!На 1 февруари 2017 година, завршува промотивниот период на слободно користење, без регистрација и без претплата, на содржините на „Мета“, кое беше воведено за да им овозможиме полесен пристап на корисниците до навремени и проверени вести. За начинот на пристап и за претплата, од 1 февруари 2017 година ќе информираме дополнително. При пренесувањето и преземањето на содржините од „Мета“, задолжително е атрибуирање и линкување.

Променливо облачно со врнежи од снег


Скопје, 17 јануари, 2017 - 9:53 (META) 

Времето денеска е променливо облачно со интензивни врнежи од снег. До крајот на денот нè очекува претежно облачно и студено време, со повремени врнежи од дожд, особено во западните и во јужните делови од земјава, а во крајниот југоисточен дел врнежите ќе бидат од дожд и од снег.

Температурата ќе се движи од минимални минус 6 Целзиусови степени до максимални 5 степени.

Во Скопје се очекува слично време со врнежи од снег во текот на целиот ден. Највисоката дневна температура ќе се искачи до 3 Целзиусови степени.

Утрово најниска температура беше измерена во Маврово, минус 8 Целзиусови степени, минус 5 беа измерени во Крушево, а во Лазарополе и во Берово минус 4 степени.

Највисока снежна покривка има во Лазарополе, 71 сантиметар, 64 сантиметри е висока снежната покривка во Маврово, а 41 сантиметар во Пожаране.


Времето денеска сончево и потопло со слаб ветер


Скопје, 15 јануари, 2017 - 10:08 (META) 

Времето денеска е сончево, со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб ветер од источен и од североисточен правец. Највисоката температура на воздухот ќе се движи од 2 до 8 Целзиусови степени.

Утринава најстудено беше во Маврово и во Лазарополе, каде беа измерени минус 6 Целзиусови степени, а најтопло во Дојран каде температурата достигна 2 степени.

Највисока снежна покривка има во Лазарополе – 61 сантиметар. Во Маврово има 55 сантиметри снег, а во Пожаране – 31 сантиметар.

Во Скопје ќе преовладува сончево време со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб ветер од североисточен правец. Минималната температура ќе се движи од минус 8 до минус 1 Целзиусов степен, а највисоката дневна температура ќе се искачи до 4 степени.


Времето и денеска многу студено со слаб ветер


Скопје, 12 јануари, 2017 - 9:23 (META) 

Времето во Македонија ќе биде многу студено, а преку денот претежно сончево, со пораст на дневната температура. Утринската температура ќе се движи од минус 20 до минус 9 Целзиусови степени, а дневната од минус 4 до 5 Целзиусови степени.

Во Скопје времето ќе биде сончево со слаб западен ветер. Утринската температура ќе се спушти до минус 18 Целзиусови степени, а дневната ќе се искачи до 2 степени.

Најстудено утрово е во скопски Петровец и во Берово со минус 21 Целзиусов степен.

Како што информира УХМР, висината на снежната покривка до седум часот е најголема во Маврово – 62 сантиметри, Лазарополе – 47 сантиметри и во Пожаране 41 сантиметар.


Студено и облачно, во Маврово 68 сантиметри снег


Скопје, 11 јануари, 2017 - 9:37 (META) 

Времето денеска ќе биде студено и умерено до значително облачно. Во Крива Паланка и во Битола ќе има слаби врнежи од снег. Ќе дува слаб северен ветер.

Во јужните делови денеска времето ќе биде претежно облачно со локален слаб снег. Во северните делови ќе има намалена облачност и ќе преовладува умерено облачно време. Ќе дува слаб до умерен северен ветер. Максималната температура ќе се движи од минус 9 до минус 3 Целзиусови степени.

Најмногу снег има во Маврово, 68 сантиметри, во Лазарополе има 44 сантиметри, 43 во Пожаране, а 38 сантиметри во Берово.

Најниската температура беше измерена во Битола, минус 22 Целзиусови степени, а во Тетово и во Маврово беа измерени минус 20 степени.

