Осомничените за вмешаност во нападите ќе бидат изведени пред суд во Мадрид


Мадрид, 22 август, 2017 - 11:30 (META) 

Четворицата осомничени за вмешаност во планирање и изведување на напади во Шпанија, кои беа уапсени минатата недела, по нападот во Барселона, денеска ќе бидат изведени пред националниот суд во Мадрид, јавуваат светските агенции.

Како што пишуваат шпанските медиуми, осомничените се Дрис Укабир, Мухамед Ала, Салх ел Кариб и Мухамед Хули Кемал. Тројца од нив се уапсени на 17 и 18 август во градот Риполи, на северот на Каталонија, а четвртиот е уапсен во Алканара, јужно од Барселона, каде едно лице загина во експлозија на куќа од која, како што подоцна соопшти шпанската полиција, осомничените ги планирале нападите и правеле бомби.

Осомничените утрово биле донесени во националниот суд во Мадрид.

Во нападот во центарот на Барселона, во четвртокот, минатата недела загинаа 13 лица, а над 100 беа повредени кога комби влета во пешаци на улицата Ла Рамбла. Полицијата подоцна пронајде уште едно убиено лице во автомобил, кој најверојатно го користел напаѓачот за бегство. Неколку часа по нападот во Барселона, едно лице беше убиено, а шестмина беа повредени во напад со автомобил на шеталиште во одмаралиштето Камбрилс, кое се наоѓа на околу 120 ки,ометри јужно од Барселона.

Шпанската полиција вчера попладне го уби Јунес Абујакуб, кој беше осомничен дека го возел комбито во Барселона.

Одговорноста за нападите ги презеде терористичката организација Исламска држава.


Македонски државјанин повреден во нападот во Барселона, потврди МНР


Барселона, 18 август, 2017 - 9:31 (META) 

Македонски државјанин е повреден во терористичките напади што вчера се случија во Барселона. Како што соопшти утрово Министерството за надворешни работи, македонскиот државјанин се наоѓа во болница во Барселона и е надвор од животна опасност.

„Согласно комуникацијата остварена со надлежните служби, македонската амбасадата во Шпанија дојде до информација дека еден македонски државјанин во моментот се наоѓа во болница во Барселона. Лицето во моментот на извршување на нападот се наоѓало во непосредна близина и се здобило со скршеница на зглобот на ногата. Лицето се наоѓа вон животна опасност и е третиран од страна на шпанските медицински служби“, стои во соопштението од МНР.

Претставник од македонската амбасада, веднаш по добиената информација, заминал во болницата каде се наоѓа повредениот македонски државјанин.

Во нападот, извршен со комби, кое влетало во пешаци во близина на плоштадот „Каталуња“, во центарот на Барселона, загинаа 13 лица, а десетици се повредени.

Неколку часа, по нападот во Барселона, се случил и втор напад, во градот Камбрил, исто така, изведен со возило.

Шпанската полиција соопшти дека убила петмина осомничени терористи во Камбрил, кои носеле појаси со експлозив и се поврзуваат со првиот напад во Барселона.


САД со предупредување до своите државјани што патуваат во Европа, поради тероризам


Вашингтон, 2 мај, 2017 - 11:13 (META) 

Стејт департментот на САД издаде предупредување до американските државјани што имаат намера да патуваат во Европа, укажувајќи на континуираната закана од терористички напади.

„Додека локалните влади ги продолжуваат операциите за сузбивање на тероризмот, Стејт департемнтот сепак останува загрижен од можноста за идни терористички напади. Државјаните на САД секогаш треба да имаат на ум дека симпатизери на терористите или саморадикализирани екстремисти можат да изведат напади со мало или без никакво предупредување“, се наведува во соопштението на одделот за конзуларни работи на Стејт департментот на САД.

Во предупредувањето се потсетува на неодамнешните напади во Франција, Русија, Шведска и во Велика Британија, со напомена дека екстремистите се фокусираат на главните туристички локации.


Предизборен молк во Франција во пресрет на првиот круг од претседателските избори


Париз, 22 април, 2017 - 11:35 (META) 

Ноќеска на полноќ во Франција стапи на сила предизборниот молк во пресрет на утрешниот прв круг од претседателските избори во земјата. За функцијата претседател на Франција ќе се натпреваруваат 11 кандидати. Изборниот молк ќе трае до утре, до 20 часот, кога се затвораат избирачките места.

