!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Судиите од Кривичен се сретнаа со Прибе, бараат да бидат вклучени во реформите


Скопје, 17 јули, 2017 - 17:48 (META) 

Судиите од Основниот суд Скопје 1 денеска имале средба со Рајнхард Прибе и со неговиот тим на експерти, на која било истакнато дека извештајот и препораките на работната група на Прибе од 2015 година „се основа за реформите во судството“.

Судиите на средбата истакнале дека е „потребно нивно поактивно вклучување во процесот на подготвување решенија за прашањата поврзани со финансирање на судството, условите за избор и напредување во кариерата, следењето на работата и оценувањето на судиите, разрешување на судии и други прашања“.

„Воедно судиите истакнаа и дека ги подржуваат процесите кои водат кон зајакнување на нивната независност и враќање на довербата на граѓаните во судството. Присутните на средбата се согласија дека само независно судство може да биде гарант на слободата и на правата на граѓаните“, стои во соопштението на Основниот суд Скопје.

Прибе и неговиот експертски тим, кој од денеска до 21 јули престојува во земјава, денеска имаше средба и со со претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски. На средбата Вангеловски им ги презентирал неговите предлог-мерки за спроведување на реформите во судството.

Експертот на ЕУ и неговиот тим се ангажирани од Европската комисија да ѝ помогнат и да ја советуваат Владата во спроведувањето на системските реформи за владеење на правото во земјава.


Кои се судиите кај кои се распределени обвиненијата на СЈО?


Скопје, 29 јуни, 2017 - 19:56 (META) 

По обвиненијата што Специјалното јавно обвинителство денеска ги поднесе во Кривичниот суд ќе одлучуваат судии кои веќе судат предмети на СЈО, како и нивни колеги кои работеле или сè уште работат на големи случаи, како „Монструм“, „Сопот“ и „Диво Насеље“.

Како што информираше Кривичниот суд, случаите „Тарифа“, „ТНТ“ и „Траекторија“ се распределени кај судијките Лидија Петровска и Татјана Михајлова.

Лидија Петровска, која во јавноста е позната како „сваровски-судијката“, според еден разговор од т.н. „бомби“ што ги објави СДСМ, го суди случајот на СЈО „Тврдина 2“, во кој првообвинет е поранешниот началник на петтата управа, Горан Грујовски. Нејзе ѝ се падна да го суди и предметот „Транспортер“, во кој првообвинет е градоначалникот на Битола, Владимир Талески. СЈО во февруари оваа година до Советот за утврдување на факти поднесе претставка против Петровска заради нестручно и несовесно вршење на судската функција, а во септември минатата година бараше и нејзино изземање од случајот „Тврдина 2“.

Татјана Михајлова го суди случајот за насилствата пред Општина Центар од јуни 2013 година, во јавноста познат како „Шамари“, во кој обвинети се лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, поранешниот министер за транспрот и врски, Миле Јанакиески, и пратеничката Даниела Рангелова. Михајлова на едно од рочиштата ги казни Фетаи и специјалната обвинителка Катица Јанева по 2.000 евра, поради неопочитување на судот. СЈО, пак, до Советот за утврдување факти и покренување одговорност за судија, поднесе претставки против Михајлова поради нестручно и несовесно вршење на судската функција.

Моника Бахчованска, која треба да ги оценува обвиненијата за предметите „Тотал“, „Тревник“, „Тифани“, „Титаник“ и „Тортура“, го судеше случајот за кражбата на артефакти од Музејот на Македонија, во кој на седумтемина обвинети им пресуди високи казни, од вкупно 30 години затвор.

Горан Бошевски, од одделението за организиран криминал, кај кого се обвиненијата за случаите „Трезор “ и „ Тенк“, минатата година беше назначен за нов судија за случајот „Сопот“. Инаку, овој случај подолг период го бара Специјалното јавно обвинителство, но Советот на јавни обвинителни сè уште не одлучил дали ќе му го предаде.

