!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Сончево со умерена облачност и температури до 15 степени


Скопје, 12 декември, 2017 - 9:37 (META) 

Денеска времето во Македонија ќе биде сончево со мала, а во западните делови до умерена облачност. По одделни котлини ќе има појава на утринска магла. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец.

Утринската температура се движи од минус пет до два Целзиусови степени, а дневната ќе достигне од шест до 15 степени.

Во Скопје денеска ќе биде умерено облачно, со сончеви периоди и слаб ветер од јужен правец. Дневната температура во главниот град ќе достигне до шест Целзиусови степени.


Облачно време со повремени врнежи од дожд


Скопје, 2 декември, 2017 - 10:00 (META) 

Времето денеска ќе биде променливо облачно, со повремени врнежи од дожд, кои поинтензивни ќе бидат во западните и во источните делови од земјава. Локално се очекува да наврнат повеќе од 25 литри на еден квадратен метар.

На планините ќе провејува слаб снег. Температурата ќе се движи од 5 до 13 Целзиусови степени.

Во Скопје се очекува слично време со температура до 10 Целзиусови степени.

Најмногу дожд до осум часот утринава има наврнато во Крива Паланка, 66 литри на еден квадратен метар.


Магла по котлините, попладне дожд


Скопје, 26 ноември, 2017 - 9:53 (META) 

Во Македонија денеска претпладне по котлините ќе има појава на магла, а во попладневните часови, најпрвин во западните делови ќе има зголемување на облачноста со врнежи од дожд, кои во текот на ноќта ќе се прошират и во другите делови од земјата. На планините во северозападните делови врнежите ќе поминуваат во снег.

Утринската температура се движи од минус 2 до 5 Целзиусови степени, а дневната ќе достигне од 7 до 16 степени.

Ќе дува слаб до умерен југоисточен ветер, кој во текот на ноќта кон понеделник ќе го смени правецот во северен.

Утре времето ќе биде претежно облачно, студено и ветровито со врнежи од дожд, а на планините и на повисоките места ќе врне снег. Врнежите ќе бидат пообилни во источните делови. На планините и на повисоките места ќе се формира снежна покривка.

На повеќе места ќе дува засилен северен ветер и ќе предизвика опаѓање на дневната температура на воздухот, која ќе се движи во интервалот од 3 до 9 Целзиусови степени.


Сончево со мала локална облачност и со температура до 16 степени


Скопје, 25 ноември, 2017 - 9:46 (META) 

Денеска времето во Македонија ќе биде сончево, со мала локална облачност, а ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец, кој ќе биде поизразен долж Повардарието. Претпладне по одделни котлини ќе има појава на магла.

Дневната температура ќе се движи од 11 до 16 Целзиусови степени.

Во Скопје се очекува слично време, сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Дневната температура во главниот град ќе достигне до 12 Целзиусови степени.


Облачно со врнежи од дожд и со температура до 13 степени


Скопје, 17 ноември, 2017 - 9:08 (META) 

Под влијание на циклонска активност, и денеска во Македонија ќе преовладува облачно време со врнежи од дожд, кои на повеќе места ќе бидат пообилни, а особено во јужните и во западните делови од земјата. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец.

Утринската температура се движи од 3 до 10 Целзиусови степени, а дневната ќе достигне од 4 до 13 степени.

Во Скопје се очекува слично време, облачно со врнежи од дожд и со слаб до умерен ветер од југоистичен правец. Дневната температура во главниот град ќе достигне до 9 Целзиусови степени.

Во изминатите 24 часа, најмногу дожд, 38 литри на еден квадратен метар, наврна во Гевгелија, соопшти утрово Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Во Крушево се измерени 33 литри на квадратен метар, во Демир Капија – 25 литри, 24 литри во Пожаране и вп Битола, 21 литар во Маврово, 20 литри во Прилеп, 17 литри на еден квадратен метар наврнаа во Тополчани и во Дојран, 16 литри во Претор, Ѓуриште и во Охрид, 15 литри во Лазарополе, 13 литри во Скопје, 12 литри во Куманово, а 11 литри на еден квадратен метар наврнаа во Штип, Тетово и во Струмица.

Утре врнежите од дожд ќе бидат поумерени и претежно во источните делови од земјата, а в недела слаби и локални.


