!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Светска банка предвидува пораст на македонската економија од 3,3 проценти годинава


Вашингтон, 11 јануари, 2017 - 15:48 (META) 

Домашниот бруто-производ (БДП) на Македонија ќе се зголеми 3,3 проценти оваа година и 3,7 проценти следната година, предвидува Светска банка во јануарскиот извештај за глобалните перспективи.

Овие прогнози на Светска банка за македонската економија се пониски од јунската прогноза лани, кога се предвидуваше пораст на економијата од 4 проценти.

Светска банка за глобалната економија годинава предвидува пораст од 2,7 проценти, што е исто така намалување во однос на јунската прогноза, кога се предвидуваше дека економијата ќе се зголеми за 2,8 проценти.

Светска банка ја задржа својата прогноза за САД од јуни, за пораст на економијата од 2,2 отсто, а за Русија и за Бразил очекува да излезат од рецесија.


Московичи: Грција е подготвена да сврти нова страница


Скопје, 28 ноември, 2016 - 12:14 (META) 

Во тензична клима на несогласувања меѓу грчката влада и претставниците на Меѓународниот монетарен фонд, Светска банка и Еврпската централна банка и на неможност да се постигне договор на клучни теми, денеска во Атина пристигнува еврокомесарот за економски и финансиски прашања, Пјер Московичи.

Московичи ќе се сретне со грчкиот премиер, Алексис Ципрас, и со министерот за финансии, Евклидис Цакалотос.

Грција се надева на поддршка од Московичи по прашањето за олеснување на грчкиот долг. Надежта доаѓа по интервјуто на еврокомесарот за грчкиот весник „Етнос“, во кое тој вели дека Грција е подготвена да заврти нова страница.

„Созреани се условите да се разговара за олеснување на долгот на еврогрупата. Грците направија многу жртви последните неколку години и државата е конечно подготвена да заврти нова страница. Успешната приказна што ја пишуваме заедно значи нормализирање на работите со одржлива јавна финансиска политика и конкуретна економија, подготвена да создаде нови работни места кои им се неопходни на Грците“, изјави Московичи за „Етнос“.


Кристалина Георгиева: Не ја напуштам Европската комисија поради кампањата во ОН


Софија, 30 октомври, 2016 - 15:30 (META) 

Поранешната еврокомесарка Кристалина Георгиева во интервју за бугарското национално радио вели дека напуштањето на Комисијата не е поради кампањата за генерален секретар на Обединети нации. Како што вели, таа ја одобрила промената на кандидатите за генерален секретар на ОН.

– Моето учество во кампањата за Обединети нации беше поради тоа што одредени држави од Источна Европа му предложија на нашиот премиер да направиме последен обид Источна Европа да ја добие оваа позиција – рече Георгиева.

Таа позитивно го оцени потегот на премиерот на Бугарија, Бојко Борисов, и рече дека е многу благодарна на Бугарија што ѝ дала шанса седум години да биде  еврокомесар. Георгиева му заблагодари и на претседателот на Комисијата, Жан-Клод Јункер, за прекрасната соработка.

– Работев со прекрасни луѓе и имав добри колеги на кои сум многу горда. Работата што ми е понудена во Светска банка е шанса која се добива еднаш во животот. Навистина ми е жал што морам да си заминам, но оваа одлука е добра за мене, за Европа и за Бугарија – рече Георгиева.


Кристалина Георгиева е назначена за главен и извршен директор на Светска банка


Вашингтон, 28 октомври, 2016 - 17:55 (META) 

Поранешната еврокомесарка за хуманитарна помош и за вонредни ситуации, Кристалина Георгиевa, денеска е назначена за главен извршен директор на Светска банка.

– Европската комесарка за буџет на ЕУ и потпретседателката на Европската комисија, Кристалина Георгиева од Бугарија, поднесе оставка на таа функција во Брисел за да стане извршен директор на Светска банка – се наведува во соопштението на Комисијата, а пренесуваат светските агенции.

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, изјавил дека со жалење ја прифатил одлуката на Георгиева да поднесе оставка во Европска комисија.

Георгиева беше и кандидат за генерален секретар на ОН.


