!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Едно лице повредено во тепачка за огревно дрво


Кичево, 13 март, 2017 - 14:14 (META) 

Во кавга, а потоа тепачка што се случила вчера попладне во Кичево, расеченица на лицето добил 44-годишник, соопшти полицијата.

Инцидентот се случил околу 13.30 часот на улицата Осојски пат во Кичево, при што по кавга околку огревно дрво, дошло до тепачка помеѓу А.Х. (44) и Т.М. (21), обајцата кичевци. Притоа помладиот со остар предмет му нанел повреда на лицето на постариот, по што тој е однесен во кичевската болница, а откако таму му е укажана лекарска помош, е препратен во Медицинскиот центар во Битола.

Полицијата извршила увид, при што на местото на настанот е пронајден нож. Се работи на расчистување на случајот, известува полицијата.


Петнаесетгодишник повреден со нож од соученик


Скопје, 11 март, 2017 - 12:38 (META) 

Петнаесетгодишен ученик со нож е повреден во пределот на вратот од страна на соученик, во тепачка што се случила вчера изутрина, околу 9 часот во Основното училиште „Петар Здравковски – Пенко“, соопшти денеска Министерството за внатрешни работи.

Повредениот веднаш бил пренесен во Клиничкиот центар Скопје, од каде по укажаната лекарска помош бил пуштен на домашно лекување.

Полицијата презема мерки за целосно расчистување на случајот.


Насилствата во Скопје продолжуваат – тинејџери тепани од групи насилници


Скопје, 3 март, 2017 - 13:54 (META) 

Насилствата од претходните денови, кога во Скопје групи насилници напаѓаа и тепаа граѓани, продолжиле и вчера, се дознава од најновиот полициски билтен. Вчера во Скопје имало два такви напади.

Првиот се случил во автобус на ЈСП, кој сообраќал на линијата 50. На автобуската постојка кај АСУЦ, околу 13 часот, 16-годишник бил физички нападат од неколку засега непознати насилници. Потоа тие се симнале од автобусот и избегале.

Половина час претходно бил нападнат 18-годишник, во автобус на ЈСП на линијата 68, додека сообраќал од Маџари кон АСУЦ. Во еден момент тинејџерот бил без причина нападнат од седум-осум непознати лица, кои потоа избегале.

Полицијата вели дека работи на откривање на сторителите.


Тепачка во турскиот парламент


Анкара, 12 јануари, 2017 - 10:12 (META) 

Во турскиот парламент, за време на расправата за новите овластувања на претседателот, изби тепачка.

Пратеничката Фатма Каплан од владејачката Партија на правдата и развојот, сакала да го сними гласањето со својот мобилен телефон. На пратениците од опозициските партии тоа не им се допадна, па прво се туркаа, а потоа и се степаа со своите колеги.

Новите уставни промени ги прошируваат овластувањата на претседателот Реџеп Таип Ердоган, а со нив тој ќе може да именува и да разрешува министри, да го избира раководството на партиите и да се кандидира уште двапати за претседател.
За овие промени на турскиот устав, потребна е поддршка од 330 пратеници од вкупно 550 колку што има во Собранието.


Убиен мигрант во тепачка во Белград


Белград, 21 ноември, 2016 - 16:44 (META) 

Еден мигрант е убиен, а еден повреден во тепачка меѓу мигранти во Зелен венец, во центарот на Белград, јавува дописничката на „Мета“.

Министерството за внатрешни работи на Србија соопшти дека се уапсени пет мигранти, осомничени дека учествувале во тепачка и дека кај нив биле пронајдени ножеви.

Повредениот мигрант бил превезен во ургентен центар.

Српското МВР соопшти дека до тепачка дошло околу 15 часот, но не наведе од кои земји се мигрантите бидејќи истрагата е во тек.

Тепачката се случила во близина на Зелен венец и автобуската станица, каде што во околниот парк има голем број мигранти од Авганистан и од Пакистан кои одбиваат да заминат во некои од прифатните центри.


Суд ли е ова или панаѓур, дуќанче, чешмичка?