Речиси 47 милиони Французи имаат право на глас на претседателските избори, чиј исход е многу неизвесен поради тесната разлика во анкетите помеѓу центристот Емануел Микрон, екстремната десничарка Марин ле Пен, десничарот Франсоа Фијон и радикалниот левичар Жан Лук Меланшон.

Вкупно 66.646 изборачки места ќе бидат отворени утре во 8 часот. Изборите во прекуокеанските француски територии ќе се одржат денеска.

Досега ниту еден кандидат на претседателските избори во Франција не бил избран во првиот круг, туку во вториот, кој овојпат е закажан за 7 мај.

Изборите ќе ги обезбедуваат 50.000 полицајци и припадници на жандармеријата, како и 7.000 војници.

Претседателските избори во Франција првпат се одржуваат додека во земјата на сила е вонредна состојба, која беше воведена по терористичките напади во 2015 година. Во четвртокот оваа недела, во Париз се случи напад во кој загинаа еден полицаец и напаѓачот, а беа ранети три лица.

Инаугурацијата на новиот претседател треба да се одржи пред 14 мај, кога официјално му истекува мандатот на актуелниот претседател на Франција, Франсоа Оланд, кој не се кандидираше за нов мандат.


МВР ќе ги зајакне безбедносните мерки за време на празниците поради заканите од ИД


Скопје, 13 април, 2017 - 18:30 (META) 

Министерството за внатрешни работи наредните денови, за време на велигденските празници, ќе ги зајакне безбедносните мерки на целата територија на државата, поради глобалните терористички закани од страна на Исламска држава (ИД), чија цел се и земјите од Балканот, меѓу кои и Македонија, соопштија попладнево од МВР.

– Со оглед на глобалните терористички закани, во кои цели се и верски објекти (како што беа неодамнешните напади во Египет), потоа таргетирањето на земјите од Балканот, меѓу кои и Република Македонија, а вклучително и масовните собирања на граѓани, од страна на терористичката ИД, МВР ќе ги зајакне безбедносните мерки и активности во наредните денови на целата територија на државата – стои во соопштението на МВР.

Оттаму информираат дека заради непречено одвивање на претстојните велигденски празници, МВР ќе преземе „низа безбедносни мерки и активности, во согласност со оперативните планови за работа, во насока на заштита на јавниот ред и мир и за безбедноста на објектите и на граѓаните“.


Еден загинат и седум повредени при експлозија во станбена зграда во Брисел


Брисел, 19 март, 2017 - 10:17 (META) 

Едно лице загинало, а седум биле повредени, од кои тројца тешко, во експлозија што вчера се случила во станбена зграда во Брисел, најверојатно поради истекување на плин, соопштило белгиското државно обвинителство, пренесува ХРТ.

„Денеска (сабота) попладне, станарите на две згради беа жртви на експлозија, по која избувна пожар. Седум лица се пренесени во две болници. Тројца се тешко повредени, меѓу кои едно двегодишно дете и 15-годишник. Во текот на вечерта во урнатините е пронајдно тело на маж“, било наведено во соопштението на белгиското државно обвинителство.

Од општината Сент Жил, во која се случила несреќата, за белгиските телевизии РТЛ и РТБФ изјавиле дека „најверојанто станува збор за несреќен случај поврзан со истекување на плин“.

Белгиските безбедносни сили се постојано на готовс, а секој инцидент предизвикува големо интересирање кај медиумите, откако на 22 март минатата година Брисел беше цел на најголемиот терористички напад во својата историја, во кој 32 лица загинаа, а 320 беа ранети во метрото и на бриселскиот аеродром.


Во Франција уапсени три лица кои подготвувале терористички напад


Париз, 21 февруари, 2017 - 17:01 (META) 

Три лица се уапсени во Франција под сомневање дека подготвувале терористички напад, потврдија полициски извори за француските медиуми.

Мажите се уапсени во Марсеј, Клермон-Феран, како и на подрачјето на Париз.

По серијата терористички напади во последните неколку години, Франција е во состојба на висок степен на готовност.

