!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Анѓушев во официјална посета на САД


Скопје, 13 ноември, 2017 - 11:05 (META) 

Вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев, од денеска до четврток ќе претстојува во официјална посета на Вашингтон, соопштија од неговиот кабинет.

Анѓушев во главниот град на САД ќе учествува на Трансатлантскиот форум во организација на „Школата за напредни меѓународни студии“ на Универзитетот „Џонс Хопкинс“, Стопанската комора на САД и Центарот за трансатлантски односи.

„За време на посетата планирано е вицепремиерот да оствари средби и со претставници на Конгресот на САД, Стејт департментот, меѓународни финансиски организации, како и со претставници од организации на македонската дијаспора во САД“, стои во соопштението од кабинетот на Анѓушев.


Тилерсон: Работиме 26 години заедно во поддршка на аспирациите на Македонија


Вашингтон, 8 септември, 2017 - 17:24 (META) 

Државниот секретар на САД,  Рекс Тилерсон, ја честиташе 26-годишнината од независноста на Република Македонија. Tој во име на Владата на САД изрази најдобри желби за луѓето во Македонија.

„Работиме заедно 26 години во поддршка на аспирациите на Македонија за влез во Европската Унија и во НАТО. Ја поздравуваме акцијата што ја презеде новата Влада да ја демонстрира посветеноста кон демократските принципи, почитувањето на владеењето на правото и регионалната соработка. САД ќе продолжат да ги поддржуваат напорите на Македонија во спроведувањето на потребните реформи за да го обезбедат своето место во евроатлантското семејство и нации. Со нетрпение очекуваме да ја продолжиме соработката во наредните години“, се вели во соопштението на Стејт департментот на САД.


САД ѝ наредија на Русија да го затвори конзулатот во Сан Франциско


Вашингтон, 31 август, 2017 - 21:38 (META) 

Американскиот Стеј департмент денеска соопшти дека генералниот руски конзулат во Сан Франциско и уште две канцеларии во Вашингтон и во Њујорк мора да бидат затворени до 2 септември.

Ваквата одлука била донесена како одговор на наредбата на официјална Моксва САД да го редуцираат дипломатскиот персонал во Русија.

„Во духот на еднаквоста (во дипломатските мисии) на кој се повикува Русија, бараме од руската влада да го затвори генералниот конзулат во Сан Франциско, како и канцеларијата во Вашингтон и конзуларната зграда во Њујорк“, се наведува во соопштението на Стејт департментот, од каде додаваат дека сега и двете земји ќе имаат по три конзулати.

На одлуката на САД веднаш реагираше министерството за надворешни работи на Русија.

„Министерот (Сергеј Лавров) жали поради зголемената напнатост во билатералните односи што не ја инициравме ние и смета дека новите американски мерки ќе бидат внимателно проучени во Москва“, се наведува во соопштението на руското МНР.


Антисемитизмот на Неделковски и мешањето на власта во религијата во извештајот на САД


Вашингтон, 16 август, 2017 - 12:44 (META) 

Религиските групи во Македонија тврдат дека владата ја фаворизира Македонската православна црква – Охридска архиепископија, стои во годишниот извештај верските слободи во Македонија за 2016 година.

Во извештајот се наведува дека Уставот на Македонија забранува верска дискриминација и ја гарантира верската слобода и верското изразување, но и дека само пет верски заедници се наведени во Уставот. Останатите треба мора да се регистрираат и да видат одобрени од судот

„Судот задолжен за регистрирање верски заедници одбил една апликација, прифатил друга, а за две се уште нема одлучено“, стои во извештајот и се наведува дека е одбиена апликацијата регистрирање на муслиманската заедница Бектеши од Тетово и дека Исламската верска заедница (ИВЗ) се жали дека владата продолжува нелегално да ги прислушува нејзините лидери. Стејт департментот наведува дека помалите регистрирани верски заедници и цркви кои не се вметнати во Уставот, се жалат дека владата нема ист третман кон нив.

Граѓанските организации, како што е Хелсиншкиот комитет и помалите религиски групи, тврдат дека владата се меша ви верските прашања и дека честопати ја политизира религијата, стои во извештајот, а како пример се наведува присуството на техничкиот премиер Емил Димитриев, министри, градоначалници и членови на тогашната владејачка пратија ВМРО-ДПМНЕ на поставување камен темелник на новата црква во Железара, како и поставувањето на крстот во Бутел.

Во извештајот се споменува дека црквите и џамиите често се мета на грабежи, а се споменува и антисемитизмот на новинарот Миленко Неделковски, искажан на социјалните мрежи.


Стејт департмент: Договорот за добрососедство ќе придонесе за стабилност на регионот


Вашингтон, 2 август, 2017 - 9:52 (META) 

Соединетите Американски Држави им честитаат на Македонија и на Бугарија за потпишување на Договорот за добрососедство и за пријателство, се вели во соопштението на Стејт департментот.

„Овој важен, прогресивен договор ги препознава веќе силните врски помеѓу двете земји и отвора врата за уште поблиска соработка, која се проширува и во други области како инфраструктурата и културата. Потпишувањето на овој Договор ќе придонесе за политичка стабилност и за економски развој пошироко во регионот и е охрабрувачки пример за тоа, како разликите помеѓу соседите може да се решат мирно“, се вели во соопштението на Стејт департментот.