Скопје, 16 ноември, 2016 - 11:21 (META) 

Најважниот суд во земјава – Основниот суд Скопје 1, во кој, меѓу другите, се водат и најзначајните постапки за организиран криминал, изминативе десетина дена се претвори во „панаѓур“.

Кривичниот суд деновиве е местото каде вработени делат правда со туркања и со тупаници, судии се пресметуваат со кривични пријави и со контрапријави, се поднесуваат претставки до Судскиот совет за злоупотреби на официјалната интернет-страница. А како капак на сето ова, претседателот на судот, Владимир Панчевски, вели дека „секој судија во Кривичниот суд е дуќанче и чешмичка“ што секнале.

„Кои се тие судии, зошто се кријат? Стојат зад пресуди, а ваму се кријат со скратен потпис. Знаете што, секој судија во Основниот суд Скопје 1 е дуќанче, секој судија е чешмичка. Чешмичките им се затворија, па затоа се бесни. Токму овие 15 судии, кои ме обвинуваат дека сум ја злоупотребувал официјалната веб-страница на судот, го натерале судскиот доставувач да го однесе известувањето до Судскиот совет. Ете кој злоупотребува за лични цели“, вели Панчевски за „Сакам да кажам“.

Ова е коментарот на Панчевски на вчерашното писмо кое 13 негови колеги го испратија со Судскиот совет, од кој бараат да го санкционира претседателот на Кривичниот суд затоа што ја злоупотребува официјалната интернет – страница на судот за лични постапувања и ставови за одреден судија.

„Судијата Владимир Панчевски, како претседател на судот, информира за свои лични постапувања и ставови за одреден судија, при тоа крајно не почитувајќи го неговиот интегритет како судија. За ова тој ја користи официјалната веб-страница на судот. Се оградуваме од наведеното, имајќи ја предвид судската етика и морал, а воедно и почитувањето на тајноста и на заштитата на интегритетот за каква било поведена постапка кон судија… Со оглед дека односите меѓу колегите се крајно нарушени, засегнати сме сите ние со наведеното известување, бидејќи може тоа да биде кој било од нас, кој во моментов не се согласува со сегашниот претседател. Во таа насока се обраќаме до вас, како надлежен орган, во согласност со вашите законски овластувања, да преземете соодветни мерки кон претседателот на судот…“, се вели во писмото на судиите до Судскиот совет, чиј претседател, пак, Зоран Караџовски, вели дека писмото ќе го третираат како анонимно бидејќи судиите се потпишале со скратени потписи, а не со цело име и презиме.

Судијата со кого Панчевски лично се пресметува преку интернет-страницата на Кривичнито суд, е Иван Џолев, кој пред десетина дена му поднесе кривична пријава на претседателот на судот со која го товари за примање награда за противзаконско влијание. Панчевски во петокот, пак, извести дека во Обвинителството за организиран криминал и корупција дал исказ во врска со пријавата, но и дека веднаш потоа му поднел контрапријава на Џолев за лажно пријавување кривично дело.

Инаку, двајцата, според неофицијални информации, поднеле кандидатури за нов претседател на Основниот суд Скопје 1, кој треба да биде избран по изборите на 11 декември.

Панаѓурската атмосфера вчера ја дополни и веста дека во судот имало тепачка меѓу двајца вработени, доаѓала полиција, се правел записник и се поднесувале кривични пријави.

„Во просториите на Кривичниот суд пријавен е настан, при кој еден вработен – раководител на одделот за човечки ресурси Г.С. со физички напад ја загрозил сигурноста на еден од портпаролите П.К. во присуство на судија од одделот за претходна постапка С.Ј., така што вработениот Г.С. најпрвин вербално ѝ се заканил на П.К., загрозувајќи ѝ ја сигурноста со упатени закани по животот и телото, по што со примена на физичка сила ја турнал од столчето и ја напуштил просторијата. Нападнатата веднаш телефонски го пријавила настанот во МВР, при што интервенирала полицијата и случајот е документиран и преземен од инспекторите за насилен криминал при МВР, а против напаѓачот од страна на нападнатата поднесена е кривична пријава по член 144, став 3 – загрозување на сигурноста, која понатаму треба да се процесуира од надлежните органи. Во врска со настанот, и од страна на судската управа ќе бидат преземени соодветни мерки“, известија од судот.


