Рочиштето за „Тарифа“ прекинато, откако му се слоши на сведок, следното закажано за 1 март


Скопје, 13 февруари, 2018 - 14:50 (META) 

Судијката Софче Гаврилова Ефремова го прекина денешното рочиште за случајот „Тарифа“ на Специјалното јавно обвинителство, во кој првообвинет е поранешниот директор на ЕЛЕМ, Дејан Бошковски, откако на вториот сведок, Влатко Чакаровски, му се слоши во судницата додека даваше исказ.

Тој рече дека и вчера не се чувствувал добро и бил советуван од лекар да земе боледување. Следното рочиште судијката го закажа за 1 март.

Инаку, Чакаровски, кој е сведок и на СЈО и на одбраната, е вработен во ЕЛЕМ и бил член на работната група за имплементација на софтверскиот систем – ЕРП.

Пред него, два часа траеше испрашувањето на сведокот Жарко Миленковски, чија фирма учестувала како партнер во конзорциумот за набавка на софтверот за потребите на ЕЛЕМ.

Поранешниот директор на Електрани на Македонија, Дејан Бошковски, и уште две лица, се обвинети дека незаконски го набавиле софтверскиот систем, вреден околу четири милиони евра.

Обвинителите на СЈО рекоа дека ќе докажат оти тројцата обвинети се виновни за делото за кое се товарат, додека пак одбраната најави дека со 160 сведоци ќе го докажува спротивното.

Тројцата обвинети се изјаснија за невини.

Инаку, денешното рочиште во Кривичниот суд во Скопје го следеше и претставник на Амбасадата на САД во Скопје.


Рочиштето за Села ќе продолжи на 19 февруари, сведокот ја смени изјавата од истрагата


Скопје, 8 февруари, 2018 - 17:36 (META) 

Денешното судско рочиште на напаѓачите на лидерот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села и обидот за негово убиство во Собранието на 27 април, траеше седум часа, а беа испрашани само двајца сведоци.

Адвокатот на Села рече дека лидерот на Алијансата за Албанците нема да дојде и да сведочи поради партиски обврски, но и затоа што расправата се оддолжи со распитот на првиот сведок. Следното рочиште е закажано за 19 февруари, кога треба да сведочи Села.

Првиот сведок во случајот, Орданче Соколовски, кој е вработен во фирмата што ги поставувала камерите во Собранието, рече дека ги вадел снимите од камерите на 28 април, во присуство на инспектори од МВР кои имале налог од ОЈО. Тој рече дека не ги гледале снимките, затоа што снимките ги зеле инспекторите од МВР.

Вториот сведок Игор Ивановски, според обвинителот Дарко Јакимовски на денешното рочиште ја сменил изјавата и дал спротивен исказ за тоа што видел во Собранието на 27 април, од исказот за време на истрагата, поради што, Јакимовски побара од судот исказот на сведокот даден во истрага да влезе како доказ.

Обвинителот Јакимовски по ова побара и доби дозвола од судот да го потсети сведокот што сведочел во истрагата.

Цитирајќи дел од записникот, обвинителот потсети на изјавата од истрагата според која додека лежел Села во бессознание околу него имало дваесетина лица, кои го удирале по глава, стомак, односно кој каде што ќе стигнал. Притоа, извикувале „Убиј го шиптарот“, „Убиј го кучето“, а слушнал извици  „Оставете го“ и „Готов е“. Дури и самиот сведок рекол „Што правите, го утепавте човекот“.

– Рековте дека не сте чуле ништо – го праша обвинителот сведокот Ивановски, кој потврди дека така рекол денеска и дека тоа било „негова грешка“.

Меѓудругото, обвинителот наведе дека сведокот Игор Ивановски и еден од обвинитите Сашо Сенков се братучеди од трето колено.

Судијката Славица Андреевска го одби предлогот на обвинителот со образложение дека такво нешто не е предвидено во Законот за кривична постапка.