Во Скопје ќе биде умерено облачно со слаб североисточен ветер. Максималната температура ќе достигне до минус 6 Целзиусови степени.


Студено време со локални врнежи од снег


Скопје, 10 јануари, 2017 - 9:21 (META) 

Времето денеска ќе биде студено, со локални врнежи од снег. Утринската температура ќе се движи од минус 18 до минус 6 Целзиусови степени, а дневната од минус 10 до минус 3 степени. Ќе дува и умерен северен ветер.

Во источните делови врнежите од снег ќе бидат со умерен, а во другите делови со послаб интензитет.

Во Скопје се очекува слично време, со температура од минус 13 до минус 9 Целзиусови степени.


Променливо облачно и студено, во Маврово измерени минус 21 степен


Скопје, 9 јануари, 2017 - 9:19 (META) 

Времето денеска ќе биде променливо облачно и понатаму многу студено со услови за повремено провејување на слаб снег од вечерните часови.

Минималната утринска температура ќе се спушти до минус 24 Целзиусови степени, а дневната ќе достигне до минус 4 степени.

Во Скопје и во околината се очекува слично време со минимална температура од минус 16 Целзиусови степени степени, а максималната до минус 8 степени.

Утринава најстудено е во Маврово, каде се измерени минус 21 степен, минус 20 се измерени во Битола, Тетово и во Лазарополе, минус 19 во Крушево, минус 18 во Дебар и во Прилеп, минус 17 во Пожаране и во Куманово, минус 16 во Крива Паланка, Берово и во Ѓуриште, минус 15 во Тополчани и во скопски Петровец, минус 14 во Охрид, Виница и во Претор, минус 12 во Скопје, минус 11 во Штип, минус 10 во Демир Капија и во Струмица, минус 8 во Дојран и минус 7 во Гевгелија, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи.

Висината на снежната покривка утрово во 8 часот изнесува 7 сантиметри во Демир Капија, 8 во Скопје, 9 во Струмица, 10 во Прилеп и во Виница, 11 во Охрид, 14 во Штип, 15 во Битола, 19 во Крива Паланка, 20 во Ѓуриште, 22 во Крушево, 26 во Тетово, 27 во Берово и во Дебар, 35 во Тополчани, 45 во Лазарополе, 52 во Пожаране и 64 сантиметри во Маврово.

И утре се очекуваат повремени врнежи од снег и сè уште ќе дува северен ветер, но ќе биде послаб. В среда и в четврток ќе преовладува променливо облачно време и ќе почне постепен пораст на температурата.

На крајот на работната недела краткотрајно ќе дува јужен ветер и со позначителен пораст на температурата на воздухот од запад ќе почнат нови преодни врнежи кои на југот од земјата ќе бидат од дожд.


Сончево и студено – во Маврово измерени минус 19 Целзиусови степени


Скопје, 7 јануари, 2017 - 9:47 (META) 

Времето денеска ќе биде променливо облачно со сончеви периоди, а наместа ќе има услови за провејување на слаб снег. Во текот на денот ќе дува умерен, а долж Повардарието засилен ветер од северозападен правец.

Минималната температура ќе се движи од минус 17 до минус 8 Целзиусови степени, а дневната од минус 13 до минус 6 степени.

Во Скопје и во околината нè очекува слично време. Утринската температура ќе се спушти до минус 13 Целзиусови степени, а дневната ќе се искачи до минус 9 степени.

Во следните денови нè очекува променливо облачно и многу студено време, со многу пониска утринска температура, која на некои места ќе се спуштат и до минус ­20 Целзиусови степени.

Утринава најстудено е во Маврово, каде се измерени  минус 19 Целзисуови степени, а зад него се Крушево и Лазарополе со минус 18, Тополчани и Ѓуриште минус 17, Пожаране  минус 15, Прилеп, Крива Паланка и Берово минус 14,  Претор, Охрид, Виница, Дебар, Куманово и Битола  минус 13, Штип и Тетово минус 12,  Скопје  минус 11, Струмица, Демир Капија и Дојран минус 10 и во Гевгелија минус 8 Целзиусови степени.

