!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

АХВ на Ќафасан запленила 1.300 килограми небезбедно месо од Бразил


Охрид, 19 април, 2017 - 20:47 (META) 

Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) запленила 1.300 килограми небезбедно пилешко месо со потекло од Бразил на граничниот премин Ќафасан.

Запленетото месо, како што се наведува во соопштението, било уништено на депонијата во Струга.

– Станува збор за легален увоз на замрзнато пилешко месо, за кое, врз основа на извршениот преглед од страна на официјален ветеринар, било констатирано дека потекнува од објект – кланица, кој во моментот на прегледот не се наоѓал на листата објекти што се одобрени за извоз од страна на Европската Унија, односно кој дозволата за извоз ја изгубил на 23 март годинава – се вели во соопштението на Агенцијата за храна и ветеринарство.


Охрид и Струга очекуваат десетици илјади гости за велигденските празници


Охрид, 12 април, 2017 - 16:16 (META) 

Охрид и Струга за велигденските празници очекуваат најмалку десетина илјади туристи од земјата и од странство. Градоначалникот на Охрид, Никола Бакрачески, вели дека побарувачката за Охрид никогаш не била поголема од годинава. Според него, велигденските празници ќе бидат првиот тест и најава за успешна летна туристичка сезона.

Според христијанската православна традиција, велигденските јајца се вапсуваат во четврток, но локалната самоуправа од Охрид веќе ги постави на градскиот плоштад, како најава и мамка за туристите.

Успешна летна туристичка сезона, и покрај мигрантската и политичката криза во земјава, очекуваат и хотелиерите.

– За Велигден, традиционално, имаме огромен број туристи. Најбројни се гостите од регионот, од Бугарија, Србија, Албанија, Црна Гора, но ќе имаме и од подалечните земји. Традиционално ќе ги имаме и гостите од Холандија, Данска, годинава и од Израел и од Полска – вели Крсте Блажески, претседател на ХОТАМ и главен менаџер на хотелот „Дрим“ во Струга.


„Американско културно попладне“ во Струга


Струга, 12 април, 2017 - 11:18 (META) 

Во организација на „Американско катче“ во Струга, во едукативниот центар „Бриџес“, денеска, во просторот на „Арт кафе“ во Струга, се одржува манифестацијата „Американско културно попладне“.

Манифестацијата содржи отворање изложба на тема „Да се наслика Америка“, која се однесува на уметноста на САД.

Музички перформанс во живо ќе изведат учениците од Средното музичко училиште „Тодор Скалоски – Тетоец“ од Струга.

Попладне ќе се одржи работилница за традиционалните танци во САД, при што посетителите ќе имаат можност да ја научат кореографијата, која ќе ја пренесат танчерите Ким Козби и Иша Бардвеј, волонтери во Мировен корпус.

Од 16.30 часот стружани ќе можат да го проследат филмот „Големиот Гетсби“, снимен според истоимениот роман на американскиот писател Френсис Скот Фицџералд.


Голем интерес за Охрид за велигденските празници


Охрид, 6 април, 2017 - 13:21 (META) 

На десетина дена пред Велигден, повеќе од 60 отсто од хотелските капацитети во Охрид се резервирани, а не е помал интересот ни за сместување кај малите станоиздавачи. Охрид, традиционално, токму за Велигден го има првото големо „туристичко крштевање“ за таа година, а така ќе биде и годинава.

Најголемиот број од најавените туристи се од Србија, Грција и од Бугарија. Од Албанија, исто така, се очекуваат посетители, особено затоа што годинава и православен и католички Велигден се слават во ист ден. Покрај туристи од соседството, евидентно е зголемен интересот за сместувачките капацитети на брегот на Охридското Езеро и од туристи од подалечните дестинации, како, на пример, Израел, Италија, Русија, Турција, Полска, Романија, но и од земјите на Далечниот Исток.

Туристичките агенции и бироа од Бугарија веќе најавија дека 280.000 Бугари ќе патуваат за викендите околу Велигден, а голем број ќе ги посетат Охрид и Македонија.

Од хотел „Аквалина“ од Охрид се задоволни од резервациите за претстојните велигденски празници.

– Најмногу гости за Велигден ќе имаме од Грција, потоа од Србија. Годинава ќе има и доста домашни туристи од повеќе градови. Капацитетите се пополнети – вели Марјан Николески, директор за храна и за пијалоци во хотел „Аквалина“.

Во соседна Струга, исто така, најголем број од туристите ќе бидат од соседните земји.

Секако, ќе патуваат и самите охриѓани.

– Охриѓани претпразнично пројавуваат интерес, главно, за еднодневни тури – вели Драгана Ристеска, директор на туристичката агенција „Венус травел“ од Охрид.


Две струшки училишта добија средства за проекти за меѓуетничка интеграција


Струга, 7 февруари, 2017 - 14:10 (META) 

Основните училишта „Браќа Миладиновци“ и „Гоце Делчев“ од Струга, по доставена програма, добија средства од Министерството за образование и наука за проекти од областа на мултикултурализмот, меѓуетничката интеграција и толеранцијата во образованието.

