Електропреносните систем-оператори ќе формираат едeн пазар за струја на ЈИЕ


Струга, 11 мај, 2018 - 15:42 (META) 

Единствен пазар на електрична енергија во земјите од регионот на Југоисточна Европа (ЈИЕ) и негова интеграција во Пан-европскиот пазар на електрична енергија е заедничката цел на компаниите преносни систем-оператори од девет држави учесници на Форумот под мотото „Границите да станат мостови“, што во организација на МЕПСО денеска се одржува во Охрид.

Форумот на преносни систем-оператори под мотото „Границите да станат мостови“ свечено го отворија премиерот Зоран Заев, вицепремиерот Кочо Анѓушев и Сашо Василевски, генералниот директор на МЕПСО. Организацијата на овој форум е поддржана и од Бен Ворхорст, претседател на Собранието на Европската асоцијација на електропреносни систем-оператори (ЕНТСО-Е).

– Овој собир овде во Охрид е од исклучителна важност ако се има предвид целта на форумот: Креирање на единствен пазар на електрична енергија и негово вклучување во пан-европскиот пазар на електрична енергија.  Toa е најдобар начин за зголемување на транспарентноста и конкурентноста меѓу сите учесници на пазарот: производители, снабдувачи и трговци затоа што за сите важат истите услови односно правила – истакна во своето обраќање премиерот Заев.

Вицепремиерот Анѓушев потенцираше дека стремежот посебно на малите земји како што е Република Македонија е во регионално поврзување на  пазарот на електрична енергија и инвестиции во енергетиката, а се со цел бенефитот да го почустваваат граѓаните преку пониски цени на електричната енергија.

– Само со градење на капацитети во делот на производството а посебно каде што вие управувате во делот на преносните линии, односно на далекуводите кои што се на високо напонско ниво, над 110 киловолти, можеме да гарантираме сигурност за нашите граѓани – порача вицепремиерот Анѓушев.

Целта на форумот е јакнењето и унапредувањето на меѓусебната соработка на преносните систем-оператори. Во него учествуваат највисоки претставници, односно генерални директори, извршни директори, претседатели на управни одбори на операторите на електропреносните системи: МЕПСО од Македонија, ОСТ од Албанија, ЕМС од Србија, ЕСО од Бугарија, КОССТ од Косово, НОС од Босна и Херцеговина и високи претставници на управите на систем-операторите од АДМИЕ од Грција, ХОПС од Хрватска и ЕЛЕС од Словенија.


Остри полемики за законите за финансиска поддршка на инвестициите и за енергетика


Скопје, 3 мај, 2018 - 14:48 (META) 

Со многу остри полемики и обвинувања помеѓу власта и опозицијата, денеска Собранието во рамките на 45-тата седница, покрај десетина закони што ги изгласа без расправа, го донесе и Законот за финансиска поддршка на инвестициите.

На гласањето му претходеше долга расправа со многу реплики и контрареплики помеѓу вицепремиерот Кочо Анѓушев и пратениците од ВМРО-ДПМНЕ, а во дискусијата се вклучија и неколкумина пратеници од владејачкото мнозинство.  Опозициските пратеници обвинуваа дека новата власт не донела ниту една странска инвестиција, на што се спротивставуваа нивните колеги од СДСМ.

Според Анѓушев, овој закон е максимално поддржувачки за домашните, но и за странските инвестиции, 20 од 23-те странски компании кои моментално работат, согласно проекциите би оствариле и повисока државна поддршка.

Од ВМРО-ДПМНЕ обвинуваа дека со законот ќе се овозможи и човек-фирми блиски на власта да остварат големи приходи од државната финансиска помош, на сметка на домашните компании што произведуваат.

Собранието усвои десетина закони, меѓу кои и тие за државна статистика, за заштита на конкуренција, за стандардизација, за санитарна и здравствена инспекција, за лековите и медицинските средства, за комплементарна и алтернативна медицина, за акредитација…

Потоа се дискутираше за законите во прво читање, со европско знаменце, при што законот за странци беше даден на понатамошна процедура, а предлог-законот за енергетика во прво читање покрена жестока расправа, која пак беше прекината од редовната пауза. Според пратениците од опозицијата, овој закон ќе донесе поголеми цени за струјата за домаќинствата, што Анѓушев го негираше, изнесувајќи го примерот со либерализацијата на пазарот за електрична енергија за големите и средните компании.

– Со либерализацијата, нивните трошоци се намалија – рече вицепремиерот.

