!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Сончево и топло време со температура до 26 степени


Скопје, 23 март, 2017 - 9:16 (META) 

Времето денеска ќе биде сончево со умерена локална облачност. Преку денот ќе дува слаб до умерен ветер претежно од јужен правец.

Утринската температура ќе се движи од 1 до 8 Целзиусови степени, а дневната од 20 до 26 степени.

Во Скопје се очекува слично време. Утринската температура ќе се спушти до 7 Целзиусови степени, а дневната ќе се искачи до 25 степени.

До крајот на работната недела ќе се задржи топло време за овој период од годината. Дневната температура од сабота ќе има тенденција на опаѓање.


Променливо облачно време, со температури до 20 степени


Скопје, 19 март, 2017 - 9:21 (META) 

Денеска времето во Македонија ќе биде променливо облачно, со слаб дожд во северните делови од земјата. Ќе дува умерен ветер од северозападен правец.

Утринската температура се движи од минус 3 до 7 Целзиусови степени, а дневната ќе достигне од 13 до 20 степени.

Во Скопје се очекува слично време, променливо облачно, со услови за слаб дожд, а ќе дува умерен северозападен ветер. Дневната температура во главниот град ќе достигне до 17 Целзиусови степени.


Денеска променливо облачно, со температура до 19 степени


Скопје, 18 март, 2017 - 9:31 (META) 

Денеска времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди, а во крајните северозападни и северни делови од земјата ќе има услови за изолирана појава на краткотраен локален дожд. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од северен правец, кој повеќе ќе биде изразен долж Повардарието.

Утринската температура се движи од минус 3 до 4 Целзиусови степени, а дневната ќе достигне од 15 до 19 степени.

Во Скопје се очекува слично време, променливо облачно со сончеви периоди и со умерен ветер од југоисточен правец. Дневната температура во главниот град ќе достигне до 19 Целзиусови степени.


Облачно време со слаб локален дожд


Скопје, 16 март, 2017 - 9:09 (META) 

Времето претпладне во Македонија ќе биде облачно, со слаб локален дожд, а на некои планини со слаб снег. Попладне врнежите ќе престануваат и облачноста ќе се намалува. Ќе дува слаб до умерен, а долж Повардарието повремено и засилен ветер од северен и од северозападен правец.

Утринската температура ќе се движи од 1 до 8 Целзиусови степени, а дневната од 8 до 16 степени.

Во Скопје се очекува слично време. Утринската температура ќе се спушти до 4 Целзиусови степени, а дневната ќе се искачи до 12 степени.


Облачно и студено време


Скопје, 13 март, 2017 - 9:09 (META) 

Времето денеска ќе биде променливо облачно, со сончеви периоди, претпладне во источните делови од земјава со локален дожд и снег.

Ќе дува умерен, повремено засилен северен ветер. Температурата ќе се движи од минус 5 до 14 Целзусови степени.

Во Скопје се очекува слично време, со температура од 1 до 11 Целзиусови степени.


Облачно време со повремени врнежи од дожд


Скопје, 10 март, 2017 - 9:11 (META) 

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно, со повремени локални врнежи од дожд, а на повисоките планини од снег.

Позначителни врнежи се очекуваат во западните делови на земјата. Ќе дува умерен до засилен ветер од североисточен правец, а долж Повардарието ќе се засилува.

Утринската температура ќе се движи од 1 до 8 Целзиусови степени, а дневната од 9 до 15 степени.

Во Скопје се очекува слично време со утринска температура спушти до 6 Целзиусови степени. Дневната, пак, ќе се искачи до 12 Целзиусови степени.


Облачно време со повремени врнежи од дожд


Скопје, 7 март, 2017 - 9:14 (META) 

Времето денеска ќе биде претежно облачно со повремени врнежи од дожд, а на планините од снег. Пообилни врнежи ќе има во западните делови од земјава. Ќе дува умерен дo засилен ветер од југоисточен правец.

Утринската температура ќе се движи од 2 до 9 Целзиусови степени, додека дневната ќе биде во интервал од 4 до 15 степени.

Во Скопје и во околината се очекува слично време со утринска температура околу 7 Целзиусови степени и дневна до 15 степени.


Облачно време со повремен дожд


Скопје, 6 март, 2017 - 9:07 (META) 

Времето денеска ќе биде променливо облачно со повремен локален дожд, а на повисоките планини со врнежи од снег. Повеќе врнежи се очекуваат во крајните западни и источни делови.

Ќе дува умерен до засилен југозападен ветер, кој повеќе ќе биде застапен во западните делови на земјава. Температурата ќе се движи од 8 до 17 Целзиусови степени.

Во Скопје и во околината се очекува слично време со температура до 17 Целзиусови степени.


Сончево и ветровито време денеска


Скопје, 2 март, 2017 - 9:05 (META) 

Времето во Македонија денеска ќе биде претежно сончево и посвежо, со умерен ветер од северен правец кој повеќе ќе биде изразен долж Повардарието и во источните делови и повремено ќе се засилува, особено во јужниот дел на Повардарието.

Дневната температура ќе се движи од 10 до 16 Целзиусови степени.

Во Скопје се очекува слично време и дневна темпертура до 15 Целзиусови степени.


Времето денеска сончево и топло


Скопје, 28 февруари, 2017 - 9:46 (META) 

Времето денеска ќе биде сончево, со мала до умерена облачност. Попладне, особено во западните делови, облачноста ќе се зголемува. Ќе дува слаб до умерен, претежно јужен ветер.

Утринската температура ќе се движи од минус 1 до 6 Целиусови степени, а дневната од 11 до 19 степени.

Во Скопје се очекува слично време, со утринска температура до 3 Целзиусови степени, а дневна до 18 степени.