Албанија: Експлозија од анонимни портали полни со непроверени вести


Тирана, 24 септември, 2018 - 16:21 (META) 

Во Албанија во последниве години има поплава од онлајн медиуми. Многу од нив не се транспарентни и „произведуваат“ непроверени вести, јавува дописничката на „Мета“ од Тирана. Еден од овие медиуми е Pamfleti.net. Многу од вестите објавени на овој портал се всушност тврдења презентирани во форма на факти.

На пример, една од најчитаните вести на овој портал е веста со наслов „Ексклузивно: САД го уништува кланот Лала“.

Статијата е полна со наводи со кои се тврди дека поранешниот генерален обвинител Адриатик Лала низ целиот мандат работел за да ја заштити актуелната опозиција кога била на власт. Иако е факт дека поранешниот обвинител Лала, минатата година беше прогласен персона нон грата од страна на американскиот Стејт департмент, Лала сè уште не е обвинет.

Друга вест од овој медиум ја опфаќа минатонеделната посета на шефот на германската дипломатија, Хајко Мас на Тирана, со тврдењето дека министерот има листа на високи албански функционери кои ќе треба да бидат отпуштени. Сепак, не се обезбедени докази, туку толкување на некои дипломатски изјави.

Сите објавени вести се непотпишани. Кликнување на делот „за нас” не води никаде. Нивната страница на „Фејсбук“ има повеќе од 13.000 следбеници. Со кликнување на делот „за нас” на социјалната мрежа на овој медиум, стои пораката „Памфлети е медиумска платформа за анализа која се роди од потребата од трибина која не знае компромис, како моќен глас во недвосмислената борба против криминалот и политичка корупција во Албанија“.

Покрај тоа, во пораката се споменува дека „уредувачката политика не е водена од партии или идеологии, туку за да се открие и демаскира политичката и финансиската олигархија“.

Нема инфо за сопственоста на овој медиум, кој го финансира, или за вработените.


За градоначалникот на Тирана, Националниот театар е „фашистичка зграда и кoњска штала“


Тирана, 4 септември, 2018 - 11:46 (META) 

Законот со кој би се урнал Националниот тетар за да се изгради нов, во Албанија не престанува да биде главна тема во јавноста. Законот беше изграсан од мнозинството на 5 јули 2018 година и покрај постојаните протести од здруженијата на актерите и активистите.

veliaj fake news

Според законот, новиот тетар би бил изграден на местото на постојниот Национален театар преку јавно-приватно партнерство. Со тоа, наводно, компанијата понудила да го изгради „бесплатно“ театарот во замена за парцела на државно земјиште која би ја добила во близина на тетарот.

Противниците на законот велат дека целата зделка е неуставна и го повредува Договорот за асоцијација и стабилизација со ЕУ кој Албанија го склучи во 2003 година.

Многу историчари, професори и архитекти укажуваат на вредноста на постојниот објект и даваат аргументи за културната, историската и архитектонската вредност на зградата.

Но и покрај тоа градонашалниот на Тирана, Ерион Велиај, во твит пред неколку дека продолжува театарот да го нарекува „фашистичка зграда, логор, коњска штала“, а тие кои протестираат дека се „лажговци“.

На овој проект му се спротивставува Europa Nostrа, организацијата која се занимава со културносто наследство на Европа и вели дека овој објект, изграден во 1938 година, е еден од најистакнатитие културни центри на Тирана“ и дека е „последниот преживеан историски белег на главниот град“.

Градоначалниот го избриша твитот и коментарите под него од граѓаните кои го критикуваа.


Суд во Албанија пресуди во корист на новинари тужени од богат судија


Тирана, 1 јуни, 2018 - 17:11 (META) 

Суд во Тирана ги отфрли обвинувањата за „морална повреда“ на судијата на Апелацискиот суд, Ѓин Ѓони и неговата сопруга, кои ја тужеа БИРН Албанија и новинарите на оваа мрежа, јави БИРН.

По неколку одлагања, вчера судот во Тирана донесе ослободителна пресуда во процесот што судијата и неговата жена-бизнисменка го почнаа поради известувањето на БИРН за богатството на Ѓони.

