Азири, обвинетиот во „Монструм“ тврди дека бил тепан за да го признае делото


Скопје, 23 мај, 2018 - 12:49 (META) 

Обвинетиот во „Монструм“ Хаки Азири, кој првично бил загрозен сведок, на денешното рочиште во Основниот суд Скопје 1 раскажа како на први мај 2012 година бил брутално апсен, тепан, плашен, носен по полициски станици низ Македонија, но и во МВР, присилуван да признае дека помогнал тероризам, поради што и на крајот пред истражен судија дал изјава под притисок на инспектори од МВР.

-Дента кога дојдоа да ме уапсат, татко ми лежеше на подот, а полицијата го тепаше мојот малолетен брат. Кога побарав да стане татко ми, ме удрија со клоца во лице. Потоа ме однесоа во полициска станица и ме распрашуваа за 12 април. Кажував што правев дента, но ми велеа дека тоа не е вистина и дека заедно со сега обвинетите сме го извршиле убиството. Ми рекоа дека се уапсени моите роднини и дека дел од нив ќе ги убијат. Потоа ме тепаа, по што ме однесоа во една зграда, ме ставија во една канцеларија и ме врзаа за еден столб со лисици. Подоцна ми викаат дека нема да ме остават жив мене и моето семејство ако не признаам дека Алил Демири со неговите другари го извршиле убиството. Продолжија да ме малтретираат и да ми кажуваат како да сведочам – рече Азири.

Обвинителката од СЈО Фатиме Фетаи побара да се чита изјавата на Хаки Азири од 2 мај таа година пред истражен судија, а и да се прегледа аудиовизуелната снимка по пет дена што ја дал, за да се види, како што рече, дали имало некакви промени и повреди кај него, зашто тврдеше дека на први и деновите потоа бил брутално тепан и малтретиран.

Азири рече дека во МВР инспектори и еден со повисок чин и функција му кажале што треба да кажува пред истражен судија, ако сака да ги види живи членовите на неговото семејство.

-Ми рекоа истражниот судија е наш човек, обвинителот е наш човек, а ние ќе им речеме како да прават. Ми рекоа и да не ангажирам адвокат. Било кој од присутните во судница да го земат и да му го направат тоа што мене ми го направија ќе го признае не само ова убиство, туку и секое друго, бидејќи ми вршеа физички и психички тортури – рече Азири.

Кога се предомислил дека не сака да биде загрозен сведок рече дека бил однесен во притвор, а по шест месеци нашле друг заштитен сведок.

На 12 април, вечерта кога се случи петкратното убиство, посочи дека имал слободен ден, а инаку работел како шофер. Посочи и дека е можно тој ден да ја садел бавчата, бидејќи секој април го правеле тоа. Рече и дека е можно истиот ден да се видел и со обвинетиот Алил Демири, а за останатите средби не се сеќава. Вечерта пак бил кај негов роднина каде што играле друштвена игра.

Според обвинението тој со свое возило ги презел од „опел омегата“ прво и второобвинетите Алил Демири и Африм Исмаиловиќ веднаш по убиството. Биле со црни ракавици и фантомки, му кажале: „Направивме гомнарија, убивме човек“.

Обвинителката Фетаи побара пауза, најавувајќи дека распитот на Азири ќе трае долго. Судијата Огнен Ставрев, пак, рече дека поради тоа што на снимката не се гледа дали Азири има повреди од тепањето, на следното рочиште со посебна техника тој ќе биде зумиран.


Зекири во судница препозна двајца напаѓачи на Села, кои барале „албанска крв“


Скопје, 16 април, 2018 - 14:02 (META) 

Пратеникот на СДСМ, Мухамед Зекири, во сведочењето во Основен суд Скопје 1 за обидот за убиство на Зијадин Села што се случи на 27 април минатата година во Собранието, рече дека во обвинетите препознал двајца што го извлекле Села од групата пратеници.  Друг сведок пак рече дека од насилниците се слушало дека бараат „албанска крв“.

Закири рече дека човекот што го одвоил Села од другите пратеници е обвинетиот Александар Јанески – Тоста. Рече дека му помогнале уште двајца во извлекувањето на Села од толпата, опишувајќи ги по облеката, едниот со црно елече, а другиот со качулка. Тој со црното елече е меѓу присутните обвинети, рече Зеќири, покажувајќи кон обвинетиот Сашо Сенков – Сенко.

