Мицкоски: Да превенираме каков било обид да се изигра волјата на граѓаните


Скопје, 19 јули, 2018 - 16:58 (META) 

По четиричасовната лидерска средба во Клубот на пратеници, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски рече дека лидерите на четирите најголеми политички партии за некои од прашањата имаат приближување на ставовите, а за некои немаат.

Тој апелираше вистинските европски вредности да бидат реални, а не декларативни и дека сите партии треба да се однесуваат според тие вредности.

– Тоа значи почитување на законите и Уставот. Да превенираме каков било обид да се изигра волјата на граѓаните, односно на референдумот да се поставуваат повеќесмислени прашања – рече Мицкоски.

На прашање дали амнестијата е на преговарачката маса, тој рече дека тоа е уште еден груб обид да се манипулира јавноста.

Мицкоски за денеска најави средба на Централниот и Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ и средба со пратеничката група на кои ќе се договараат идните чекори на партијата и ставови за следната лидерска средба.


Заев: Има приближување во три, од седумте точки во преговорите за името


Неготино, 14 февруари, 2018 - 15:36 (META) 

Од првичните седум појдовни позиции во преговарачкиот процес за решавање на спорот за името, приближување во ставовите има во три од нив, изјави премиерот Зоран Заев, одговарајќи на новинарски прашања за време на денешната посета на Неготино.

Тој рече дека со вчерашната средба на шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕиас, на која присуствуваше и медијаторот на Обединетите нации, Метју Нимиц, всушност почнал преговарачкиот процес, а сè досега било презентирање на позиициите на двете страни.

– Медијаторот Нимиц го води процесот, тој ги знае работите што може и што не може да поминат. Мене ми е драго што се разглобени сите отворени прашања. Ако тргнеме од некои седум позиции коишто беа појдовни точки на разговорите, знам дека тоа е веќе намалено на четири, значи три се отстранети – рече Заев.

Тој рече оти „веројатно тие беа најлесните точки“, но, дека тоа е охрабрувачки сигнал за двете страни дека е можно да се дојде до решение.

– Секако, суштинските позиции се многу значајни, името, уставот дали ќе се менува или не, јазикот и други работи кои таму се споменуваа. Тоа е суштината на самиот преговарачки процес и можноста за изнаоѓање на решение – изјави Заев.

Тој истакна дека останува на ставот оти нема потреба од интервенции во Уставот и дека добро се знае до каде може да се направат отстапки, а дека доколку се дојде до решение, граѓаните ќе го имаат последниот збор на референдум,

Заев потврди дека име со географска одредница е прифатлива опција за македонската страна и потсети дека се споменуваат неколку имиња.

– Тоа значи за нас е прифатливо име со географска одредница, односно ги отклонуваме сите други кои беа временска одредница, или некои други укажувања кои беа како предлози – рече Заев.


Коѕиас: Нимиц не е надлежен да говори која е политиката на Атина и да ја опишува погрешно


Атина, 3 февруари, 2018 - 10:52 (META) 

Јасно и строго му потенцирав дека, не е надлежен да говори која е политиката на Атина, ниту да ја опишува и тоа на погрешен начин, соопштил министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕиас што му порачал на медијаторот Метју Нимиц, јавува Македонската информативна агенција (МИА).

Коѕиас преку соопштение информирал дека, имал долг разговор со личниот претставник на Генералниот секретар на Обединетите Нации, по неговата посета на Скопје. Грчкиот шеф на дипломатијата додал дека, преговорите треба да се водат врз основа на она што било договорено во Давос, но и врз основа на ставовите што се поклопуваат.

„Врз основа на брифингот што го имав, за разговорите што ги имаше господинот Нимиц во Скопје, разјаснив дека преговорите не можат да се водат поинаку освен, во продолжение на договореното во Давос. Покрај тоа, секои добронамерни преговори се водат врз база на конвергенциите што веќе се постигнати“, се вели во соопштението.

Коѕиас ја поздравил изјавата на вселенскиот патријарх Вартоломеј кој повикал на трезвеност и воздржаност.


Бошњаковски: Владата нема практика да усогласува соопштенија од средби на Заев


Скопје, 20 октомври, 2017 - 16:24 (META) 

Владата останува на ставовите изнесени во соопштението од средбата помеѓу премиерот Зоран Заев и рускиот амбасадор Олег Шчербаг и покрај реакцијата на амбасадата на Руската Федерација во Македонија.

„Владата на Република Македонија нема практика да усогласува став во врска со соопштенија од овој вид средби“, вели портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски во изјава за државната новинска агенција МИА, во врска со реакцијата на Амбасадата на Руската Федерација на вчерашното соопштение на македонската влада за средбата на премиерот Зоран Заев со рускиот амбасадор Олег Шчербак.

Од Амбасадата на Руската Федерација во земјава тврдат дека во соопштението, Владата не ги пренела точно пораките од рускиот амбасадор упатени до премиерот.

„Амбасадата информира дека текстот на посоченото соопштение не е усогласен со руската страна и не претставува сосема коректен одраз на одделни оценки што беа изнесени за време на разговорот од страна на амбасадорот на Русија“, стои во соопштението од Амбасадата на Русија во Скопје.


Коѕиас: Грчката влада не отстапува од ставот за името и нема да потклекне на притисоци


Атина, 11 јуни, 2017 - 11:56 (META) 

„Грчката влада не отстапува од своите ставови и нема да потклекне под притисоци за прием на БЈРМ во НАТО под привремената референца, како што интензивно периодов се слуша од различни политички и медиумски извори и во двете држави“, изјавил шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕиас, во својот говор во Кожани.