Претседавачкиот судија Астрит Фаќоли при соопштувањето на одлуката рече дека упорното непојавување на Ѓин и неговата жена Елона Чауши во судот е „исмевање“ на судот. Процесот се развлече на 12 месеци и имаше 11 рочишта.  Апелацискиот судија и неговата жена не беа на изрекувањето на пресудата, со која покрај БИРН Албанија, од вина се ослободени и новинарите Бесар Ликмета и Александра Богдани.

Тужбата беше поднесена поради три статии објавени на „Reporter.al“ посветени на затворањето и на повторното отворање на истрагата на јавното обвинителство за Ѓони, откако Високиот инспекторат за анкетирање и ревизија на имот и за конфликт на интереси поднесе пријава за прикривање богатство, фалсификување официјални документи и перење пари.

Третата статија ги навела десетте најбогати судии во Албанија според анкетниот лист што го поднел Ѓони, кој исто така е член на Високиот правосуден совет. На тој список апелацискиот судија бил на првото место.

Со тужбата Ѓони и Чауши бараа надомест од 52.000 евра од тужената организација и нејзините новинари.


Пратениците во Тирана фрлаа јајца и брашно по Еди Рама


Тирана, 12 април, 2018 - 14:33 (META) 

Албанскиот премиер Еди Рама за време на денешната седница на парламентот беше гаѓан со брашно и јајца поради апсењата на лицата кои протестираа против воведувањето патарини на автопатот меѓу Косово и Албанија.

Седницата во неколку наврати беше прекината. По инцидентот беше принудено да реагира и обезбедувањето, кое отстрани од салата неколку пратеници од редовите на опозицијата, јавија албанските медиуми.


Потпишан договорот за изградба на автопат од Тирана до Дебар


Тирана, 5 февруари, 2018 - 20:58 (META) 

Албанското Министерство за инфраструктура и енергетика денеска потпиша договор со компанијата „Ѓока Конструсион“ за изградба на автопатот „Руга е Арбрит“ (Патот на Арбр), што Албанија ќе ја поврзува со Македонија кај Дебар.

– Ова е еден многу значаен инфраструктурен објект што нашата земја ја поврзува со Македонија. Изградбата ќе чини 240 милиони евра, а во договорот стои дека државата обврските кон компанијата ќе ги подмири во рок од 13 години. Автопатот треба да биде готов за три години – изјави албанскиот министер за инфраструктура и енергетика Дамијан Ѓикнури.

Договорот го потпишаа генералниот секретар во Министерството за инфраструктура и енергетика Гентијан Кери и Рок Ѓока, претседателот на компанијата „Ѓока Конструсион“, чија понуда беше избрана како најповолна на спроведениот тендер.

Инаку, дел од подготвителните работи на автопатот почнаа пред две години, но беа прекинати.

Со изградбата на автопатот, кој се протега од Тирана до граничниот премин „Блато“ на албанско-македонската граница кај Дебар, досегашната оддалеченост се скусува за околу 100 километри и се предвидува да изнесува 82 километри.


Илјадници бараа техничка влада на протестот на опозицијата во Тирана


Тирана, 13 мај, 2017 - 18:27 (META) 

Илјадници луѓе протестираа денеска со мирен марш долж главниот булевар на Тирана, движејќи се кон кабинетот на албанскиот премиер Еди Рама. Тие учествуваа во големиот, како што го нарече опозицијата, национален протест, со кој се бараше техничка влада што ќе ги организира парламентарните избори, кои се закажани за средината на јуни.

Поворката демонстранти ја придружуваа стотици полицајци.

Иако опозицијата тврдеше дека на протестот учествувале 600.000 луѓе, албанските медиуми велат дека нивната бројка е неколку илјади.

Претседателот на Демократската партија, Љуљзим Баша, кој е организатор на денешниот протест, се појави со сопругата и со двете малолетни ќерки.

Говорејќи на протестот, тој неколкупати повтори дека „не може да се одржат избори без опозицијата“ и дека ќе продолжат протестите на противниците на владата предводена од Еди Рама.

Во меѓувреме, партиите од владејачката коалиција продолжија со предизборните митинзи низ Албанија. Еди Рама беше во Валона, каде протестот на опозицијата и шаторот на демонстрантите речиси три месеци е поставен пред неговиот кабинет како „бункер на срамот“.


