Прибе очекува промена во однесувањето на судските институции


Скопје, 7 декември, 2018 - 14:45 (META) 

Рајнхард Прибе и групата високи експерти по владеење на правото кои ја оценуваа состојбата со владеењето на правото во 2015 и 2017 година од 5 до 7 декември биле во посета на Скопје за да направат увид во спроведувањето на препораките кои ги даде групата во однос на судските реформи, информираат од Делегацијата на ЕУ во Скопје.

Прибе имал средби со чинители во сферата на правосудството и владини претставници за да го оцени постигнатиот напредок и да ги посоветува властите како да остварат видливи резултати.

Тој потсетил на потребата следниот пакет измени на Законот за судови и на Законот за судски совет целосно да ги содржат веќе издадените и претстојните препораки од Венецијанската комисија и експертите од ЕУ.

„Прибе уште еднаш ја нагласи потребата да се обнови довербата во судските институции, особено преку конкретни мерки за зголемување на транспарентноста и за промена во однесувањето. Воедно, инспекциите на Системот за електронско распределување на судските предмети (АКМИС) треба да дадат конкретни резултати преку истраги од страна на Јавното обвинителство и проверка од страна на Судскиот совет. Судскиот совет и Советот на јавни обвинители треба да работат на препораките од групата високи експерти по владеење на право, особено оние кои се однесуваат на штитење на независноста на судството и на осигурување на неговата отчетност. Прибе ја нагласи и потребата да се спроведат препораките од оценската мисија за обуките во Академијата за судии и јавни обвинители“, се вели во соопштението од Делегацијата на ЕУ.

Од таму додаваат дека посетата на Прибе е дополнување на помошта што ЕУ ја обезбедува за тековните реформи во Судскиот совет и Советот на јавни обвинители, заедно со експерти од ЕУ што им помагаат на овие тела.

Прибе ќе ја извести Европската комисија во контекст на подготовките на следниот редовен извештај за земјата, кој ќе биде објавен во пролетта 2019 година.


Заев најави интензивирање на судските реформи


Скопје, 31 октомври, 2018 - 12:56 (META) 

На шестата седница на Советот за следење на имплементацијата на Стратегијата за реформи на правосудниот сектор на Владата, која се одржала синоќа, премиерот Зоран Заев како претседавач на Советот најавил интензивирање на реформите во правосудниот сектор.

Како што стои во соопштението од Владата, министерката за правда, Рената Дескоска, го презентирала добиеното мислење од Венециската комисија за новите предлог-закони за судовите и за Судскиот совет.

Дескоска потенцирала дека се работи за „прецизно трасирање на насоките во делот на измените со конкретни на одредени членови од законот“ и притоа го нагласила како главна тема на забелешките аспектот на разрешувањето на судиите.

Притоа министерката укажала дека Венециската комисија прави дистинкција помеѓу нестручност и несовесност во работата на судиите.


EК ја повика Романија да го ревидира контроверзниот закон


Букурешт, 13 август, 2018 - 11:21 (META) 

Европската комесарка за правда, потрошувачи и полова еднаквост Вера Јoурова, во интервју за германскиот весник „Ди Велт“ ги повика романските власти да го ревидираат предлог-законот кој предизвика масовни протести против корупцијата во земјата.

Протестите продолжија мирно вчера, со околу 15.000 демонстранти на плоштадот „Викториеи“ во Букурешт. Протестите почнаа во петокот, кога ескалираа, и  при судирите на полицијата со дел од демонстрантите, беа употребени и водени топови и солзавец. Во судирите беа повредени 445 лица, од кои 30 полицајци.

На протестот во петокот дојдоа многу Романци иселени во Европа. Тој почна утрото, а се беше мирно до попладнето, кога почнаа првите судири, кои потоа ескалираа околу 21 часот.

Се протестира против власта, како и против судската реформа за која противниците велат дека е направена само за да ги заштити интересите на политичката елита, бидејќи, меѓу другото, ги декриминализира нарушувањата на законот од страна на политичарите.


Измените и дополнувањата на законите не ги исполнија очекувањата на судите


Скопје, 17 мај, 2018 - 14:50 (META) 

Последните измени и дополнувања на Законот за судовите и Законот за Судски совет, не ги исполнија очекувањата на судите за ефективно реформирање на овој сектор, особено измените и дополнувањата кои ги регулираат статусните прашања, односно дисциплинската одговорност на судиите и основите за разрешување.

Таков заклучок донел Управниот одбор на Здружението на судии (ЗСРМ) на својата последна седница одржана завчера. Тој смета дека измените не се во корелација со Стратегијата за реформа на правосудниот сектор за период 2017 – 2022 година и изразената определба за реален инклузивен пристап на судиите во овој процес.

Од здружението ги повикуваат Владата и опозицијата да преземат законодавни активности кои во прв план ќе ги стават интересите на судиите, притоа креирајќи стабилни  решенија кои ќе ја гарантираат судската независност и самостојност.


Контролорите на судството од порано знаеле што се случува во Кривичниот суд во Скопје


Скопје, 1 март, 2018 - 8:00 (META) 

Извештајот за состојбите во Кривичниот суд во Скопје што го испратил Стојанче Рибарев – в.д. претседател на судот од март до крај на октомври 2017 година, потврди дека тие што се задолжени да ги контролираат судовите, а тоа се Врховниот суд и Судскиот совет знаеле се од порано, та сепак даваат изјави, „ништо помпезно, ништо страшно“, пишува „Вистиномер.мк

Новинарите од ТВ „Телма“ објавија извештај до кој дошле од судски извори за состојбата во Основниот суд Скопје 1 од Скопје, кој само ја потврдува лошата состојба и неделовничкото распоредување на судските предмети во овој суд, а кој бил испратен уште на почетокот на октомври до Врховниот суд на РМ, до Судскиот совет и до Министерството за правда. Извештајот го напишал Стојанче Рибарев, судија и докорешен в.д. претседател на Кривичниот суд во Скопје.

