!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Партиските обврски на пратениците пак ја прекинаа дебатата за законот за јазиците


Скопје, 14 септември, 2017 - 16:42 (META) 

Поради партиските обврски на пратениците за поднесување кандидатски листи за претстојните локални избори закажани на 15 октомври, претседателот на Собранието, Талат Џафери, наместо во 18 часот, седницата ја прекина во 16 часот. Следното продолжение на собраниската седницата, на која се расправа за предлог-законот за употреба на јазиците, рече дека дополнително ќе го закаже и ќе ја информира јавноста.

Денешната прва седница, на која беше отворена општа расправа за предлог-законот за употреба на јазиците, помина во меѓусебни обвинувања на владејачкото мнозинство и на опозицијата.

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека предлог-законот е неуставен, дека тој произлегува од т.н. тиранска платформа и дека со него се воведува двојазичност на целата територија на државата.

Според опозицијата, законот преставува политички договор помеѓу СДСМ и ДУИ за да ги покријат штетите направени од досегашното владеење.

На ова реагираше координаторот на пратеничката група на СДСМ, Томислав Тутнев, кој рече дека законот е базиран на Уставот во рамките на амандманот 5.

Од парламентарното мнозинство сметаат дека предложениот закон ќе ја унапреди државата, а нема да ја уништи, како што тврди опозицијата.

Предлог-законот за употреба на јазиците предизвика голем интерес за дебата во Собранието. За збор се пријавени повеќе од 70 пратеници, а расправата по оваа точка ќе продолжи и следните денови.


Објавен огласот за нов јавен обвинител, почнуваат да течат роковите за пријавување


Скопје, 14 септември, 2017 - 9:48 (META) 

Собранието на Република Македонија денеска го објави огласот за именување нов државен јавен обвинител, по разрешувањето на Марко Зврлевски од оваа функција.

Со ова и официјално почнува да тече рокот од 15 дена за пријавување на заинтересираните кандидати за оваа функција.

„Заинтересираните кандидати кои ги исполнуваат условите предвидени со членот 44, ставови 1 и 2 од Законот за јавно обвинителство (да е државјанин на Република Македонија, активно да го владее македонскиот јазик, да е работоспособен и да има општа здравствена способност, да има стекнато универзитетска диплома за дипломиран правник во Република Македонија или нострифицирана диплома од странство, да има положено правосуден испит во Република Македонија и да има работно искуство од најмалку осум години со потврдени резултати на правни работи по положениот правосуден испит, или редовен или вонреден универзитетски професор кој предавал повеќе од десет години правен предмет од правосудната практика), пријавите со потребните документи треба да ги поднесат до Собранието на Република Македонија, во рок од 15 дена од денот на обајвувањето на одлуката во ’Службен весник’“, пишува во огласот, потпишан од претседателот на Собранието, Талат Џафери.

oglas za imenuvanje na javen obvinitel 2

Рокот за пријавување на заинтересираните кандидати е 15 дена, пишува во огласот потпишан од претседателот на Собранието, Талат Џафери

Инаку, Собранието го изгласа распишувањето на огласот за именување нов државен јавен обвинител пред точно една недела.

Според Законот, по пријавувањето на кандидатите, Владата мора да поднесе барање за мислење до Советот на јавни обвинители, кое има обврзувачка улога.

Советот има рок од 15 дена од денот на приемот на барањето од Владата да даде позитивно или негативно мислење за сите пријавени кандидати. По тоа, до Собранието доставува предлог за именување јавен обвинител со кандидатите за кои Советот дал позитивно мислење.

Доколку Советот на јавни обвинители од оправдани причини во рок од 15 дена не достави мислење, добива дополнителен рок од 15 дена, а ако и во овој рок Советот не достави мислење, се смета дека мислењето е позитивно.

Во случај Советот да не даде позитивно мислење за ниту еден од пријавените кандидати, Владата не може да достави предлог за именување јавен обвинител и може да му предложи на Собранието да го повтори огласот.

За именувањето, како и за разрешување државен јавен обвинител, Собранието одлучува со просто мнозинство, односно со 61 глас.

Засега во јавноста своите кандидатури ги најавија адвокатите Александар Тортевски, Звонко Давидовиќ, Александар Наков, Сејфула Османи и нотарката Лорија Ваневска.


Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ се собраа пред Џафери, барајќи пауза


Скопје, 13 септември, 2017 - 13:59 (META) 

Голем број пратеници од ВМРО-ДПМНЕ и од Коалицијата за подобра Македонија се собраа пред претседателот на Собранието, Талат Џафери, инсистирајќи да даде пауза. По неколку минути расправање, другите пратеници се повлекоа, а остана Илија Димовски да се расправа со Џафери. Претседателот на Собранието ги обвини пратениците од опозицијата дека сакаат насилно да прават промени.