По паузата, Собранието ќе се префрли на продолжението на 40-тата седница, на која единствена точка е Националната стратегија за културата, по што ќе продолжи 45-тата седница и расправата за законот за енергетика.


Кворумот и „проблеми со струјата“ ја прекинаа работата на Собранието


Скопје, 2 мај, 2018 - 16:20 (META) 

Поради одредени проблеми со струјата во делови на Скопје, а и ние имаме проблеми, со работата на оваа седница ќе продолжиме утре, рече претседателот на Собранието, Талат Џафери по паузата за ручек, прекинувајќи ја денешната 45-пленарна седница. Инаку, салата беше нормално осветлена, а работеше и разгласот.

Инаку, во собраниската сала имаше недоволно пратеници за кворум, а Џафери првин почека неколку минути во надеж дека ќе дојдат уште пратеници.

Покрај партерот во кој седат пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, каде имаше десетина пратеници, пред очекуваниот почеток на второто продолжение на седницата, многу празни фотелји имаше и во партерите на владејачката коалиција.

Во првото продолжение Собранието работеше експресно и речиси без расправа, усвојувајќи дваесетина закони. Беа усвоени Законот за високото образование и измените и дополнувањата на законите за судовите, за Судскиот совет, за оружјето и за безбедност на сообраќајот на патиштата, како и за НБРМ, за класифицирани информации, за оружје и за ловство, како и други закони.


ЕЛЕМ ќе продава планирани вишоци струја


Скопје, 26 април, 2018 - 16:58 (META) 

Државниот производител на струја објави дека следната седмица на аукција ќе понуди вкупно 102.720 мегаватчасови електрична енергија, кои ќе може да ги испорача во јуни, јули и август годинава.

На аукцијата ќе учествуваат лиценцираните трговци и снабдувачи со електрична енергија со кои АД ЕЛЕМ има склучено рамковни договори.

„Продажбата на вишоци на електрична енергија, која е огласена денеска, е прва по подолг временски период, односно АД ЕЛЕМ последен пат продала вишоци од своето производство во 2016 година, во вкупна количина од 16.000 MWh“, соопштија од државната компанија.


Анѓушев: Продажбата на ЕДС беше максимално транспарентна


Скопје, 25 април, 2018 - 15:49 (META) 

Вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев за продажбата на неговата компанија ЕДС на грчката национална компанија за производство на електрична енергија ППЦ рече дека транзицијата на сопственоста ќе трае дваесетина дена.

– По финасиската трансакцијата, согласно законите во Македонија ќе си платам персонален данок и средствата што сум ги добил од продажбата ќе ги прикажам во мојот анкетен лист. Им посакувам на сите,  политиката да не се меша во реалниот бизнис. Трансакцијата беше максимално транспарентна и евалуацијата на цената беше извршена од две меѓународни куќи што беа ангажирани од грчката компанија да направат проценка – рече Анѓушев одговарајќи на прашање пред почетокот на форумот „Инвестиции за долгорочен економски развој“.

Од продажбата, 90 отсто од средствата, или 4,8 милиони евра, ќе легнат на негова сметка, а 10 отсто на сметката на „Фероинвест“.

– Преговарањето за цената не беше лесен процес, бидејќи станува збор за интернационална компанија која е присутна во неколку држави во ЈИЕ. Компанијата сум ја развивал од нула, како старт-ап во сите држави во време кога беше стопирана либерализацијата. Доколку продолжеше либерализацијата на пазарот на електрична енергија, веројатно ќе имаше поголема вредност, – додаде Анѓушев.

Тој објасни дека грчката компанија ППЦ е гигант во енергетскиот сектор во регионот со годишен промет од пет милијарди евра и 15 милијарди евра капитал во електрани и далекуводи.

– Со таков ветер зад грбот, ЕДС ќе има прекрасна иднина, бидејќи пазарот на електрична енегија во Југоисточна Европа допрва ќе се развива. Тоа е шанса за компанијата, за сите вработени и за земјава – рече Анѓушев.

Вицепремиерот додаде дека директорот на ППЦ им дал гаранции на 40-на вработенти во ЕДС дека ќе се ги задржат работните места


Анѓушев за 4,8 милиони евра ја продаде ЕДС на грчкото Електростопанство


Скопје, 25 април, 2018 - 12:20 (META) 

Вицепремиерот Кочо Анѓушев, сопственик на компанијата за трговија со струја ЕДС, денеска го потпиша договорот со Грчката национална компанија за производство на струја ППЦ, со кој ЕДС станува целосно во сопственост на грчкото електростопанство.

