Рокот за поднесување барања за субвенции за земјоделството истекува в петок


Скопје, 12 септември, 2017 - 12:41 (META) 

Рокот за поднесување барања за субвенции за земјоделството од Програмата за финансиска поддршка во земјоделството за 2017 година истекува в петок, информира  Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство.

До денеска, според податоците од подрачните единици на министерството, поднесени  се 66.126 барања. Најмногу барања има поднесено во подрачните единици во Кавадарци – 6.233, потоа во Струмица – 5.962 и во Куманово – 5.075.

Земјоделците можат сами да поднесат барање за директни плаќања преку „е-барање“, кое е поставено на веб-страницата на Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој. Барањето се поднесува по електронски пат без доставување документи, а врз основа на претходно евидентирани податоци во Единствениот регистар на земјоделски стопанства и Регистарот за идентификација и за регистрација на домашни животни.

Одгледувачите на говеда, овци, кози и на пчели, пред поднесување на барањето, треба задолжително да ја проверат и по потреба да ја ажурираат состојбата на животните во ветеринарното друштво со кое имаат склучено договор.

Постапката за поднесување барање за директни плаќања е иста како и претходната година. На сите огласни табли на подрачните единици на Министерството за земјоделство, на видно место се истакнати сите потребни информации за аплицирање. Земјоделците можат да побараат помош за аплицирањето од подрачните едници при МЗШВ, каде што го поднесуваат барањето, но може и да ги користат услугите на Агенцијата за поттикнување и развој на земјоделството.


Приведени диви продавачи на стока со брендовите на тимовите од Супер купот


Скопје, 8 август, 2017 - 14:43 (META) 

Полицијата денеска на Плоштад Македонија привела две лица поради продажба и дистрибуција на неавторизирана стока со брендови на фудбалските клубови „Реал Мадрид“ и „Манчестер јунајтед“.

„Денеска, околу 12 часот, на Плоштад Македонија две лица се приведени во Полициската станица Центар, поради продажба и дистрибуција на неавторизирана стока со брендови на „Реал Мадрид“ и на „Манчестер јунајтед“. Од страна на Пазарна инспекција, ќе им биде поднесена прекршочна пријава во согласност со Законот за трговија по член 2, став 2 – вршење дејност без регистрирано правно лице“, информираат од МВР.

Од таму додаваат дека ангажирани се 2.600 полициски службеници кои се задолжени за безбедноста на присутните во фудбалската арена „Телеком“, реонот околу фудбалскиот стадион и зоните за обожаватели, каде што поголем дел од денот престојуваат навивачите на двата клуба.

Според инструкциите на УЕФА, на стадионот може да се внесат само знамиња на фудбалските клубови „Реал Мадрид“ и „Манчестер јунајтед“ и знамиња на Шпанија и на Англија.


Извозот во првите седум месеци изнесува 2,7 милијарди долари


Скопје, 5 септември, 2016 - 16:26 (META) 

Вкупната вредност на извозот на стоки во периодот јануари-јули изнесува 2.710.526.000 долари и бележи пораст од 5,6 проценти во однос на истиот период од претходната година.

Вредноста на увeзената стока, во истиот период, изнесува 3.821.115. 000 долари, што е за 4,4 проценти повеќе во споредба со истиот период од претходната година.

Трговскиот дефицит, во периодот јануари-јули, изнесува 1.110.590.000 долари.

Трговската размена по производи покажува дека во извозот најголемо е учеството на катализаторите на носачи со благородни метали или нивни соединенија, сетовите на проводници за палење и слично, за возила, авиони или бродови, фероникелот и облеката.

Во увозот најмногу се застапени платината и легурите на платина, нафтените масла и маслата добиени од битуменозни минерали (освен сурови), другите метали од платинската група и нивни легури.

Според вкупниот обем на надворешно-трговската размена, Македонија најмногу тргувала со Германија, Велика Британија, Србија, Грција и со Италија.


Рокот за пријавување штети од поплавите е продолжен до 7 септември


Скопје, 2 септември, 2016 - 15:35 (META) 

Владата го продолжи рокот за пријавување штети од страна на жителите од поплавените подрачја, па наместо до денеска, граѓаните ќе може да пријавуваат до среда, 7 септември, информира Општина Гази Баба.

Тие треба да ја пријават штетата што невремето на 6 август ја предизвика на имотот, моторните возила, земјоделските површини и на сточниот фонд.

– Сите лица од поплавените подрачја што ги немаат пријавено штетите, може да го направат тоа во Општина Гази Баба или во подрачните единици на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство во Гази Баба – информираа од Општината.

Неофицијалната бројка на семејства кои претрпеа штети од поплавите е околу 4.000.


Продолжува штрајкот на пристаништата во Солун и во Пиреја


Атина, 10 јуни, 2016 - 11:45 (META) 

Вработените на пристаништата во Пиреја и во Солун продолжуваат со штрајковите, блокирајќи ја целосно работата, истоварот и товарењето стоки и производи, но и протекот на патници. Штрајкот ќе продолжи и викендов, со што дополнително се отежнува истоварањето на околу 14 товарни бродови со контејнери и на товарни камиони, од кои голем број се за Македонија и кои чекаат во Солун.

Вработените штрајкуваат веќе една недела поради одлуката на владата, по договорот со европските кредитори, да се приватизираат двете најголеми грчки пристаништа. Тие бараат владата да ја повлече одлуката и да понуди подобри услови за вработените.

Континуираните штрајкови им задаваат нов удар на грчката трговија и на извозот, но повлекуваат и нова загуба на странски клиенти чија трговија оди преку Грција.