– Мора да се работи според деловникот и законите, а вие сакате насилно да направите промени – рече Џафери, по што сепак даде еден час пауза.

Димовски побара пауза откако го нападна предлог-законот за јазиците во расправата за дневниот ред. Откако Џафери одби да го направи тоа, првин Димовски пред неговиот микрофон постојано му бараше пауза, а потоа се собраа пратениците, барајќи го истото. Џафери одбиваше да даде пауза додека пратениците не се вратат на своите места.

Претходно, во расправата за дневниот ред за денешната 15. седница, сите координатори на пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ бараа да се симне законот од дневниот ред. Тие велеа дека законот не може да има европско знаменце оти не е наведено со кој пропис на ЕУ се усогласува, како и дека е прекршен деловникот, оти не бил даден во Комисијата за политички систем како матична комисија, туку на Комисијата за европски прашања.

Неколкупати во текот на денешната расправа се бараше да се гласа за симнување на законот од дневниот ред, а Џафери тоа двапати го направи, но на гласањето немаше доволно гласови „за“ и расправата продолжуваше.


Џафери – Брглез: Словенија континуирано ја поддржува Македонија на патот кон ЕУ и НАТО


Скопје, 12 септември, 2017 - 14:15 (META) 

Словенија континуирано ја поддржува Македонија во процесот на евроатлантските интеграции, бидејќи целосната интеграција на регионот придонесува за зајакнувањето на стабилноста, мирот и на просперитетот. Ова било истакнато на денешната средба меѓу претседателот на Собранието, Талат Џафери, и неговиот колега – претседателот на Државниот збор на Словенија, Милан Брглез, кој е во посета на земјава.

Како што соопштија собраниските служби, за време на средбата Џафери го информирал својот словенечки колега за работата на Собранието, за претстојните локални избори и за динамиката на спроведувањето на реформите од планот „3-6-9“.

„Во однос на билатералната соработка, соговорниците се согласија дека таа е добра, но и дека може да биде продлабочена и проширена особено во доменот на парламентарната дипломатија. Двата парламенти соработуваат во рамките на Парламентарното собрание на Процесот за соработка во Југоисточна Европа (ПС на ПСЈИЕ) со кое во моментов претседава Република Словенија, а кое воедно претставува важен форум за зајакнување и за проширување на регионалната соработка“, стои во соопштението за средбата.

Џафери и Брглез разговарале и за мигрантската криза – за состојбите и мерките што ги презема Македонија на овој план, заедно со земјите – партнери, меѓу кои е и Словенија.


Претседателот на Државниот збор на Словенија, Милан Брглез, во посета на Скопје


Скопје, 12 септември, 2017 - 9:53 (META) 

Претседателот на Државниот збор на Република Словенија, Милан Брглез, денеска престојува во официјална посета на Македонија. Тој во 9.45 ќе биде пречекан на главниот влез на Собранието со високи државни и воени почести.

Во 10 часот Брглез ќе има тет-а-тет средба со претседателот на македонското Собрание, Талат Џафери.

Во 11 часот претседателот на Државниот збор на Словенија ќе има заедничка средба со Антонио Милошоски, претседател на Комисијата за надворешна политика, и со Артан Груби, претседател на Комисијата за европски прашања, а во 12 часот ќе има свое обраќање пред пратениците во Собранието на 14. седница.

Брглез ќе се сретне и со премиерот Зоран Заев, вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, и со претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов. Претседателот на Државниот збор, исто така, ќе се сретне со претставници на опозицијата, а посетата ќе ја заврши со средба со Словенци што живеат во Македонија, како и со словенечки стопанственици.

Од словенечката амбасада велат дека посетата е наменета за развој на билатералните односи, особено на парламентарно ниво, како и за размена на мислења за некои клучни политички и други актуелни теми (областа на Западен Балкан, вклучување и членство во евро-атлантските интеграции, мигрантска криза, мирно решавање на спорови и други).


Заев: Постојат реални можности да добиеме препорака, а потоа и датум за преговори со ЕУ


Скопје, 7 септември, 2017 - 20:42 (META) 

Премиерот Зоран Заев, во обраќањето пред зградата на Владата по повод прославата на 8 Септември – Денот на независноста, рече дека во Македонија има одговорни политичари кои знаат што им е потребно на граѓаните, но има и свесни граѓани кои знаат што ѝ е потребно на државата.

Тој додаде дека од земја „генератор на криза“, Македонија е претворена во „мотор на развој на регионот“.

