!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Бројот на туристите е зголемен за 13,4 отсто во првите два месеци во однос на лани


Скопје, 12 април, 2017 - 13:37 (META) 

Во првите два месеци годинава, бројот на туристи е зголемен за 13,4 проценти во однос на истиот период лани, објави Државниот завод за статистика. Кај домашните туристи има зголемување за 12,7 проценти, а кај странските за 13,9 проценти.

Во истиот период, бројот на ноќевањата е зголемен за 11,1 отсто, и тоа кај домашните туристи има зголемување за 4,2 проценти, а кај странските има зголемување за 16,6 проценти.

Бројот на туристите во февруари изнесувал 36.869 лица, а бројот на ноќевања бил 79.860.


Зголемен бројот на туристи во јануари за 13,3 проценти во однос на лани


Скопје, 13 март, 2017 - 14:26 (META) 

Бројот на туристите во јануари годинава изнесувал 43.220 и во однос на истиот месец лани, тој е зголемен за 13,3 проценти, објави Државен завод за статистика.

Бројот на ноќевања истиот месец изнесувал 87.894 денари и во однос на лани има зголемување од 11,7 проценти.

Во истиот период бројот на домашните туристи е зголемен за 10,3 проценти, а бројот на странските туристи е зголемен за 15,5 проценти.

Бројот на ноќевањата на домашните туристи во јануари 2017 година, во однос на јануари 2016 година, е зголемен за 8,1 отсто, а бројот на ноќевањата на странските туристи е зголемен за 15,2 проценти.


Странски експерти ќе го надгледуваат Охридското Езеро


Охрид, 5 март, 2017 - 15:31 (META) 

Во текот на овој месец претставници од УНЕСКО ќе го разгледуваат извештајот за статусот и за преземените чекори по утврдената потенцијална опасност за природните и за културните добра на Охридскиот Регион.

Претходно, домашни експерти вршеа надзор на состојбата со нивото и со загадувањето на Охридското Езеро.

Се стравува дека можно е Охридскиот Регион да се најде на листата на светско наследство во опасност на УНЕСКО.

Како причина се наведуваат плановите за изградба ски-центар на Галичица, патот над Пештани, железничкиот коридор 8 и изградбата на хотел во заштитениот зелен појас во населбата Лагадин.


Петер: Инвеститорите не ја напуштија државата во криза, од новата влада очекуваат дијалог


Скопје, 27 февруари, 2017 - 15:53 (META) 

„И покрај тешкотиите со политичкиот систем изминатите две години, бизнисмените имаат добро чувство за иднината. Странските инвеститори се стабилни во работењето, некои од нив бројот на вработени го зголемија двојно,“ одговори претседателот на Советот на странски инвеститори при Стопанска комора, Штефан Петер, на прашањето на „Мета“ за влијанието на политичката криза врз инвеститорите.

– Ниту една странска компанија не се повлече. Бизнимените имаат добро чувство и со новата влада и реформи во образовниот систем, странските инвеститори ќе продолжат да инвестираат – вели Питер.

Тој информираше дека во фокусот на работата на Советот на странски инвеститори ќе биде организација на конференција нарачена „Средно стручно образование по мерка на фирмите“ бидејќи, како што истакна, компаниите се соочуваат со недостиг од стручна квалификувана работна сила. Потребни им се квалификувани стручни работници во сите сектори.

Во однос на напуштањето на високо-стручните кадри на земјата, тој истакна дека во земјите каде што заминуваат не им е лесно и не се збогатуваат, а ако се одвоени од семејството, тоа е дополнително тешко.

– Ако не ги образувате на вистински начин, не очекувајте компаниите да ги вработат. Ако не им се даваат фер и правични плати за да живеат со семејствата, се иселуваат – вели Петер.

За платите на вработените во странските компании, тој истакна дека тоа е индивидуална одлука на секоја компанија, но во тој поглед, како што рече, треба да се земе предвид дека многу од компаниите исплатуваат 13 и 14 плата, патни трошоци, оброци и сл.

Во однос на субвенциите што државата ги дава на странските инвеститори, тој вели дека системот на поттикнување е неопходен за привлекување странски компании, а дека друго прашање е колку треба да изнесуваат субвенциите.

– Факт е дека Македонија се наоѓа во глобален натпревар, а ако нема поволни услови во земјата, инвеститорите ќе отидат во друга земја. Бугарија и Србија се директна конкуренција на Македонија – вели Петер.

Од новата влада, странските инвеститори ќе бараат дијалог. Нивните идеи и предлози ќе бидат објавени во следното издание на т.н. „Бела книга“.

– Нашите идеи ги има во „Белата книга“, тие препораки се бесплатни. Другите држави треба да платат илјадници евра за консултации. Добро е да седнеме на маса и да слушнат што мислиме – вели тој.

Зошто не се исполнети дел од нивните барања, Петер упати да се праша владата, но како што рече, секогаш постои можност за подобрување на дијалогот. Наскоро, како што истакна, ќе објават и документ во кој ќе биде презентирана реалната слика за тоа што е побарано, а што е остварено.

