!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Облачно време со слаб локален дожд и снег на планините


Скопје, 12 јануари, 2018 - 9:23 (META) 

Времето денеска ќе биде претежно облачно, со слаб локален дожд во западните и јужните делови, а на планините ќе има слаб снег. Ќе дува слаб, а во западните делови умерен ветер од источен правец. Температурата ќе се движи од три до 10 Целзиусови степени.

Во Скопје слично време со температура до седум Целзиусови степени.

Од сабота кон крајот на денот ќе има спуштање на постудена воздушна маса, што во следните два дена ќе услови врнежи од снег и во некои котлини, особено во северните делови. Врнежите ќе бидат со слаб, а повремено на места со умерен интензитет.


Облачно време со магла по котлините и температура до 14 степени


Скопје, 9 јануари, 2018 - 9:27 (META) 

Времето денеска ќе биде облачно, наутро по котлините со појава на магла, особено долж Повардарието. Ќе дува слаб ветер од југоисточен правец, повеќе ќе биде изразен на повисоките места и на планините. Температурата ќе се движи од осум до 14 Целзиусови степени.

Во Скопје слично време, температурата ќе достигне до осум Целзиусови степени.

Од среда попладне во западните и јужните делови се очекуваат повремени локални врнежи од дожд, но позначителна промена на времето, проследена со врнежи и северен ветер, се очекува од петок преку денот.


Сончево време, со магла во котлините


Скопје, 7 јануари, 2018 - 10:00 (META) 

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб јужен ветер, по котлините со појава на магла и ниска облачност. Утринската температура ќе се движи од минус четири до два, а дневната од шест до 16 Целзиусови степени.

Во Скопје слично време, утринската температура ќе се спушти до минус четири, а дневната ќе достигне до шест Целзиусови степени.

Дневните температури ќе бидат над просекот за овој период од годината, особено на повисоките места и планините.


Ведро и студено време со температура до 15 степени


Скопје, 8 декември, 2017 - 10:11 (META) 

Времето денеска ќе биде претежно сончево, ќе дува слаб до умерен југозападен ветер. Највисоката температура ќе се движи од 10 до 15 Целзиусови степени.

Во Скопје слично време, дневната температура ќе достигне до 10 Целзиусови степени.

Утринава шест степени под нулата се измерени во Тетово, Демир Капија и Битола, минус четири во Куманово, Скопје и Струмица, минус три во Лазарополе, Прилеп, Штип и Дебар.


Облачно време со повремени врнежи од дожд


Скопје, 2 декември, 2017 - 10:00 (META) 

Времето денеска ќе биде променливо облачно, со повремени врнежи од дожд, кои поинтензивни ќе бидат во западните и во источните делови од земјава. Локално се очекува да наврнат повеќе од 25 литри на еден квадратен метар.

На планините ќе провејува слаб снег. Температурата ќе се движи од 5 до 13 Целзиусови степени.

Во Скопје се очекува слично време со температура до 10 Целзиусови степени.

Најмногу дожд до осум часот утринава има наврнато во Крива Паланка, 66 литри на еден квадратен метар.


Сончево и топло време со температура до 28 степени


Скопје, 20 октомври, 2017 - 9:40 (META) 

Времето денеска ќе биде сончево и релативно топло, со мала до умерена облачност и со слаб претежно северен ветер. Утринската температура ќе се движи од 1 до 8 Целзиусови степени, а дневната од 23 до 28 степени.

Во Скопје се очекува слично време со температура од 6 до 26 Целзиусови степени.

До недела ќе се задржи стабилно, суво и топло време со натпросечна дневна температура. Од понеделник ќе преовладува облачно време со врнежи од дожд, повремено пообилни.


Сончево време со температура до 27 степени


Скопје, 13 октомври, 2017 - 9:10 (META) 

Времето денеска ќе биде претежно сончево и топло, со умерен северен ветер, кој повеќе ќе биде изразен долж Повардарието.

Утрото ќе биде свежо со температура од нула до 8 Целзиусови степени, а дневната највисока температура ќе биде од 21 до 27 степени.

Во Скопје се очекува слично време со температура до 25 Целзиусови степени.

Во наредните денови ќе продолжи периодот на сончево време со постудени утра, а дневната температура ќе биде во пораст.


Претпладне сончево, попладне промена на времето


Скопје, 6 октомври, 2017 - 9:04 (META) 

Времето денеска претпладне ќе биде сончево и релативно топло, со мала до умерена облачност. Попладне ќе има зголемена облачност, а во вечерните часови во западните и во северните делови од земјава ќе има локален дожд.

Врнежите во текот на ноќта ќе се прошират кон централните делови. Ќе дува умерен ветер од јужен и од југозападен правец, кој во вечерните часови ќе го промени правецот во северен и ќе се засили.

Утринската температура ќе се движи од 2 до 10 Целзиусови степени, а дневната од 22 до 28 степени.

Во Скопје се очекува слично време. Врнежите во текот на ноќта ќе бидат почести. Ќе дува умерен ветер кој кон крајот на денот ќе преминува во северен. Температурата ќе се движи од 8 до 26 Целзиусови степени.

Врнежите утре повремено ќе бидат пообилни.


Облачно и свежо време со температура до 18 степени


Скопје, 29 септември, 2017 - 9:28 (META) 

Времето денеска ќе биде претежно облачно и свежо, на западот и на југот од земјава со повремен локален дожд, а во североисточните делови ќе има сончеви периоди. Утринската температура ќе се движи од седум до 15 Целзиусови степени, а дневната од 12 до 18 степени.

Во Скопје се очекува слично време. Утринската температура ќе се спушти до 11 Целзиусови степени, а дневната ќе се искачи до 18 степени.

Утре ќе биде посончево и малку потопло преку денот, но со пониска утринска температура. Нов влажен бран се очекува од средината на наредната недела.


Врнежливо време со температура до 20 степени


Скопје, 27 септември, 2017 - 9:26 (META) 

Во Македонија претпладне времето ќе биде променливо облачно со кратки сончеви периоди. Попладне ќе има повремени врнежи од дожд, особено во источните делови од земјава, а кон крајот на денот и во јужните делови од земјава, каде се очекува да бидат пообилни. Ќе дува слаб до умерен североисточен ветер.

Во Скопје се очекува слично време со утринска температура до 11 Целзиусови степени и дневна до 21 степен.

Во следните денови ќе преовладува променливо облачно и свежо време, со слаб до умерен ветер од североисточен правец.