Инаку на приговор на одбраната, кој беше прифатен од судот, не беше дозволено да бидат покажани снимките од мобилниот телефон на Ивановски на денешното рочиште бидејќи постапката се уште не е во таква фаза.


Врховен ја укина пресудата против Костовски за шпионажа, а ја потврди за прислушувањето


Скопје, 15 декември, 2017 - 16:45 (META) 

Врховниот суд ја укина пресудата на Основниот суд Скопје 1 со која Звонко Костовски беше осуден за шпионажа во случајот „Пуч“ и предметот во овој дел го враќа на повторно судење во првостепениот суд. Истовремено Врховниот суд ја потврдил одлуката на Кривичниот суд за делото неовластено прислушување и тонско снимање, за што Костовски доби една година затвор.

Костовски, кој е поранешен главен опретивен техничар во Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК)  беше единствениот осуден во случајот „Пуч“ од 2015 година, каде меѓу обвинетите беа поранешниот директор на УБК, Зоран Верушевски и актуелниот премиер Зоран Заев, тогашен лидер на опозицијата.

Тој беше осуден на три години затвор, откако ги призна делата и склучи спогодба со Основното јавно обвинителство.

Пресудата Врховниот суд ја донел на почетокот на месецов, а се однесува на барањето за заштита на законитоста што го поднесе Специјалното јавно обвинителство за што кон средината на септември, оваа година беше одржана и седница во судот, на која обвинителките на СЈО Фатиме Фетаи и Ленче Ристоска ги образложија аргументите зошто бараат укинување на пресудата на Костовски.

Врховен утврдил дека  пресудата на Кривичниот суд  против Костовски за шпионажа е нејасна и противречна, бидејќи тој бил осуден дека му помагал на Зоран Верушевски во шпионирањето, без претходно да има правосилна пресуда против Верушевски дека го сторил кривичното дело.

„Во конкретниот случај обвинетиот З.В. не бил огласен виновен за кривично дело – шпионажа што е предуслов за утврдување на кривичната одговорност на обвинетиот З.К., како помагач во извршувањето на кривичното дело. Во време на донесување на оспорената пресуда, предметот против обвинетиот З.В. за кривичното дело – шпионажа бил во фаза на истрага, што согласно начелото на пресумпција на невиност подразбира дека тој е невин се додека неговата вина не биде утврдена со правосилна судска пресуда. Од изнесените причини, Врховниот суд на Република Македонија најде дека со пресудата на Основниот суд Скопје I Скопје од 25.02.2015 година, сторена е повреда на законот… поради што ги уважи наводите изнесени во барањето за заштита на законитоста со кои се оспорува кривичната одговорност на обвинетиот за ова кривично дело“, стои во пресудата на Врховниот суд, објавена вчера на веб-страницата „Суд.мк“.

За кривичното дело „неовластено прислушување и тонско снимање“ Врховниот суд не нашол дека е направена повреда на Законот за кривична постапка.

Во пресудата како дополнителен аргумент во овој контекст се наведува дека на седницата одржана по барањето за заштита на законистоста од СЈО, јавниот обвинител истакнал дека има дволно докази дека Костовски бил дел од „злосторничкото здружение“ што го вршело незаконското прислушување, но не бил гонет од СЈО бидејќи е сведок во постапката против останатите членови од групата.

„На седницата одржана по повод поднесеното барање за заштита на законитоста, јавниот обвинител истакна дека има доволно докази дека обвинетиот З.К. бил припадник на злосторничкото здружение, детално опишувајќи ги неговите дејствија и неговата улога и придонес во целокупниот процес на прислушкување. Дека тој како главен оперативен техничар во Управата за безбедност и контраразузнавање, со своето техничко знаење им овозможил на останатите припадници на злосторничкото здружение да пристапат кон незаконско следење на комуникациите и на лица кои не се маркирачи им овозможил да маркираат телефонски броеви и креирал паралелна структура во која биле складирани сите незаконски следени комуникации. Причината поради која не е кривично гонет од страна на Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите за ваквите незаконски дејствија, е затоа што тој добил својство на сведок во постапката, бидејќи неговиот исказ бил од особено значење за откривање на останатите сторители на кривичните дела“, стои во пресудата на Врховниот суд.