Министерот Миноски учествуваше на годишните средби на Светска банка и на ММФ


Вашингтон, 9 октомври, 2016 - 10:59 (META) 

„Најголем дел од приоритетите што ги има Владата во економијата се целосно усогласени со приоритетите на Светската банка. Размислуваме за проекти во кои главниот фокус ќе биде развојот на приватниот сектор, поврзувањето на домашните со компаниите во слободните економски зони, проекти во областа на изградба на патишта, јакнењето на енергетската ефикасност“, изјавил министерот за финансии, Кирил Миноски, на средбата со претставници на Светска банка и на Меѓународниот монетарен фонд во Вашингтон.

Во рамките на годишната средба, тој разговарал за економските политики што ги спроведува македонската влада и за идните проекти што ќе бидат усогласени со целите што ги поставуваат овие две меѓународни институции.

Миноски се сретнал и со инвеститорите кои се купувачи на евроообврзниците што ги издава Македонија.


Албанија на 14. место од 82 земји според успешноста во јавно-приватно партнерство


Скопје, 7 октомври, 2016 - 9:37 (META) 

Албанија е на 14. место од 82 земји во светот, според успешноста на јавно-приватно партнерство, објави Светска банка.

Ова постигнување е резултат на анализата направена во четири области: подготовка на проекти, набавка, управување на несакани предлози и управување со договори. Во подготовката на проекти, Албанија од вкупно 100 добила 67 поени, 75 бода добила за управување со несакани предлози, 78 за набавки и 55 поени за управување со договори.

Албанија во регионот подобро е рангирана и од Романија и од Бугарија.


Николов: Со овој неразвоен буџет се проектира нов дефицит и долгови од 305 милиони евра


Скопје, 28 септември, 2016 - 16:15 (META) 

„Владата ги игнорира укажувањата на Светска банка дека мора да почне да ја намалува задолженоста и да почне фискална консолидација, бидејќи јавниот долг ќе достигне повеќе од 50 проценти од домашниот бруто-производ. И во 2017 година Владата со овој неразвоен буџет проектира нов дефицит и нови долгови од 305 милиони евра“, истакна претседателот на собраниската Комисија за финансирање и буџет, Марјанчо Николов.

Тој истакна дека повторно се игнорира укажувањето на Светска банка дека зголемуавњето на приходите е минимално.

– Наспроти тоа, имаме експанзија на буџетските расходи чие трошење е неосновано затоа што најголем дел од овие расходи одат за непродуктивни трошења и за неразвојни проекти како што се барокни фасади, панорамски тркала, рајски градини. Светска банка потврди дека во 2017 година трансферите кон ПИОМ ќе се зголемат за 20 милиони евра со што дефицитот во ПИОМ ќе го достигне историски највисокото ниво од 450 милиони евра. Ова е уште една потврда за катастрофалните фискални политики – истакна Николов и додаде дека буџетот за 2017 година ќе претрпи темелна ревизија.

Денеска во Комисијата за финансирање и буџет почна расправата за предлог-буџетот за 2017 година.


Наумов: Извештајот на Светска банка е загрижувачки


Скопје, 27 септември, 2016 - 13:47 (META) 

Загриженоста што ја изрази Светска банка за темпото на задолжувања во Македонија и за висината на јавниот долг е потврда на нашите предупредувања, се вели во реакцијата на дополнителниот заменик-министер за финансиии, Кире Наумов, за извештајот на Светска банка што денеска беше презентиран.

Според него, начинот на кој владее актуелната власт, преку задолжувања, негативно се одразува на економијата.

– Светска банка во извештајот ги потврдува податоците што ги соопштив на граѓаните, дека износот на јавниот долг за 2016 година ќе изнесува 50 проценти. Банката соопшти дека очекува јавниот долг на Македонија да достигне 52,2 проценти во 2017 година. Исто така, Светска банка предупредува за дефицит од 3,4 проценти следната година, што потврдува дека актуелната власт носи неразвојни буџети за економијата – вели Наумов.

Во соопштението се додава дека податоците во извештајот на Светска банка се загрижувачки, ако се земе предвид предупредувањето од ММФ дека јавниот долг на Македонија не смее да надмине 50 проценти од домашниот бруто-производ, бидејќи државата ќе има проблеми со враќањето на долговите.

