!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Николовски: Деведесет отсто од производството на јаболка во Преспанскиот Регион е загрозено


Ресен, 22 април, 2017 - 15:32 (META) 

Деведесет отсто од производството на јаболка од оваа реколта, според жителите на Преспанскиот Регион, е загрозено, изјави денеска во Крани, пратеникот на СДСМ, Љупчо Николовски.

Тој истакна дека и минатата година имало штети во производството на јаболка, но отштетата од страна на актуелната влада и на надлежното министерство не е исплатена, а доцнат и субвенциите за 2016 година, но и од претходните години.

Николовски најави дека наскоро ќе бидат деблокирани процесите во Собранието на Република Македонија и дека парламентарното мнозинство ќе ја преземе одговорноста и сите овие проблеми, еден по еден, ќе ги решава новата влада.

– Жална е сликата овде. Луѓето се во паника. Затоа сме тука да ја пратиме пораката дека на овие луѓе мора да им се помогне. Мнозинството во парламентот ќе ја преземе одговорноста. Граѓаните и земјоделците треба да бидат убедени и уверени дека врвен приоритет на новата реформска влада ќе бидат проблемите на граѓаните и нивното решавање. Доколку не беше оваа блокада од страна на ВМРО-ДПМНЕ, денес земјоделците веќе ќе имаа зелена нафта, ќе имаа редовни, навремени и зголемени субвенции, земјоделството ќе беше врвен приоритет на новата реформска влада – изјави Николовски.


ВМРО-ДПМНЕ: Грижата на СДСМ за земјоделците е лицемерна


Скопје, 13 април, 2017 - 16:35 (META) 

„Тиранската платформа за криминогеното раководство на СДС е поважна отколку судбината на земјоделците и иднината на Република Македонија“, стои во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ на денешната прес-конференција на пратеникот на СДСМ, Љупчо Николовски.

Од партијата велат дека грижата на СДСМ кон земјоделците е лицемерна и дека земјоделците знаат дека „единствено ВМРО-ДПМНЕ се грижи за нив и за подобрување на нивниот стандард“.

„За разлика од СДС, кој за време на неговото владеење имаше издвоено нула евра за субвенции, за време на владеењето на ВМРО-ДПМНЕ како субвенции на земјоделците им се доделени преку една милијарда евра. Земјоделците знаат дека ВМРО-ДПМНЕ ќе стори сè за да ја надмине деструктивноста на СДС, со што нивниот труд ќе биде соодветно валоризиран, односно ќе ги добијат заслужените субвенции. Пари во буџетот за субвенции има. Истите се програмирани и треба да бидат исплатени“, стои во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.


„ТУИ Холандија“ со уште еден чартер-лет кон Охрид


Охрид, 8 април, 2017 - 15:50 (META) 

Тур-операторот „ТУИ Холандија“ оваа година ќе воведе уште еден чартер-лет до Охрид, така што ќе има пет лета неделно, најави директорката на Агенцијата за промоција и поддршка на турзимот на Република Македонија, Лела Крстевска.

И покрај политичката нестабилност во земјата, од Агенцијата уверуваат дека тоа немало негативен одраз во побарувачката. Напротив, како што додаваат, според најавите на странските тур-оператори, заклучно со минатиот месец, имало зголемување од 32 проценти на вкупните резервации за престојната летна сезона. Во Агенцијата сметаат дека кај странските туристи позитивно влијаат субвенциите за поддршка на трузимот. Процесот е почнат, а наредните денови треба да се извршат плаќањата.

Неодамна на саемот за туризам во Москва, за руските туристи, се покажало дека субвенциите се особено привлечни, така што веќе биле склучени аранжмани, годинава кај нас да престојуваат до 10.000 гости од Руската Федерација.

– Странците сакаат да го видат тоа што претежно не можат да го видат во своите земји. Руските туристи кои доаѓаат, а очекуваме годинава сè повеќе да пристигнуваат, сакаат да ги видат обележјата од христијанството, односно споменици на културата и културно наследство од тој период. Младите најмногу се заинтересирани за авантуристичкиот туризам – оценува, директорката на Агенцијата за промоција и за поддршка на турзимот, Лела Крстевска.


