноста 45. претседател на САД ќе пристапите со посветеност и со одлучност, карактеристики со кои се одликуваше и Вашата исклучителна кампања. Лидерството со кое се истакнавте, претставува силна волја која е неопходна не само на граѓаните на САД, туку и низ целиот свет“, истакна Вучиќ во честитката.

Српскиот претседател Томислав Николиќ во честитка за победата оцени дека по доаѓањето на Трамп на претседателското место, може да се очекува соработка помеѓу Русија и САД, како и подобро разбирање со Србија во однос со косовското прашање и односите со Москва. Николиќ најави и дека од српската влада ќе побара анализа за влијанието на победата на Трамп врз српската економија.

Опозициската партија Демократската странка на Србија оцени дека односот на САД кон Србија со доаѓањето на Доналд Трамп во Белата куќа не може да биде понеповолен од тој за време на владеењето на администрациите на Клинтон, Буш и на Обама, чија политика кон Србија била сè друго освен пријателска.

Поранешниот амбасадор на Србија во САД, Иван Вујачиќ, верува дека суштински нема да се промени надворешната политика на САД кон Западен Балкан и смета дека САД ќе ја поддржуваат секоја влада која е ориентирана кон Брисел и која ја чува регионалната стабилносст.

Претседателката на белградскиот Центар за надворешна политика, Александра Јоксимовиќ, изјави дека победата на Трамп ќе се коментира како поголем шок од Брексит, но и таа е уверена дека политиката кон Западен Балкан, која не е во фокусот на САД, сепак ќе остане непроменета.


Иванов и Николиќ ги повикаа бизнисмените од двете држави да соработуваат повеќе


Белград, 28 октомври, 2016 - 20:24 (META) 

Претседателот Ѓорге Иванов денеска ги повикал српските бизнисмени да инвестираат во Македонија, а македонските бизнисмени да соработуваат со нивните колеги од Србија, бидејќи тоа придонесува за економско зајакнување на регионот, јавува дописничката на „Мета“ од Белград.

На отворањето на бизнис-форумот Србија – Македонија во Стопанската комора на Србија, на кој учествувале 200 бизнисмени од двете земји, Иванов истакнал дека трговската размена меѓу двете земји во првата половина од годината изнесувала 340 милиони долари.

Заедно со српскиот претседател Томислав Николиќ, заклучиле дека тоа не е доволно. Николиќ истакнал дека Македонија и Србија како соседи добро се познаваат, дека економиите се комплементарни и предностите треба да се искористат.

Тој ги повикал бизнисмените од двете земји меѓусебно да се поврзат во партнерства кои ќе бидат конкурентни на регионалните и на светските пазари.

Претседателот Иванов во Србија отпатува по повод одбележувањето на 70-годишнината од доселување на Македонците во Војоводина и денеска се сретна и со српскиот премиер Александар Вучиќ, со кој разговарале за ситуацијата во регионот, мигрантската криза и за инфраструктурни проекти.