!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Светските лидери го осудија терористичкиот напад во Манчестер


Манчестер, 23 мај, 2017 - 12:22 (META) 

Европските и светските лидери го осудија терористичкиот напад во Манчестер и изразија солидарност со Велика Британија по синоќешната експлозија на концертот на американската поп ѕвезда Ариана Гранде при што загинаа 22 лица, а 59 беа повредени.

Францускиот претседател Емануел Макрон разговарал телефонски со британската премиерка Тереза Меј и и изразил сочуство, солидарност и уверување дека француските и британските сили ќе продолжат со борбата против тероризмот.

Германската канцеларка Ангела Меркел изрази шокираност и тага поради нападот и вети дека ќе се бори против оние кои прават такви незамисливи злосторства.

– Овој напад само ќе ја зајакне нашата решеност да продолжиме да делуваме заедно со нашите британски пријатели против оние кои планираат и изведуваат такви нечовечки дела – порача Меркел.

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер рече дека денеска сите тагуваат со Британија, а дека од утре со нив ќе работат на борба против оние кои се обидуваат да ги уништат нивните животи.

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск порача дека неговото срце е со Манчестер и дека мислите се со семејствата на жртвите.

Австралискиот премиер Малком Турнбул изјави дека нападот во Манчестер е „брутален, подол и страшен напад на млади луѓе“.

Портпаролот на јапонската влада Јошихид Суга го осуди нападот и изрази сочувство за семејството на жртвите и додаде дека тој терористички напад не може да биде оправдан на кој било начин.


Путин и Трамп го осудија терористичкиот напад во Манчестер


Манчестер, 23 мај, 2017 - 11:18 (META) 

Рускиот претседател Владимир Путин го осуди терористичкиот напад во Манчестер во кој загинаа 22 лица, а 59 се повредени и изрази сочувство на семејствата на загинатите.

Тој порача дека Русија е подготвена за уште поблиска антитерористичка соработка со Велика Британија.

„Одлучно го осудуваме тој циничен, нечовечен злостор. Веруваме дека организаторите нема да останат неказнети“, се вели во телеграмата на Путин испратена до британската премиерка Тереза Меј.

Сочувство до семејствата на загинатите изрази и претседателот на САД, Доналд Трамп.

– Го изразувам моето најдлабоко сочувство до оние кои се тешко повредени и до семејствата на жртвите. Апсолутно се солидаризираме со луѓето на Велика Британија. Млади, убави и невини животи одземени од злобни губитници – рече Трамп на прес-конференција за време на неговата посета на Израел и ја повика меѓународната заедница на единство за да се зачуваат невини животи од тероризмот.


Најмалку 22 лица загинаа, а 59 се повредени во терористички напад во Манчестер


Манчестер, 23 мај, 2017 - 8:40 (META) 

Најмалку 22 лица загинаа, меѓу кои и деца, а 59 се повредени во експлозија која се случи на завршување на концертот на пејачката Ариана Гранде во Манчестер, изјави шефот на полицијата Јан Хопкинс.

Според него, полицијата е уверена дека напаѓачот кој ја активирал бомбата загинал во експлозијата и дека само тој го извршил нападот. Тој информираше дека напаѓачот носел импровизирана експлозивна направа и дека истрагата ќе утврди дали бил дел од терористичка мрежа.

Британската премиерка Тереза Меј рече дека инцидентот се третира како терористички напад и ако тоа се потврди, тоа ќе биде најсмртоносниот напад во Велика Британија од 2005 година, кога четворица муслимани во бомбашки напад убија 52 лица во Лондон.

– Работиме на утврдување на сите детали и она што полицијата го третира како терористички напад. Нашите мисли се со жртвите на семејствата на оние кои се повредени во овој инцидент – се вели во соопштението од кабинетот на премиерката.

Улиците околу арената каде што се одржал концертот и понатаму се затворени, а има голем број на полицајци и припадници на антитерористички единици кои и понатаму го пребаруваат теренот.

Полицијата соопштила дека експлозијата се случила око 22.30 часот по локално време во арената каде што се одржувал концертот, а во кој може да собере 21.000 публика.

Сведок кој присуствувал на концертот изјавил дека слушнал голема експлозија додека излегувал од арената, а потоа и врескање и стампедо на луѓе кои се обидувале да ја напуштат зградата.

На видео-снимките се гледа дека посетителите на концертот, претежно млади, врескаат и трчат низ арената, но и родители кои си ги бараат своите деца.


Местенка, тероризам или криминал: Две години без одговори за акцијата во Диво Насеље


Скопје, 9 мај, 2017 - 8:01 (META) 

И по точно две години  прашањата што се наметнаа уште додека Диво Насеље во Куманово сè уште мирисаше на барут и на чад од дводневната борба помеѓу специјалните полициски сили и вооружената група, остануваат неодговорени. Одговори на клучните дилеми нема ниту по една и пол година судски процеси:

  • Кои биле вистинските мотиви и цели на кумановската група?;
  • Дали станува збор за чисто криминална или за терористичка организација?;
  • Доколку се терористи, зошто не излегоа со коминике и со некакви политички барања?;
  • Ако безбедносните служби подолго време ја следеле групата и навреме известиле за неа, како што тврди Агенцијата за разузнавање, зошто не бил превениран судирот во Куманово и претходно нападот на караулата Гошинце (на 21 април 2015)?;
  • Кое е (и дали имала) кодното име на полициската акција во Куманово?;
  • Дали во настаните биле вмешани странски служби?