Како што соопштија компаниите, ЕДС, која преку своите подружници работи во Словачка, Унгарија, Романија, Хрватска, Србија, Црна Гора, Косово, Македонија, Грција и Бугарија, е продадена за 4,8 милиони евра.

– Со овој договор зад ЕДС имаме гигант во производство на струја што се очекува дека ќе ја направи ЕДС поконкурентна на пазарот. Тоа значи дека клиентите ќе имаат добри услови и  уште поголема сигурност – изјави Анѓушев.

На сличен став е и главниот извршен директор на ППЦ, Емануел М. Панајотакис.

– Со купувањето на ЕДС, исклучителна компанија која за неколку години се разви и стана значајна компанија за трговија со електрична енергија, ППЦ влегува на пазарот за електрична енергија на нашата соседна земја  на најдобар можен начин. ЕДС во сопственост на ППЦ ќе стане уште помоќна компанија, со оглед на портфолиото што го имаме и развојните планови дефинирани за време на купувањето – рече Панајотакис.

ППЦ е една од најголемите компании во Југоисточна Европа од областа на енергетиката, со вкупна актива од повеќе од 15 милијарди евра и годишни приходи од над 5 милијарди евра. Нејзината основа дејност е  производство, дистрибуција и снабдување со електрична енергија во Грција за 7,3 милиони потрошувачи и има пазарен удел од околу 85 проценти.

ППЦ е исто така сопственик на електродистрибутивната мрежа на Грција којашто стопроцентно ја води филијалата „ХЕДНО”, како и на ППЦ Обновливи извори – една од пионерските компании во Европа за производство на електрична енергија од обновливи извори.

ППЦ има подружници во Бугарија, Турција и Албанија.


ЕЛЕМ: Струја произведуваме колку што е моќноста на хидроелектраните


Скопје, 19 април, 2018 - 15:35 (META) 

ЕЛЕМ може да произведува електрична енергија преку хидроелектраните толку колку што е нивната моќност, се вели во реакцијата на компанијата, на обвинувањата на ВМРО-ДПМНЕ дека се загубени половина милион евра поради ненавремено производство на струја на ХЕЦ Глобочица и ХЕЦ Шпилје.

Во соопштението се додава дека „во години на големи дотеци, како што е оваа, производствените капацитети на ЕЛЕМ технички не се во можност да ја прифатат целата вода.“

„Два и пол месеци електраните Глобочица и Шпилје работат со максимален капацитет и се произведува електрична енергија според максималната инсталирана моќност на овие  капацитети. Сакаме, исто така, да појасниме дека претпразнење на акумулациите во есенскиот период немаше потреба да се прави, затоа што претходното раководство на компанијата ги остави акумулациите речиси празни и од тие причини дополнително претпразнење не беше потребно да се направи“, се вели во соопштението.

Од ЕЛЕМ појаснуваат дека не се единствениот корисник на водните ресурси каде што има инсталирано хидроенергетски капацитети.

„Согласно со тоа, ЕЛЕМ може да ги користи дотоците во овие водни ресурси согласно со Дозволите за користење на вода, кои пропишуваат услови за користење“, додаваат од ЕЛЕМ.


ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните ќе плаќаат поскапа струја, законот не е правен за нивни потреби


Скопје, 3 април, 2018 - 16:30 (META) 

Законот за енергетика не е правен за потребите на граѓаните, туку за потребите на Кочо Анѓушев и трговците со струја, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференцијата на вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев и министерот за економија, Крешник Бектеши.

Од партијата додаваат дека граѓаните не добиваат поевтина, туку ќе плаќаат поскапа струја.

„Либерализацијата на пазарот беше предвидена и од ВМРО-ДПМНЕ. Но доколку овој закон беше реализиран од ВМРО-ДПМНЕ, ќе беше далеку поправеден за граѓаните и за државата. Овој закон е преседан во спротивност со ЕУ-директивите. Со овој закон дополнително ќе се сменат независните членови на регулаторните тела. Истиот остава и премногу нерегулирана материја, која понатаму ќе треба да се регулира со подзаконски акти“, се вели во соопштението.

Од опозицијата прашуваат, што ќе се случи со ЕЛЕМ по 2025 година, кога никој нема да има обврска да купува струја од претпријатието.

„Тогаш ќе имаме ситуација кога голем број од трговците со струја истата ќе ја набавуваат од странскиот пазар, за сметка на нашето домашно производство. Нејасно е кој ќе ја контролира цената на струјата која ЕЛЕМ ќе му ја продава на универзалниот понудувач“, се додава во соопштението.