– Постојат реални можности Македонија да добие чиста препорака, а потоа и датум за преговори со Европската Унија. Реални се надежите и дека Република Македонија може да биде 30. членка на НАТО – рече Заев.

Тој додаде дека клучен тест се локалните избори, а Владата е определена да организира и да спроведе фер, демократски и регуларни избори, со нула толеранција за евентуални злоупотреби.

Според премиерот, друг тест се и реформите, за да се овозможи независно судство, објективни медиуми, независни институции, како и развој на добрососедски односи и регионална соработка.

Освен пред зградата на Владата, прослава по повод 8 Септември имаше и во Собранието, каде што претседателот на законодавниот дом, Талат Џафери, во обраќањето пред премиерот и пратениците рече дека пред 26 години биле поставени стратешките цели на државата, како на внатрешен така и на надворешен план.

– На внатрешен план, Македонија беше дефинирана како граѓанска држава која се темели врз индивидуалните и колективните човекови права и слободи, врз принципите на парламентарната демократија и владеењето на правото, почитувањето на приватната сопственост и пазарните законитости. Притоа, општество беше дефинирано како мултиетничко, мултикултурно и мултиконфесионално. На надворешен план, како приоритетна стратешката цел беше поставена целосната интеграција во евроатлантските структури – рече Џафери.

По повод стоте дена од конституирањето на Собранието, тој додаде дека ова парламентарно мнозинство „има храброст, волја, знаење и капацитет да направи значајни чекори напред во остварувањето на тие стратешки цели“.

– Секако дека во овие процеси очекувам свој придонес да даде и опозицијата, со аргументирана критика, меѓутоа и со конструктивни предлози. А мнозинството е должно да создаде услови за опозицијата да може сето ова да го артикулира преку институциите на транспарентен начин пред јавноста – додаде Џафери.


Предлог-измени на два закони поминаа на прво читање, опозицијата гласаше „за“


Скопје, 7 септември, 2017 - 18:18 (META) 

На продолжението на 12. седница, пратениците од власта и од опозицијата гласаа „за“ предлог-законот за изменување и за дополнување на Законот за сметководството за буџетите и буџетските корисници, како и за предлог-законот за изменување на Законот за издавање обврзници на Република Македонија за денационализација, и со тоа, овие закони поминаа на прво читање.

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, во однос на двата закони рече дека се добри за граѓаните и затоа, наспроти досегашната практика на опозицијата, ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата ќе ги поддржат законите предложени од власта.

– Законот за издавање обврзници на Република Македонија за денационализација е значаен закон. Станува збор за продолжување на политиката почната од 2000 година и треба да се заврши процесот на денационализација. ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата се горди на овој закон, бидејќи со денационализацијата се исправија големи неправди спрема илјадници семејства, на кои, на неправеден политички начин, им се оневозможи нормална егзистенција. Овој закон од 2002 до 2006 година се спроведуваше со забавено темпо, и по 2006 година неколку илјади предмети останаа незавршени. Доколку оваа власт одлучи постапката по нив да ја тера докрај, ние како опозиција нема да правиме опструкции – рече Димовски.

Тој очекува следната недела пратениците на СДСМ да ги поддржат законите на опозицијата за зголемување на платата во јавниот сектор, за обезбедување ваучери за набавка на компјутери и компјутерска опрема за студентите, како и за намалување на трошоците и каматите во постапките за извршување преку извршителите и нотарите.

Претходно, пред паузата на седницата, пратениците во Собранието со 61 глас „за“ го изгласаа предлогот за распишување оглас за именување нов државен јавен обвинител. За време на гласањето, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија салата.

По гласањето за точките 19 и 20, односно за овие два предлог-закони, претседателот на Собранието, Талат Џафери, рече дека за продолжението на 12. седницата ќе информира дополнително.

Џафери, на крајот на денешното продолжение на 12. седница, на граѓаните им го честиташе утрешниот празник, Денот на независноста на Македонија.


Собранието го изгласа распишувањето оглас за нов јавен обвинител


Скопје, 7 септември, 2017 - 16:25 (META) 

Пратениците во Собранието со 61 глас „за“ го изгласаа предлогот за распишување оглас за именување нов државен јавен обвинител. За време на гласањето, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија салата.

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, побара гласањето да биде в понеделник, бидејќи претходно со претседателот на Собранието, Талат Џафери, констатирале дека нема мнозинство.

Ставањето на оваа точка на гласање, за Димовски е изигрување на дадениот збор од страна на Џафери дека седницата ќе продолжи в понеделник.