Во Свети Николе земјоделци со стотина трактори си ги бараа субвенциите за 2015 и за 2016 година


Свети Николе, 7 април, 2017 - 16:32 (META) 

Наместо кон нивите, земјоделците од Овче Поле, денеска со стотина трактори се упатија пред подрачната единица на Министерството за земјоделство во Свети Николе, каде протестираа и побараа исплата на субвенциите. Земјоделците тврдат дека не им се исплатени субвенциите за 2015 и за 2016 година. Велат дека без субвенции не можат да ја почнат новата реколта ниту, пак, можат да ги издржуваат своите семејства.

Според нивна груба проценка, на земјоделците од овој регион, државата за субвенции им должи околу четири милиони евра. Доколку не им се исплатат парите за седум дена, тие се заканија дека ќе го блокираат патот Штип – Велес.

Проценка е дека во општините Лозово и Свети Николе има повеќе од 4.000 земјоделци кои ги очекуваат своите субвенции. Тие се соменеваат дека наскоро ќе ги добијат парите што им следуваат, бидејќи со месеци доцнат решенијата со кои им се одобруваат.

– Бараме веднаш да ни бидат исплатени заостанатите субвенции за 2015 и за 2016 година. Секојдневно слушаме дека има субвенции, но на сметките на земјоделците нема ни денар. Со паушални изјави се даваат лажни надежи на земјоделците, кои немаат пари да ги продолжат пролетните работи. Прашувам дали има посебни бензински пумпи и продавници за храна за зејмоделците – изјави Љубе Анастасов од здружението „Овчеполски фармер“ од Свети Николе.

Земјоделството е единствената дејност на овие луѓе, кои се пожалија дека одвај преживуваат поради ниските откупни цени на пченицата и на јагнешкото и на свинското месо.


Николовски: Блокадата на Собранието е на директна штета на граѓаните


Скопје, 5 април, 2017 - 15:49 (META) 

„Блокадата на Собранието е неодржлива ситуација и мора веднаш да прекине затоа што се одразува директно на штета на граѓаните на Македонија“, изјави на прес-конференција пратеникот на СДСМ, Љупчо Николовски.

Тој додаде дека раководните кадри на ВМРО-ДПМНЕ во Платежната агенција и во Министерството за финансии „буквално си играат со егзистенцијата на илјадници семејства на земјоделци со мали деца“.

„Ако од Платежната агенција има налози до Министерството за финансии, зошто Министерството за финансии не ги исплаќа субвенциите на луѓето? Ако Министерството за финансии нема пари, Кирил Миноски мора веднаш да одговори каде отидоа повеќе од 300 милиони евра од задолжувањата направени од почетокот на годината до денес? И што е поважно од интересите на граѓаните?“, изјави Николовски.

Тој нагласи дека станува збор за задоцнета исплата на субвенции за 2016 година, 2015 г., па сè до 2012 година“.

„Несериозните кадри на ВМРО-ДПМНЕ прво менуваа директори, дадоа откази, па потоа се правдаа со процедури, но тука е крајот. Досегашната криминална власт на ВМРО-ДПМНЕ до последен ден е подготвена да работи за криминалот со кој трупа богатства на своја сметка. И во февруари и во март, приоритет им биле нафтени платформи, тендерите и бизнисите на Мијалков и на Груевски“, додаде Николовски.

Според него, затоа „Трајко Вељаноски, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, Ѓорге Иванов, мора веднаш да се ослободат од  директивите со криминална заднина од криминалното раководство на ВМРО-ДПМНЕ и да дозволат да се изберат новиот собраниски претседател и новата демократска и реформска влада“.

„Тоа ќе значи исплата на субвенциите за земјоделците, но и решавање на сите други важни прашања од интерес за сите граѓани на Македонија“, изјави Николовски.


Николовски: ВМРО-ДПМНЕ да не ја кочи исплатата на субвенциите на земјоделците


Скопје, 4 април, 2017 - 15:56 (META) 

„Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата немаат ама баш никакво право со блокадата на парламентот и понатаму да ја загрозуваат егзистенцијата на земјоделците, коишто ги немаат добиено субвенциите за ланската, но и за неколку претходни години,“ изјави на прес-конференција пратеникот на СДСМ, Љупчо Николовски.