Зекири рече дека откако Села бил извлечен на страна, салата се преполовила, и притисокот врз останатите пратеници спласнал.

Претходно сведочеше полицаецот Абдулфетах Алими, кој рече оти слушнал дека насилниците барале „албанска крв“.

– Во салата во која се одржуваше прес-конференцијата видов бесни демонстранти кои со тврди предмети гаѓаа кон пратениците. Слушнав како велеа дека бараат албанска крв, меѓу кои и на Зијадин Села, Талат Џафери и Зоран Заев. Ние се обидовме да ги заштитиме, но ситуацијата излезе од контрола – изјави Алими, кој во моментов се наоѓа во притвор.


Навремената лекарска помош го спасила Села од смрт, судењето продолжува на 19 март


Скопје, 20 февруари, 2018 - 15:39 (META) 

Навремената медицинска помош го спасила лидерот на Алијанса за Албанците и пратеник, Зијадин Села од смрт на 27 април, минатата година кога беше нападнат во Собранието, рече доктор Здравко Чакар, кој заедно со уште двајца колеги од Институтот за судска медицина сведочеше на денешното рочиште од судскиот процес против десетмината обвинети за обид за убиство на Села.

Покрај нагмечување на мозокот, пратеникот Зијадин Села на 27 април добил уште неколку тешки повреди во пределот на главата, односно крвен подлив на очите, скршеница на носот и повреди на левата страна на главата.

Докторката Верица Поповска појасни дека најтешката повреда, подлив на мозокот, Села ја добил од десната страна на главата и тоа додека лежел или пак можеби додека стоел со главата потпрена на ѕид.

Од повредите на Села во мозокот влегол воздух поради што како што рече докторката ова можело да предизвика воспаление на мозокот.

На прашање на обвинителот, дали повредите можат да предизвикуваат трајни последици, вештакот рече дека и по неколку години од нападот може да се појави неврлошки испади.

– Затоа оштетениот и денеска прима терапија која го штити мозокот од епилептични напади – рече докторката.

Адвокатите на обвинетите приговараа дека вештаците во периодот кога го правеле вештачењето минатата година биле со истечени лиценци кои се продолжени во 2018 и најавија дека за три дена до судот ќе достават документи од Министерството за правда и од Централниот регистар што ќе го потврдат тоа.

Обвинителот, пак рече дека нема потреба од тоа бидејќи вештачењето е направено од Институтот за судска медицина, кој е највисока институција во државата за ваква проблематика.

Судењето за нападот врз Села ќе продолжи на 19 март, кога треба да бидат сослушани тројца сведоци меѓу кои и новинари.


Села: Од Собранието ме извлекоа маскиран како полицаец


Скопје, 19 февруари, 2018 - 13:37 (META) 

Лидерот на Алијанса за Албанците и пратеник, Зијадин Села на 27 април во прес-центарот во Собранието добил неколку удари во главата со монитор, со копје од знаме и со даска, слушајќи закани дека ќе биде убиен.

Села денеска сведочеше во Кривичниот суд во Скопје на судењето во кое десет лица се обвинети за обид за убиство врз него.

Од ударите Села бил зашеметен и дезориентиран, а последно на што се сеќава од случувањата во прес-центарот е дека паднал на колега и дека почнале да го удираат по главата и телото од сите страни и слушнал извици „Убиј го“.

Тој посочи дека пред него како жив-штит стоеле пратениците Сурија Рушити од Алијанса за Албанците и Реџаил Исмаили од ДУИ, кои во еден момент се повлекле и тогаш Села добил удари со клоци и тупаници.

– Последниот момент што го паметам е како паднав на колена и тогаш почнаа да ме удираат по глава и насекаде по телото. Пред да паднам, човек со кожно елече и со очила на главата рече „Еве го Села, ајде!“ – рече лидерот на Алијанса за Албанците.

Одговарајќи на прашање на обвинителот, Села рече дека не се сеќава на ликовите на напаѓачите.

– Ова треба да го утврди истрагата. Не е можно од сите напади да има снимка, само од мојот напад да нема. Не е можно при толку телефони, мојот напад да не бил снимен – рече Села.