– За нас ова е прекршување на членот 8а од Изборниот законик. Ве информираме дека ако го прекршите дадениот збор дека седницата ќе ја продолжите в понеделник, за време на гласањето ќе излеземе надвор од салата – изјави Димовски.

Џафери му одговори дека по разговорот со него, координаторите на пратеничките групи го информирале дека парламентарното мнозинство е обезбедено и затоа свикал седница.

По завршувањето на гласањето, Џафери констатираше дека Собранието огласува именување на јавен обвинител на Република Македонија.

По гласањето за оваа точка, претседателот на Собранието даде 15 минути пауза за да се координира со координаторите на пратеничките групи, за продолжението на седницата.


Распоред на настани, свечености и прослави за Денот на независноста


Скопје, 7 септември, 2017 - 11:04 (META) 

Денеска и утре во Скопје ќе се одржат централните свечености по повод прославата на 8 Септември – Денот на незавиноста, кој годинава се одбележува под мотото „Македонија слободна, слободно живее“.

Денеска:

  • 13 часот:  Свечено менувањето на државното знаме пред кабинетот на претседателот на државата во Вила Водно;
  •  17.30 часот:  Централната прослава почнува пред Владата, со изложби, театарски претстави и со настапи на гудачкиот квартет „Вива стринг“, хорот при Македонската опера и балет и на повеќе изведувачи од македонската забавна сцена;
  • 18 часот: Во касарната „Илинден“ ќе биде извршена почесна артилериска стрелба со испукување на 10 плотуни од страна на артилерискиот баталјон на Армијата на Република Македонија;
  • 18 часот: Претседателот на Собранието, Талат Џафери, ќе приреди прием во Кристалната сала во Собранието на Република Македонија;
  • 18 часот: Градскиот дувачки оркестар ќе одржи променаден концерт со познатите „Чекорници“ од Музејот на град Скопје до плоштадот Македонија;
  • 19.30 часот: Обраќање на премиерот Зоран Заев.

Утре:

  • 10 часот: Положување свежо цвеќе на вечните почивалишта на претседателите Киро Глигоров и Борис Трајковски и пред споменикот „Ослободители на Скопје“ пред Владата, од страна на делегации на Владата, предводени од премиерот Зоран Заев;
  • 11 часот: Во Свечената сала на Собранието, Одборот за доделување на државната награда „8 Септември“ ќе врачи една награда за животно дело и четири награди за остварување во областа на спортот во 2017 година, кои се доделуваат на спортисти, тренери и на спортски работници. Годинава добитник на наградата „8 Септември“ за животно дело е Иван Кочовски, поранешен шаховски селектор и актуелен стручен соработник на Шаховската федерација на Македонија. Други добитници на наградата се каратистот Петар Белистојановски, пливачот Александар Коцевски – Џајо, ракометарот Ристо Магдинчев и кајакарот Ѓокица Николовски.

Заврши расправата за огласот за нов јавен обвинител, ќе се гласа друг ден


Скопје, 6 септември, 2017 - 17:48 (META) 

Собранието попладнево ја заврши расправата по предлогот за распишување оглас за именување нов државен јавен обвинител, откако и последниот пратеник од вкупно 24 пријавени за дискусии го кажа својот став околу ова прашање.

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, по говорот на Нола Исајлоска-Старова, констатираше дека е исцрпена листата на пријавени за збор и ја прекина седницата, а за тоа кога ќе продолжи и кога ќе се гласа по оваа точка, рече дека ќе информира дополнително.

Спикерот апелираше до комисиите кои расправаат за седумте предлог-закони, меѓу кои се трите социјални закони на Владата – за минимална плата, за стечајците и за укинување на радиодифузната такса, а кои се први точки на дневен ред на оваа седницата, да известат до каде се со работата.

Инаку, на дводневната расправа по предлогот за распишување оглас за нов државен јавен обвинител, главно дискутираа пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, кои бараа оваа точка да биде повлечена од дневниот ред и расправата да продолжи по локалните избори.

Пратениците на опозицијата ја обвинија власта за арогантно однесување и за манифеситирање самоволие бидејќи со постапката за избор на јавен обвинител во период кога се распишани локални избори, се крши членот 8-а од Изборниот законик.

Пратеничката на СДСМ, Фросина Ташевска-Ременски, реплицирајќи на говорот на Димитар Стевананџија од ВМРО-ДПМНЕ, рече дека тој и неговите колеги не дискутираат по точката на дневен ред, туку ги повторуваат изјавите на лидерот на партијата, Никола Груевски, од вчера, но дека „никој не паѓа во несвест“, алудирајќи на момчето кое вчера за момент се онесвести на прес-конфренцијата на Груевски.