Заради зајакнување и поддршка на активностите што придонесуваат за развој и за унапредување на мултикултурализмот, меѓуетничката интеграција и толеранцијата во образованието, МОН направи измени во Законот за основно образование и во Законот за средно образование, со кои на сите училишта им овозможува со креативни програми во таа сфера на воспитно-образовниот процес, да аплицираат и да стекнат парични средства за нивна реализација.

Планираните активности треба да вклучуваат интеракција на етнички, односно јазично мешани групи учесници во балансирани групи учесници според етничката припадност, полот и возраста.


Иванов: Отсуството на НАТО и на ЕУ може да го загрози Балканот


Струга, 27 јануари, 2017 - 21:06 (META) 

„Ние на Балканот го чувствуваме отсуството на Европската Унија и на НАТО, што може да ја загрози стабилноста на Балканот. Во последниов период слушаме реторика и гледаме постапки кои по многу нешта потсетуваат на периодот што мислевме дека е далеку зад нас – периодот на распадот на една заедничка поранешна држава“, рече претседателот Ѓорге Иванов на вечерашното обраќање во Струга, на приемот за членовите на дипломатскиот кор акредитиран во Македонија.

– Големиот Ајнштајн рекол: „Послабите луѓе враќаат со иста мера, силните луѓе простуваат, интелигентните едноставно игнорираат“. Долго време не ги коментирав изјавите и постапките на некои политичари од соседството затоа што верував дека само со игнорирање можат да се изолираат. Иако не заслужуваат коментар, сепак ќе кажам дека отворањето на старите рани и мешањето во внатрешните работи на државите може да ги загрози добрососедските односи. А добрососедските односи не се еднонасочна, туку двонасочна улица – истакна претседателот на Македонија.

Иванов порача дека статус кво состојбата во европската и во евроатлантската интеграција е дел од проблемот, а не од решението на политичката криза во Македонија.

Во неговото 8. обраќање пред членовите на дипломатскиот кор, тој напомена оти очекува политичките партии во преговорите за формирање нова влада да водат сметка за државните интереси.

– Нема да зборувам за политичката криза во Република Македонија. Само ќе кажам дека очекувам политичките партии во постизборните преговори да водат сметка за државните интереси на Република Македонија и за националните интереси на македонскиот народ – рече претседателот Иванов.


Не му дале две плати, па си ги „зел“


Струга, 27 јануари, 2017 - 16:13 (META) 

Млад стружанец револтиран што фирмата за брза пошта не му исплатила две плати, незаконски си зел вкупно 56.000 денари и поради тоа заработи кривична пријава за затајување.

Струшката полиција го товари 24-годишниот Н.К., кој бил пријавен од неговиот претпоставен на 20 јануари годинава. Осомничениот во разговор со полицајците признал дека зел пари од пратка бидејќи бил револтиран од сопственикот што не му се исплатени две плати.


Иванов ќе приреди прием за претставниците на дипломатскиот кор во Струга


Струга, 27 јануари, 2017 - 10:06 (META) 

Претседателот Ѓорге Иванов вечерва во Струга ќе приреди прием за претставниците на дипломатскиот кор, воените аташеа, претставници на меѓународни организации и за почесните конзули во Република Македонија, соопштија од кабинетот на претседателот.

На приемот, кој традиционално се приредува по повод новогодишните и божиќните празници, свои обраќања ќе имаат претседателот Иванов и доајенот на дипломатскиот кор, амбасадорот на Руската Федерација, Олег Шчербак.

Во рамки на дипломатскиот прием, што според воспоставената практика се одржува надвор од главниот град, Иванов и претставниците на дипломатскиот кор утре ќе ја посетат општина Вевчани, каде што е предвидена посета на црквата „Св. Никола“ и на Вевчанските извори.

Традиционалниот прием по повод новогодишните и божиќните празници за претставниците на дипломатскиот кор, изминатите години беше приреден во Битола, Крушево, Гевгелија и во Берово.


Жена загина во сообраќајка во струшко Враништа


Струга, 15 јануари, 2017 - 12:47 (META) 

Синоќа, на регионалниот пат Струга – Дебар, кој минува низ струшкото село Враништа, загина 53-годишна жена, жителка на селото.

Во неа удрило 46-годишно лице од Подгорци, управувајќи патничко моторно возило „ауди а4“, со италијанска регистарски таблички.

По незгодата возачот ја однел повредената во струшката Општа болница, каде била констатирана смрт.

Увид на местото на несреќата извршиле јавен обвинител и екипа на полициската станица од Струга.


Грипот се шири со поинтензивна динамика во Струга


Струга, 6 јануари, 2017 - 12:54 (META) 

Грипот и понатаму ги полни болниците и приватните ординации во Охрид и во Струга.

Надлежните служби велат дека во Охрид бројката на заболени од грип се задржа на околу 260 лица, но дека во Струга се зголемува, каде досега се регистрирани 112 случаи со симптоми што наликуваат на грип.

Од Центарот за јавно здравје во Струга велат дека бројката е многу поголема во однос на истиот период лани.
На пациенти со симптоми на грип им се припишува потребната терапија, а оние со полесни симптоми се враќаат на домашно лекување со совети како да се справат со болеста.