Блокирана одлуката на Трамп за укинување на програмата за помош на младите имигранти


Вашингтон, 10 јануари, 2018 - 10:34 (META) 

Американскиот судија Вилијам Алсап синоќа привремено ја блокирал одлуката на администрацијата на претседателот на САД, Доналд Трамп за укинување на програмата која ги штити младите имигранти од депортација.

Како што пренесуваат светските агенции, Алсап го одборил барањето на сојузната држава Калифорнија и на другите тужители да се спречи укинувањето на програмата која ги штити децата кои со родителите илегално дошле во САД, се додека не бидат завршени судските постапки по тужбите на засегнатите.

Алсап рекол дека адвокатите кои ја поддржуваат програмата јасно покажале дека младите имигранти можат да сносат озбилна и неповратна штета доколку судот би донел поинаква одлука. Судијата, исто така, рекол дека адвокатите имаат големи шанси да успеат во тие судски постапки.

Инаку, програмата заштитува околу 800.000 лица кои се доведени во САД илегално како деца или дошле со своите семејства кои останале во САД и по истекот на визите. Програмата вклучува стотици илјади млади на факултетска возраст, кои медиумите во САД ги нарекуваат „Сонувачи“ (Dreamers).

Програмата ја иницираше поранешниот американски претседател, Барак Обама во 2012 година.

Американскиот министер за правда, Џеф Сешонс во септември, минатата година објави дека програмата ќе биде постепено укината, наведувајќи дека поранешниот претседател Обама ги пречекорил своите овластувања кога го применил во 2012 година, заобиколувајќи го Конгресот.


Мукоски: Нема основа за судот да ни додели притвор


Скопје, 5 декември, 2017 - 11:23 (META) 

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Крсто Мукоски, на доаѓање во Кривичниот суд на распит кај судија на претходна постапка, рече дека нема основа за судот да му одреди притвор.

– Нема основа за притвор, но оставаме судот да цени и да го каже последниот збор – рече кратко Мукоски и додаде дека редовно се јавувал во судот и дека верува во правдата.

Претходно, во судот пристигнаа и пратеничката Жаклина Пешевска и пратеникот Јохан Тарчуловски на распит кај судијката Весна Димишкова.

Во 12 часот во судот треба да пристигнат и пратениците Сашо Василевски, Љубен Арнаудов и Љупчо Димовски на распит кај судијата Ненад Савески.

Основното обвинителство за организиран криминал и за корупција ги гони шесте пратеници за терористичко загрозување на уставниот поредок и на безбедноста, за време на насилството во Собранието на 27 април годинава.


Панчевски: Судските предмети не сум ги распределувал рачно


Скопје, 18 октомври, 2017 - 20:57 (META) 

Судијата Владимир Панчевски во вечерашното гостување на „Топ тема“ на телевизија „Телма“, уште еднаш повтори дека како поранешниот претседател на Кривичниот суд не го злоупотребил автоматизираниот систем за управување со судските предмети (АКМИС). Тој додаде и дека во врска со овој случај се работи за предистражна постапка за друго лице, а не за него.

На новинарско прашање дали судските предмети ги распределувал рачно, тој негираше.

„База на податоци на сите предмети има во Врховен суд и никој не може да интервенира по завршување на тековниот месец. Потребно е посебно барање до Судскиот совет за да се изврши интеревенција. Не сум Џемс Бонд да правам паралелен систем и да местам случаи“, одговори Панчевски.

Во врска со објавување на снимката од претресот на Специјалното јавно обинителство во неговиот дом во медиумите, тој рече дека „во неговиот дом има налепница“ која информира за постоење на видеонадзор и во домот „може да снима и да прави што сака“.

На прашањето, дали додека бил претседател на Кривичниот суд трпел притисоци од политичарите, рече дека тој не познава политичари, немал контакти со нив, не бил фаворизиран од никого и на функцијата бил избран од Судски совет поради постигнати резултати во работата.

