Витаминка го купи имотот на „Брилијант“ за 7,3 милиони евра


Скопје, 15 февруари, 2018 - 16:04 (META) 

„Витаминка“ денеска потпиша договор за купопродажба на имотот на „Брилијант“ од Штип со Комерцијална Банка, за сума од 7,3 милиони евра.

Прилепскиот прехранбен гигант со тоа стана сопственик на објекти од 4.956 квадратни метри и земјиште со право на сопственост од 21.592 квадратни метри, како и подвижни ствари и марките на пропаднатата компанија.

„Правиме еден голем чекор напред што ќе значи поголема и подобрена деловност на компанијата, максимално искористување на потенцијалите и зацврстување на позицијата на пазарот“, велат од „Витаминка“.


Стечајците од „Фени“ денеска повторно ќе го блокираат патот Градско – Прилеп


Кавадарци, 4 декември, 2017 - 12:32 (META) 

Ако до пладне не им биде исплатена платата за октомври, вработените во комбинатот „Фени“, кој од пред помалку од една седмица е во стечај, ќе го блокираат патот Градско – Прилеп.

Во средата Основен суд Велес одлучи да биде отворена стечајна постапка за фабриката. Трите најголеми доверители, „Комерцијална банка“, „Стопанска банка“ и „Силк роуд банка“, се надеваат дека фирмата ќе биде преземена од странски инвеститор, кој ќе ги намири сите долгови на „Фени“ – платите на вработени, долговите кон банките и долговите кон доставувачите.

Привремениот стечаен управник Мирослав Анастасиевски пред некој ден рече дека се преземаат сите мерки за побрзо враќање на вработените на работа и за заштита на капиталот и на правата на работниците на „Фени“, како клучен сегмент во овој процес.


„Фени“ отиде во стечај


Велес, 29 ноември, 2017 - 17:11 (META) 

Основниот суд Велес денеска го усвои предлогот за стечајна постапка на комбинатот „Фени“ од Кавадарци, кое го поднесоа „Комерцијална банка“, „Стопанска банка“ и „Силк роуд банка“.

Не беше прифатена понудата за купување од бугарската фирма „Енекод“ од 65 милиони евра, од кои 29 милиони евра долг кон банките.

За стечаен управник е назначен Мирослав Анастасиевски од Гостивар.

Трите банки доверители во рок од 15 дена треба да ги достават побарувањата. Тие претходно посочија дека понудата на бугарската фирма е несоодветна.

Вицепремиерот Кочо Анѓушев на седницата за пратенички прашања во петокот посочи дека за компанијата биле заинтересирани швајцарски фонд, француско-израелска корпорација и англиски фонд, а имало и понуди од 30 милиони евра.


Анѓушев: Заинтересирани инвеститори за „Фени“ нудат 30 милиони евра


Скопје, 24 ноември, 2017 - 16:48 (META) 

Ако првото барање за продажба на „Фени индустри“ беше за сума од околу 15 милиони евра, сега веќе имаме заинтересирани кои нудат и триесетина милиони евра, рече вицепремиeрот Кочо Анѓушев во Собранието, одговарајќи на пратеничкото прашање на Панчо Минов, за тоа што Владата прави за спас на „Фени“.

Објаснувајќи како би се исплатила плата на вработените, Анѓушев рече дека вработените треба да бидат трпеливи, оти откако ќе се прогласи стечај на металуршкиот комбинат, „веќе утредента вработените ќе бидат обесштетени“.

– Нема да кријам, заинтересирани за „Фени“ се швајцарски фонд, француско-израелска корпорација и англиски фонд. И, ако првото барање беше околу 15 милиони евра, сега веќе има заинтересирани инвеститори што нудат триесетина милиони евра. Значи, има интерес – рече Анѓушев.


Финансиската полиција поднесе пријава против досегашниот директор на „Фени“


Скопје, 2 ноември, 2017 - 16:37 (META) 

Два дена откако бугарската „Енекод“, која се претстави како нов сопственик на „Фени индустри“, во Централниот регистар впиша нови директори на кавадаречкиот гигант и го избриша името на поранешниот главен извршен директор Јусуф Миракхмедов, Управата за финансиска полиција поднесе кривична пријава за Миракхмедов.

Го сомничи за злоупотреба на службена должност и овластување.