По тримесечната блокада на железничката линија Солун – Скопје кај бегалскиот камп Идомени, поради која беа стопирани сите товарни возови од и кон Европа, штрајкот на вработените на пристаништата повторно го оневозможува транспортот на стоки и на производи кон ЕУ. Товарните контејнери веќе почнуваат да ја заобиколуваат Грција и солунското пристаниште, одбирајќи ги пристаништата во Бугарија и во Турција.

Штрајкот се очекува да создаде голем проблем утре на пристаништетот Пиреја, каде се очекува да пристигнат седум бродови за крстосување со околу 13.000 патници, на кои нема да може да им се пружи никаква пристанишна услуга.

Претседателот на фондот за приватизација, Стерјос Пициролас, истакна дека штрајкот целосно ја намалува вредноста и кредибилитетот на солунското пристаниште, предупредувајќи дека последиците од штрајкот ќе бидат катастрофални и за пристаништето и за грчкиот транспортен сектор.

Претседателот на атинската трговска комора, Константинос Михалос, испрати писмо до министрите за поморство, економија, развој и туризам и до министерството за транспорт со апел веднаш да се интервенира за да се стави крај штрајкот и на проблемите на грчките трговци, извозници и увозници.

„Штрајковите што доведуваат до затворање на пристаништата во Пиреја и во Солун, по претходната блокада на железничката линија меѓу Грција и Македонија од бегалците, претставуваат уште една сериозна рана за грчките трговци и за одржливоста на нивните компании. Штрајковите кои се одвиваат паралелно со почетокот на летната туристичка сезона, во време кога има зголемен промет на бродови за крстосување, ќе ја одалечат секоја надеж за економско закрепнување“, пишува Михалос во писмото до министрите.

Против приватизацијата штрајкуваат и вработените во атинскиот јавен транспорт со повремени прекини на работата, а штрајкуваат и вработените во грчката железница кои најавија 24-часовен прекин на работата на 15 и на 22 јуни.


Бугарските камионџии ги блокираа сите гранични премини со Грција


Софија, 19 февруари, 2016 - 15:39 (META) 

Бугарските камионџии ги блокираа сите шест контролни пунктови долж границата со Грција, во знак на протест поради повеќенеделните повремени блокади на грчките земјоделци.

На граничните премини има долги редици камиони и автомобили, а само на пешаците им е дозволено да ја преминат границата, пренесува АФП.

Тие порачаа дека ќе продолжат со блокадата додека грчките земјоделци не ги отстранат сите камиони и не ги ослободат сите патишта кон Бугарија.

Бугарскиот парламент издаде специјална декларација во која се апелира Европската унија да покрене прекршочна постапка против Грција заради прекршување на европските закони за слобода на движење на стоката.


Претставник на стечајците од КПК „Куманово“, осомничен за кражба на стока од фабриката


Куманово, 12 ноември, 2015 - 15:05 (META) 

Секторот за внатрешни работи Куманово го сомничи 61-годишниот Ј.М., претставник на стечајните работници од Кожарско-преработувачкиот комбинат „Куманово“ АД Холдинг, за кражба на кожа и на кожени производи од магацинот на фабриката, соопшти Министерството за внатрешни работи (МВР).

Претходно за истиот случај, пријави против непознато лице поднел стечајниот управник на кумановската фабрика.

Осомничениот Ј.М., кому, како што информираат од МВР, му бил доверен клучот од магацинот, во периодот од 2013 до 2015 година, на засега неутврден начин, изнесувал различна стока од магацинот, со што е причинета материјална штета од околу 3.550.000 денари или околу 58.000 евра.

Вчера, полициски екипи, по наредба на Основниот суд Куманово, извршиле претреси во домот и во други простории на три локации и одзеле разни предмети за кои, според МВР, постојат сомневања дека се сопственост на Кожарско-преработувачкиот комбинат „Куманово“.

„При претресот, пронајдени се повеќе од 100 парчиња машки и женски кожени јакни и бунди, 62 бали разновидна кожа, женски здолништа, женски чанти, кожени елеци, женски и машки пликоа, кожени мантили, паричници, ремени, машини за шиење кожа, разни делови за машини и повеќе други предмети. Сите предмети се запечатени, пренесени во магацинот на фабриката и истиот е пломбиран“, стои во соопштението од МВР.

Оттаму додаваат дека по целосното расчистување и документирање на случајот, против Ј.М. ќе биде поднесена соодветна пријава.


Нарачувал стока иако фирмата му била со блокирана сметка


Струмица, 24 јули, 2015 - 13:59 (META) 

Секторот за внатрешни работи Струмица поднел кривична пријава против скопјанецот М.Б. (23), кој се товари за измама и против фирмата „Бјути-ИД“ поради оштетување или повластување доверители.

Како што информираат од полицијата, осомничениот во јуни минатата година, заедно со уште едно лице, го измамил сопственикот на струмичката фирма „Ивани“ од кого побарал да му испорача стока во вредност од околу 390.000 денари, односно околу 6.300 евра, и покрај тоа што знаел дека неговата фирма е со блокирана сметка.


Во првите три месеци, превезени 2 милиони патници


Скопје, 28 мај, 2015 - 12:28 (META) 

Според податоците на Државниот завод за статистика, во првото тримесечје од 2015 година, во патниот патнички национален и меѓународен превоз, бројот на превезените патници изнесува 2.090.000. Во железничкиот превоз, пак, изнесува 156.000, во градско-приградскиот превоз – 19.987.000, додека бројот на превезените патници во воздухопловниот превоз изнесува 268.046.

Во истиот период, во споредба со првото тримесечје од 2014 година, количеството на превезената стока во товарниот патен превоз е зголемено за 14,3 проценти, во воздухопловниот превоз е намалено за 19,4 проценти, додека во железничкиот превоз намалувањето изнесува 19,6 проценти.