Села во судот го појасни и моментот кога се освестил и кога бил изнесен од Собранието, маскиран како полицаец.

– Се освестив во соба 334 во Собранието. Собата беше темна, а јас бев под бирото. Абдул Фета, вработен во собрание беше со мене и ми се претстави, а со него беше и друго лице. Фета ми кажа дека телефонот постојано ми звони и го земав и се јавив на сопругата и и кажав дека сум жив. Тогаш влегоа полицајци во цивилка. Ми облекоа дуксер и ми дадоа полициска значка, буквално ме маскираа. Ме изнесуваа викајќи повреден полицаец, повреден полицаец – рече Села, одговарајќи на прашања на обвинителот.

Тој се присети дека за време на насилствата, во прес-центарот имало некоја жена која била со новинарите и го снимала, а откако влегле насилниците зборувала со еден од нив кој носел црна фантомка.


Почнува судењето на Талевска за „Тифани“, Села треба да сведочи за нападот од 27 април


Скопје, 19 февруари, 2018 - 10:20 (META) 

Во Кривичниот суд во Скопје за денеска се закажани три рочишта од судските процеси по обвиненија на Специјалното јавно обвинителство, а треба да продолжи и судењето на напаѓачите на пратеникот и лидер на Алијанса за Албанците, Зијадин Села, за време на насилствата во Собранието од 27 април, минатата година.

На денешното рочиште против напаѓачите на Села, кои се товарат за обид за убиство, како што најавено, треба да сведочи лидерот на Алијансата за Албанците.

На претходното рочиште, адвокатот на Села, Абедин Абдули соопшти дека неговиот клиент бара отштета од 30 милиони денари или половина милион евра. На истата расправа, еден од сведоците на нападот на пратеникот, ја смени изјавата дадена во истрага.

Денеска во Кривичниот суд треба да се одржи и првото рочиште, односно да почне и судскиот процес против новинарката и уредничка во „Сител“, Ивона Талевска, која е обвинета дека, во периодот од 2008 до 2014, со намера таа и нејзини фирми да одбегнат плаќање даноци, давала лажни податоци до надлежните институции. Фирмите на Талевска, според СЈО, одбегнале да платат даночни обврски во износ од 37.634 евра, а таа одбегнала да плати данок во износ од 16.924 евра.

Во Кривичне треба да продолжи и судењето за набавката на 300 возила за МВР, случај кој во јавноста е познат како „Триста“, а во кој обвинет е поранешниот помошник-министер во МВР, Ѓоко Поповски. Инаку, судењето треба да продолжи со нов судија, на местото на Лидија Петровска, поради новиот распоред за работа кој го донесе претседателот на судот, Иван Џолев.

За денеска е закажано рочиште против Димче Крстев, кој е обвинет за насилствата пред општина Центар во јуни 2013 година. За него судот ја издвои постапката, и му се суди одделно од останатите обвинети, меѓу кои се и поранешниот премиер Никола Груевски, екс министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, пратеничката Даниела Рангелова и уште десетина лица.


Бенон и Левандовски добиле повик за сведочење


Вашингтон, 23 декември, 2017 - 16:07 (META) 

Поранешниот советник на американскиот претседател Доналд Трамп, Стив Бенон и поранешниот шеф на кампањата Кори Левандовски, повикани се да сведочат пред конгресмените во истрагата за вмешаност на Русија во претседателските избори во 2016 година.

Двајцата добиле писма од одборот за разузнавачи работи на Конгресот, барајќи од нив да сведочат на почетокот на јануари.

Одборот се уште нема добиено одговор ни од Бенон ни од Левандовски.

Во писмото не се наведени конкретни причини поради кои одборот сака да ги интервјуира, ниту се наведени прашањата кои ќе им бидат поставени.


Груевски на судењето за „Шамари“ го снимаа две рачни камери без тон


Скопје, 7 декември, 2017 - 14:15 (META) 

Денешното рочиште за насилствата пред Општина Центар од јуни 2013, случај во јавноста познат како „Шамари“, во кој обвинети се Никола Груевски, Миле Јанакиески, Даниела Рангелова и уште десетина други лица, се снимаше со две рачни камери, откако вчера и денеска адвокатите на одбраната побараа и добија одложување на рочиштата за случаите „Траекторија“ и „Тотал“, бидејќи немаше услови за визуелно-тонско снимање на постапката.

