!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Груевски: Народот треба да биде подготвен за подолгорочен отпор


Струмица, 7 април, 2017 - 19:50 (META) 

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, денеска од Струмица порача дека граѓаните треба да бидат будни и да се подготват за подолгорочен отпор, затоа што, како што рече, некои сакаат да дојдат на власт со насилство.

– Оваа битка нема да заврши за неколку дена. Затоа народот треба да биде подготвен за подолгорочен отпор. Заев и неговата банда по секоја цена сакаат да дојдат на власт, дури и по цена на насилство во Парламентот, како што се заговара овие денови, особено за наредната недела или по Велигден – изјави Груевски.

Тој вели дека граѓаните биле свесни дека „некој продал некои работи“ и порача дека и доскорешни приврзаници на Заев сега се на улиците.

– Живееме во прилично тешки и драматични времиња за унитарноста, државноста и за националните интереси. Добро е што граѓаните се веќе сензибилизирани до степен што им станува јасно, дури и на оние што гласаа за СДСМ, дека во некои разговори некој продал некои работи и оти тие што го поддржале и гласале за него сега е моментот да застанат да се спротивстават, што и го прават. Низ улиците не се само гласачи на ВМРО-ДПМНЕ, туку се многу гласачи и на СДСМ и на други партии и луѓе кои не гласале – рече Груевски, одговарајќи на новинарски прашања.


Жбогар и „ЕУ за тебе“ денеска во Струмица


Струмица, 20 февруари, 2017 - 9:58 (META) 

Евроамбасадорот Самуел Жбогар денеска ќе ја посети Општина Струмица во рамки на кампањата „ЕУ за тебе“ и ќе направи увид во проектот „Третман на отпадните води“, финансиран од ЕУ со 5,7 милиони евра.

Проектот, кој се реализира во соработка со Министерство за животна средина и просторно планирање, Општина Струмица и со Јавното претпријатие за комунален отпад, предвидува изградба на пречистителна станица, супервизија и подготвување студии.

Во рамки на посетата, Жбогар ќе се сретне и со в.д. градоначалникот на Струмица, Коста Костадинов.

Кампањата „ЕУ за тебе“, која почна на 27 јануари во Кичево, има цел да ја подигне свеста и информираноста на јавноста за помошта што ја обезбедува Европската Унија за земјава.


Кампањата „ЕУ за тебе“ в понеделник во Струмица


Скопје, 17 февруари, 2017 - 10:09 (META) 

Шефот на Делегацијата на Европската Унија, Самуел Жбогар, в понеделник ќе ја посети Струмица како дел од новата кампања „ЕУ за тебе“.

Кампањата „ЕУ за тебе“ започна на 27 јануари во Кичево, со цел да се подигне свеста и да се информира јавноста за помошта на ЕУ во земјата.

„Во Струмица ЕУ обезбеди финансии од 5,7 милиони евра за изградба на фабрика за третман на отпадни води, надзор и студии. Овој проект се спроведува во соработка со Министерството за животна средина и просторно планирање, Општина Струмица и во соработка со локалните јавни комунални претпријатија. Кога ќе биде завршен, за третманот на отпадните води треба да се постигнат стандардите за квалитет што се бараат според Директивата на ЕУ за урбани отпадни води и според соодветното национално законодавство“, информираат од Делегацијата на ЕУ.

Целокупната помош на Европската Унија во областа на животната средина е во износ од повеќе 80 милиони евра во рамките на ИПА 1 (2007-2013), додека натамошна поддршка од 100 милиони евра се планираат во рамки на ИПА 2.


Витанов: Бев изманипулиран од ВМРО-НП, давам оставка и ќе соработувам со СДСМ


Струмица, 6 февруари, 2017 - 13:16 (META) 

Еден ден откако беше објавено дека преминува во советничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Советот на општина Струмица, Методи Витанов, советник од ВМРО-НП, денеска соопшти дека бил изманипулиран од централното раководство на партијата поради одлуката да се коалицира со ВМРО-ДПМНЕ и дека наместо тоа решил од денеска да дејствува како независен советник, а ќе ја поддржува советничката група на СДСМ. Поддршка доби и од претседателот на општинскиот комитет на ВМРО-НП во Струмица.

