!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

ЛДП: Од ветените 72 милиони евра, во Дрисла не е вложено ниту евро


Скопје, 19 јуни, 2017 - 10:30 (META) 

По неколкуте реакции и обвинувања од ВМРО-ДПМНЕ до министерот Зоран Шапуриќ за непреземање мерки за струшката депонија, неговата партија, ЛДП, денеска ја обвини ВМРО-ДПМНЕ дека не преземала речиси ништо за единствената депонија во Македонија, скопска Дрисла, која, како што вели, исполнува мал дел од стандардите, и не ги реализирала ветувањата за инвестирање во неа.

„Во Македонија постојат 54 депонии од кои, само една – депонијата Дрисла, покрај Скопје, исполнува мал дел од  предвидените национални стандарди.  Во 2005 година, кога министер за животна средина и просторно планирање беше членот на ЛДП, д-р Зоран Шапуриќ, во консултација со домашни и со европски експерти беа усвоени плански документи со кои се предвидува решавање на депонирање на отпадот преку изградба на регионални депонии и со поттикнување на општините да изградат регинални депонии со здружување на сите свои потенцијали. Оттогаш, за 11 години апсолутно владеење ВМРО-ДПМНЕ не покажа никаков интерес за решавање на овој проблем и само неколку дена по заминување во опозиција, преку демагошки пристап, товарот го префрла на новата реформска влада“, се вели во реакцијата од ЛДП.

Партијата вели дека единствениот потег на ВМРО-ДПМНЕ е предавање на Дрисла на странска компанија која ветила инвестиции од 72 милиони евра, а досега не инвестирала ниту едно евро, за разлика од Град Скопје, под управа на градоначалник од ВМРО-ДПМНЕ, кој купувал механизација.


ВМРО-ДПМНЕ: Гаснењето на депонијата нема да го реши проблемот на Струга


Скопје, 18 јуни, 2017 - 12:25 (META) 

ВМРО-ДПМНЕ денеска ги обвини СДСМ и неговите коалициски партнери дека го загрозиле здравјето на граѓаните и животната средина, дозволувајќи 10 дена граѓаните на Струга да го дишат штетниот воздух.

„Со самото гасење на депонијата нема да се реши овој проблем, бидејќи постои опасност повторно да се запали, а истовремено има ризик да ја контаминира земјата и подземните води кои се влеваат во Охридското Езеро и во реката Црн Дрим. Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и од Коалицијата за подобра Македонија, за доброто на граѓаните во четвртокот побараа по итна постапка да се одржи седница на која ќе се разгледува алармантната состојба во Струга, но Талат Џафери се обиде да ја замолчи расправата и да не дозволи процедурални забелешки на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ“, се вели во соопштението од опозициската партија.


СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ да објасни зошто одби предлог за решавање на проблемот во Струга


Струга, 17 јуни, 2017 - 17:01 (META) 

Наместо да покажува лажна загриженост, ВМРО-ДПМНЕ треба да објасни зошто уште во 2013 година гласаше против предлогот на пратениците на СДСМ за трајно решавање на проблемот со струшката депонија, порача СДСМ во одговор на денешното соопштение на ВМРО-ДПМНЕ, во кое партијата на власт беше обвинета за незаинтересираност и за неспособност за решавање на проблемот на стружани.

„ВМРО-ДПМНЕ 11 години го игнорираше овој, како и многуте проблеми на граѓаните, а пред неколку години како парламентарно мнозниство, го одби предлогот на пратениците од СДСМ, во буџетот на Република Македонија за 2014 година да се издвојат 90 милиони денари за конзервирање на градската депонија во Струга. Проблемот со струшката депонија се решава интензивно со сета расположлива механизација. Пожарот веќe e изгаснат, а ќе следува затрупување на депонијата и нејзино целосно расчистување. Владата предводена од СДСМ ефикасно и трајно ќе го реши долгодишниот проблем со струшката депонија“, се вели во реакцијата од СДСМ.


Депонијата во Струга изгасната


Струга, 17 јуни, 2017 - 16:41 (META) 

Пожарот во депонијата во Струга попладнево е конечно изгаснат. Екипите на теренот продолжуваат со работа за затрупување на целата депонија со земја, за да не се случи повторно да се запали некој помал дел.

Работниците ноќеска работеле цела ноќ, при што еден работник изгубил свест поради труење од чадот.


ВМРО-ДПМНЕ: Владата неспособна да помогне на стружани и да ја спаси туристичката сезона


Скопје, 17 јуни, 2017 - 10:47 (META) 

„Владата на СДС и нивните коалициски партнери ја покажуваат сета своја неспособност и незаинтересираност за проблемите на граѓаните во Струга. Девет дена гори депонија која го загадува воздухот, го загрозува здравјето на граѓаните и животната средина и ја претвора Струга од бисер на Охридското Езеро во депонија“, обвини ВМРО-ДПМНЕ денеска во соопштение.

Партијата вели дека со неправилното постапување, се загрозува туристичката сезона.

„СДС и нивните коалициски партнери со сопствената неспособност ја загрозуваат туристичката сезона на Охридското Езеро, со што директно ја загрозуваат и егзистенцијата на стотици семејства чиј извор на приходи се средствата што доаѓаат од туризмот. Владата на СДС знае да укинува, да блокира и да брка од работа, но е сосема глува и не ги слуша барањата на стружани за итно затворање и за дислокација на местото за одлагање на отпадот“, се вели во соопштението.