На прашањето што ќе се случи ако новата влада ги укине субвенциите, тој изјави дека „не гледа во иднината, туку во минатото кое е побезбедно за него“.

– Ако не постојат субвенции, немаше инвестициите да бидат на ова ниво, така што ова нека биде одговор на прашањето – додаде Петер.

Странските инвеститори вработуваат 50.000 лица, а соработуваат со повеќе од 5.000 домашни фирми.


Груевски во фото-илегала – престана да се слика со странците и со дипломатите


Скопје, 24 февруари, 2017 - 15:07 (META) 

Ниту од последната средба на британскиот државен министер сер Ален Данкан, со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, во јавноста не се појавија фотографии. Груевски од неодамна воопшто не сака да се слика кога разговара со странците. Партијата само издава подолги и детални соопштенија – практика која почна од средбата со германската амбасадорка, Кристине Алтхаузер. По неа Груевски имаше средби со амбасадорите на Турција, Франција, Русија и на Мисијата на ОБСЕ во Македонија, но ниту од една не се појавија фотографии.

Уште поиндикативно за ова однесување е тоа што средбата на поранешниот премиер со еврокомсарот Јоханес Хан, исто така, остана незаблежана со камери или фотоапарати. Камерманите и фоторепортерите беа замолени да си одат. Груевски влезе и излезе од гаражата на Собранието и низ „чиститот“ ходник влезе на средбата. Еден ден по средбата, наместо најавеното соопштение, на интернет-страницата на партијата беше објавен новинарски текст, со изјава на директорот на центарот за комунакции на ВМРО-ДПМНЕ, Иво Котевски.

Gruevski-Han

Стара фотографија, од претходна средба на Груевски со Хан во просториите на партијата, снимена на 14 октомври 2016 година

Во прилог на текстот беше објавена стара фотографија, од претходна средба на Груевски со Хан во просториите на партијата.

Едноставно, по прогласот на партијата што Груевски го прочита пред ДИК и со кој ги искара странците, нема негови фотографии со нив, иако продолжија средбите со дипломатските претставници во земјава.

Интересно е да се види како во таа смисла ќе помине посетата на Федерика Могерини, висок комесар за надворешна политика и за безбедност на ЕУ, која се очекува да пристигне во земјава на почетокот на идниот месец. Таа, инаку, не е омилена во партијата и кај приврзаниците на Груевски, кои во новинските текстови дури ја нарекоа „фашисоросоидна шмизла“ („Дневник“, 16 февруари 2017 г.) која „плапоти таму за неприкосновените индивидуални права кои биле светост во ЕУ, ама пошто е и соросоид, а по дифолт значи дека има испран мозок“ („Дневник“, 9 февруари 2017 г.),  а денес и отворено порача „на Могериниева, Иванов и Груевски (оти на Поповски ич не се мисли) конечно треба да и врачат шут карта со недвосмислена „недипломатска“ содржина: Се додека не ги уважите Република Македонија, македонскиот народ, македонскиот јазик и култура, не доаѓајте овде …


Во Полошко откриени 10 непријавени странски државјанки


Тетово, 5 февруари, 2017 - 12:40 (META) 

Десет странски државјанки на возраст од 19 до 38 години, кои непријавено престојувале во земјава, биле затекнати при ноќешната акциска контрола на полицијата на три угостителски објекти во Полошко, информираше портпаролот на СВР Тетово, Марјан Јосифовски.
Според неговите податоци, акциската контрола била спроведена ноќеска од полноќ до два часот и при тоа во угостителскиот објект „Ерди бос“ во Желино биле откриени четири државјанки на Албанија, две албански државјанки биле откриени при контролата во угостителскиот објект „Нота“ во Чегране, додека при контролата на угостителскиот објект „Виена“ во Гостивар биле откриени четири државјанки на Србија. Контролирани биле уште два угостителски објекти, по еден во Гостивар и во Боговиње, но тука немало странски државјанки.

– Под сомнеж дека десетте странски државјанки го злоупотребиле туристичкиот претстој, односно дека работеле како пејачки и танчарки и на други начини ги забавувале гостите, тие биле приведени и кусо задржани во полициските станици во Тетово и во Гостивар, по што биле предадени за понатамошна постапка на отсекот за прекуграничен криминал, миграција, странци и реадмисија – посочи Јосифовски.

Ноќешната акција, како што рече, е дел од постојаните активности на СВР Тетово за откривање и за законско санкционирање на странските државјани кои непријавено престојуваат и работат на подрачјето, но и откривање на нивна можна вклученост во трговија со луѓе и во други криминални дела.


Груевски: ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува на прегласување и на преговори со странци


Скопје, 17 декември, 2016 - 18:21 (META) 

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, вечерва се обрати пред насобраните пред седиштето на Државната изборна комисија, соопштувајќи дека партијата вечерва имала состанок на извршниот комитет на кој е донесен проглас со кој, како што рече, „ги информираат сите оние чии очи се вперени во одбраната на Република Македонија“.