Тој додаде дека „итно мора да се овозможи формирање на новата демократска и реформска Влада којашто ќе го реши проблемот со исплатата на субвенциите на земјоделците.“

„Егзистенцијата на илјадници земјоделци е сериозно загрозена затоа што несериозни кадри на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата ги узурпираат институциите и си ја префрлуваат одговорноста. Тие ги користат процедурите како изговор, за да не им ги дадат субвенциите на луѓето кои што ги заслужуваат и им следуваат по закон,“ изјави Николовски.

Тој појасни дека „досега се сменија тројца директори на Платежна агенција, а исплатата на субвенциите никако да почне.“

„В.д. директорот на Платежната агенција, Игор Златков изјави дека има потпишано налози за исплата и дека субвенциите ќе бидат исплатени. Министерството за финансии, пак, известува дека немаат добиено комплетна документација со налози за да се изврши исплата, којашто ќе зависела од состојбата на трезорот и од тоа дали има или не пари во буџетот,“ изјави Николовски.

Тој додаде дека „ова e безобразно поигрување со маката на земјоделците коишто трпат за леб, додека Мијаков и Груевски се шират и во нафтениот бизниси, а нив ги штитат пратениците на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието и Ѓорге Иванов кој противуставно не го доделува мандатот за состав на влада на мнозинството во парламентот“.


Македонија лани ја посетиле 9.000 руски туристи


Охрид, 31 март, 2017 - 14:38 (META) 

Македонија минатата година ја посетиле 9.000 руски државјани, кои оствариле 23.500 ноќевања. Поголемиот дел од нив биле во Охрид, македонскиот туристички бисер, кој туристичките оператори од Руската Федерација високо го рангираат.

Годинава се очекува зголемување на оваа бројка, а за тоа придонесуваат и субвенциите, кои за посетителите од Руската Федерација изнесуваат и до 65 евра по турист, а се однесуваат на групи поголеми од 10 туристи што остваруваат минимум три ноќевања.

Општина Охрид, во Москва организираше промоција со видеопрезентации за убавините на Охрид и поединости од охридската туристичка понуда. Притоа градоначалникот Никола Бакрачески остварил бројни средби со претствници на туристичкиот бизнис во Русија.

Бакрачески во Москва, меѓу другото, се сретнал и со директорот на Федералната агенција за туризам на Руската Федерација, Валери Корувкин.


Петер: Инвеститорите не ја напуштија државата во криза, од новата влада очекуваат дијалог


Скопје, 27 февруари, 2017 - 15:53 (META) 

„И покрај тешкотиите со политичкиот систем изминатите две години, бизнисмените имаат добро чувство за иднината. Странските инвеститори се стабилни во работењето, некои од нив бројот на вработени го зголемија двојно,“ одговори претседателот на Советот на странски инвеститори при Стопанска комора, Штефан Петер, на прашањето на „Мета“ за влијанието на политичката криза врз инвеститорите.

– Ниту една странска компанија не се повлече. Бизнимените имаат добро чувство и со новата влада и реформи во образовниот систем, странските инвеститори ќе продолжат да инвестираат – вели Питер.

Тој информираше дека во фокусот на работата на Советот на странски инвеститори ќе биде организација на конференција нарачена „Средно стручно образование по мерка на фирмите“ бидејќи, како што истакна, компаниите се соочуваат со недостиг од стручна квалификувана работна сила. Потребни им се квалификувани стручни работници во сите сектори.

Во однос на напуштањето на високо-стручните кадри на земјата, тој истакна дека во земјите каде што заминуваат не им е лесно и не се збогатуваат, а ако се одвоени од семејството, тоа е дополнително тешко.

– Ако не ги образувате на вистински начин, не очекувајте компаниите да ги вработат. Ако не им се даваат фер и правични плати за да живеат со семејствата, се иселуваат – вели Петер.

За платите на вработените во странските компании, тој истакна дека тоа е индивидуална одлука на секоја компанија, но во тој поглед, како што рече, треба да се земе предвид дека многу од компаниите исплатуваат 13 и 14 плата, патни трошоци, оброци и сл.