Објавувајќи ја новата коалиција, ВМРО-ДПМНЕ вчера порача дека со тоа постигнува мнозинство. Денешната оставка на Витанов, повторно го враќа соодносот на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ на 11 наспрема 11 во општинскиот совет.

„Како советник на ВМРО-НП, која до вчера коалицираше со СДСМ во Советот на Струмица, грубо сум изманипулиран од централното раководство на ВМРО-НП, почитувајќи ја нивната одлука за коалиција со ВМРО-ДПМНЕ во Советот на општина Струмица“, вели во видеоизјавата советникот Методи Витанов, за кој вчера беше објавено дека преминал во советничката група на ВМРО-ДПМНЕ, со што дојде до нов распоред на силите, односно 12 за советничката група на ВМРО-ДПМНЕ наспрема 10 за советничката група на СДСМ.

– Поради несериозноста на централното раководство на ВМРО-НП, си давам оставка од партијата. Понатамошниот мандат во Советот на општина Струмица ќе го водам како независен советник, подржувајќи ја советничката група на СДСМ – вели Витанов.

Поддршка на Витанов му изрази и Ристо Пецев, претседател на општинскиот комитет на ВМРО-НП во Струмица.

Вчера советничката група на ВМРО-ДПМНЕ објави дека имаат ново советничко мнозинство во Советот на Струмица бидејќи Витанов влегол во нивните редови. На прес-конференција на која зборуваше советникот на ВМРО-ДПМНЕм Зоран Пакетов, беше и Витанов, но тој вчера не ја образложи својата одлука. Пакетов вчера побара итна седница за верификација на мнозинството во Советот на општина Струмица, избор на нов претседател на Советот и нов в.д. градоначалник. Од СДСМ, пак, побараа, Витанов да ја преиспита одлуката.

Поранешниот состав на советниците во струмичкиот Совет беше 12 советници за СДСМ и 11 за ВМРО-ДПМНЕ, но по парламентарните избори, кога поранешниот градоначалник Зоран Заев го доби пратеничкиот мандат, негов заменик, односно в.д. градоначалник, стана советникот Костадин Костадиновски. Со тоа бројот на советници се израмни.


Почина струмичанката што беше силувана од синот


Скопје, 13 август, 2016 - 15:20 (META) 

Вчера починала 75-годишната струмичанка С.Т која беше силувана од нејзиниот син, информираат од полицијата. Против синот, С.Т. (48) поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „родосквернавење“ поднесе е кривична пријава.

Телото на починатата е дадено за обдукција.

С.Т. и мајка му се од село Градашорци. Според информациите од полицијата мајката и синот живееле заедно, таа била болна, а С.Т. бил пијан кога го извршил полов напад.


ВМРО-ДПМНЕ: Институциите мора да докажат дека сите граѓани се еднакви пред законот


Скопје, 29 јуни, 2016 - 16:20 (META) 

„Секој што загазил во криминал има причина да се плаши и треба да се плаши. Секој што безобразно ги краде парите од граѓаните на наместени, криминални тендери на кои се богатат партиски фирми, мора да одговара пред законот и да ги врати украдените пари“, реагираше денеска пратеникот Васил Пишев од ВМРО-ДПМНЕ, на прес-конференцијата на Петре Шилегов.

– Со денешниот настап, Петре Шилегов потврди дека единствениот политичар аболиран за тежок криминал е смртно преплашен. Зоран Заев знае дека е повторно фатен во криминал. Затоа аболираниот криминалец Заев избегнува да излезе на ТВ-дуел со мене и јавно да ги соочиме аргументите за граѓаните да видат колку пари украл и на кој начин ги украл. Граѓаните треба да знаат како работата забегала до таму Струмица да плаќа  двојно поскап превоз од Токио. Бледите настапи на Шилегов не може да бидат никакво оправдување за расипништвото на Заев и за богатењето на неговите блиски – рече Пишев.