„ДИК донесе незаконски одлуки за изигрување на изборната волја на народот. Работата на ДИК се претвори во пародија. Имаме информации за вмешување на странски претставници заради вршење влијание на некои членови на ДИК, за да се вклучат во постизборната машинерија да ја сменат волјата на народот. Некои незаконски одлуки на ДИК може да ги коригира Управниот суд и затоа повикуваме да не се врши притисок врз Управниот суд. Доколку Управниот суд ги потврди одлуките на ДИК, ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува на прегласување – рече Груевси.

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ рече дека „нема да дозволат аболираниот криминалец Зоран Заев да формира влада со украдение гласови“.

– Државата мора суверено да ги носи одлуките. Некои амбасадори почнаа премногу да се мешаат во внатрешната политика на земјата. Тоа мора да запре. Остануваме отворени за соработка и за комуникации со амбасадорите. Но, амбасадорите кои се мешаат, мора да престанат да го прават тоа. ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува на состаноци и на преговори во кои учествуваат амбасадори или други странски претставници, на кои се носат одлуки за кои одлучуваат претставниците избрани од народот – рече Груевски, додавајќи дека ВМРО-ДПМНЕ нема да прифаќа „нестандардни и хибридни решенија кои ги нема во земји членки на ЕУ“.

Според прогласот на партијата, како што рече Груевски, ВМРО-ДПМНЕ нема да дозволи кантонизација и редефинирање на државата по какви било услови. Тој исто така најави дека ќе се борат за „десоросоизација на Македонија“ и за зајакнување на граѓанскиот сектор.

– Ќе се пристапи кон реформирање на финансирањето на фондациите, по теркот на најнапредните демократи во светот – рече Груевски, додавајќи дека ВМРО-ДПМНЕ била и ќе биде прозападно ориентирана партија.

На крајот од своето обраќање, Груевски рече дека прогласот е за заштита на демократијата во Македонија и оти протестите пред ДИК се „крик за зачувување на демократијата, за никој да не може да ги фалсификува изборите“.


Ле Пен повика на укинување на бесплатното образование за децата на странците во Франција


Париз, 8 декември, 2016 - 12:30 (META) 

Лидерката на француската крајно десничарска партија Национален фронт, Марин Ле Пен, денеска соопшти дека се залага за укинување на бесплатното образование за децата на странците.

„Сметам дека треба да се изрази националната солидарност кон Французите. Немам ништо против странците. Сепак, им порачувам – ако доаѓате во нашата земја, немојте да очекувате некој да се грижи за вас и вашите деца да добиваат бесплатно образование… Нема повеќе време за играње“, рекла Ле Пен за време на говор во Париз, пренесува „Би-би-си“.

Ле Пен е една од кандидатите за претседателските избори кои треба да се одржат во Франција следната година и се очекува таа да влезе во вториот круг.


Бројот на туристи во првите девет месеци е зголемен за 4,3 проценти во однос на лани


Скопје, 11 ноември, 2016 - 14:14 (META) 

Во првите девет месеци од годината, во однос на истиот период од претходната година, бројот на туристите е зголемен за 4,3 проценти, и тоа кај домашните туристи има зголемување за 4,8 проценти, а кај странските има зголемување за 4 проценти, објави Државниот завод за статистика.

Во истиот период, бројот на ноќевањата е зголемен за 2,3 проценти, и тоа кај домашните туристи има зголемување за 3,3 проценти, а кај странските има зголемување за 0,8 отсто.

Бројот на туристите во септември изнесува 84.018 и е зголемен за 6,1 отсто во однос на истиот месец лани, а бројот на ноќевањата е 197. 122 и за истиот период е зголемен за 7 проценти.

Бројот на домашните туристи во септември во однос на истиот месец лани, е зголемен за 22,7 проценти, а бројот на странските туристи е зголемен за 0,9 отсто.

Бројот на ноќевањата на домашните туристи во истиот период е зголемен за 21,9 проценти, а бројот на ноќевањата на странските туристи е зголемен за 1,1 отсто.


Бројот на туристи зголемен за 4,1 отсто во првите осум месеци во однос на лани


Скопје, 13 октомври, 2016 - 14:10 (META) 

Во периодот јануари-август 2016 година, во однос на истиот период лани, бројот на туристите е зголемен за 4,1 отсто и тоа кај домашните туристи има зголемување за 3,5 проценти, а кај странските има зголемување за 4,5 проценти, објави Државниот завод за статистика.

Во истиот период, бројот на ноќевањата е зголемен за 1,8 отсто и тоа кај домашните туристи има зголемување за 2,4 проценти, а кај странските има зголемување за 0,8 отсто.

Бројот на туристите во август 2016 година изнесува 156.763, а бројот на ноќевања е 694.641.

Бројот на туристите во август во однос истиот месец лани е намален за 7,2 проценти, а бројот на ноќевањата е намален за 3,9 проценти.

Бројот на домашните туристи во истиот период е намален за 4,5 проценти, а бројот на странските туристи е намален за 10,9 проценти. Бројот на ноќевањата на домашните туристи во август 2016 година, во однос на истиот месец лани е намален за 0,7 отсто, а бројот на ноќевањата на странските туристи е намален за 13,8 проценти.