Во однос на субвенциите што државата ги дава на странските инвеститори, тој вели дека системот на поттикнување е неопходен за привлекување странски компании, а дека друго прашање е колку треба да изнесуваат субвенциите.

– Факт е дека Македонија се наоѓа во глобален натпревар, а ако нема поволни услови во земјата, инвеститорите ќе отидат во друга земја. Бугарија и Србија се директна конкуренција на Македонија – вели Петер.

Од новата влада, странските инвеститори ќе бараат дијалог. Нивните идеи и предлози ќе бидат објавени во следното издание на т.н. „Бела книга“.

– Нашите идеи ги има во „Белата книга“, тие препораки се бесплатни. Другите држави треба да платат илјадници евра за консултации. Добро е да седнеме на маса и да слушнат што мислиме – вели тој.

Зошто не се исполнети дел од нивните барања, Петер упати да се праша владата, но како што рече, секогаш постои можност за подобрување на дијалогот. Наскоро, како што истакна, ќе објават и документ во кој ќе биде презентирана реалната слика за тоа што е побарано, а што е остварено.

На прашањето што ќе се случи ако новата влада ги укине субвенциите, тој изјави дека „не гледа во иднината, туку во минатото кое е побезбедно за него“.

– Ако не постојат субвенции, немаше инвестициите да бидат на ова ниво, така што ова нека биде одговор на прашањето – додаде Петер.

Странските инвеститори вработуваат 50.000 лица, а соработуваат со повеќе од 5.000 домашни фирми.


СДСМ обвинува дека владата во заминување го крши законот со буџетски пари


Скопје, 15 февруари, 2017 - 15:17 (META) 

Стотици граѓани не можат да ги добијат своите субвенции и стипендии бидејќи им е кажано дека техничката влада не смее да врши исплаќање на средства, рече портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов на денешната прес-конференција.

– Одговорите од министерствата за земјоделие и образование се идентични – не смеат да се исплаќаат средства бидејќи било спротивно на закон и затоа што станува збор за техничка влада. Но, истиот тој закон не важи за одредени министерства како министерствата за одбрана и за здравство кои немаат проблем да плаќаат буџетски пари за извршување на јавни набавки. Од една страна се доделуваат тендери, јавни набавки и се задолжува државата, а од друга страна имаме илјадници лица кои не можат да дојдат до парите кои им следуваат – вели портпаролот на СДСМ.

Според Шилегов ваквите двојни аршини јасно покажуваат дека власта во заминување свесно го крши законот за сметка на богатење на фирми и поединци блиски до ВМРО-ДПМНЕ. Тој потенцираше дека кадрите на ВМРО-ДПМНЕ не смеат да се ставаат над законите и да го оштетуваат буџетот.


Попова: Жерновски потроши рекордни 1,2 милиони евра за две улички


Скопје, 10 февруари, 2017 - 14:59 (META) 

Мрзеливиот Андреј Жерновски ги заборави и не ги реализираше своите проекти и ветувања што ги даде во 2013 година, а беа содржани во неговата предизборна програма, обвини денеска на прес-конференција Ирена Попова од ВМРО-ДПМНЕ.

Таа истакна дека „Жерновски е единствениот градоначалник кој нема ништо сработено во својот мандат, кој ќе биде единствено запаметен како градоначалник кој за уредување на две улички има потрошено рекордни 1,2 милиони евра, пари на граѓаните на Општина Центар“.

– Денеска сакаме да го потсетиме Жерновски на сите лажни ветувања што ги даде пред граѓаните на Општина Центар, а можеше да ги реализира со овие 1,2 милиони евра. Изградба на ново училиште во Капиштец и тоа во првата година од мандатот, но поминаа веќе четири години, а училиште сè уште нема; поставување на енергетски ефикасни фасади на основните училишта; изградба на безбедни училишни премини и обезбедување персонал за безбедно поминување на учениците. Ветуваше, бесплатни правни совети, бесплатна достава на прехранбени продукти, бесплатна достава на лекови, ништо од ова не оствари – вели Попова.

Од ВМРО-ДПМНЕ додаваат дека „наместо реализирање проекти, Жерновски реши да си прави боемски улици и забави за свои потреби“.