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, со истражители од МВР, на 5 октомври изврши претрес во канцеларијата на Панчевски, против кого, како што тогаш изјави таа, СЈО води предистражна постапка поради злоупотреби на системот за распределба на судски предмети и за оддавање службена тајна.

Претрес беше извршен и во домот на Панчевски, за што тој изјави дека тогаш настапил целосен мрак за правдата во Македонија.


Притворениот турски судија Мурат Арслан, добитник на наградата „Вацлав Хавел“


Стразбур, 11 октомври, 2017 - 16:42 (META) 

Поранешниот турски судија и поборник за независност на судството во Турција, Мурат Арслан, кој се наоѓа во притвор уште од минатата година, е добитник на наградата за човекови права „Вацлав Хавел“, што ја доделува Парламентарното собрание на Советот на Европа на предлог на Меѓународното здружение на судии, пренесува ХРТ.

Петтата награда „Вацлав Хавел“ за промовирање на човековите права е доделена во понедленикот оваа недела, на свечена церемонија во Палатата на Европа во Стразбур, на првиот ден од заседанието на Парламентарното собрание на Советот на Европа.

Мурат Арслан е поранешен судија и известител на Уставниот суд на Турција, претседател на сега забранетото здружение на судии и на јавни обвинители на Турција и голем поборник за независност на турското правосудство, кој се наоѓа во притвор од 2016 година, кога десетици илјади лица во земјата беа задржани во притвор по неуспешниот обид за воен удар.

Тој е награден за храбрата борба за судска независност во својата земја.

Наградата се доделува од 2013 година во спомен на Вацлав Хавел – писател, противник на тоталитаризмот, иницијатор на Кадифената револуција, претседател на Чехословачка и прв претседател на Чешката Република.


Судот го одобри обвинението, случајот „Триста“ на СЈО оди на судење


Скопје, 3 октомври, 2017 - 14:41 (META) 

Советот за оценка на обвинителен акт го одобрил обвинението за случајот „Триста“ на Специјалното јавно обвинителство, кое сега треба да биде распределено кај судија кој треба да закаже тремин за почеток на судскиот процес.

Како што соопштија денеска од Основниот суд Скопје 1, Советот, составен од судиите Верка Петковска, Горан Бошевски и Татјана Михајлова, донел решение со кое приговорот на одбраната на обвинението го одбил како неоснован и го одобрил обвинителниот акт во целост.

„Оценетиот обвинителен акт, согласно автоматизираниот компјутерски систем за управување со судските предмети (АКМИС), електронски ќе биде распореден на судија за понатамошно постапување, кој треба да закаже термин за одржување главна расправа по предметот, за што јавноста ќе биде навремено информирана“, стои во соопштението од Кривичниот суд.

Инаку, Апелацискиот суд кон средината на септември соопшти дека донел одлука прислушуваните разговори да се користат како доказ во судската постапка за случајот „Триста“. Одлуката на Апелација беше донесена откако СЈО претходно поднесе жалба на решението на Основниот суд Скопје 1, кој ги отфрли „бомбите“ како доказ во постапката.

Во случајот „Триста“, обвинет е помошник-министерот во МВР, Ѓоко Поповски, кој се товари дека со набавка на 300 возила за МВР го оштетил буџетот за 453.570 евра, бидејќи тендерот за купување, сервисирање и за одржување на возилата им го доделил на компании кои не дале најевтина понуда.


Препродавачите на билети за Супер купот се спогодиле со ОЈО да платат казни по 500 евра


Скопје, 9 август, 2017 - 18:01 (META) 

Петмината препродавачи на билети за Супер купот, за кои МВР поднесе кривични пријави, денеска се спогодиле со Основното јавно обвинителство Скопје, да платат парични казни во висина од 500 евра, информираат од таму.