Како што појасни судијката Татјана Михајлова, судењето се снима со две рачни камери, но само визуелно, не и тонски.

На ова реагираше адвокатот на Груевски, Димитар Дангов, кој рече дека штом се снима, не треба да се води записник и побара да се одложи главната расправа бидејќи претходните записници не биле потпишани од странките во постапката и поради тоа немаат правно дејство.

Михајлова го одби барањето на адвокатот и рече дека снимањето е овозможено со новиот Закон за кривична постапка од 2013 година, но условите се такви, а записниците се водат во строга форма.

– Судот располага со ваков вид опрема. Доколку ги видите претходните записници, јас имам кажано дека немало можност да се снимаат рочиштата –рече Михајлова.

На денешното рочиште сведочеше поранешниот градоначалник на општина Центар, Андреј Жерновски, кој рече дека во судницата препознал двајца од насилниците.

Еден од нив, како што рече, бил Димче Крстев, кому ќе му се суди во одвоена постапка бидејќи немаше адвокат и беше болен.

Жерновски рече дека за време на насилните протести пред Општината, Крстев наместо антихрист, го нарекол антифашист, што тогашниот градоначалник не го сфатил како навреда.

Тој ги опиша случувањата пред општинската барака, каде насилници фрлале разни предмети, ги пцуеле советниците од редовите на СДСМ, додека Жерновски бил повикуван од Даниела Рангелова, како тогашна советничка од ВМРО-ДПМНЕ, да излезе и да се соочи со демонстрантите.

Жерновски раскажа и за однесувањето на полицијата, која, иако била присутна, воопшто не реагирала.

Поранешниот градоначалник на општина Центар денеска одговараше само на прашања на обвинителите на СЈО, Фатиме Фетаи и Гаврил Бубевски, по што рочиштето беше прекинато бидејќи обвинетата Рангелова имала обврски.

На следното рочиште, кое е закажано за 18 декември, Жерновски ќе одговара на прашања на адвокатите на одбраната.


Сведочат заштитените сведоци за „Диво Насеље“


Скопје, 18 јули, 2016 - 12:20 (META) 

Денеска во Кривичниот суд во Скопје ќе сведочат заштитените сведоци за случајот во кумановска населба Диво Насеље.

Бидејќи станува збор за заштитени сведоци, рочиштето ќе биде затворено за јавноста, односно на новинарите нема да им биде дозволено присуство.

До крајот на август рочиштата да бидат тајни бидејќи треба да се сослушаат околу 40 заштитени сведоци, а од септември повторно да бидат достапни за јавноста.

Во случајот „Диво Насеље“ обвинети се 29 лица за тероризам за случувањата на 9 и на 10 мај минатата година, кога беа убиени осум полицајци, а 14 беа повредени.


„Фабрика за афери“: Новинарот на „Фокус“, Арсиќ, не откри кој му ги дал личните карти


Скопје, 9 мај, 2016 - 15:56 (META) 

Новинарот од „Фокус“, Љубиша Арсиќ, кој преку новинарски текстови ја обелодени аферата со фалсификуваните лични карти, денеска во судот сведочеше како сведок на Обвинителството во случајот „Фабрика за афери“. Тој посочи дека 105 лични карти му ги предало непознато лице, а на прашањето дали го знае изворот, Арсиќ рече дека поради новинарската етика и професија нема да го открие изворот што му ги предал личните карти, пишува „Академик“.

„Тој ми кажа дека личните карти се изработувале на две локации, дека полицијата знаела за тоа и дека тие немаат метална фолија, но мене не ми беше познато што значи тоа“, рече Арсиќ пред судот.

Изворот му рекол дека постојат триесетина илјади вакви лични карти и дека нивната намена била да се искористат за избори.

– Тоа за мене беше доволна индиција да се позанимаваме со случајот. Личните карти ги пријавив во МВР, а два дена подоцна го објавив првиот текст. Имајќи предвид дека како медиуми контактиравме со анонимни извори и претходно, нашата цел беше да не се занимаваме со тоа дали личните карти се фалсификувани. Тоа е работа на институциите. Нашата цел беше да го провериме поширокиот контекст, односно кои се лицата, дали тие постојат, дали податоците се нивни и дали овие лични карти биле употребени на избори, што беше целта на нашето истражување – појасни Арсиќ.

