Културни работници бараат професионален театар во Кочани


Кочани, 28 јануари, 2019 - 12:26 (META) 

Со список со потписи, дваесетина културни работници и уметници од Кочани и формално ја поддржаа иницијативата за основање на професионален театар во Кочани. Градот има државен аматерески фестивал, аматерска театарска сцена од која произлегле повеќе значајни имиња. На листата со потписи се актерот и пантомимичар Трајче Георгиев и ѕвездата на македонскиот филм „Исцелител“, Благој Веселинов.

На неформалната средба што се одржа изминатиот викенд, уметниците се согласија дека неопходно е да се возобнови некогашниот Народен театар во Кочани.

Дарко Јан Спасов, еден од поддржувачите на оваа идеја и актуелен претседател на Управниот одбор на Драмскиот аматерски фестивал, смета дека сега Кочани има историска шанса за културен исчекор.

– Убеден сум дека ќе успееме да го оствариме сонот на многу актери, режисери, мултимедијални работници кои работеле на сцената во Кочани. Ние и не размислуваме поинаку, затоа што како група ентузијасти веќе работиме на подготовка на премиерна претстава што ќе ја означи работата на новиот театар – вели Спасов.

Народниот театар, како професионален театар во Кочани работеше само од 1951 до 1959 година, раководен од еден од најпознатите културни дејци на Кочани, Борис Стојчев.

Општината Кочани, по прифаќањето на иницијативата со одлуката од страна на Советот на Општина Кочани, документацијата веќе ја испрати до Министерството за култура.

Иницијативат доаѓа во време кога Министерството за култура прави нова институционални реорганизација, со цел намалување на трошоците.


Почина актерката Љупка Џундева


Скопје, 7 декември, 2018 - 12:47 (META) 

Почина познатата театарска, филмска и телевизиска актерка Љупка Арсова – Џундева, на 84-годишна возраст, соопшти Македонскиот народен театар.

„Со голема болка и огромно жалење ја споделуваме веста за смртта на актерката Љупка Арсова Џундева (1934-2018), тивката дама на македонското актерство. Џундева секогаш со гордост истакнуваше дека припаѓа на втората генерација актери на некогашната Висока театарска школа, а со тоа е дел од создавањето на поновата историја на театарската уметност во Македонија.

Нејзиниот ентузијазам и копнеж по театарската сцена, но и нежниот и милозвучен карактер, безвременска убавина, романтична појава и жесток став во негувањето на звучниот мајчин јазик ја направиле миленичка на театарските режисери, но и на широката театарска, филмска и телевизиска публика.

Во Македонскиот народен театар работеше во текот на целиот свој професионален живот од 1951 до 1990 година, кога замина во пензија. Нејзината последна улога на сцената на МНТ се случи во 2015 година, како Марина во претставата „Вујко Вања“ од Чехов во режија на Зоја Бузалковска.

Љупка знаеше да каже дека треба да се најде мирот и љубовта кон луѓето, и колку што е можно човек треба да му се радува на животот. „Ние сме многу малку гости на овој свет“, знаеше нашата Буба. „Човек треба да се научи прво да си ги прости своите грешки самиот на себе, а потоа да ги прости и на другите. Кога ќе простиш, ќе го најдеш својот мир и ќе се ослободиш“, се вели во соопштението од МНТ.

Џундева е добитник на наградата „13 Ноември“, потоа на Наградата за артистичко остварување доделена од Југословенската радио-телевизија, Орден на трудот со златен венец и Орден на трудот со сребрен венец.

Во богатата театарска, филмска и телевизиска актерска кариера, Џундева оствари стотици разни улоги.


Почина Горан Стефановски


Скопје, 28 ноември, 2018 - 9:33 (META) 

Во Велика Британија синоќа ненадејно, на 66 годишна возраст, почина познатиот македонски драматург Горан Стефановски.

Тој беше универзитетски професор и еден од најплодните драмски автори во македонската историја, автор на познатите драми „Диво месо“, „Лет во место“, Дупло дно“ и „Тетовирани души“. Беше и еден од креаторите на детската ТВ серија „Бушава азбука“ која се емитуваше на Македонската радио телевизија. Стефановски беше и дописен член на МАНУ.