Облачно со обилни врнежи од дожд и температура до 15 степени


Скопје, 15 ноември, 2017 - 9:30 (META) 

Денеска времето во Македонија ќе биде облачно со врнежи од дожд кои на повеќе места ќе бидат обилни, особено во јужните и централните делови од земјата. Локално ќе има услови за појава на пороен дожд и грмежи.

Максималната дневна температура ќе се движи во интервал од 10 до 15 Целзиусови степени.

Во Скопје денеска облачно со врнежи од дожд и максимална температура до 12 Целзиусови степени.

Под влијание на циклонска активност до петок ќе преовладува облачно време со врнежи од дожд, кои на повеќе места ќе бидат обилни и се очекува да наврнат над 40 литри на метар квадратен. Најобилни врнежи ќе има во јужните и во западните делови од земјата, каде на места се очекува врнежите да надминат 70 литри на метар квадратен.

Според Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), влажниот бран што ја зафати Македонија се очекува да предизвика зголемување на водостоите на реките, кои сè уште се под просекот за ноември. Зголемување на водостојот се очекува на сите водотеци низ земјава, особено кај помалите каде се можни локални излевања.


Сончево со умерена облачност и температура до 18 степени


Скопје, 10 ноември, 2017 - 9:27 (META) 

Денеска времето во Македонија ќе биде сончево со умерена облачност, а ќе дува слаб ветер од југозападен правец. По одделни котлини ќе има појава на утринска магла.

Утринската температура се движи од минус 1 до седум Целзиусови степени, а дневната ќе достигне од 10 до 18 степени.

Во Скопје се очекува слично време, сончево со умерена облачност и слаб југозападен ветер. Денвната температура во главниот град ќе достигне до 15 Целзиусови степени.

Од утре и за време на викендот се очекува променливо облачно време, со повремени врнежи од дожд со променлив интензитет, а ќе дува умерен ветер од јужен правец. Пообилни врнежи синоптичарите најавуваат за ноќта меѓу сабота кон недела.


Сончево време со температура до 20 степени


Скопје, 29 октомври, 2017 - 9:35 (META) 

Времето денеска ќе биде претежно сончево, со утринска температура од минус 3 до 6 Целзиусови степени, а дневна од 12 до 20 степени.

Кон крајот на денот и во текот на ноќта повторно ќе има продор на студена воздушна маса од север со засилен ветер, а во северните и во западните делови од земјава ќе има слаби локални врнежи од дожд, на планините од снег, но не се очекува врнежите да бидат обилни.

Во Скопје времето претпладне ќе биде сончево, а попладне облачноста ќе се зголемува и во текот на ноќта ќе има повремени слаби врнежи од дожд и ќе почне да дува засилен северен ветер. Температурата ќе се движи од 2 до 18 Целзиусови степени.


Облачно и ветровито време со температура до 16 степени


Скопје, 28 октомври, 2017 - 10:05 (META) 

Времето денеска претпладне ќе биде претежно облачно, студено и ветровито, со повремен локален дожд, особено во западните и во југозападните делови од земјава. На планините врнежите ќе бидат од снег.

Попладне облачноста ќе се намалува. Ќе дува повремено засилен северен ветер, особено долж Повардарието и во источните делови, каде што ќе достигнува брзина поголема и од 70 километри на час.

Минималната температура ќе се движи од 5 до 11 Целзиусови степени, а дневната ќе биде до 16  степени.

Во Скопје се очекува слично време со температура од 8 до 13 Целзиусови степени.


Сончево со температура до 25 степени


Скопје, 27 октомври, 2017 - 9:26 (META) 

Времето денеска ќе биде претежно сончево, а попладне со умерена облачност. Во текот на денот ќе дува слаб до умерен ветер од југозападен правец. Кон крајот на денот веќе ќе биде значително облачно, со умерен до засилен северозападен ветер.

Минималната температура ќе се движи од минус 3 до 7 Целзиусови степени, а дневната од 20 до 25 Целзиусови степени.

В сабота ќе има локален дожд и ќе дува умерен до засилен северен ветер, што ќе предизвика пад на дневната температура за околу 8 степени. В недела преку денот ќе биде стабилно, а кон крајот на денот и во текот на ноќта се очекува заладување со засилен ветер и со врнежи од дожд, но и снег на планините.