!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

За викендот дожд и пад на температурата за девет степени


Скопје, 24 февруари, 2017 - 12:31 (META) 

Дожд на пониските места и снег на повисоките делови од земјава нè очекува утре, за кога метеоролозите најавуваат и пад на температурата за 8 до 9 Целзиусови степени.

Од УХМР информираат дека во текот на ноќта и утре нашето подрачје ќе биде под влијание на влажен и постуден бран, кој ќе предизвика врнежи од дожд, а на повисоките планини во северозападните делови од земјава – од снег.

Повеќе врнежи се очекуваат во северозападните делови, каде ќе наврнат и до 15 литри на еден квадратен метар.

Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од јужен правец, а во текот на денот ќе го смени правецот во северен. Дневната температура ќе опадне и ќе се движи во интервал од 8 до 14 Целзиусови степени.

Во Скопје утре ќе биде облачно и посвежо, со повремени врнежи од дожд, особено претпладне. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од северен правец. Дневната температура ќе достигне до 8 Целзиусови степени.


Облачно и студено време со услови за провејување на слаб снег


Скопје, 29 јануари, 2017 - 10:12 (META) 

Времето претпладне во Македонија ќе биде сончево со умерена облачност. Во јужните делови кон крајот на денот и во вечерните часови ќе има услови за провејување на слаб снег. Ќе дува слаб ветер од јужен правец.

Утринската температура ќе се движи од минус 15 до минус 4 Целзиусови степени, а дневната од минус 2 до 4 Целзиусови степени.

Во Скопје слично време утринската температура ќе се спушти до минус 9, а дневната ќе се искачи до 1 Целзиусов степен.


Студено време со магла по котлините


Скопје, 23 јануари, 2017 - 9:18 (META) 

Времето денеска ќе биде стабилно, со ниска утринска температура која на повеќе места ќе се спушти под минус 10 Целзиусови степени. Кон крајот на денот облачноста ќе се зголеми. Претпладне, по oдделни котлини ќе има појава на магла.

Најниската температура ќе се движи до минус 12 Целзиусови степени, а највисоката ќе достигне до 5 степени.

Во Скопје се очекува слично време, со температура од минус 6 до 1 Целзиусов степен. Најстудено утрово е во Берово, каде се измерени минус 16 Целзиусови степени, а најмногу снег има во Маврово, каде снежната покривка е 72 сантиметри.


Денеска променливо облачно, со температура до 7 степени


Скопје, 22 јануари, 2017 - 10:01 (META) 

Денеска времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди, а ќе дува слаб ветер од југоисточен правец. По котлините ќе има појава на слаба магла и на ниска облачност.

Утринската температура се движи од минус 12 до минус 3 Целзиусови степени, а дневната ќе биде во интервал од минус 1 до 7 степени.

Во Скопје и во околината се очекува слично време, променливо облачно, со слаб ветер од југоисточен правец. Максималната дневна температура во главниот град ќе се движи околу нула Целзиусови степени.

Метеоролозите најавуваат стабилно време и за утре, а кон крајот на денот и преку ноќта кон вторник се очекува зголемување на облачноста, со повремени врнежи од снег во западните делови од земјава.


Облачно и снежно време со температура до 3 степени


Скопје, 16 јануари, 2017 - 9:24 (META) 

Утрово градот Скопје и делови од земјава повторно се зафатени од обилни врнежи од снег. Најмногу снег наврнал во Лазарополе, каде снежната покривка е со висина од 66 сантиметри, потоа во Маврово – 54 сантиметри, Пожаране – 31, Ѓуриште – 22, Крушево, Берово и Дебар – 18, Тетово – 16, Крива Паланка и Струмица – 11, Битола и Тополчани – 9, Куманово – 7, Виница – 4, Скопје – 3 и во Претор, Демир Капија, Охрид и во Дојран, снежната покривка изнесува 1 сантиметар.

За денеска синоптичарите прогнозираат претежно облачно и студено со повремени врнежи од снег, особено во западните и во јужните делови. Ќе дува слаб, а во западните делови повремено умерен источен ветер.

Утринската температура се движи од минус 12 до нула Целзиусови степени, а дневната ќе достигне од минус 2 до 3 степени.

Во Скопје ќе преовладува слично време, претежно облачно и студено, со повремени врнежи од снег. Максималната дневна температура во главниот град ќе достигне до 1 Целзиусов степен.

Според Упрвата за хидрометеоролошки работи, од утрово подрачјето на Македонија ќе биде под влијание на влажна и постудена воздушна маса која во наредните денови ќе предизвика претежно облачно и постудено време со повремени врнежи од снег.

Врнежите ќе бидат со променлив интензитет, а повеќе ќе бидат застапени во западните и во јужните делови. Пообилни врнежи се очекуваат в среда кон крајот на денот и во текот на ноќта кон четврток, особено во јужните делови. Овие врнежи ќе предизвикаат зголемување на снежната покривка на повисоките места и на планините. Дневната температура ќе биде без поголеми промени и ќе се движи во интервал од минус 3 до 4 степени.


СДСМ: Со скапиот увоз на струја, граѓаните за два дена се оштетени за 300.000 евра


Скопје, 9 јануари, 2017 - 14:12 (META) 

СДСМ ја повикува власта во заминување да престане да крие информации од граѓаните за реалниот ризик, домаќинствата да останат без струја, се вели во соопштението на СДСМ.