– На Македонија ѝ е неопходна власт што ќе работи домаќински, која ќе се грижи за државата и за потребите на граѓаните и прв чекор во таа насока мора да биде носење развоен и транспарентен буџет за 2017 година – се додава во соопштението.


Светска банка ни предвидува економски пораст од само 2 проценти, најмал во регионот


Скопје, 27 септември, 2016 - 11:32 (META) 

Економскиот пораст во Македонија се очекува да забави и да достигне ниво од само 2 проценти во 2016 година под влијание на намалувањето на инвестициите, се вели во најновиот економски извештај на Светска банка за Југоисточна Европа, кој денеска беше презентиран во Скопје.

– Првпат по шест години, инвестициите имаа негативен придонес во економскиот пораст, што е спротивно на земјите од регионот. Потрошувачката стана главен двигател на порастот, поддржана од вработувањата и од повисоките јавни плати и трансфери – изјави Бојан Шимбов, економист во канцеларијата на Светска банка во Македонија.

Порастот, главно, се должел и на градежништвото кое се зголемило за 19,3 проценти на годишно ниво, кое било поддржано од јавните инвестиции, а кои, пак, од друга страна, имале влијание и врз зголемување на јавниот долг.

Во извештајот е нотирано дека невработеноста и понатаму се намалува, но невработеноста кај младите се зголемила повеќе од 50 проценти и покрај владините програми за унапредување на вработеноста кај младите.

Шимбов истакна дека оваа година се намалила и стапката на активно работно население што би значело дека тие што биле долгорочно невработени или се откажале од барањето работа или има тренд на иселување од земјата.

89 проценти од новоотворените места се со фискална стимулација, односно поддршка од државата, што на среден рок е притисок врз пензискиот фонд. Во последните години, 45 проценти од приходите во пензискиот фонд се од буџетот, што подразбира негова голема зависност од државата.

И оваа  година има изостанување на фискалната консолидација, што влијае врз зголемување на буџетскиот дефицит и на јавниот долг.

– Фискалниот дефицит се зголеми од првично буџетираните 3,2 проценти од домашниот бруто-производ (БДП) на 4,1 отсто поради поголемите трошења на плати, пензии и социјални трансфери отколку првично буџетираните, како и поради прилагодување на потрошувачката поврзана со справување со поплавите – додаде Шимбов.

Директорот на канцеларијата на Светска банка во Македонија, Марко Мантованели, истакна дека е важно за што се трошат парите од задолжувањата и очекува разврска на кризата, поголема стабилност и почнување на процесот на привлекување инвестиции.

Во поглед на земјите од регионот, за Албанија е предвиден пораст од 3,2 проценти, за БИХ – 2,8 проценти, Косово – 3,6 проценти, Црна Гора – 3,2 проценти и за Србија – 2,5 проценти.

За следната година, Светска банка предвидува пораст од 3,3 проценти, под услов да се одржат избори и да се формира стабилна влада.


МФ ги повикува општините да аплицираат за средства за капитални проекти


Скопје, 7 септември, 2016 - 15:30 (META) 

Министерството за финансии денеска објави јавен повик до општините за да аплицираат за средствата од вториот проект за подобрување на општински услуги (МСИП2). Средствата кои се во износ од 25 милиони евра, се обезбедени преку Светска банка и се наменети за капитални проекти во општините со кои ќе се подобрат условите за живеење.

Условите под кои општините ќе можат да аплицираат за средства од проектот се со рок на отплата до 13 години со вклучен грејс-период до три години и каматна стапка која е еднаква на каматата што ја плаќа Македонија кон Светска банка.

Средствата од проектот ќе се алоцираат по принцип „прва пријавена – прва услужена општина“, врз основа на одобрена техничка документација во согласност со критериумите од проектот.

Краен рок за доставување на апликациите од општините е два месеци од денот на објавување на повикот, односно најдоцна до 7  ноември 2016 година.

Во рамки на средствата што ги има одобрено Светска банка за проектот МСИП2, освен за заеми за капитални проекти, предвидени се и средства за грантови за општините за инвестирање во подобрување на инфраструктурата во посиромашните и маргинализирани делови во нивна надлежност, како и средства за техничка поддршка на општините.