Почна гаснењето на пожарот во депонијата кај Струга


Струга, 16 јуни, 2017 - 17:08 (META) 

Откако граѓаните протестираа и се заканија со граѓанска непослушност, попладнево почна гаснење на пожарот во депонијата кај Струга, во акција на локалните власти во соработка со државни институции.

В.д. градоначалникот на Струга е оптимист дека санацијата на депонијата може да заврши до крајот на овој месец.

Побарано е и Дирекцијата за заштита и спасување да се вклучи со авиони, доколку има потреба од тоа.

Инаку, во врска со пожарот што сериозно ја загрози животната средина, ВМРО-ДПМНЕ ги обвини СДСМ и коалициските партнери дека од Охридското Езеро прават депонија и ја загрозуваат туристичката сезона, а СДСМ одговори дека проблемот со струшката депонија се создал во времето кога на власт била и ВМРО-ДПМНЕ.

Депонијата зафаќа 14.000 квадратни метри.


ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ не ги слуша барањата на стружани за итно затворање на депонијата


Скопје, 16 јуни, 2017 - 10:01 (META) 

СДС и нивните коалициски партнери ја уништуваат Струга, jа загрозуваат летната туристичка сезона, a револтот од граѓаните кон владата на СДС се зголемува, се вели во редовното утринско соопштение на ВМРО-ДПМНЕ.

„Додека министрите од владата на СДС секој ден се среќаваат со разни амбасадори, стружани се задушуваат од густиот чад кој доаѓа од депонијата што секој ден гори. Владата на СДС е сосема глува и не ги слуша барањата на стружани за итно затворање и дислокација на отпадот. Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и од Коалицијата за подобра Македонија побараа по итна постапка да се одржи седница на која ќе се разгледува алармантната состојба во Струга со загадувањето од запалената депонија, која што со денови ги труе стружани. Талат Џафери на крајно недемократски начин се обиде да ја затвори оваа тема и не дозволуваше процедурални забелешки на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ“, велат од партијата.

Од ВМРО-ДПМНЕ нагласуваат дека темата за депонијата во Струга е важна и дека не може и не смее да биде замолчена со одземање збор на пратеник.


Илиоски: Да се одржи итна собраниска седница за состојбата со депонијата во Струга


Скопје, 15 јуни, 2017 - 16:36 (META) 

Бараме по итна постапка да се одржи седница на која ќе се разгледува алармантната состојба во Струга со загадувањето од депонијата што со денови ги труе стружани, вели Зоран Илиоски од ВМРО-ДПМНЕ.

– Загадувањето од депонијата во Струга е проблем со кој се соочени и Македонците, и Албанците, и Турците и Власите и сите други граѓани што живеат во овој град и токму затоа апелираме наместо мнозинството да се обидува да му дава политичка конотација на проблемот, да седнеме сите заедно, без меѓусебни обвинувања, да го решиме овој голем проблем за стружани и за Струшко. Ние, како пратеници, побаравме од пратеникот Талат Џафери во најкраток можен рок да закаже итна седница на Собранието, бидејќи е очигледно дека ниту една институција не презема никакви мерки за овој проблем кој секојдневно станува сè поопасен – вели Илиоски.

Илиоски тврди дека Џафери се обидел да се изземе од одговорност по барањето и на крајно недемократски начин се обидел да ја затвори темата и не дозволувал процедурални забелешки на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ.

– Сакаме да ѝ дадеме на знаење на целата јавност дека никој во Собранието на Република Македонија нема право да му одземе право на говор на ниту еден пратеник. Апелираме до пратеникот Талат Џафери да не ја узурпира и да не ја злоупотребува позицијата на која нелегално е поставен и да го гарантира правото на говор на секој пратеник – додава Илиоски.


АХВ на Ќафасан запленила 1.300 килограми небезбедно месо од Бразил


Охрид, 19 април, 2017 - 20:47 (META) 

Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) запленила 1.300 килограми небезбедно пилешко месо со потекло од Бразил на граничниот премин Ќафасан.

Запленетото месо, како што се наведува во соопштението, било уништено на депонијата во Струга.

– Станува збор за легален увоз на замрзнато пилешко месо, за кое, врз основа на извршениот преглед од страна на официјален ветеринар, било констатирано дека потекнува од објект – кланица, кој во моментот на прегледот не се наоѓал на листата објекти што се одобрени за извоз од страна на Европската Унија, односно кој дозволата за извоз ја изгубил на 23 март годинава – се вели во соопштението на Агенцијата за храна и ветеринарство.


Охрид и Струга очекуваат десетици илјади гости за велигденските празници


Охрид, 12 април, 2017 - 16:16 (META) 

Охрид и Струга за велигденските празници очекуваат најмалку десетина илјади туристи од земјата и од странство. Градоначалникот на Охрид, Никола Бакрачески, вели дека побарувачката за Охрид никогаш не била поголема од годинава. Според него, велигденските празници ќе бидат првиот тест и најава за успешна летна туристичка сезона.

Според христијанската православна традиција, велигденските јајца се вапсуваат во четврток, но локалната самоуправа од Охрид веќе ги постави на градскиот плоштад, како најава и мамка за туристите.

Успешна летна туристичка сезона, и покрај мигрантската и политичката криза во земјава, очекуваат и хотелиерите.

– За Велигден, традиционално, имаме огромен број туристи. Најбројни се гостите од регионот, од Бугарија, Србија, Албанија, Црна Гора, но ќе имаме и од подалечните земји. Традиционално ќе ги имаме и гостите од Холандија, Данска, годинава и од Израел и од Полска – вели Крсте Блажески, претседател на ХОТАМ и главен менаџер на хотелот „Дрим“ во Струга.