!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Денеска нов собраниски обид за деблокада и за трансфер на власта


Скопје, 25 април, 2017 - 9:48 (META) 

Пред почетокот на денешното 18. продолжение на конститутивната седница на Собранието на Република Македонија, ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ во своите редовни утрински соопштенија ги повторуваат своите позиции за излез од политичката криза.

Од ВМРО-ДПМНЕ повикуваат на одржување нови предвремени парламентатни избори, додека СДСМ порачува дека мора да има деблокада на демократските процеси и мирен трансфер на власта.

„ВМРО-ДПМНЕ апелира криминогената врхушка во врвот на СДС веднаш да ја отфрли тиранската платформа и да прифати нови парламентарни избори, на кои граѓаните ќе кажат што мислат за тиранската платформа“, стои во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Од СДСМ, пак, велат дека „фунционирањето на државниот систем, егзистенцијата на граѓаните и стабилноста на државата никој не смее да ги доведе во прашање“.

„Бидејќи блокадата од страна на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и поттикнувањето етнички провокации од страна на Никола Груевски и раководството на ВМРО-ДПМНЕ оди во прилог на хаос во државата, порачуваме дека институциите, политички партии и секој поединец се должни да се спротивстават и да дадат придонес кон нормализација на состојбите“, стои во соопштението на СДСМ, во кое се додава дека секоја активност спротивна на државните интереси е „тешко неуставно и незаконско дело за што следува сериозна одговорност“.

Вчера, пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Крсто Мукоски, од собраниската говорница рече дека излезот од кризата е во лидерска средба. На ова, пратеникот на СДСМ, Петре Шилегов, во изјава за медиумите, реторички одговори: „За што би разговарале ние на лидерска средба и со кого би разговарале?“, додавајќи: „Ние имавме лидерски средби и врз основа на тие лидерски средби беше постигнат Договорот од Пржино“.

Павле Богоевски, независниот пратеник од коалицијата предводена од СДСМ, на собраниската говорница рече дека „нема да има нови предвремени избори кои ќе бидат организирани од оваа влада затоа што таа повеќе не го претставува легитимитетот на граѓаните“.


ВМРО-ДПМНЕ: Летањето дронови со мапа на „голема Албанија“ е дел од платформата


Скопје, 24 април, 2017 - 10:04 (META) 

Летањето дронови со знамиња од мапата на голема Албанија е дел од тиранската платформа, чии творци се надеваат дека на тој начин ќе му порачаат на македонскиот народ што го очекува, стои во редовното утринско соопштение на ВМРО-ДПМНЕ.

Оттаму повторно го обвинија лидерот на СДСМ, Зоран Заев, дека е „еден од реализаторите на тиранската платформа“, кој нема „храброст да ги осуди инцидентите насочени против македонскиот идентитет и суверенитет“.

„По симнувањето на македонското знаме од јарболот во центарот на Куманово, вчера на фудбалски натпревар помеѓу „Вардар“ и „Шкупи“ во скопски Чаир се развиори знамето на голема Албанија. Аболираниот криминалец Зоран Заев упорно продолжува да ги брани антимакедонските изјави на Зијадин Села, Еди Рама, Хашим Тачи, Дитмир Бушати и на Месила Дода. Заев со своите помошници од криминогениот СДС на коцка ги ставија националните и државните интереси на Република Македонија само да си ја спасат кожата“, стои во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.


ВМРО-ДПМНЕ: СДС мора да ја прифати волјата на народот


Скопје, 22 април, 2017 - 16:42 (META) 

„СДС мора да ја прифати волјата на народот“ и мора да престане да води антимакедонска политика и да се пазари со националните и државни интереси, изјави денеска на прес-конференција пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Крсто Јовановски.

– Граѓаните јасно кажуваат дека тиранската платформа врз која СДС сака да формира влада не смее да се реализира. Народот е против редефинирање и против разнебитување на Македонија. Народот е тој што ќе спречи двојазичност, менување химна, менување знаме, име, народот е тој кој ќе спречи менување на мултиетничкиот карактер на Македонија и нејзино претворање во бинационална држава со тенденција за федерализација и за кантонизација. Тоа што аболираниот криминалец Зоран Заев го ветувал дома и надвор, не поминува кај граѓаните – изјави Јовановски.


ВМРО-ДПМНЕ: Заев молчи и се надева на влада која зависи од „радикалот Села“


Скопје, 22 април, 2017 - 9:54 (META) 

Нема да се реализираат елементите од тиранската платформа затоа што граѓаните ја осудуваат и не гласаа за неа, порачуваат од ВМРО-ДПМНЕ во редовното утринско соопштение на партијата.

Оттаму велат дека лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во надеж дека ќе се спаси себеси и „криминогената врхушка на СДС околу него од кривичен прогон“ е подготвен да направи влада врз основа на платформата од Тирана.