– Реалноста е дека Македонија се соочува со недостиг од струја и како што вчера предупредивме, денеска е распишан тендер за нов интервентен увоз на струја. Како што објавивме вчера, на Божиќ бил распишан првиот тендер за итен увоз на струја за 7 и за 8 јануари. За претходните два дена набавена е струја по цена за 36 проценти повисока од увозната цена дозволена од Регулаторната комисија за енергетика. Со тоа граѓаните за два дена се оштетени 300.000 евра – се додава во соопштението на СДСМ.

Оттаму велат дека „да работеа блоковите на РЕК Битола, за чии поправки граѓаните платија стотици милиони евра, сега ќе имаа струја и немаше да бидат оштетени ни денар“.

– Вистината е дека да не е увозот од странство, домаќинствата ќе останат и без струја и без греење на овој поларен студ. Ако земјите од регионот, што сега ѝ даваат струја на Македонија, почнат политики на штедење струја поради студениот бран, граѓаните, семејства со деца, ќе останат без струја – се додава во соопштението на СДСМ.


УХМР: Врнежите од снег вечерва ќе престануваат, но ќе биде многу студено


Скопје, 6 јануари, 2017 - 16:37 (META) 

Врнежите од снег во текот на вечерните часови постепено ќе престануваат, а температурата ќе биде во интервал од минус 10 до минус 2 Целзиусови степени, информираат од УХМР.

Попладне времето во Македонија ќе се задржи облачно, студено и ветровито, со локални врнежи од снег со слаб интензитет.

Во Скопје ќе биде облачно, со повремен слаб снег и со умерен до засилен северен ветер.Температурата ќе биде околу минус 7 Целзиусови степени.

Најмногу снег има на Маврово (83 сантиметри), потоа во Пожаране (68 сантиметри), Лазарополе (53 сантиметри), Дебар (33 сантиметри), Тетово (30 сантиметри), а во Скопје снежната покривка достигна 18 сантиметри.


Облачно и многу студено време, со слаби врнежи од снег


Скопје, 6 јануари, 2017 - 9:53 (META) 

Денеска времето во Македонија ќе биде облачно и студено, со повремени врнежи од снег со послаб интензитет во претпладневните часови. Ќе дува силен ветер од северен правец, а можна е појава на снежни навеви.

Утринската температура се движи од минус 10 до нула Целзиусови степени, а максималната дневна ќе се движи во интервал од минус 10 до минус 3 степени.

Во Скопје се очекува слично време, облачно и многу студено, со слаб повремен снег во претпладневните часови. Дневната температура во главниот град ќе изнесува минус 7 Целзиусови степени.

Според синоптичарите, најмногу снег има наврнато во Маврово, каде снежната покривка изнесува 74 сантиметри, потоа 65 сантиметри во Пожаране, Лазарополе – 52, Тетово – 40, Ѓуриште – 27, Крива Паланка – 26, Тополчани – 25, во Крушево и во Берово – 23, Битола – 21, Охрид – 20, Скопје, Петровец и Куманово – 18, Штип – 17, Прилеп – 14, Струмица – 12, Демир Капија – 11, Виница – 10, Претор – 8 и во Дојран снежната покривка изнесува 6 сантиметри.

Врнежи од снег во крајниот југоисточен дел од земјава нема.


Времето денеска со врнежи од снег и со засилен ветер


Скопје, 5 јануари, 2017 - 10:24 (META) 

Времето денеска ќе биде облачно со врнежи од снег. Врнежите најпрво ќе почнат во северните и во западните делови од земјава, а потоа ќе се прошират и во другите делови.

На југ врнежите најпрво ќе бидат од дожд, а попладне ќе преминат во снег. Пообилни врнежи се очекуваат во попладневните и во ноќните часови. До крајот на денот насекаде ќе се формира снежна покривка, на планините и до 50 сантиметри.

Утринската температура ќе се движи од минус 3 до 2 Целзиусови степени, а дневната од 1 до 8 Целзиусови степени.

Во Скопје, времето ќе биде облачно со врнежи од снег кои ќе почнат уште претпладне, но ќе се интензивираат во попладневните часови. Во Скопско, попладне ќе дува засилен северозападен ветер.

Во Скопската Котлина можно е снежната покривка да биде од 10 до 15 сантиметри. Утринската температура ќе се спушти до минус 2 Целзиусови степени, а дневната ќе се искачи до 1 степен.

 


Сончево време со мала облачност


Скопје, 3 јануари, 2017 - 9:13 (META) 

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност.

Во попладневните часови облачноста ќе се зголемува, а кон крајот на денот во западните и во северозападните делови ќе има локални врнежи од дожд и од снег.

Температурата ќе се движи од 3 до 10 Целзиусови степени.

Во Скопје се очекува слично време со температура до 4 Целзиусови степени.

Најстудено утрово е во Берово со минус 12 Целзиусови степени, а максимален еден Целзиусов степен е измерен во Претор.

Според информациите на УХМР, висината на снежната покривка во Маврово е 7 сантиметри, а во Лазарополе – 5 сантиметри.