Инаку, СЈО неколку месеци откако ја презеде надлежноста го повлече обвинителниот акт за случајот „Пуч“ бидејќи „фактичката состојба прикажана во обвинителниот акт е во спротивност со доказите со кои тие располагаат“ и со наодите на обвинителството во истражните постапки „Таргет“ и „Тврдина“.

На 29 јуни, оваа година СЈО подигна обвиненија за овие два случаи, во кои првообвинетите за незаконското прислушување и за уништување на опремата од прислушувањето се поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков и екс началникот на петтата управа, Горан Грујовски.


Рочиштето за „Сопот“ одложено – сведокот немал важечка лична карта


Скопје, 23 ноември, 2017 - 10:48 (META) 

Денешното рочиште за случајот „Сопот“ во Основен суд Скопје 1 беше одложено, откако судот не можеше да го утврди идентитетот на сведокот Рамадан Бајрами. Следното рочиште, како што кажа судијката Дијана Груевска-Илиевска, ќе се одржи на 20 декември.

Денешното рочиште требаше да почне со сведочењето на Бајрами, но кога тој требаше да се идентификува, покажа стара лична карта, со сини корици, издадена во 2002 година.

Тоа беше причина судијката со поротниците да се повлече на консултација, по што Илиевска рече дека судот не може да утврди идентификација и побара Бајрами на следното рочиште, на 20 декември, да дојде со важечка биометриска лична карта или со пасош.

Рамадани потоа објасни дека имал биометриски пасош, ама го оставил дома.

Предметот „Сопот“ се однесува на случајот од 2003 година кога двајца полски војници и еден македонски државјанин загинаа откако теренско возило на НАТО нагази мина. Во овој случај десет лица се осудени за тероризам, под обвинение дека ја подметнале експлозивната направа на локалниот пат Сушево – Сопот.

„Сопот“ беше повторно отворен годинава откако Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција во јули годинава му го предаде предметот на СЈО, затоа што во јавноста беа објавени разговори на владини функционери поврзани со овој случај.


Адвокатот Додевски повикан како сведок во СЈО за случајот „Талир“


Скопје, 10 јуни, 2017 - 13:12 (META) 

Aдвокатот Никола Додевски ќе биде повикан како сведок во Специјалното јавно обвинителство за случајот „Талир“ и тој нема да може да биде адвокат на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен премиер, Никола Груевски, за овој случај, кој е првоосомничен пишува порталот „Сакам да кажам“ (www. sdk.mk).

Од Специјалното јавното обвинителство ја потврдиле информацијата, но не кажале повеќе детали во врска со случајот.

Инаку, вчера за случајот „Талир“ во СЈО се појавија генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен технички премиер, Емил Димитриев, поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Даниела Рангелова, како и пратеничката на СДСМ, Фросина Ташевска-Ременски.

За понеделник се очекуваат првоосомничениот Груевски, Илија Димовски и Кирил Божиновски. СЈО испратило покани до сите 11 осомничени да дадат исказ за „Талир“.

Инаку, адвокатот Никола Додевски ги застапува поголемиот дел од осомничените во случаите што ги води СЈО.


Сослушан сведок, расправа за „Маѓар Телеком“ одложена за 10 јули


Скопје, 23 мај, 2017 - 15:28 (META) 

На главната расправа на судењето за случајот „Маѓар Телеком“, во кој обвинетите Атила Сендреи, Ролф Плат и Золтан Кишјакус, се товарат за злоупотреба на службената положба, денеска беше сослушан еден сведок, по што беше одложена за 10 јули, соопштија од Основниот суд Скопје 1.

Обвинетите поранешни раководни лица од „Маѓар Телеком“ кои држеа клучни позиции во Македонски телеком се шест години недостапни за органите на прогонот.

За следното продолжување на главната расправа на 10 јули ќе бидат испратени покани за другите предложени сведоци, извести судот.