Со новиот закон за енегетика нема да се зголеми цената на струјата на домаќинствата


Скопје, 3 април, 2018 - 14:11 (META) 

Цената на струјата за домаќинствата нема да се зголеми со новиот предлог-закон за енергетика кој помина на владина седница, тврди вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев.

Тој рече дека домашното производство на електрична енергија ќе биде насочено кон граѓаните, за да тие, особено од најранливите групи, бидат заштитени од покачување на цените на струјата.

– Цената на електрична енергија на домаќинствата е загарантирана со две работи, првата работа е дека ќе се воведе универзален снабдувач кој на ЕЛЕМ ќе има обврска да му дава 80 проценти од сопственото производство до 2019 година, а второ со воведување на категоријата енергетска сиромаштија која на најранливата категорија на граѓани ќе им помогне во справување со плаќањето на цената на енергенсите. Универзалниот снабдувач, ќе биде избран на тендерска постапка, по донесување на Законот. Низ годините, процентот што ЕЛЕМ ќе му го дава на универзалниот снабдувач ќе се намалува, за во 2025 година, да изнесува 30 отсто – додаде Анѓушев.

Со новиот закон, ќе се разграничи и државната сопственост на енергетските компании, па така,  ЕЛЕМ останува под ингеренции на Владата, МЕПСО од Министерство за економија поминува под Министерството за транспорт и врски, додека Македонски енергетски ресурси (МЕР) е под надлежност на Министерството за економија.

Анѓушев рече дека на тој начин се децентрализира надлежноста на Владата и се дисперзираат надлежностите над енергетските компании на повеќе државни органи.

Прашан во однос на конфликтот на интереси во овој закон, од една страна тој како член на Владата кој го предлага и од друга страна како бизнесмен, сопственик на хидроцентрали кој треба да го применува, Анѓушев рече дека неговото 20-годишно знаење во делот на енергетиката само придонело овој закон подобро да биде направен и да биде поквалитетен.

– Ценам дека личносто искуство од 20 години даде и придонесе да се реши овој проблем конечно. Јас, согласно законот за конфликт на интереси не менаџирам со компаниите. Компанијата за трговија со електрична енергија е веќе скоро продадена. Излезе решението од Комисијата за заштита на конкурентноста, а малите хидроелектрани се добиени пред 10 години и тоа по јасно одредени правила. Законот за енергетика го правеа работни групи кои беа потпомогнати од УСАИД за што ја користам приликата да се заблагодарам. Во Владата апсолутно не можете да влијаете на целиот текст на законот, ниту да направите какви било отстапки во таа насока – појасни Анѓушев.

Министерот за економија, Крешник Бектеши истакна дека Законот за енергетика ќе има позитивни економски и социјални влијанија.

– Донесувањето на овој закон означува крај на монополот и дава избор на потрошувачите. Малите и средни претпријатија имаат можност да купуваат електрична енергија и гас по сопствен избор. Се зголемува конкурентноста, преку воведување на премиум тарифите . Ќе донесеме годишна програма, со мерки за намалување на енергетска сиромаштија, преку субвенции за стечајните работници, пензионерите со ниски примања и други ранливи категории – нагласи Бектеши.


Македонија и Грција ќе ја олеснуваат трговијата со струја


Атина, 15 март, 2018 - 13:45 (META) 

Македонскиот електропреносен систем оператор (МЕПСО) и грчкиот електропреносен систем-опратор (АДМИЕ) ќе работат на опциите за да ги зголемат прекуграничните капацитети за пренос на електрична енергија, со што, ќе ја олеснат трговијата со електрична енергија и ќе ја зголемат сигурноста во работењето на соседните системи.

Ова го заклучија генералните директори на двете компании, Сашо Василевски и Манос Манусакис на официјална билатерална средба помеѓу двата систем-оператори одржана денеска во Атина, за прв пат од 2007 година.

„На средбата беше констатирано дека приоритет на двете земји е зголемување на далукуводните капацитети за пренос на електрична енергија. Заради тоа, во најскоро време ќе се формираат работни групи кои на техничко ниво ќе понудат решенија за зголемување на капацитетите, а ќе се избере најповолно решение за двата системи кое ќе биде одобрено од менаџментите на двете компании. Овој проект финансиски може да биде поддржан од двете земји или од фондови на Европската унија. На средбата беше договорено во текот на мај да се оствари уште една средба на највисоко ниво на која ќе се утврдат нови детали за подобрување на соработката меѓу систем-операторите на двете земји“, информираат од МЕПСО.