Добитник е на наградите „Стале Попов“, „11 Октомври“,  на „Војдан Чернодрински“ (шестпати) и на „Стериина награда” (двапати).


Премиера на „Пиреј“ во режија на Љупчо Ѓоргиевски во прилепскиот театар


Прилеп, 26 април, 2018 - 15:21 (META) 

На сцената на прилепскиот театар „Војдан Чернодрински” утре со почеток во 20 часот ќе се одржи премиерата на претставата „Пиреј“ во режија на Љупчо Ѓоргиевски.

Првата реприза е закажана за задутре во 20 часот.

Оваа претстава на прилепскиот театар претставува второ поставување на култниот роман „Пиреј” од Петре М. Андреевски на театарска сцена. Драматизацијата ја изработи Љупчо Ѓеоргиевски во соработка со драматургот Ивана Нелковска.


Туск во Софија на бугарски ги воспеа и им го направи ќеифот на Бугарите


Софија, 12 јануари, 2018 - 14:25 (META) 

Добро е што еден од приоритетите на бугарското претседателство е иднината на Западниот Балкан, порача вчера на бугарски јазик претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, говорејќи на церемонијата за бугарското претседавање со Советот на ЕУ, која се одржа во театарот „Иван Вазов“ во Софија, јавуваат бугарските медиуми.

Говорот го одушеви и Џејмс Крисп, дописникот на лондонски „Телеграф“ од Брисел, кој на „Твитер“ порача дека Туск „убивал“ во својот говор на бугарски, цитирајќи го споменувањето на Спартак, „Игра на тронови“ и Христо Стоичков.

Обраќајќи се на бугарски, Туск нагласи дека Бугарија е „најстарата држава во Европа“, која никогаш не загубила воено знаме во битка, а Бугарите се потомци на познатиот роб-востаник од Тракија, Спартак.  

Говорот што ги одушеви Бугарите, Туск го почна со цитат на првата строфа од познатата поема „Отечество љубезно“ од Иван Вазов.

– Како Полјак, многу добро сфаќам колку многу работа, смелост и решителност ви требало вам, Бугарите, да ги постигнете овие европски успеси за вашата татковина. Никој не ви дал ништо дарум, вие самите на прво место сте творците на овој историски пресврт, на овие понови убавини – рече Туск, споменувајќи го и познатиот актер Захари Бахаров, кој се прослави со својата улога во култниот серијал „Игра на тронови“, а потоа и познатиот фудбалер Христо Стоичков, а на крајот го пофали и бугарскиот премиер Бојко Борисов, за кого рече и дека „би можел да преплаши не само еден тракиски војник“.


Протест против одлуката на жирито на театарскиот фестивал во Прилеп


Прилеп, 17 јуни, 2017 - 13:41 (META) 

Ансамблот на Народниот театар „Војдан Чернодрински“ од Прилеп на синоќешното затворање на истоимениот фестивал, протестираше против одлуките на жирито. Во име на актерите од ансамблот, Владимир Ѓорѓијоски кажа дека публиката заслужува многу повеќе од каприците и од личните интереси на членовите на жирито, јави „Десет без десет“.

Тој вели дека се поклонуваат на публиката како единствен меродавен оценувач, со надеж дека нештата во македонскиот театар ќе тргнат на подобро.

52. издание на Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ вчера заврши во Прилеп, со мјузиклот „Тајно моја“ на Македонската опера и балет.

Наградата за животно дело на фестивалот му беше доделена на академик Митко Маџунков, кој е претседател на жирито. Членови на жирито се уште Слободан Деспотовски и Братислав Димитров.

Најмногу награди на „Војдан Чернодрински“ собра Театар „Комедија“. Претставата „Трудна приказна“ на театар „Комедија“ ја понесе наградата за најдобра претстава, а беа доделени и четири признанија – за главна женска улога, која беше доделена на директорката на театарот, Јелена Жугиќ, како и  наградите за споредна машка и женска улога и за текст.

Во седумте фестивалски дена на 52. издание на МТФ „Војдан Чернодрински“, публиката виде 20 претстави, промоции на театарска литература и изложби.