Тој истакна дека и понатаму е сè уште непознато, за него, за медиумот „Фокус“ и за јавноста, кој ги изработувал личните карти, дали е тоа по нечија нарачка, за која намена и зошто биле избрани тие како медиум да го објават случајот.

Случајот со личните карти Арсиќ го пријавил во МВР, каде што разговарал со директорот на Бирото за јавна безбедност, кој веднаш повикал лица кои отвориле случај и составиле записник.

– Во МВР поминав повеќе од два часа, ме испрашуваа, но и детално ги внесувале податоците од личните карти што ги пријавив – рече Арсиќ.

На крајот, на прашањето на обвинителката дали сега знае кој е изворот, Арсиќ одговори дека неговата морална и етичката одговорност го обврзуваат да не ги изневери колегите и професијата и затоа нема да каже кој е изворот.

По него сведочеше Драган Наковски, вработен во МВР, во својство на лице чии податоци, односно име, презиме и матичен број, биле злоупотребени без негово знаење.

– Колеги од МВР ме повикаа и ми го покажаа образецот од лична карта на кој беа наведени моите податоци, но имаше друга слика и друга адреса, не таа на која јас живеам. Никогаш не сум дал согласност за употреба на моите лични податоци, ниту, пак, знам за која намена биле злоупотребени. Секако, се чувствувам оштетен поради злоупотребата – рече сведокот.


Полицајците од Гошинце сведочеа за нападот на караулата на 21 април минатата година


Скопје, 23 февруари, 2016 - 16:45 (META) 

На денешното рочиште од судењето за настаните во Диво Насеље од 9 и од 10 мај минатата година, искази дале петмина сведоци на Обвинителството, четворица полицајци од караулата Гошинце и роднина на еден од обвинетите.

Полицајците, како што пренесуваат дел од медиумите повикувајќи се на информации од официјални претставници на судот, раскажале дека биле нападнати од две групи, кои ги врзале, ги тепале, а потоа им го зеле оружјето. Тие биле поделени така што двајца биле пред караулата, а двајца внатре и немале време да реагираат.

„Нè легнаа на земја, колегата го удираа по глава, а надвор слушавме дека дојде возило. Бараа од нас да кажеме каде е магацинот со оружје. Го претоварија оружјето од магацинот и заминаа. Ни рекоа „Денеска ќе ве поштедиме“ и нè пуштија да заминеме“, изјавил еден од полицајците.

Напаѓачите им ги зеле телефоните и облеката на полицајците, која, пред да ги пуштат, им ја вратиле и им наредиле да бегаат што побрзо и да не се враќаат назад.

Полицајците во исказите рекле дека по пат наишле на автомобил и од луѓето во него побарале телефон и го пријавиле нападот.

Пред полицајците сведочела жена, жителка на Диво Насеље, која рекла дека полицијата барала нејзин роднина, кој сега е еден од обвинетите, во куќата во која живее. Таа рекла дека сите биле однесени во полиција, каде биле малтретирани и тепани. За тоа кој пукал, жената кажала дека ништо не знае оти со семејството била сокриена во една од собите на куќата и ништо не видела.

Како што пренесува „Радио Слободна Европа“, адвокатот на дел од обвинетите, Асмир Алиспагиќ, по завршувањето на денешното рочиште, не го коментирал сведочењето на сведоците на обвинителството и најавил дека на следното рочиште ќе продолжи доказната постапка со сослушување на сведоци предложени од одбраната.

„Јас би се воздржал од коментар на сведочењето, сепак се работи за полициски службеници кои биле во моментот на немилиот настан што се случил на полициската станица Гошинце“, изјавил Алиспагиќ.

На новинарите денеска не им беа обезбедени соодветни услови за следење на рочиштето.

Објаснувањето од судот, кој попладнево се извини за пропустот, беше дека поради безбедносен ризик и ограничен капацитет на судницата во Кривичниот суд, во неа има место само за четири-пет новинари.

Претходните две рочишта се одржаа во големата сала на Врховниот суд, но за денеска од судот соопштија дека не можат да ја отстапат салата поради реновирање.