Тој додаде дека институциите мора одлучно да реагираат и да докажат дека сите граѓани се еднакви пред законот.


СДСМ бара проверка на јавните набавки во сите општини


Скопје, 29 јуни, 2016 - 13:22 (META) 

„Власта во заминување преку финансиската полиција спроведува нарачана, одмаздувачка мисија во Струмица и во Куманово, општини раководени од СДСМ. Цели 10 години овие општини се под постојани, интезивни контроли на бројните партизирани институции. Струмица и Куманово нема што да кријат. Постапките и јавните набавки се во согласност со законите“, изјави денеска Петре Шилегов, портпарол на СДСМ.

– Бараме финансиската полиција јавно да ги објави резултатите од спроведената контрола. ВМРО-ДПМНЕ ги злоупотребува институциите со намера да го сокрие криминалот во своите редови, на локално и на централно ниво. Со ваквите постапки ВМРО-ДПМНЕ очајно се обидува пред јавноста да ги изедначи сите и да ги претстави како криминалци. Но, во политиката, како и во животот, не сме сите исти. Гнездото на криминалот и на корупцијата во Македонија е во раководството на ВМРО-ДПМНЕ. Вистински хаос, криминал, корупција и финансиски скандали се случуваат во општините раководени од ВМРО-ДПМНЕ. Типичен пример за тоа се Општина Битола и градоначалникот Талески. Неговиот криминал со превоз на ученици лично го опиша Зоран Ставрески, Специјалното јавно обвинителство оформи предмет, а судот изрече мерка притвор на Талески. Финансиската полиција има обврска да ги провери сите јавни набавки во другите општини на државата и јавно да соопшти што пронашле. Притоа да обезбеди јавност и транспарентност во постапките – изјави Шилгов.

Тој рече дека денеска јавно поднесуваат пријава до финансиската полиција за таа да ги провери јавните набавки за превоз на ученици во сите општини во Македонија.

– Идентично, како тоа што го прави во Струмица и во Куманово. Ако тоа не го направат првите луѓе на финансиската полиција, треба да знаат дека ќе одговараат за несовесно, пристрасно работење и за заштита на криминални активности – изјави Шилегов.

 


Струмички гробари земале накит од починати и го продавале во златарници


Струмица, 7 март, 2016 - 12:56 (META) 

Двајца гробари вработени во погребална фирма во Струмица се осомничени дека при ископ на стари гробови го земале златниот накит што го наоѓале во гробовите и деа потоа го продавале во локални златарници.

Како што информираат од полицијата, против Р.Т. (36) од Струмица и Г.П. (47) од Штип се поднесени кривични пријави со кои тие се товарат за сквернавење починато лице, по член 401 од Кривичниот закон.

Според полицијата, осомничените, вработени како гробари во погребален оператор во Струмица, во текот на 2015 година, при изведување на работните задачи, односно ископ на стари гробови заради закоп на други починати, го одземале накитот што го наоѓале и потоа го продавале на неколку златарници во градот.

При претрес на домовите на осомничените, полицијата пронашла и одзела две откупни белешки од златарници.

Во разговор со полициските службеници, тие ги посочиле гробовите од каде го одзеле златото.


Ременски: Решени повеќе проблеми на лицата со инвалидност и со попреченост


Струмица, 13 февруари, 2016 - 17:28 (META) 

Потпретседателката на СДСМ и техничката министерка за труд и социјална политика, Фросина Ременски, денеска во општина Струмица оствари средби со граѓаните и со невладини организации, кои ги претставуваат интересите и правата на лицата со инвалидност и со попреченост на територија на општина Струмица.