Верка Петковска, која го доби обвинението за „Титаник 2“, во моментов го суди случајот „Диво Насеље“, за настаните во Куманово од 9 и 10 мај 2015 година.

Ленка Давитковска, кај која е распределен предметот „Топлик“, е судија во случајот против новинарот и сопственик на порталот „Буревесник“, Зоран Божиновски, обвинет за шпионажа, уцена и за изнуда.

Ивица Стефановски од 2013 година до декември минатата година му беше заменик на тогашниот претседател на Основниот суд Скопје 1, Владимир Панчевски. Стефановски го судеше случајот „Монструм“, во кој шесттемина обвинети беа осудени на доживотни затворски казни за петкратното убиство кај Смиљковско Езеро.


Кривичниот суд ги доби и ги распредели по судии обвиненијата на СЈО


Скопје, 29 јуни, 2017 - 18:17 (META) 

Кривичниот суд во Скопје попладнево информираше дека ги примил сите обвиненија што денеска ги поднесе Специјалното јавно обвинителство.

Како што соопштија оттаму, предметите под имињата „Тотал“, „Тревник“, „Тифани“, „Титаник“ и „Тортура“ преку системот за автоматска распределба се доделени кај судијата Моника Бахчовановска.

Предметите кои се во надлежност на оддлението за организиран криминал исто така преку автоматска распределба, се доделени на судиите Лидија Петровска, која ќе постапува по предметот „Тарифа“, кај судијата Горан Бошевски се обвиненијата за случаите „Трезор “ и „ Тенк“, кај судијата Верка Петковска предметот „Титаник 2“, кај судијата Ленка Давитковска предметот „Топлик“, кај судијата Ивица Стефановски предметот „Тендери“ и кај судијата Татјана Михајлова предметите „ТНТ“ и „Траекторија“.

Во врска со барањата за одредување мерки за претпазливост и притвор за дел од обвинетите, ќе одлучуваат судиите од кривичните совети во текот на денешниот и на утрешниот ден, информираа од Основниот суд Скопје 1.


Вангеловски побарал од Прибе во реформите активно да бидат вклучени и судиите


Скопје, 27 јуни, 2017 - 16:27 (META) 

Актуелната состојба во судството и препораките од извештајот на експертската група на Европската комисија од 2015 година биле во фокусот на средбата меѓу претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски, и експертот на Европската Унија, Рајнхрад Прибе.

На средбата, како што соопштија од судот, Вангеловски истакнал дека реформите во судскиот систем треба да се спроведат со активно учество на судиите, заради подобрување на состојбите на владеењето на правото во Македонија.

Вангеловски и Прибе на средбата договориле разговорите да продолжат во текот на следниот месец.

Водачот на експертскиот тим на Европската комисија, кој треба да ѝ помогне на Владата во процесот на спроведување на реформските приоритети во текот на неговата еднодневна посета на земјава, денеска имаше средби со министри во Владата (шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров, и вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи) и со опозацијата, односно со членот на извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Тодоров.

Прибе на средбата со Димитров и со Османи ја нагласил неопходноста од засилен ангажман и од мобилизација на релевантните институции во земјата за спроведување на препораките од извештајот и на реформските приоритети.

Како што соопштија од Делегацијата на Европската Унија во Скопје, Прибе и неговиот тим експерти повторно ќе бидат во „работна посета“ на Македонија од 17 до 21 јули.


СДСМ: Ќе има реизбор во судството, Груевски не се прашува


Скопје, 14 мај, 2017 - 21:25 (META) 

„Граѓаните гласаа за промени и избраа Македонија да биде правна држава, а тоа подразбира темелни реформи во судскиот систем и реизбор во судството спроведен според најдобрите европски практики. Никола Груевски и раководството на ВМРО-ДПМНЕ не можат со ниту една лага и манипулација да го спасат „сваровски-судството“. Секој што работел противзаконски на штета на граѓаните, ќе одговара пред независни судски органи. Груевски веќе не се прашува за ништо“, порача СДСМ вечерва, во одговор на изјавата на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски.