Криминално-политичка престрелка и бркотница по Партизанска


Скопје, 15 ноември, 2016 - 10:58 (META) 

Четириесет и шестгодишен скопјанец ноќеска, пред полноќ, е ранет во престрелка на булеварот Партизански одреди. Според првичните информации, станува збор за Даниел Т., кој веднаш по инцидентот е пренесен на Клиниката за анестезиологија, реанимација и интензивно лекување (КАРИЛ), каде бил опериран.

На пукањето му претходела бркотница со автомобили, која започнала од бензинската на „Макпетрол“ на булеварот Илинден и продолжила на булеварот Партизански одреди.

Даниел Т. кој, според неофицијални информации, бил ранет со неколку куршуми во престрелката, изгубил контрола и се превртел со своето возило „голф 5“ на булеварот Партизански одреди. Тој бил извлечен од возилото и веднаш префрлен во болница, а напаѓачот е во бегство.

Од МВР засега нема официјални информации за инцидентот. Во јавноста се појавија шпекулации дека станува збор за пресметка меѓу криминални банди, но и наводи кои не ја исклучуваат можноста дека синоќешниот инцидент има и политичка заднина.

„Дојче веле“ на македонски јазик пишува оти постојат сомнежи за поврзаност на синоќешниот инцидент со друг настан од 17 април годинава, односно со тепачка во угостителски објект во Трговскиот центар „Буњаковец“, во која учествувале три идентификувани и неколку непознати лица од кои едно, со остар предмет, било прободено во главата. Според неофицијални информации, повредениот Г.К. (41) е главниот телохранител на поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Сашо Мијалков, а во тепачката наводно бил инволвиран некој од браќата Даниел и Дејан Т., познати како „близнаците од Ѓорче“ (општината Ѓорче Петров н.з.).

Инаку, „Дневник“ на 5 август годинава на насловната страница објави текст „Криминално-политичкото подземје не мирува“ во кој, меѓу другото, се вели:

„Скопјанецот Даниел Трајковски, брат близнак на Дејан Трајковски кој е во бегство поради осомниченост за убиство во обид, од профилот со име Перла Трајковска, упати сериозни закани и најави за рекет од 50 милиони евра до бизнисменот и сопственик на МПМ, Орце Камчев, како и до екс директорот на УБК, Сашо Мијалков.
„Еден метак кошта два евра, а за тоа немаш одбрана со кум ти… Така да на крај ќе биде 2 евра работата на Камчев у глава и две евра за Мијалков у глава, четири евра ќе кошта услугата, без работна рака… Гратис работна рака… Или ќе платиш 50 милиони евра или таксиметарот ти чука… Орце Камчев запамти во Дебар од кај што потекнуваме нема место за два лава. Даниел близнак! Да живее Зоран Заев идниот премиер на Македонија! Со вас претседателе до смрт!“, наведува Трајковски во пораката, во која на почетокот, покрај Камчев и Мијалков, го
споменува и Никола Груевски“.


Нападнат новиот тренер на ФК „Брегалница“


Штип, 29 септември, 2016 - 16:35 (META) 

Како во сцена на акционен филм, на патот Кочани – Штип се одвивала трка меѓу „порше“, со кое се превезувал сегашниот тренер на ФК „Брегалница“ од Штип, и „мерцедес“ во кој биле членовите на поранешната управа на клубот. Во еден момент кај селото Крупиште, „мерцедесот“ му го пресекол патот на возилото во кое се превезувал новиот тренер на „Брегалница“ од Турција, Јуксел Јусилова. Според кажувањето на девојката на Јусилова, Андреа Моза, двајцата мажи дошле со хебла кон нив и почнале да го удираат Јусилова.

Моза сведочи дека навредите од поранешниот претседател и од неговиот заменик почнале уште за време на натпреварот меѓу „Брегалница“ и „Македонија Ѓорче Петров“, што вчера попладне се играше во Кочани. Откако тргнале кон Штип, каде привремено престојуваат, според тренерот Јусилова, двајцата со своето возило цело време им го сечеле патот, сè до моментот на физичкиот напад.