Судскиот процес за настаните во Диво Насеље од 9 и 10 мај 2015 година почна на 9 февруари минатата година. Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција поднесе обвиненија против 37 лица (29 уапсени непосредно по борбите со полицијата и 8 кои подоцна беа обвинети како логистика на групата), за кои тврди дека има доволно докази дека се виновни за тероризам и за терористичка организација, и толку.

Обвинетите ги отфрлија тврдењата на обвинителството и сите се изјаснија дека не се чувствуваат виновни за кривичните дела што им се ставаат на товар, а дел од нив рекоа не биле дојдени во Куманово да војуваат и дека биле искористени за политички цели.

„Дури и малите деца знаат дека не сме терористи и дека не дојдовме во Куманово да војуваме. Бевме искористени за политички цели и не сме ниту први, ниту последни што сме искористени за тоа“, изјави Насуф Бекири, еден од обвинитите во случајот „Диво Насеље“, на 11 февруари 2016 година.

Адвокатот на дел од обвинетите, Насер Рауфи, во изјава за медиумите, по првото рочиште во февруари минатата година, рече дека се убедени дека со нападот на караулата Гошинце (кон крајот на април 2015) и со настаните од Диво Насеље, се сакаше да се дефокусира јавноста од прислушуваните разговори, кои истата година почна да ги објавува СДСМ.

Првообвинетиот во случајот, Сами Укшини, алијас командант Соколи, на 17 февруари оваа година, во својот исказ пред судот изјави дека политичките проблеми на Албанците и неимплементирањето на Охридскиот рамковен договор биле причината поради која кумановската вооружена група дошла во Македонија и во Диво Насеље и дека намерата била да ги повикаат новинарите, односно да свикаат прес-конференција, на која јавно ќе кажат дека ако не се реализира Рамковниот договор, работите во Македонија ќе се вратат во 2001 година.

Речиси половина од судскиот процес за настаните во Диво Насеље се одвиваше зад затворени врати, односно јавноста беше исклучена од рочиштата на кои се сослушуваа заштитени сведоци, меѓу кои и припадници на полициските сили. Не е познато дали пред судот искази дале тогашните први луѓе на Министерството за внатрешни работи (Гордана Јанкулоска), на Управата за безбедност и контраразузнавање (Сашо Мијалков), на Бирото за јавна безбедност (Митко Чавков) и на Агенцијата за разузнавање (Наќе Чулев).

Мијалков и Јанкулоска си поднесоа оставки два дена по настаните во Диво Насеље, изнудени или не – остана мистерија.

Пратеникот во Собранието, Оливер Спасовски, вчера одговарајќи на новинарско прашање изјави дека новата влада ќе спроведе нова истрага за расчистување на сите дилеми околу настаните во Диво Насеље:

„…Ако добро ја гледате програмата на идната влада на Социјалдемократскиот сојуз, таму стои и тоа дека мора да има нова детална истрага што ќе укаже на сите апекти од настаните во Куманово. Тоа мора да биде на еден транспарентен начин, да се расчистат сите можни дилеми“.

Во настаните во Диво Насеље загинаа осум припадници на специјалните полициски единици, а 37 беа повредени. Терористичката група броела четириесетина членови, од кои во борбите со полицијата убиени беа 10 членови. По борбите, на полицијата ѝсе предадоа 28 терористи. Како водачи на групата се идентификувани Мирсад Ндрецај (убиен) , Бег Ризај (убиен), Мухамед Красниќи, Сами Укшини и Деме Шеху.


Мароканец планирал терористички напад на руската амбасада во Берлин


Берлин, 11 април, 2017 - 15:24 (META) 

Државјанин на Мароко, кој во саботата е уапсен во германскиот град Лајпциг, планирал да изведе терористички напад пред руската амбасада во Берлин, објави германскиот весник „Фокус“, повикувајќи се на извори од германското Државно обвинителство во Дрезден.

Дваесет и четиригодишниот Мароканец е осомничен дека подготвувал „загрозување на државната безбедност“. Обвинителите веруваат дека руската амбасада во Берлин била потенцијална мета.

Германскиот весник „Тагесшпигел“ претходно, повикувајќи се на сопствени извори, јави дека уапсениот мигрант сакал да изведе терористички напад пред руска дипломатска мисија.

Портпаролот на руската амбасада во Берлин, Денис Микерин, за новинската агенција ТАСС изјави дека дипломатите се во контакт со германските безбедносни служби и дека очекува верификација на медиумските наводи.