– Разговаравме за повеќе прашања. На средбата беа изнесени повеќе барања до Министерството за труд и социјална политика, како приоритетни прашања кон коишто треба да пристапиме да ги решаваме. За дел од нив ги запознав со заклучоците од работаната средба со Националниот совет на организации на инвалидизирани лица на Република Македонија од минатата недела и со сите активности на Министерството за труд и социјална политика веднаш по работната средба што ја имавме со здруженијата – рече Ременски.

Техничката министерка соопшти дека се обратиле до банките и до институциите со барање факсимилот за слепите лица да биде еден доказ во потврдување на нивниот идентитет, освен личната документација, при поднесување на барања до институциите.

– Очекуваме и банките и институциите што се соочуваат со ваква потреба од слепите лица да ги прифатат и да ги услушат нашите барања за да излезат во пресрет на нивните потреби. Дополнително се заложуваме да решаваме и индивидуални прашања на лица со попреченост, кои преку своите здруженија нотираат одредени несоодветни постапувања на државните органи и институции во однос на остварување на нивните права – рече техничката министерка.

Ременски соопшти дека го решиле и проблемот со кој се соочувале заштитните друштва односно фирмите што вработуваа инвалидизирани лица.

– Повеќе од 272 заштитни друштва повеќе од осум месеци чекаа средства за поврат на придонеси за повеќе од 2.704 инвалидизирани лица, кои од јуни минатата година ги немаа добиено средствата за придонеси од плата. Министерството за труд и социјална политика пред една недела го одблокира тој процес во министерството и еднократно кон заштитните друштва беше намирен долгот кој изнесуваше повеќе од 254 милиони денари. Тоа дополнително ќе придонесе и за охрабрување на фирмите да вработуваат инвалидизирани лица да се зголемува интересот фирмите да станат заштитни друштва, меѓутоа и лицата со инвалидитет што работат, навремено да си го добиваат повратот од средствата за придонеси – рече на средбата со организациите.


Заев: СДСМ ќе обезбеди почитување на новинарската професија


Струмица, 6 февруари, 2016 - 14:38 (META) 

„Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ не сакаат слободни медиуми. Контролирани и зависни медиуми за контролирани граѓани, тоа е целта на Никола Груевски. Затоа лагите на провладините медиуми се платени со милиони евра, пари на граѓаните“, изјави на денешната прес-конференција во Струмица, претседателот на СДСМ, Зоран Заев.

– Стравот кај Никола Груевски и кај ВМРО-ДПМНЕ е стравот од вистината за катастрофалната реалност, што ќе ја дознаат граѓаните. На секој граѓанин му е јасно дека без регулација на медиумите и без прочистен избирачки список, нема да има фер и демократски избори. Слободни и независни медиуми се клучна цел на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија. Затоа, со промена на власта СДСМ ќе им гарантира на новинарите слобода да истражуваат и да информираат за сите случувања во државата, заштитени од притисоци – рече Заев.

Тој нагласи дека СДСМ ќе обезбеди почитување на новинарската професија и слобода за изнесување на различни ставови.

– Одговорен уредник на медиумите во државата нема да бидат владата и владејачките партии. Радиодифузерите ќе добијат еднаков третман во насока на развивање на здрава конкуренција меѓу медиумските куќи. МРТВ, ослободена од политички и од други влијанија, ќе ја остварува улогата на вистински јавен сервис, целосно независен, непристраен и професионален, како силен идентитетски столб. Ќе ја укинеме радиодифузната такса што ја плаќаат граѓаните. Регулаторните тела, како Агенцијата за медиуми (АВМУ), ќе бидат независни, транспарантни и професионални во својата работа. Ќе ги вратиме јавните дебати како суштина на демократијата. Носителите на власта ќе имаат обврска редовно да се појавуваат на јавни дебати и на соочувања со опозицијата во медиумите. На тој начин ќе создадеме медиумски простор за непристрасно и за објективно информирање на граѓаните – изјави Заев.