– Кога застанавме, едниот тргна со метална прачка кон мене. Јас самиот се одбранив. Тој не знаеше дека сум еден од светските шампиони во борење и сум бил член на германската репрезенатција во борење – раскажува Јусилова.

Во еден момент од борбата, како што соопштија од полицијата, мажите паднале во блискиот канал и уште толку се повредиле. Поранешниот претседател на „Брегалница“, И.К., завршил со повреди на главата и по укажаната медицинска помош е пуштен на домашно лекување.

Од Клиничката болница во Штип потврдија дека се примени двајца мажи со повреди.

Обвинителството најави дека ќе го истражи случајот.

Тренерот Јусилова вели дека не сака да ја инволвира полицијата во случајот за доброто на тимот и смета дека двајцата, како долгогодишни претседатели во клубот, имаат личен интерес, што е мотив на нападот.

– Сакаа да ме уплашат и јас да го напуштам клубот. Не си одам, останувам и ќе продолжам да работам со клубот. Мислам дека ова не е од љубов кон „Брегалница“, туку имаат задни намери – вели Јусилова.

Фудбалскиот клуб „Брегалница“ се продава преку берза. Иако понудата е јавна, во спортските кулоари веќе има гласини дека турски инвеститор ќе влезе во клубот. Гласините се засилија со присуството на Јуксел Јусилова, како нов тренер.


Украински пратеници се степаа пред новинари


Киев, 23 септември, 2016 - 12:23 (META) 

Пратениците на украинската Врховна рада, Александар Вилкул и Владимир Парасјук, се степаа пред новинари, јави украинската телевизија „112“.

Инцидентот се случи по снимањето на телевизиската емисија „Вечерна програма“, за време на која пратениците не можеле да се согласат за актуелната ситуација во земјата.

По емисијата, Парасјук го сочекал својот противник надвор од студиото. Таму двајцата почнале физичка пресметка, поради што морало да интервенира и телевизиското обезбедување.

Подоцна Парасјук го обвини Вилкул дека е агент на Кремљ кој ја донел војната во Украина и се закани дека со автомобил ќе го прегази Вилкул.

– Вилкул треба да се ликвидира, депортира, за од него да не остане ниту трага – рече Парасјук.


ВМРО-ДПМНЕ: Снимката е доказ дека граѓаните се револтирани од провокаторите од СДСМ


Скопје, 9 август, 2016 - 18:09 (META) 

Лицето кое се гледа на снимката не е дел од придружбата, ниту пак дел од тимот на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, и не е член на партијата, реагираат од владејачката партија откако бугарската телевизија „Нова“ објави дека приврзаник на владејачката партија физички нападнал и удрил лице, кое му стави забалешка на поранешниот премиер околу санирањето на штетите од невремето.

„Се работи за човек кој е дел од локално население, каде мнозинството се етнички албанци на кои им се помага во расчистување на последиците од невремето. Снимката е доказ дека локалното население е револтирано и ги отфрла уфрлените провокатори од СДСМ и нивните привезоци, кои свесно и намерно имаат за цел, наместо да помагаат да предизвикуваат инциденти“, стои во соопштението,

Од партијата истакнуваат дека не поддржуваат насилство и ја повикаа СДСМ да престане со провокациите и да не ја злоупотребува трагедијата.

„ВМРО-ДПМНЕ осудува и не поддржува никакво насилство, но и во исто време изразува згроженост од недоличните обиди на СДСМ да ја злоупотребува трагедијата на граѓаните погодени од невремето преку уфрлени провокатори за кои постојат информации дека добиваат наредби да доаѓаат и од други населени места и немаат никаква врска со населението погодено од невремето. Го повикуваме СДСМ да престане со провокациите и местенките како дел од стратегија, за што доказ е и оркестираното ширење дезинформации на медиумите под контрола на СДСМ во насока на создавање на тензии нервоза и конфликти меѓу населението“, велат од владејачката партија и порачуваат дека нема да се откажат од посветеното помагање во расчистување на последиците од невремето.