„Криминалецот Заев и СДС во целост ја прифатија тиранската платформа и сите точки од истата, а тоа го потврди и неговиот сопартиец Мухамед Зекири. Криминалецот Заев, ако мора да си го плати долгот кон нарко-мафијашките структури и партнерите од надвор, кои и му ја сервираа тиранската платформа, што мора да ја испорача, може да го плати од фирмите на кланот Заеви, становите на Шекеринска и на Шилегов и од хациендите на Богоев, но не и со македонските национални интереси“, стои во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Партијата повторно го обвинува Заев дека молчи пред навредите и антимакедонските ставови на Еди Рама, Дитмир Бушати и на Зијадин Села.

„Криминалецот Заев молчи и се надева на влада која зависи од радикалот Села… За разлика од криминалецот Заев, македонскиот народ не дава да му се свитка ’рбетот и не сака да ги плаќа долговите на Заев. Народот тоа го докажува секој ден на улиците низ државата“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.


Бушати: Имаше договор со Груевски кој беше одбиен од причини неповрзани со Албанија


Тирана, 20 април, 2017 - 10:12 (META) 

Албанскиот министер за надворешни работи, Дитмир Бушати, кој престојува во Вашингтон, негира дека постои „тиранска платформа“ и дека Албанија се меша во внатрешните работи на Македонија.

Бушати, кој беше гостин на тинк-тенкот „Германски Маршалов фонд“, одби да одговори на прашањето од американските експерти што значи изјавата на албанскиот премиер Еди Рама за единство на Косово и Албанија, пренесе „Македонската радио-телевизија“.

– Не е прецизно да се каже дека има тиранска платформа. Нема тиранска платформа. Има платформа на албански политички партии за која се дискутираше со Груевски и со Заев. Имаше договор со Груевски, но потоа беше одбиен од причини што немаат врска со Албанија, Тирана или премиерот Рама. Никогаш не сме се мешале во домашните работи во Македонија и многу сме внимателни при советувањето на пријателски начин – вели Бушати.

Бушати избегна да одговори на барањето од претседателката на американскиот „Германски Маршалов фонд“, Карен Донфилд, да ја објасни изјавата на албанскиот премиер Еди Рама за потребата за единство на Косово и на Албанија ако не влезат во Европската Унија.

– Мислам дека ја објаснував позицијата на Албанија, на позицијата на албанскиот премиер за стратешкото партнерство што го имаме со Косово. Не можам да додадам ништо друго на тоа – рече Бушати.

Според Бушати, Албанија била најдемократската држава на Западниот Балкан и бедем против руското влијание, а дека во Србија, Црна Гора, Македонија, Босна и Херцеговина и во Хрватска имало назадување на демократијата.


Собрание: Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ меѓусебно си реплицираа и си контрареплицираа


Скопје, 19 април, 2017 - 20:00 (META) 

Како што почна, така и заврши четиринаесеттото продолжение на конститутивната седница на Собранието, во реплики и во контрареплики на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ.

По паузата за ручек во 15 часот, ниту еден од пратениците на СДСМ не се јави за збор.

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ повторно расправаа за тиранската платформа, протестите, државните симболи, а беа спомнати и последиците по економијата од приватизацијата.

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, кажа дека „кога за претседател на најголемата опозициона партија имате човек кој има проблеми со судот, исто како и неговиот брат, тој има желба и лично и политички да се избави од судските проблеми“.

„Проблемот почна и проблемот ќе заврши со Зоран Заев, кој создаде ваква комплицирана ситуација која е ризична за Македонија“, истакна Милошоски.

Претседавачот Трајко Вељаноски седницата ја прекина во 18 часот, а следната ја најави за утре во 11 часот.


ВМРО-ДПМНЕ: Народот бара избори, кризата наметната од СДСМ мора да заврши


Скопје, 19 април, 2017 - 9:58 (META) 

Оваа криза наметната од СДС мора да заврши, народот бара избори, на кои ќе се изјасни и ќе знае за што гласа, стои во редовното утринско соопштение на ВМРО-ДПМНЕ.

Алудирајќи на премиерот на Албанија, Еди Рама, од партијата велат дека човекот што стои зад тиранската платформа продолжува да ја промовира соросовата политика на предизвикување на конфликти, со уште поопасни ставови како што е прекројување на границите на Балканот, а СДСМ подолжува упорно да молчи.

„СДС уште еднаш на македонскиот народ му докажа дека е партија која работи за џебовите на своите водачи и не мисли на иднината на граѓаните. Народот го прочита и му се спротивстави на СДС, излезе на улица и повеќе од 50 дена без престан му кажува дека националните и државни интереси не се на продажба. Граѓаните секој ден на СДС му порачуваат дека не им се потребни платформи од туѓи земји, народот бара инвестиции, нови работни места, мерки“, стои во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.