Низ истрагата во текот на две седмици, Финансиската полиција утврдила дека директорот незаконски отуѓувал резерви на фероникел и друга руда од фабриката.

Вчера, компанијата БГРС, малцински акционер на „Кунико ресорсис“, исто така поднесе кривична пријава против Миракхмедов, товарејќи го за злосторничко здружување, злоупотреба на службена дејност и овластување, измама, како и за бројни други дејства.

Миракхмедов беше поставен од „Кунико рисорсис“, а беше извршен директор на „Фени“ од 2015 година.

Инаку, Основен суд Велес завчера отвори претходна истражна постапка за стечајот на „Фени индустри“, откако тоа во понеделникот го побарале „Комерцијална банка“, „Стопанска банка – Скопје“ и „Силк роуд банка“, поради долгови кон нив од 40 милиони евра. Покрај тоа, „Кунико рисорсис“ на другите доверители и на работниците им должи 20 милиони евра.

Расправата за стечајот на „Фени индустри“ ќе се одржи на 13 ноември, а велешкиот суд во текот на претходната постапка определи мерки на обезбедување во согласност со одредбите од Законот за стечај, односно  именуван е привремен стечаен управник, одредена е општа забрана за располагање со имотот на должникот, забрането е одредување или спроведување на присилно извршување или обезбедување против должникот и забранети се исплати од сметката на должникот.


Синдикатот на „Фени“ не прифаќа стечај


Кавадарци, 31 октомври, 2017 - 10:07 (META) 

Синдикатот на „Фени“ не прифаќа стечај и најави дека со штрајкови ќе ги блокира и судот и банките ако дојде до тоа, јавува „Сакам да кажам“.

Вчера трите најголеми доверители на металуршкиот гигант, „Комерцијална банка“, „Стопанска банка“ – АД Скопје и „Силк роуд банка“ до надлежниот суд во Велес поднеле предлог за почнување стечајна постапка за компанијата за фероникел од Кавадарци, „Фени индустри“, бидејќи вкупниот долг што го има кавадаречката фирма кон трите банки не може да го сервисира.

– Ако за нас нема работа, нема да има ниту за нив – изјавил Ѓоре Палитов, претседател на синдикалната организација во „Фени“.

Тој вели дека стечај не е прифатлив, бидејќи во таков случај треба да седат дома и да не земаат плата. Најавува дека работниците и синдикатот нема да молчат.


„Фени“ оди во стечај, банките бараат нов инвеститор за да наплатат 40 милиони евра долг


Скопје, 30 октомври, 2017 - 17:52 (META) 

„Комерцијална банка“, „Стопанска банка – Скопје“ и „Силк банка“, како најголеми доверители на „Фени индустри“, денеска во судот во Велес поднеле барање за поведување стечајна постапка за компанијата, за која велат дека им должи 40 милиони евра. Како што рече Хари Костов, главниот извршен директор на „Комерцијална банка“, барањето е за преструктурирање и за реорганизација на „Фени индустри“, бидејќи целта на банките не е капацитетот да згасне, туку да се најде нов инвеститор кој ќе продолжи да работи.

Според Костов, бугарската компанија „Енекод“, која деновиве соопшти дека ја купила „Фени индустри“ од претходниот сопственик „Кунико рисорсис“ и ќе продолжи со работа, кажува невистини, оти досега не понудила ниеден доказ дека е нов сопственик, ниту пак ги уверила трите банки доверители дека има сериозен бизнис-план со кој би овозможила компанијата да работи и да го врати долгот.

Тој долг, како што на брифингот во Владата кажа вицепремиерот Кочо Анѓушев, не е единствениот, оти досегашниот сопственик должи и околу 20 милиони евра на доставувачите, работниците и на други субјекти. Според вицепремиерот, целта на Владата е „Фени“ да продолжи да работи бидејќи е од големо значење и за земјата и за Кавадарци.

И тој и Костов нагласија дека можностите во текот на стечајната постапка да се најде нов помоќен купувач отколку бугарската компанија се големи и дека се разговарало со „двајца големи играчи“ на пазарот со фероникелот.

– Цените на фероникелот на светските берзи во моментот се високи, што дава оптимизам дека ќе има заинтересирани – рече Костов.

Според Анѓушев, пак, некој од претходната власт толерирал незаконско работење, а неодамнешните контроли од УЈП и од Централен регистар утврдиле дека „Фени индустри“ дури немала поднесено завршна сметка.