Марш на ЛГБТИ-заедницата во Тирана со поддршка и од Македонија


Тирана, 13 мај, 2017 - 17:49 (META) 

Со велосипеди и со знамиња, околу 200 ЛГБТИ-лица и активисти и нивни поддржувачи од други невладини организации во Тирана денеска го одржаа маршот на гордоста.

Активистите ги повикаа властите да одговорат на две иницијативи за трансродовите лица и за истополовите бракови.

Маршот беше поддржан и од македонски активисти, кои носеа транспарент „Со љубов од Македониија“ (With love from Macedonia).


Голем протест на опозицијата во Албанија утре


Тирана, 12 мај, 2017 - 21:14 (META) 

Одбележувајќи го 83-от ден на непрeкинати протести, од шаторот пред канцеларијата на премиерот на Албанија во Тирана, лидерот на Демократската партија, Љуљзим Баша, денеска пред демонстрантите најави голем протест на опозицијата за утре.

– Тоа ќе биде најголемиот протест од времето кога Албанците раскрстија со комунизмот. Тој ќе го означи почетокот на „Новата република“, бидејќи целата нација ќе се собере за да бара слободни и фер избори – рече Баша.

Протестот е најавен како мирен, а за редот ќе се грижат околу 2.000 полицајци, меѓу кои и специјалци.

Некои медиуми објавија дека утрешниот протест ќе значи и завршница на непрекинатото речиси тримесечно протестирање пред канцеларијата на Еди Рама и Демократската партија ќе почне масовна кампања во која ќе ги убедува граѓаните да ги бојкотираат изборите.


Новинар уапсен во Тирана поради повик за убиство на евроамбасадорка


Тирана, 10 мај, 2017 - 14:52 (META) 

Албанската полиција соопшти дека го уапсила 51-годишниот новинар Кастриот Мифтарај поради повици на насилство против Романа Влахутин, шефица на Делегацијата на Европската Унија во Тирана.

Мифтарај е спроведен од припадници на антитерористичките единици на полицијата во полициска станица, откако објави коментар против Влахутин на својата фејсбук-страница. Тој ја нарекува евроамбасадорката „терорист“ и вели дека нејзиното убиство би било „антитерористички чин“.

Мифтарај се соочува со казна затвор до три години.


„Илинден“ ја поздрави одлуката на партијата на Македонците да не коалицира со Рама


Тирана, 2 мај, 2017 - 13:09 (META) 

– Македонската алијанса за европско интеграција (МАЕИ), која е политички репрезент на етничките Македонци во Албанија, донесе правилна одлука во вистинско време, за коалицирање со партијата на Илир Мета – вели во изјава за „Мета“, претседателот на Македонското друштво „Илинден“ од Тирана, Никола Ѓурѓај.

Македонскиот политички фактор во Албанија одбива соработка со Еди Рама и со неговата Социјалистичка партија, поради национализмот и навредувачкиот однос кон Република Македонија, објаснува Ѓурѓај. Причина плус да му свртат грб на Рама е и тоа што Социјалистичката партија не го одржала ветеното, дека нема да згаснат општините со припадници на малцинствата, па ги „избриша“ општините во Голо Брдо и во Гора.

– Со тоа направија чекор назад во однос на правата и на еднаквоста, така што Македонците во Албанија се разочарани од односот на оваа партија – појаснува претседателот на Македонското друштво „Илинден“.

Ѓурѓај додава дека МАЕИ и „Илинден“ веќе и официјално го поздравиле изборот на Илир Мета за претседател на Република Албанија и дека ќе соработуваат со неговата партија Движење за социјалистичка интеграција (ДСИ), која привремено ја води Петрит Васили.

– Движењето за социјалистичка интеграција на дело има покажано дека не е партија со националистичка реторика. МАЕИ, како партија на Македонците во Република Албанија, треба да коалицира со ДСИ бидеќи Социјалистичката партија на Еди Рама навлезе во националистички реторики и во навредувачки однос за нас Маедонците во Албанија, како и за нашата матична татковина, Република Македонија – додава Ѓурѓај.