Полициски извор соопштил дека тројцата осомничени се уапсени во рамки на прелиминарната истрага почната во јануари, поради сомневање дека планираат да заминат во Сирија или да извршат терористички напад во Франција.


Превентивни апсења во Франција поради страв од терористички напади


Париз, 22 декември, 2016 - 9:56 (META) 

Француската полиција спроведува „превентивни апсења“ и поставува бетонски бариери на божиќните базари, стравувајќи од терористички напади во земјата, слични на неодамнешниот напад во Берлин.

Портпаролот на француската влада рече дека се контактирани божиќните базари за да се спроведат сите безбедносни мерки, вклучувајќи проверка на багаж.

Во Франција во напади на исламистите во изминатите две години беа убиени повеќе од 230 лица, а повеќе од една година на сила е вонредна состојба во земјата.


Во Франција уапсени седум лица кои поготвувале терористички напади


Марсеј, 21 ноември, 2016 - 16:18 (META) 

Француската полиција во Стразбур и во Марсеј уапси седум лица за време на викендот и спречи, како што рече министерот за внатрешни работи, Бернард Казнев, потенцијален нов терористички напад.

Казнев рече дека шест од седумте уапсени не им биле познати на службите за безбедност. Тој додаде дека со апсењето е спречен „терористички напад кој бил подготвуван многу долго“.

Сепак, тој не откри што требало да биде мета на планираниот напад.

Еден од најстарите и најголемите светски божиќни саеми би требало да се отвори в петок во Стразбур. Саемот привлекува огромен број туристи од Европа и беше мета на неуспешен терористички напад во 2000 година.

Казнев рече дека само во ноември се уапсени 40 лица, во рамките на антитерористичката операција која следуваше по смртоносните напади на Исламска држава во Франција во последните две години.


Закани за напад на Обама за време на посетата на Атина


Атина, 12 ноември, 2016 - 12:44 (META) 

Грчката полиција презема силни мерки поради можен напад врз американскиот претседател Барак Обама, кој во вторник и во среда ќе ја посети Атина. Зголемената претпазливост на грчките власти доаѓа по заканата од терористичка организација Огнени јадра за напад за време на посетата на Обама во грчката престолнина.

Само еден ден по нападот на француската амбасада во Атина, за кој сè уште никој нема преземено одговорност, Огнени јадра излегоа со соопштение во кое повикуваат на напади за време на посетата на Обама за да се саботира посетата и да се „расипе забавата“ на политичарите.

„Забавата на властите ќе ја трансформира Атина во град под воена опсада, со илјадници полицајци на улиците кои ќе ја наметнат моќта на естаблишментот. Ние анархистите, како единствен внатрешен непријател на власта, можеме да станеме катализатор на судирите и да им ја расипеме прославата. Меѓутоа, организацијата на напади и судири за време на посетата на американскиот претседател не сакаме да се ограничи на само привремено ослободување. Саботажата на посетата на американскиот претседател може да биде почеток на формирањето организирано анархистичко движење за напади и за уништување на државата и моќта“, се вели во соопштението на Огнени јадра.

Организацијата пред само неколку недели постави бомба пред зградата на една грчка јавна обвинителка и најави дека сето ова е дел од нејзиниот план „Немесис“ за напади на грчки политичари, полицајци, судии и бизнисмени.

Поради нападот на француската амбасада и заканата од Огнени јадра, грчката полиција планира значително да ги засили безбедносните мерки. За време на посетата на Обама центарот на Атина ќе го штитат повеќе од 5.000 полицајци и специјалци, се очекуваат 500 агенти на ЦИА, ќе се користат дронови за да се внимава да не се забележи сомнителна активност. Целата опрема, возила, технологија на американското обезбедување ќе биде пренесено авионски во Атина во следните денови.

Половина час пред транспортот на Обама од аеродромот кон центарот, улиците ќе бидат целосно затворени. Точната програма кога пристига Обама и во колку часот ќе има средби со грчкиот државен врв, како и хотелот каде ќе престојува, сè уште не се соопштени.

Од безбедносни причини, говорот на Обама кој требаше да се одржи на ридот Филопапу, спроти Акропол, е преместен во новиот културен центар „Ставрос Ниархос“.