Издавачот на стрипови „Бонели“ најавува ТВ-серии, почнувајќи со Дилан Дог


Милано, 10 август, 2018 - 13:39 (META) 

Водечкиот италијанскиот издавач на стрипови „Серџо Бонели едиторе“ најавил развој на продукција на ТВ-серии со некои од своите најпознати брендови, почнувајќи со популарниот истражувач на натприродни појави, Дилан Дог.

Според „Варајети“, „Бонели“ основа компанија-ќерка посветена на филмска продукција наречена „Бонели ентертејнмент“ преку која планира адаптации на некои од своите стрипови, како Марти Мистерија, Натан Невер, Дампир и Драгонеро, при што би имале и контрола врз крајниот производ. Сериите наводно ќе бидат достапни на светско ниво преку сервиси за стриминг преку интернет.

Во 2011 година една американската независна продукција направи филм за Дилан Дог кој доживеа неуспех на киноблагајните, заработувајќи само 4,6 милиони долари на светско ниво. Филмот беше оценет како катастрофален и неинспиративен и од филмските критичари и од љубителите на стрипот, кои сметаа дека не ги пренесува основните карактеристики кои стрипот го направија омилен во десетици земји.

Дилан Дог е дело на италијанскиот стрип-сценарист Тицијано Склави, кој „Бонели“ почна да го објавува од 1986 година во Италија, a набрзо потоа и во бивша Југославија во издание на новосадски „Дневник“. По распадот на СФРЈ се појавија посебни изданија во Хрватска, Србија и Македонија.

„Дилан Дог“ е присутен на македонскиот пазар во издание на „М-комикс“ од април 2014 година. Тоа не е прво издание на популарниот стрип на македонски јазик, но се покажа како најдолговечно со релативно стабилен ритам на излегување на новите броеви (24 до сега).


Почина Дарко Марковиќ, легендарниот карикатурист и автор на „Пецко“


Скопје, 10 јуни, 2016 - 9:55 (META) 

По долго и тешко боледување, синоќа почина Дарко Марковиќ, познатиот карикатурист, сатиричар и филмски режисер. Марковиќ, кај пошироката публика ќе остане запаметен како автор на стриповите со популарниот јунак „Пецко“, потпишани со псевдонимот кој е кратенка од првите три букви од неговото име и презиме „Дар – Мар“.

Марковиќ е роден во Скопје во 1940 година. Како сценарист и сценограф, аниматор, стрип-цртач, илустратор и дизајнер, зад себе остави богато и уникатно творештво. Во 1966 година дипломира архитектура, а во 1972 година специјализира анимиран филм во Загреб, под менторство на оскаровецот Душан Вукотиќ.

Професионалната кариера како карикатурист ја почна во 1960 година, работејќи за повеќе весници и списанија во Македонија и во поранешна Југославија. Од 1966 до 1975 година работи како главен уредник на хумористично-сатиричното списание „Остен“ и како директор на Светската галерија на карикатури во Скопје.

Со филм активно се занимава од 1975 година, кога се вработува во „Вардар филм“, отворајќи го студиото за анимиран филм. Од 1978 година работи како слободен уметник, а во 1983 година е назначен за професор на Факултетот за уметност во Скопје по предметот анимиран филм. Во истиот период работи како главен уредник на културно-уметничката програма во Телевизија „Скопје“.

Од 1988 до 1995 година живее и работи во Лондон, по што се враќа во Македонија.

За своите карикатури и анимирани филмови, има добиено повеќе од 30 награди и признанија.

Негови познати анимации се „Граница“ (1976), „Стоп“ (1976), „Три минути на светот на Мирослав Бартак“ (1976), „Бело топче“ (1977), „Циркус“ (1979) и други.

Времето на положувањето на посмртните останки на Дарко Марковиќ ќе биде дополнително соопштено.


Македонски автори на балканска стрип-смотра во Лесковац


Лесковац, 25 јуни, 2015 - 17:29 (META) 

Традиционалната 17. Балканска смотра на млади стрип-автори ќе се одржи од 26 до 28 јуни во Лесковац.

Освен со масовноста во учеството на отворениот награден конкурс, (1.709 автори од 37 земји), реномето на смотрата се потврдува и со личното присуство на афирмирани стрип-автори од многу земји. Како и секоја година досега, масовно е присуството на македонската стрип-сцена во сите сегменти на оваа смотра.

Организатори се Лесковачкиот културен центар и училиштето за стрип „Никола Митровиќ-Кокан“од Лесковац.