ЛДП: Груевски да понесе политичка и морална одговорност поради масовното прислушување


Скопје, 20 ноември, 2016 - 12:01 (META) 

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, да понесе политичка и морална одговорност за масовното прислушување, за кршењето на основните човекови права и за уништувањето на демократијата воопшто, се вели во соопштението на Либерално-демократската партија (ЛДП).

– Наместо да се крие зад пораки на „Фејсбук“ за изградба на локални патишта и канализации, Груевски да излезе пред македонската јавност и да се извини за големата лага за „странските служби и жолтите комбиња“, за лагите и убедувањата дека прислушуваните материјали во „бомбите“ биле сечени, лепени и монтирани. Да се извини за злоупотребата на прислушните апарати, зошто јасно е како ден кој масовно прислушкувал во оваа држава и за чии потреби – се вели во соопштението на ЛДП.

Во него, исто така, се додава дека „сосема е јасно и зошто Груевски не се појавува на рочиштата за случајот „Пуч“, затоа што и самиот знае дека од сведок многу лесно може да премине во главен осомничен.“

Според оваа партија, „молчењето на Груевски за случајот „Таргет“ само ја потврдува неговата длабока инволвираност во овој криминално–политички и патолошки процес.“

„ЛДП стои на ставот дека овие судови не можат да ја истераат правдата на виделина. Особено не, по најновиот скандал во Основниот суд Скопје 1 и воопшто во правосудството во државата. СЈО не смее веќе да се потпира на овие судови, затоа укажуваме до македонската и меѓународната јавноста на нужноста од формирање на специјален судски оддел кој ќе ги процесуира обвиненијата на СЈО,“ се вели во соопштението на ЛДП.


Истрагата за случајот на Крпач по три месеци од „интензивна“ премина во „активна“


Скопје, 11 јули, 2016 - 13:02 (META) 

Скопското обвинителство по речиси три месеци сè уште „активно постапува“, односно води предистражна постапка за случајот на Коста Крпач, кој на 27 април беше пронајден мртов во својот стан во Капиштец со прострелна рана во градите.

Обвинителството на 2 јуни соопшти дека досегашната истрага покажала дека Крпач се самоубил, но дека постапката по предметот продолжува и понатаму за да се утврдат причините и околностите под кои настапила смртта.

На прашањата на „Мета“ дали е завршена предистражната постапка, до кога е рокот за нејзино завршување и дали има нови моменти, што ги испративме денеска, од Обвинителството велат дека ги добиле поголемиот дел од вештачењата и податоците, но дека чекаат „на уште мал дел од нив“.

„Ве известуваме дека во предметот надлежното Основно јавно обвинителство Скопје активно постапува. Најголем дел од побараните извештаи од вештачења и податоци се пристигнати, но се чека само уште мал дел од нив. Потоа ќе следува севкупна анализа, по која ќе биде донесена јавно-обвинителска одлука за понатамошното постапување“, стои во одговорот на Обвинителството на нашите прашања.

На 17 мај, дваесетина дена откако Крпач беше пронајден мртов во неговиот дом, од Обвинителството за „Мета“ рекоа дека интензивно работат на предметот и дека се пристигнати поголем дел од побараните вештачења.

Коста Крпач беше едно од 56-те лица што се најдоа на списокот на помилувани од претседателот Ѓорге Иванов на 12 април годинава.

Телото на Крпач беше најдено на 27 април, неколку часа откако тој пукал од својот балкон кон комби паркирано на околу 50 метри од неговата зграда.

Како што соопшти Специјалното јавно обвинителство, еден ден по настанот, тој бил сведок во една од предистражните постапки што ги водело СЈО, но не и осомничен. Обвинителката и портпаролка на СЈО, Ленче Ристоска, на прес- конференција на 3 јуни, одговарајќи на новинарски прашања, рече дека поседуваат изјава од Коста Крпач во која тој ги известува за заканите што ги добивал.