ВМРО-ДПМНЕ нема да дозволи реизбор на судии, изјави денеска Груевски.

– СДСМ, кога зборува за реформи за судството, мисли на партизација на судството. Тие никогаш не направиле некакви реални реформи што би го подобриле работењето на истото. Тие што се повозрасни паметат што се случи во време на СДСМ со судството, се случуваше постојана партизација и контрола од страна на извршната власт – рече Груевски.


ВМРО-ДПМНЕ: Генерален реизбор на судии би бил незаконски


Скопје, 13 мај, 2017 - 15:56 (META) 

Заплашувањата на Заев и на неговата „ергела платени експерти“ врз судиите и вработените во јавната и државната администрација се само уште еден обид да се врати државата во мрачните 90-тите години на минатиот век, порача Горан Манојлоски од ВМРО-ДПМНЕ на партиска прес-конференција денеска.

Тој порача дека реизбор на судиите не може и не смее да се случи.

– Генерален реизбор на судии не може да има бидејќи тоа е во спротивност со домашните и со меѓународните законски норми. Во Република Македонија постои Републички судски совет, кој е единствено надлежен да одлучува за и околу именување, разрешување и суспендирање на судии. Секој обид за каков било политички притисок врз судиите и судскиот систем значи авторитарен обид да се стави судството под партиска чизма и да се врати државата во 90-тите години од минатиот век – рече Манојлоски.

Тој му порача на претседателот на СДСМ, Зоран Заев, дека „кривичните дела за кои се гони се дела што не застаруваат бргу, Заев мора да знае дека одговорност ќе има и неа не може да ја избегне со никакво заплашување врз судиите и судскиот систем на државата“.


Рибарев: Нема да има промена на судиите за предметите што се во тек


Скопје, 4 мај, 2017 - 20:11 (META) 

Во Основниот суд Скопје 1 денеска се одржал колегиум на судиите на кој в.д. претседателот на судот, Стојанче Рибарев, ги известил колегите дека со новиот годишен распоред за работа, помеѓу судиите ќе бидат прераспределени само прекршочните предмети за кои сè уште не е закажно судење, соопштија од судот.

Сите други предмети, соопштил Рибарев на колегиумот, за кои процедурата веќе тече, „ќе ги завршат судиите кај кои тие се распоредени и по кои постапуваат, со што нема да има никакво непотребно одолжување на предметите и штетни последици за странките“.

„Истовремено претседателот на судот ги извести судиите дека поради промена на околности, односно промена на бројот на предмети и заминувањето на одредени судии во пензија, ќе почне измена и дополнување на постојниот распоред за работа на судот, во кој ќе бидат земени предвид и забелешките на судиите во однос на распоредот“, се додава во соопштението.


Се урна полициски хеликоптер во Турција, во него имало и двајца судии


Анкара, 18 април, 2017 - 13:59 (META) 

Турски полициски хеликоптер се урнал синоќа во источната провинција Тунчели, јави турскиот весник „Хуријет дејли њуз“.

Засега не е позната причината за падот на хеликоптерот, иако се претпоставува дека е последица на лошите временски услови. Како што јавуваат турските медиуми, хеликоптерот исчезнал од радарите еден час пред да падне.

Хеликоптерот превезувал седум полициски претставници, двајца судии и тројца членови на екипажот, објавија турските безбедносни служби.

На терен веднаш излегле спасувачки екипи, но според турските медиуми, остатоците од хеликоптерот сè уште не се најдени. Се стравува дека сите патници загинале.


Врховниот суд официјално кажа дека одбил буквално сè, но не и зошто


Скопје, 11 април, 2017 - 16:26 (META) 

Врховниот суд попладнево и официјално соопшти дека ги одбил сите барања и приговори што беа на дневен ред на денешната општа седница.