Во изминатите 24 часа врнежи се регистрирани во Берово, Битола, Прилеп, Виница и Ѓуриште по 1 литар на квадратен метар, Крива Паланка и Куманово 2, Пожаране 3, Тополчани 4 и во Маврово 5 литри на еден квадратен метар.

Висината на снежната покривка се движи од 4 сантиметри во Дојран, 8 во Претор, 10 во Струмица, 11 во Виница, во Скопје е З сантиметри, 12 во Демир Капија, 14 во Прилеп, 15 во Штип, 18 во скопски Петровец, 19 во Охрид, 20 во Куманово, 21 во Битола, 23 во Крушево, 25 во Крива Паланка, 26 во Ѓуриште, 27 во Берово, 30 во Дебар и во Тетово, 34 во Тополчани, 51 во Лазарополе, 60 во Пожаране, а во Мврово изнесува 84 сантиметри.

Според последните податоци, слаб снег паѓа само во Прилеп, а во Штип ветерот дува со брзина поголема од 80 километри на час.


УХМР: Врнежите од снег вечерва ќе престануваат, но ќе биде многу студено


Скопје, 6 јануари, 2017 - 16:37 (META) 

Врнежите од снег во текот на вечерните часови постепено ќе престануваат, а температурата ќе биде во интервал од минус 10 до минус 2 Целзиусови степени, информираат од УХМР.

Попладне времето во Македонија ќе се задржи облачно, студено и ветровито, со локални врнежи од снег со слаб интензитет.

Во Скопје ќе биде облачно, со повремен слаб снег и со умерен до засилен северен ветер.Температурата ќе биде околу минус 7 Целзиусови степени.

Најмногу снег има на Маврово (83 сантиметри), потоа во Пожаране (68 сантиметри), Лазарополе (53 сантиметри), Дебар (33 сантиметри), Тетово (30 сантиметри), а во Скопје снежната покривка достигна 18 сантиметри.


Облачно и многу студено време, со слаби врнежи од снег


Скопје, 6 јануари, 2017 - 9:53 (META) 

Денеска времето во Македонија ќе биде облачно и студено, со повремени врнежи од снег со послаб интензитет во претпладневните часови. Ќе дува силен ветер од северен правец, а можна е појава на снежни навеви.

Утринската температура се движи од минус 10 до нула Целзиусови степени, а максималната дневна ќе се движи во интервал од минус 10 до минус 3 степени.

Во Скопје се очекува слично време, облачно и многу студено, со слаб повремен снег во претпладневните часови. Дневната температура во главниот град ќе изнесува минус 7 Целзиусови степени.

Според синоптичарите, најмногу снег има наврнато во Маврово, каде снежната покривка изнесува 74 сантиметри, потоа 65 сантиметри во Пожаране, Лазарополе – 52, Тетово – 40, Ѓуриште – 27, Крива Паланка – 26, Тополчани – 25, во Крушево и во Берово – 23, Битола – 21, Охрид – 20, Скопје, Петровец и Куманово – 18, Штип – 17, Прилеп – 14, Струмица – 12, Демир Капија – 11, Виница – 10, Претор – 8 и во Дојран снежната покривка изнесува 6 сантиметри.

Врнежи од снег во крајниот југоисточен дел од земјава нема.


Сончево време со мала облачност


Скопје, 3 јануари, 2017 - 9:13 (META) 

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност.

Во попладневните часови облачноста ќе се зголемува, а кон крајот на денот во западните и во северозападните делови ќе има локални врнежи од дожд и од снег.

Температурата ќе се движи од 3 до 10 Целзиусови степени.

Во Скопје се очекува слично време со температура до 4 Целзиусови степени.

Најстудено утрово е во Берово со минус 12 Целзиусови степени, а максимален еден Целзиусов степен е измерен во Претор.

Според информациите на УХМР, висината на снежната покривка во Маврово е 7 сантиметри, а во Лазарополе – 5 сантиметри.