ЗНМ: Менаџментот на МПМ, наместо да ја реши кризата, се пресметува со новинарите


Скопје, 21 април, 2017 - 13:10 (META) 

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) денеска изрази загриженост поради опасноста „Медиа принт Македонија“ (МПМ), која поседува четири весници, еден магазин и еден интернет-портал, да оди под стечај.

ОД ЗНМ велат дека намерата на сопствениците и на менаџерите на МПМ не е да ја решат кризата во компанијата, туку полека да ги згаснат весниците преку постојано отпуштање на новинарите, што, како што нагласуваат од Здружението, не претставува само кршење на работничките права на новинарите, туку е и удар врз слободата на медиумите.

„Обидите за преземање на дел од вработените во новата сестринска фирма преку огласи, претставуваат понижување за новинарите и опасност за отпушање на неподобните. Менаџментот нема храброст да признае дека неуспехот на компанијата е негов неуспех. Наместо да ги отстранат причините што ја произведоа кризата, тие брутално се пресметуваат со новинарите“, стои во соопштението на ЗНМ.

Оттаму велат дека драстичното намалување на тиражите на весниците и на приходите од огласи се случило поради „погрешните политики на менаџментот на компанијата, кои преку послушни уредници некритички ги поддржуваа политиките на владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ“.

„Тивкото пропаѓање на МПМ е најдобар пример дека партискиот печат во Македонија нема иднина. Само слободното и професионалното новинарство може да создаде самоодржливи медиуми, кои одговорно ќе ја одиграат својата улога во демократијата, да ги информираат граѓаните и да ја контролираат власта“, нагласуваат од ЗНМ.

Здружението се солидаризира со Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) во неговите барања да се почне дијалог помеѓу синдикатот и менаџментот на МПМ заради наоѓање одржливо решение во интерес на сите.


ССНМ: Правосудните и истражните органи да ги испитаат случувањата во МПМ


Скопје, 20 април, 2017 - 19:06 (META) 

Шпекулациите за стечај на „Медиа принт Македонија“ (МПМ), проследени со конкурси за вработување на новинари во фирма со слично име во сопственост на еден од директорите на МПМ, се последниот чин од драматичното пропаѓање на оваа медимска куќа, која уште еднаш потврди дека нема чесни намери кон своите вработени, велат од Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ).

Оттаму велат дека доказ за тоа се промените што се случуваат тајно, без информирање на Синдикатот и тоа што бројот на работните позиции, според огласот, е драматично помал од актуелниот бројот на вработени во МПМ.

„Во клучни моменти во кои се решава судбината на вработените, тие се ставени пред избор ’земи или остави’, додека сопствениците се зафатени или се на пат. Условите за вработување се на определено време, со што новите работници ќе бидат лесно уценувани со губење на работата доколку на каков и да е начин бидат оценети како неподобни“, стои во соопштението на Синдикатот.

Од ССНМ ги повикуваат институциите, пред сè Министерството за труд и социјална политика, но и правосудните и истражните органи да се „позанимаваат со случајот во кој е очигледно дека законските прописи се користат на начин на кој единствени губитници од лошото менаџирање ќе бидат тие што се и најмалку одговорни – вработените“.

„На колегите од ’Медиа принт Македонија’, ССНМ јавно им порачува да не потпишуваат однапред никакви спогодбени откази затоа што така ќе ги загубат можностите да ги наплатат своите побарувања (неисплатените плати), како и поддршката што им следува од Агенцијата за вработување во случај на стечај“, нагласуваат од Синдикатот.


Изградбата на ски-центарот на Кожуф пропадна, компанијата оди под стечај


Скопје, 23 ноември, 2016 - 14:44 (META) 

За компанијата „Ски Кожуф“, која е требаше да го гради ски-центарот на Кожуф во Основниот суд Велес е отворена стечајна постапка, јавува порталот „Дума“.

За стечаен управник е именуван Богољуб Макревски, а испитното рочиште и извештајното собрание се закажани за 11 јануари 2017 година.

Изградбара на ски-центарот на Кожуф почна во 2000 година, а во него се инвестирани околу 20 милиони евра.

Овој центар, исто така, не проработе бидејќи патот од страната на Кавадарци и на Демир Капија никогаш не се изгради, а патот од Гевгелија не се одржуваше и не се чистеше зиме.