Имено, на седницата се одбиени барањето на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) за изземање на претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски, приговорот на судијката на Врховниот суд, Лидија Неделкова, и приговорите на 17-те судии од Основниот суд Скопје 1 против годишниот распоред на работа, што го донесе в.д. претседателот на судот, Стојанче Рибарев.

Во соопштението на Врховниот суд не е наведено никакво образложение зошто и врз основа на што се одбиени барањата и приговорите.

„Врховниот суд на Република Македонија ја информира јавноста дека денеска беше одржана општа седница на Врховниот суд на Република Македонија, на која: Барањето за изземање на претседателот на Врховниот суд на Република Македонија, поднесно од Јавното обвинителство за гонење кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите, беше одбиено; Приговорот на судија на Врховниот суд на Република Македонија (Лидија Неделкова, н.з.) изјавен против одлуката за изменување и за дополнување на одлуката за распоредот за работа на судиите и судската администрација во Врховниот суд на Република Македонија за 2017 година, беше одбиен; Сите 17 приговори на судиите на Основен суд Скопје 1 изјавени против годишниот распоред за работа на судиите на Основен суд Скопје 1 за 2017 година, се одбиени“, стои во соопштението на Врховниот суд.

Претседателот на Врховниот суд треба да одлучува по барањето за заштита на законитоста што на 27 март оваа година го поднесе Републичкото јавното обвинителство, со кое се бара поништување на одлуките на Основниот суд Скопје 1 и на Апелацискиот суд Скопје, а со кои му беше одреден притвор на бизнисменот Сеад Кочан, осомничен во случајот „Труст“ на СЈО,  и кој веќе месец и пол е во бегство.

Специјалното јавно обвинителство бараше изземање на Вангеловски, бидејќи е дел од прислушуваните разговори што ги објави СДСМ, а кои биле снимени во период кога тој, исто така, ја извршувал функцијата претседател на судот. Според СЈО, тој разговор ја доведува во прашање непристрасноста на судијата Јово Вангеловски.


Врховниот суд го одби барањето на СЈО за изземање на Вангеловски


Скопје, 11 април, 2017 - 15:55 (META) 

Врховниот суд на денешната општа седница го одбил барањето на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) за изземање на претседателот на судот, Јово Вангеловски, од Кривичниот совет, кој треба да одлучува за притворот на бизнисменот Сеад Кочан, осомничен во случајот „Труст“ што го отвори СЈО.

Од Врховниот суд сè уште нема официјална потврда за одлуката за Вангеловски.

Специјалното јавно обвинителство бараше изземање на претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски, бидејќи е дел од прислушуваните разговори што ги објави СДСМ, а кои биле снимени во период кога тој, исто така, ја извршувал функцијата претседател на судот. Според СЈО, тој разговор ја доведува во прашање непристрасноста на судијата Јово Вангеловски.

Претседателот на Врховниот суд треба да одлучува по барањето за заштита на законитоста што на 27 март оваа година го поднесе Републичкото јавното обвинителство, со кое се бара поништување на одлуките на Основниот суд Скопје 1 и на Апелацискиот суд Скопје, а со кои му беше одреден притвор на Кочан, кој веќе месец и пол е во бегство.

На седницата бил одбиен и проговор на судијката на Врховниот суд, Лидија Неделкова, поради, како што пренесуваат медиумите, одлуката на Вангеловски да ја тргне од Кривичниот совет што треба да одлучува за притворот на Кочан, иако овој предмет со електронска распределба на предмети ѝ се паднал нејзе.

Врховниот суд на денешната седница треба да одлучи и по приговорите на судиите од Основниот суд Скопје 1 на годишниот план за работа, што на крајот на минатиот месец го донесе в.д. претседателот на судот, Стојанче Рибарев.