Рама: „Тиранската платформа“ е мит креиран од политичарите


Тирана, 18 април, 2017 - 10:04 (META) 

„Тиранската платформа“ е мит креиран од македонските политичари со лош вкус, а Европа ќе доживее кошмар ако Балканот полуди поради одложувањето на ЕУ-агендата и стане сива зона во која други „актери“ ќе имаат поголемо влијание од ЕУ, порачува албанскиот премиер Еди Рама во интервју за европското издание на влијателниот американска магазин „Политико“.

Рама порачува дека не е за обединување на Албанија со Косово, но дека и тоа не е исклучено ако ЕУ-интеграциите на регионот останат на сегашното ниво, зашто, како што вели, „никој не сака мали унии и сите сакаат да се обединат во голема унија“, како и дека „ако нема надеж, нема перспектива, нема простор, се разбира, може да се случат и мали унии“.

Истовремено, тој ја брани платформата на албанските партии во Македонија и вели дека тој само ја потпомогнал средбата на албанските партии од Македонија и не се обидувал да се меша во внатрешните работи на Македонија.

– Има мит создаден во Скопје за политички цели дека албанските партии следат платформа напишана во Тирана. Тоа е лага, мит, креиран од политиката со многу лош вкус. Нападот на платформата е опасен, бидејќи тоа е политика која разгорува поделби, а не заедништво… Последната работа што ѝ е потребна на Македонија, последна работа што на сите ни е потребна, би била разгорување на меѓуетнички конфликт бидејќи овие работи тешко се контролираат – вели Рама за „Политико“.

Албанскиот премиер додава дека Албанците во Македонија имаат „целосно право да бараат еднаквост со нивните македонски браќа“, а платформата бара права и слободи кои се запишани во Охридскиот договор.


ВМРО-ДПМНЕ: Нови парламентарни избори заедно со локалните се решение за кризата


Скопје, 18 април, 2017 - 9:44 (META) 

Македонија е заглавена во криза затоа што СДС сака да ја измами изборната волја на граѓаните и да го занемари гласот на мнозинството граѓани кои гласаа за ВМРО-ДПМНЕ, стои во утринското соопштение на ВМРО-ДПМНЕ.

Од партијата велат дека „криминогеното раководство на СДС“, за да се спаси од затворски казни, подготвено е да дојде на власт по секоја цена, независно што тоа значи „целосно реализирање на тиранската платформа“.

„Криминалецот Заев за да ги покрие своите криминали од „Поткуп“, „Пуч“, „Цареви кули“, па сè до изборните измами, тргуваше со највисоките државни и национални интереси. Тиранската платформа, која му е скроена на Заев, значи целосна двојазичност, промена на државните симболи, промена на името по грчки терк, федерализација на државата и нејзина дисолуција во последна фаза“, стои во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Оттаму го повторуваат ставот дека нови парламентарни избори заедно со локалните се најефективното решение за излез од кризата.

„На тие избори граѓаните ќе имаат реална можност да кажат што мислат за тиранската платформа и планот на Заев да ја редефинира државата. Граѓаните гледаат што ѝ прави криминалното здружение СДС на државата и поради тоа се во толкав голем број на улиците во градовите низ Македонија“, заклучуваат од ВМРО-ДПМНЕ.


ВМРО-ДПМНЕ: Заев за лична амнестија е решен да го промени името на државата по грчки терк


Скопје, 17 април, 2017 - 10:05 (META) 

„Криминалецот Заев за својата лична амнестија за криминалите што ги сторил е решен Македонија да ја направи двојазична, да ги прогласи за геноцидни сопствениот народ и држава, да го промени името на државата по грчки терк и во крајна фаза да ја федерализира Македонија“, се вели во редовното утринско соопштение на ВМРО-ДПМНЕ.

Во него се додава дека „криминалецот Заев сето ова го прави мошне отворено и без срам ги лаже сопствените граѓани и гласачи“.

„Мухамед Зекири од СДС лично потврди дека СДС прифатил сè од тиранската платформа. И Зијадин Села го демантира Заев, јавно кажувајќи дека без реализирање на тиранската платформа не влегува во влада. Зијадин Села е човекот од кого ќе зависи идното владино мнозинство на Заев, а кој јавно кажува дека македонската нација пред 100 години не постоела, дека не ги признава македонското знаме и химна и дека сака да ги смени и нив и Уставот. Криминалецот Заев молчи на ваквите изјави на својот иден владин партнер, како што молчеше и тој и СДС на антидржавните изјави на Еди Рама и на Дитмир Бушати“, се додава во соопштенето.