Во извештајот се наведува дека дел од предметите во судот уште од пред неколку години се распоредувале преку друг систем што бил изработен по барање на судот, значи еден вид „паралелен АКМИС“, како што и изјавил Рибарев и на Комисијата од Министерството за правда, која нешто подоцна ги истражуваше состојбите:

Со тој систем, предметите по заведувањето во соодветниот уписник не се распоредувале по судија. Тие предмети биле распоредувани кај стручните соработници, а судијата се запишувал во системот, дури откако предметот ќе бил завршен. По околу 200 предмети дури и по завршувањето не бил определен судија и предметите биле архивирани без означување на судија. Како судија известител се запишувал судијата кој бил претседател на советот, а предметот го работеле судии по распоред по денови. Кој предмет кој ден ќе се работи, одлучувале стручните соработници, а не судиите. Ваквиот начин на распоред е во целосна спротивност со судскиот деловник и поради тоа во судот имаше 790 предмети од овој вид кои не беа рспоредени по судии. (2.47 мин.)

Повеќе прочитајте на „Вистиномер.мк“.


Неделава ќе се знае составот на Советот за реформи на судството


Скопје, 29 јануари, 2018 - 11:38 (META) 

Советот за имплементација на реформите во правосудството ќе го сочинуваат претседателите на трите судови – Врховен, Апелациски и Кривичен суд, како и јавниот обвинител и специјалниот јавен обвинител.

Ова денеска го потврди премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарски прашња.

Тој рече дека е во финална фаза на консутлации со правните експерти околу Советот, кој според најавите, треба да биде формиран неделава, а со него ќе претседава лично Заев.

Премиерот рече дека за успешна имплементација на правосудните реформи треба да бидат вклучени практичари, односно претседателите на трите судови, обвинителите, како и претставници од Здружението на судии и од Адвокатската комора кои ќе бидат потпомогнати од граѓански експерти и од професорската фела.

Заев рече дека Советот не треба да биде преобемен за да има сериозено влијание и да ги забрза процесите во имплементацијата на законските решенија што ќе се изготват и донесат.

Прашан какви очекувања има од претседателот на Врховниот суд Јово Вангеловски, кој според перцепцијата во јавноста имаше влијание во бегството на осомничени лица во случаи на СЈО, Заев рече дека членството во Советот не треба да се врзува со личности, туку со претставници на институции.

– Почнувајќи од мене како Зоран Заев, па било кој друг функционер, сите сме минливи и менливи. Не се водиме од имиња и презимиња на личностите – рече Заев.


Бушати се сретна со Габриел и со Кундерс во Тирана


Тирана, 17 април, 2017 - 16:09 (META) 

Министерот за надворешни работи на Албанија, Дитмир Бушати, денеска се сретнал со министерот за надворешни работи на Германија, Зигмар Габриел, како и со министерот за надворешни работи на Холандија, Берт Кундерс, јавува дописничката на „Мета“ од Тирана.

На заедничка прес-конференција Кундерс ја истакнал важноста од спроведување на реформи во судството.

„Сметам дека е важно да се има дијалог, слобода, слободни и фер избори, како и реформи во правосудството“, истакнал Кундерс.

Германскиот министер за надворешни работи, Габриел, пак, бил подиректен во својата порака кон Тирана. Тој посочил дека судските реформи биле блокирани, а Германија не можела да го разбере бојкотот на опозицијата.

Бушати, пак, истакнал дека „тие што го бојкотираат парламентот, ги попречуваат реформите во државата“ и ја повикал опозицијата да го прекине бојкотот.


Европскиот парламент ја одобри нацрт-резолуција на Флекенштајн за Албанија


Брисел, 15 февруари, 2017 - 20:47 (META) 

Европскиот парламент ја одобри нацрт-резолуција за Албанија, презентирана од страна на известувачот за Албанија на Европскиот парламент, Кнут Флекенштајн.

Најголем дел од точките на оваа резолуција се клучен предуслов за назначување на датум за Албанија да ги почне претпристапните преговори за членство во ЕУ.

Потребно е земјата да ги спроведе судските реформи и одржување на избори според европските стандарди.

„Од 2014 година Албанија е земја-кандидат за членство во ЕУ и оттогаш прави постојан напредок. Не треба да се одложи одлуката за почеток на пристапните преговори кои треба да започнат веднаш по одржувањето на изборите на 18 јуни,“ изјави Флекенштајн.

Европската комисија и Европскиот парламент во својот извештај за Албанија за лани бележат напредок во исполнување на политичките критериуми за членство на Албанија во ЕУ.

Но, предизвиците и понатаму постојат посебно во областа на човековите права, организираниот криминал и слободата на медиумите.


Лу: Успехот на судските реформи во Албанија зависи од волјата на народот


Тирана, 6 декември, 2016 - 17:52 (META) 

На конференција за борба против корупцијата што се одржа во Тирана, амбасадорот на САД во Албанија, Доналд Лу, изјави дека Албанците мора да имаат високи очекувања од спроведувањето на судските реформи, јавува дописничката на „Мета“ од Албанија.

„Судските реформи може да бидат спроведени само ако народот во Албанија има високи очекувања и барања од институциите. Албанците треба да очекуваат дека многумина од водачите на организираниот криминал ќе бидат затворени, дека корумпираните политичари од двете страни ќе се соочат со правдата и дека дилерите на дрога, судиите, политичарите и јавните обвинителите треба да стравуваат од правдата“, изјави Лу.