„Еден од осомничените е државјанин на Република Србија, двајца се државјани на Велика Британија, додека двајца имаат двојно државјанство и на Република Македонија и на САД. Со сите нив, надлежните обвинители постигнаа спогодби за одмерување на видот и на висината на кривичната санкција, со кои секое од лицата прифати да плати парична казна во висина од 500 евра. Дополнително, за лицата кои немаат македонско државјанство е предвидена и мерка протерување од земјата за време од една година“, се вели во соопштението на ОЈО.

Предлог-спогодбите со осомничените се доставени до судија на претходна постапка.

„Лицата беа осомничени дека го извршиле делото санкционирано со последните измени на Кривичниот законик, а со кои се санкционира нелегално препродавање билети за спортски натпревари. Согласно законот, за ова кривично дело е предвидена парична казна или казна затвор до една година“, се додава во соопштението.


Во првото тримесечје нема барања за утврдување одговорност на судија


Скопје, 6 април, 2017 - 16:09 (META) 

Советот за утврдување на факти и поведување постапка за утврдување одговорност на судија во првото тримесечје од оваа година, односно во периодот од 1 јануари до 31 март 2017 година, примил вкупно 121 иницијатива за утврдување одговорност на судија, стои во првиот квартален извештај на Советот.

Според извештајот, во вкупниот број на претставки и на поплаки, во јануари до Советот пристигнале 14, во февруари 53 и во март 54 иницијативи.

Од пристигнатите иницијативи во 2017 година, Советот отфрлил 83, од кои 69 како неосновани, пет недозволени, три застарени, две биле нецелосни, една ненавремена и три биле отфрлени со резолуција.

Во работа на Советот останале 38 претставки. За две од нив биле оформени предмети со назнака ДОВ, за седум предемети било побарано известување до претседател на суд, за девет предмети било побарано да бидат доставени списите од нив на увид и 20 предмети по кои Советот води понатамошна постапка.

Од пристигнатите иницијативи во 2016 година, на членовите на Советот за решавање во 2017 година им останале 63 претставки.

„Во периодот од 1 јануари до 31 март 2017 година не е донесена одлука за поднесување барање за поведување постапка за утврдување одговорност на судија или претседател на суд до Судскиот совет на Република Македонија“, стои во кварталниот извештај на Советот за утврдување на факти.

Инаку, на 28 март Специјалното јавно обвинителство (СЈО) до Советот за утврдување на факти поднесе претставки против судијките во Основниот суд Скопје 1, Елена Илиевска-Јосифовиќ и Татјана Михајлова, во кои бара против нив да биде поведена постапка за утврдување одговорност поради несовесно и нестручно вршење на судската функција.


Рибарев: Интензивна, брза и успешна штипска и „штапска“ кариера


Штип, 14 март, 2017 - 12:02 (META) 

Новиот в.д. претседател на Кривичниот суд, Стојанче Рибарев, по поминати одвај шест месеци како судија на Врховниот суд, се најде во жешкото претседателско столче на Кривичниот суд, односно во Основниот суд Скопје 1, каде се процесуираат предметите на Специјалното јавно обвинителство.

Штипскиот судија, кој во улога на претседател ќе менаџира со најважните кривични предмети, во целата своја судиска кариера работел на граѓански предмети.

Рибарев има интензивна и успешна кариера во македонското судство. Во неговата биографија стои дека само една година откако е избран за судија во Основниот суд за граѓанска материја, во 1997 година станува претседател на овој суд. Три години подоцна, во 2000 година, станува член на телото што ги избира и ги разрешува судиите, Судскиот совет.

Неговото искачување по судското скалило е во време на владеењето на ВМРО-ДПМНЕ со Љубчо Георгиевски, кога координатор на партискиот општински комитет и шеф на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) во Штип е венчалниот кум на Рибарев, Пане Велев. Велев подоцна починал од инфаркт, на одмор во Грција.