Денеска се одбележува Меѓународниот ден на театарот


Скопје, 27 март, 2017 - 12:31 (META) 

Денеска се одбележува Меѓународниот ден на театарот на тој начин што ќе се играат претстави и ќе се чита пораката посветена на сценската уметност.

Автор на светската порака е француската актерка, Изабел Ипер, а македонската порака ја напиша Благој Мицевски, костимограф, режисер, уметнички директор на Народниот театар од Битола.

-Не постои театарот поради нас, туку ние постоиме благодарејќи му нему. Театарот е силен. Тој се спротивставува и преживува сè војни, цензури, сиромаштија – вели Ипер во пораката.

Меѓународниот ден е проект инициран од Интернационалниот театарски институт (ИТИ), меѓународно здружение на УНЕСКО основано со цел да се поврзат театарските работници и за полесен проток на информации помеѓу нив.


Со доделување на актерската награда, вечерва завршува фестивалот „Ристо Шишков“


Струмица, 12 септември, 2016 - 18:27 (META) 

Вечерва во Струмица на фестивалот на камерен театар „Ристо Шишков“ ќе биде доделена единствената награда за актерско остварување. Во игра за златниот медаљон на Шишков се 61 актер од 14 одиграни претстави во изминатите пет фестивалски денови.

Најчесто споменувано име за медаљонот е босанскиот актер, кој работи во Виена, Австрија, Зијах Соколовиќ. Тој синоќа со овации и со три биса ја напушти сцената на струмичкиот театар „Никола Јонков Вапцаров“ по изведбата на претставата „Мечка“, по текст на Антон Чехов.

Соколовиќ донесе адаптација на овој текст во придружба на џез-трио, со кое настапува по европските сцени.

Зијах Соколовиќ е познат по своите улоги по театрите од некогашната југословенска федерација.

Вечерва, по прогласувањето на лауреатот, во негова чест ќе се одигра претставата на Слободан Унковски, „Солун, град на духови“.


Единаесеттото издание на фестивалот АКТО годинава ќе се одржи во четири градови


Битола, 6 август, 2016 - 18:28 (META) 

Единаесеттото издание на АКТО Фестивалот за современи уметности, оваа година под мотото „Поп ап“ (Pop Up), или „Искрснување“, ќе се одржи во четири градови низ Македонија. Од 12 до 14 август фестивалот ќе се одржи во Битола, а потоа со нови содржини ќе продолжи во септември во Скопје, во октомври во Штип и во Тетово во ноември.

Покрај секојдневната музичка програма, на овогодинешното издание на фестивалот тема ќе биде политичката моќ на колективите, која, како што велат организаторите, ќе биде отворена од повеќе аспекти преку дискусии со уметници и членови на независни иницијативи од Балканот.

„Тридневната програма во Битола ќе се одвива во специјално дизајнирана хала во поранешниот комплекс на фабриката за фрижидери, како и во кафе-барот ‘Јагода’. Во рамки на програмата ќе има музички настапи, конференции, изложби, претстави и работилници. Во музичкиот дел ќе настапат бендовите Дисциплина Кичме, Фолтин, Ти, диџејот Џимпстер од Англија, како и многу локални бендови и диџеи од битолската сцена. Во театарскиот дел помеѓу другото ќе може да се погледнат претставите „Битката на Неретва“ (Хрватска) на Борис Бакал, како и претставата „Кампакам“ (Словенија) на Владо Репник“, се наведува во соопштението за фестивалот.

Во рамките на фестивалот ќе се одржи и конференцијата „Енгејџ“ (ENGAGE) во организација на Младинскиот образовен форум (МОФ).

„Поп ап АКТО“ е организиран од ФРУ – Факултет за работи што не се учат, а финансиски е поддржан од Агенцијата на САД за меѓународен развој – УСАИД.


Вечерва на „Охридско лето“ претставата „Бар Ремарк“


Охрид, 3 август, 2016 - 15:42 (META) 

На музичко-сценскиот фестивал „Охридско лето“, публиката вечерва ќе може да ја проследи премиерата на театарската претстава „Бар Ремарк“.

Претставата е работена по текстот „Тројца другари“ од Ерих Марија Ремарк, а ја режира Александар Бартман.
Ја играат актерите од  Народен театар од Битола, на сцената во предворјето на црквата „Св. Софија“, со почеток од 21 часот.