Според „Тагесшпигел“, осомничениот планирал да им се приклучи на демонстрантите пред амбасадата и да изведе терористички напад. Во написот стои дека сакал да се одмазди на Русија поради „нејзината поддршка на сирискиот претседател Башар ал Асад“.


Осомничениот за терористичкиот напад во Стокхолм го призна делото


Стокхолм, 11 април, 2017 - 12:29 (META) 

Рахмат Акилов, главниот осомничен за нападот со камион во Стокхолм, призна дека го извршил кривичното дело тероризам, изјави неговиот адвокат Јохан Ериксон.

– Тој го признал делото тероризам и се согласи на притвор – рече Ериксон на рочиштето на кое се одлучува за притворот на 39-годишниот Узбекистанец.

Во нападот со камион на 7 април во центарот на Стокхол се убиени четири лица, а повредени се 15.


Седум лица се уапсени по нападот во Лондон


Лондон, 23 март, 2017 - 10:09 (META) 

Британската полиција утринава изврши рација во една куќа во Бирмингем во врска со нападот во Лондон и уапси седум лица, објавија британските медиуми.

Скотланд јард соопшти дека биле уапсени седум лица на шест различни локации.

– Пребаравме шест адреси и упасивме седум лица. Рацијата во Бирмингем и во други делови на земјата ќе продолжи – изјавил шефот на службата за борба против тероризмот, Марк Роули.

Полицијата не го откри името на напаѓачот, но Роули изјавил дека полицијата го знае неговиот идентитет, како и тоа дека нападот го извршил бидејќи бил поттикнат од „меѓународниот тероризам и од радикален ислам“.

Во вечерашниот напад во близина на британскиот парламент убиени се пет лица, а 40 се ранети.

Напаѓачот најпрво со автомобил се втурнал во група пешаци на мостот што води до парламентот, а потоа со нож прободел полицаец пред Вестминстер. Напаѓачот потоа бил застрелан од полицијата.

 


Русија демантира дека ќе има нова воена база во Сирија


Москва, 20 март, 2017 - 20:24 (META) 

Русија не планира да отвори нова воена база во Сирија, соопшти руското министерство за одбрана.

Изјавата доаѓа откако портпаролот на курдската единица за заштита на народот во Сирија, Редур Шелил, изјави дека на северозападот на земјата, Русија воспоставува нова воена база во договор со Курдите, кои ја контролираат таа област.

„Нема никакви планови за воспоставување нови руски воени бази на територијата на Сирија“, се наведува во соопштението на министерството.

Портпаролот на Курдите претходно наведе дека во таа база ќе бидат обучувани борците на единица за заштита на народот за борба против тероризмот.

Шелил тврдеше дека договорот со Русија е постигнат вчера и дека руските трупи со транспортери и со оклопни возила веќе пристигнуваат на позицијата во северозападната покраина Африн.


Советот за безбедност ја продолжи мисијата на ОН во Авганистан


Њујорк, 18 март, 2017 - 12:00 (META) 

Советот за безбедност на Обединетите нации синоќа едногласно ја донесе резолуцијата со која се продолжува мисијата на ОН во Авганистан (УНАМА) до март 2018 година.

Во неа, како што пренесуваат светските медиуми, се изразува сериозна загриженост поради присуството и потенцијалното зајакнување на разгранокот на Исламска држава, што претставува сериозна закана за безбедноста на Авганистан и на земјите во регионот.

Советот за безбедност на ОН ја повика владата на Авганистан да почне да ги решава алармантните закани, кои доаѓаат од талибанците, Ал каеда и од нејзините разграноци и од други екстремистички групи.

Исто така, Советот за безбедност ја повтори поддршката за авганистанските национални одбранбени и безбедносни сили, особено во борбата против тероризмот и насилниот екстремизам.

Според податоците на ОН, минатата година во Авганистан се убиени 3.498 лица, вклучувајќи 923 деца, а уште 7.920 лица се ранети.


Меркел: Да се зајакне мултилатерализмот и соработката со Русија против тероризмот


Минхен, 18 февруари, 2017 - 14:36 (META) 

Германската канцеларка Ангела Меркел ја истакна потребата од зајакнување на мултилатералните структури како што се Европската Унија, НАТО и Обединетите нации.

Меркел во обраќањето на Безбедносната конференција во Михнен, порача дека е важно да се соработува со Русија во борбата против тероризмот.

-Сите ќе бидеме посилни ако заедно делуваме – порача Меркел на собирот на кој присуствуваше и американскиот потпретседател Мајкл Пенс.

Германската канцеларка изрази цврсто убедување дека е вредно да се борат за заедничките мултилатерални структури, но нагласи дека тие потребно е тие структури да се подобрат.

Меркел се осврна и на односот со Русија, велејќи дека односот на Европа и Русија и понатаму е полн со предизвици, но дека е важно да се соработува со таа земја во борбата против тероризмот.

-Заедничката борба против исламскиот тероризам е област во која имаме исти интереси и можеме заедно да делуваме – рече германската канцеларка, која додаде дека исламот не е извор на тероризмот и ја нагласи потребата муслиманските држави да се вклучат во борбата против него.