СЈО исто така побара од претседателот Ѓорге Иванов да каже од каде му се податоците од нивните тајни истраги и за лицата што се најдоа на списокот на помилувани, меѓу кои беше и Коста Крпач.

„Од кабинетот на претседателот Ѓ. Иванов сè уште немаме повратен одговор“, ни одговорија денеска од кабинетот на Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева.


СЈО: Имаме изјава од Крпач дека му се заканувале


Скопје, 3 јуни, 2016 - 11:55 (META) 

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) поседува изјава од Коста Крпач во која тој ги известува за заканите што ги добивал, изјави денеска на прес-конференција, портпаролката на СЈО, обвинителката Ленче Ристоска.

Таа додаде дека овие докази ги имаат кај нив, а до Основното јавно обвинителство Скопје биле доставени сите релевантни податоци што можат да помогнат во истрагата за околностите за смртта на Крпач.

Ристоска посочи дека поради тајноста на предистражната постапка што тие ја водат, како и на постапката на ОЈО Скопје, засега не можат да соопштат други детали околу овој случај.

– Лицето Коста Крпач, како што веќе соопштивме, доброволно се пријави да биде сведок во една предистражна постапка, која сè уште не објавена во јавноста. Ние имаме изјава од лицето Коста Крпач со која тој нам ни укажува дека постоеле такви закани. За тоа е известено ОЈО Скопје. Доказите што ги поседуваме се тука, кај нас, меѓутоа доставени се до ОЈО Скопје сите релевантни докази што можат да им послужат во таа постапка. Кога ќе заврши предистражната постапа во ОЈО Скопје и кога ќе постојат услови за објавување на исходите од нашата постапка, јавноста ќе биде известена за сите околности во тој случај – рече Ристоска.

Обвинителката, одговарајќи на новинарско прашање, изјави дека Министерството за внатрешни работи не било известено за пријавувањето на Крпач за сведок бидејќи тој барал статус на заштитен сведок.

– Неговото пристапување кон нас не е пријавено во МВР затоа што кога имате лице кое бара статус на заштитен сведок, ваша должност е да го сочувате неговиот идентитет, а не во МВР да пријавите дека тоа лице бара таков статус од вас и се соочува со закани – изјави Ристоска.

Од Јавното обвинителство вчера соопштија дека предистражната постапка утврдила дека Коста Крпач, кој на 27 април годинава беше пронајден мртов во неговиот стан во Капиштец, со прострелна рана во градите, извршил самоубиство.

Во краткото соопштение од јавното обвинителство беше наведено дека иако предистражната постапка е тајна, тие ја споделуваат оваа инфромација со јавноста за да ги отстранат шпекулациите околу околностите за смртта на Крпач.

Од Обвинителството посочуваат дека и понатаму продолжуваат истражните дејства за утврдување на причините и на околностите за смртта на Крпач.


Обвинителството за смртта на Крпач бара податоци од СЈО, МВР и од судот


Скопје, 3 мај, 2016 - 14:53 (META) 

Основното јавно обвинителство Скопје денеска од Специјалното јавно обвинителство, МВР и до Основниот суд Скопје 1 побарало да му достават податоци и документи во врска со истрагата за смртта на Коста Крпач.

Податоците и документацијата, како што соопштиле од прес-службата на Обвинителството за „Телма“, биле побарани заради расветлување на настанот.

Оттаму потврдиле дека се очекуваат дополнителни наоди кои ги побара Обвинителството во врска со истрагата за смртта на Крпач, која, меѓу другото, треба да утврди дали станува збор за убиство или самоубиство.

Коста Крпач во средата минатата недела беше пронајден мртов со прострелна рана во градите, во домот во Капиштец, откако, наводно, испукал неколку куршуми од балконот на станот.

Следниот ден Специјалното јавно обвинителство соопшти дека Крпач бил сведок на СЈО и дека против него не се водела никаква кривична постапка.

Од СЈО побараа одговор од претседателот на државата, Ѓорге Иванов, како Крпач се нашол на неговиот список на помилувани.