Потпишувањето на Договорот вчера го поздравија Европска Унија и Велика Британија.


Стејт департмент: Тилерсон нема намера да поднесе оставка


Вашингтон, 26 јули, 2017 - 10:43 (META) 

Американскиот Стејт департмент синоќа ги демантираше наводите на „Си-ен-ен“ дека државниот секретар Рекс Тилерсон планира да поднесе оставка поради несогласување со Белата куќа.

„Државниот секретар Рекс Тилерсон нема намера да поднесе оставка. Тоа не е точно. Разговаравме со државниот секретар и тој беше јасен – има намера да остане овде. Имаме уште многу работа“, соопшти портпаролката Хедер Науер, додавајќи дека скратениот распоред на Тилерсон претставува „мал одмор“ по бројните состаноци во Европа и во Персискиот Залив.

Американската телевизија „Си-ен-ен“, повикувајќи се на неименуван извор близок до државниот секретар, објави дека Тилерсон во разговорите со своите пријатели надвор од Вашингтон велел дека е „фрустриран од мешањето на Белата куќа во процесот на именување негови соработници“.


Тилерсон размислува да поднесе оставка, јавува „Си-ен-ен“


Вашингтон, 25 јули, 2017 - 17:23 (META) 

Американскиот државен секретар, Рекс Тилерсон, сè повеќе е незадоволен од начинот на кој функционира Белата куќа, поради што би можел да поднесе оставка, јавува „Си-ен-ен“, повикувајќи се на неименувани извори.

Два извора, кои се добро запознаени со разговорите на Тилерсон и на неговите пријатели надвор од Вашингтон, наведуваат дека кај него се зголемува незадоволството и оти се сомневаат дека наскоро ќе се намалат затегнатите односи во Белата куќа.

Една од причините за незадоволството на Тилерсон е одлуката за ангажирање на Антони Скарамули за директор за комуникации по оставката на портпаролот Шон Спајсер.

За Тилерсон, како што наведуваат изворите, уште поголем удар била изјавата на претседателот Доналд Трамп дека жали што го избрал Џеф Сешенс за државен обвинител.

Сепак, според изворите, пред да замине, Тилерсон планира да го реорганизира Стејт департментот.


Таравари од денеска е во петдневна работна посета на САД


Скопје, 25 јули, 2017 - 9:44 (META) 

Министерот за здравство, Арбен Таравари, заедно со делегација од кабинетот, од денеска е во петдневна работна посета на Соединетите Американски Држави, информираат од кабинетот на министерот.

Работната посета ќе почне во Вашингтон, каде што министерот ќе се сретне со претставници на американскиот Конгрес, Стејт департментот, како и на Амбасадата на Македонија во САД.

„За време на престојот во Вашингтон, министерот ќе има средба со менаџментот на водечките американски болници, како и на интернационални организации од областа на здравството, заради размена на искуства и формирање стратешки партнерства за реформи во здравството. Во рамки на работната посета на САД, министерот ќе престојува и во Њујорк, каде што ќе се сретне со претставници на Светската здравствена организација, како и со раководството на реномирана њујоршка болница“, се вели во соопштението.

Од Министерството за здравство велат дека оваа посета е од клучно значење и дека со овие средби ќе се овозможи размена на искуства кои потоа ќе бидат применети како темел за реформи во здравствениот систем.


Стејт департмент: САД ќе соработуваат со новата влада за членство во НАТО и во ЕУ


Вашингтон, 1 јуни, 2017 - 10:06 (META) 

Американскиот Стејт департмент денеска го честиташе формирањето нова влада на Македонија и порача дека САД остануваат партнери за исполнување на аспирациите кон НАТО и кон ЕУ.

– Соединетите Американски Држави им честитаат на премиерот Зоран Заев и на мнозинството во Собранието на формирањето нова Влада на Македонија. Како пријател и партнер на Македонија, САД ќе соработуваат со новата Влада во нејзината работа кон исполнување на евроатланските аспирации со имплементирање на итните реформи, засилување на владеењето на правото, независноста на судството, слободата на медиумите и одговорноста на Владата – изјави портпаролката на Стејт департментот, Хедер Наурт.


Стејт департментот го поздрави доделувањето на мандатот за нова влада


Вашингтон, 18 мај, 2017 - 20:38 (META) 

Стејт департментот вечерва во соопштение го поздрави доделувањето на мандатот за нова влада на Македонија, порачувајќи дека се надева на соработка со владата во справувањето со многуте предизвици што стојат пред земјата.

„Соединетите Американски Држави ја поздравуваат одлуката на македонскиот претседател Ѓорге Иванов да го додели мандатот за формирање влада на Зоран Заев. Оваа одлука претставува важен чекор напред за македонската демократија и за граѓаните на Македонија. Со нетрпение очекуваме да соработуваме со новата влада во справувањето со многуте предизвици што стојат пред Македонија, вклучувајќи ја тука и потребата за демократски реформи и за целосно спроведување на Договорот од Пржино. САД остануваат пријател и партнер на Македонија и сме посветени на поддршка на нејзината европска и евроатлантска иднина“, гласи соопштението од Стејт департментот.