По завршувањето на мандатот во Судскиот совет во 2002 година, Рибарев се враќа во Штип, но како судија во повисокиот, Апелациски суд, во граѓанскиот оддел. Во 2008 година, по пензионирањето на судијката Македонка Поп-Картова, Рибарев станува претседател на штипскиот Апелациски суд. Таму останува до изборот за судија во Врховен суд, во септември 2016 година.

Откако станал претседател на Апелација, наводно прилично ги затворил комуникациите со адвокатите и истиот режим им го наметнал на апелациските судии, па иако дотогаш адвокатите порано се среќавале со судиите, подоцна такви средби биле сè поретки.

Во меѓувреме, во 2011 година, неговата сопруга Лидија Рибарева станува еден од најангажираните нотари во градот. Преку нејзината нотарска канцеларија се заведуваат највредните имоти, како и имотите на ВМРО-ДПМНЕ во Штип. Таа не сакаше да го коментира изборот на нејзиниот сопруг.

Функционерите на високите судиски позиции со судиите од Штип, се вртат во ограничен круг. Списокот е кус и се сведува на само неколку судии и обвинители кои ги држат претседателските места и местата по повисоките судски институции. Тодор Витларов, Ружа Папарова, Стојанче Рибарев и Мирјанка Гоцевска-Стефановска се четворката што ги поминува највисоките судски институции во државата. Витларов од Совет на јавни обвинители се врати во Вишото јавно обвинителство во Штип, Папарова го наследи Рибарев во Судскиот совет, па се врати во Апелацискиот суд. Гоцевска-Стефановска по изминувањето на мандатот во Управниот суд, кратко се врати во Апелацискиот суд, па во Судскиот совет. Постојано се споменува дека за тој круг влијание има и Филимена Маневска, која е родена штипјанка и која пред осум години замина во пензија од функцијата судијка во Апелацискиот суд во Скопје. Меѓу штипските „урбани легенди“ е и онаа дека со помош на Рибарев, Маневска со денационализацијата си има вратено многу имот и земја и во Штип и во селото од каде потекнува.


По три часа распит, Кочан си замина – најверојатно нема притвор


Скопје, 2 март, 2017 - 16:02 (META) 

Три часа траеше распитот на бизнисменот Сеад Кочан, пред судија на претходна постапка во Кривичниот суд во Скопје.

Тој, заедно со Василије Авировиќ и со уште едно лице, е осомничен во случајот „Труст“ што Специјалното јавно обвинителство го отвори во вторникот.

Зградата на судот Кочан ја напушти од споредниот источен влез и не сакаше да даде изјава.

Засега нема информации од судот каква е одлуката на судијата на претходна постапка, но со оглед дека Кочан слободно го напушти судот, најверојатно не е прифатено барањето на СЈО за одредување притвор.

Во судот сè уште е осомничениот Василије Авировиќ, чиј распит почна во 14 часот, еден час по тој на Кочан.


Сеад Кочан пристигна на распит во судот за случајот „Труст“


Скопје, 2 март, 2017 - 13:41 (META) 

Сопственикот на „Трансмет“ и на телевизијата „Нова“, Сеад Кочан, попладнево во 13 часот дојде во Кривичниот суд во Скопје.

Тој и Василије Авировиќ се двајцата осомничени во случајот „Труст“ за кои Специјалното јавно обвинителство бара од судот да им биде одредена мерка притвор.

Бизнисменот Кочан во судот влезе на главниот влез, придружуван од адвокатот Никола Додевски, кој е бранител на поголем дел од осомничените и од обвинитетите во случаите на СЈО.

Претходно во судот пристигнаа и обвинителите на СЈО, Артан Ајро и Гаврил Бубевски.

Судијата на претходна постапка треба да ги сослуша осомничените и да одлучи дали да го прифати или да го отфрли барањето на СЈО за притвор или ќе определи друга мерка за обезбедување на присуство.