„Сега, кога работите се стабилизираа, повторно ќе дојдат некои европски политичари и ќе кажат дека за да се стабилизира државата, треба да се внесе во НАТО и во ЕУ. Ние немаме ништо против, но тие треба да ги исполнат нивните обврски, што значи дека треба да престанат со иредентизам и да направат компромис во спорот за името“, изјавил Коѕиас.

Тој истакнал дека в среда треба да се сретне со министерот за надворешни работи, Никола Димитров, со кого немало да разговараат за спорот за името, туку за методот како ќе продолжат преговорите за името.

„В среда доаѓа министерот за надворешни работи на БЈРМ за да дискутираме за тоа како можеме да ги развиеме нашите врски. Имаме предлози за дополнителни мерки за градење доверба и да дискутираме за тоа како може да разговараме во спорот за името. Нема да зборуваме за името, туку ќе зборуваме за методот“, посочил Коѕиас.

Шефот на грчката дипломатија истакнал дека од разговорот со Димитров ќе процени дали новите изјави на македонската влада кон Грција имаат пријателски тон. На македонските политичари им порача дека мора да ги прифатат европските вредности и да покажат култура на компромис.


Груевски и Вељаноски во Собрание на средба со пратениците од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ


Скопје, 2 мај, 2017 - 13:55 (META) 

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски, на својот фејсбук-профил сподели слика од пратениците од Коалицијата за подобра Македонија од кабинетот на претседателот на Собранието, на која се гледа како на чело седат досегашниот претседател на законодавниот дом, Трајко Вељаноски, а до него е лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски.

Милошоски напиша дека пратениците биле таму за да „ги афирмираат“ ставовите кои партијата постојано го повторува, односно дека секој пратеник има мандат и должност „да ги почитува и да ги штити“ деловникот, законите и Уставот, дека обидот за избор на претседател на Собранието со кршење на деловникот и на законите е нелегален, како и дека на Македонија во овие тешки и многу чувствителни моменти не ѝ потребен нелегален претседател на Собранието, нелегална влада и создавање на тешки политички преседани.

Милошоски напиша и дека „ниту политичкото насилство, ниту физичкото насилство во Собранието не се за оправдување, ниту пак заради насилни поединци некој има право целиот мирољубив народ да го нарекува терористи“.

sobranie pratenici vmro


Груевски – Лопатка: ВМРО-ДПМНЕ низ законска дебата ги искажува ставовите во парламентот


Виена, 26 април, 2017 - 20:29 (META) 

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, во Виена се сретнал со шефот на парламентарната група на владејачката партија и поранешен секретар во министерството за надворешни работи на Австрија, Рајнхолд Лопатка.

На средбата Груевски го запознал соговорникот со актуелната политичка состојба, со позициите и со ставовите на ВМРО-ДПМНЕ во поглед на нејзиното надминување.

Груевски, како што информираат од ВМРО-ДПМНЕ, посочил дека најбрз и најефикасен начин за излез од кризата е спроведување на предвремени парламентарни избори заедно со редовните локални избори, на кои народот ќе одлучи за иднината на државата.

На средбата Груевски истакнал дека ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија во парламентот ги користат сите деловнички законски можности за искажување на своите позиции и ставови низ законска парламентарна дебата.

„Тоа што таму се случува не претставува исклучок од тоа што се случувало во минатото, но и од тоа што се случува и се случувало во други демократски земји во Европа и во светот,“ изјавил Груевски на средбата.


Академиците, како и политичарите, со дијаметрално спротивни ставови за кризата


Скопје, 14 март, 2017 - 15:18 (META) 

Членовите на Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ) немаат единствен став за политичката криза во земјава и за актуелните случувања и тензиите што ги подгреа платформата на албанските партии.

Претседателот на МАНУ, Таки Фити, во своето воведно обраќање на денешното јубилејно 50. Годишно собрание на Академијата, рече дека состојбата е многу сериозна и тензична и дека отсуството на транспарентност ѝ ја ускратува можноста на експертската јавност да се изјасни за уставната заснованост и за квалитетот на понудените решенија, пренесува „Плусинфо“.

– Неопходно е сите политички субјекти во Македонија да разберат дека е потребна мала искра за разгорување на внатреетнички и меѓуетнички судири. Отсуството на транспарентност ѝ ја скратува можноста и на експертската јавност да се изјасни за уставната заснованост и за квалитетот на понудените решенија. МАНУ, како врвна научна институција, во согласност со своите законски определени права и должности е подготвена да го преземе својот дел од одговорноста за надминување на кризата – истакнал Фити.

Според академик Митко Маџунков, МАНУ по објавувањето на платформата потребно е „да застане во одбрана на државата“.

– МАНУ се изјаснила веќе еднаш за непроменливоста на името, единственоста и за неделивоста на Македонија и доколку има таков документ, треба да се покаже, а ако не, да се состави. МАНУ своевремено застана против територијалната поделба на Македонија, нешто што сега повторно се заканува преку албанската платформа, за што потребно е МАНУ уште еднаш да застане на патот на тоа. Двојазичноста води кон уништување, албанизација и муслиманизација на нашата држава, народ и институции, меѓу кои е и МАНУ. Во подолг период македонскиот народ отстапува пред меѓународната заедница, соседите и пред сограѓаните Албанци од принципите кои се суштински за нашето постоење – рекол Маџунков.

Професорката и писателка, академик Катица Ќулавкова, пак, смета дека „барањата за платформи се обид се манипулација и алатка за дестабилизација на државата во полза на досегашната власт, а не за заштита на правата на Албанците“.

– Сметам дека станува збор за манипулација и се сомневам дека самите ја создале платформата за да ја задржат власта и да се амнестираат за направените злосторства, кои не се само финансиски, туку и институционални и кои се однесуваат и на слободата на говор и движење во државава. Така што, целиот хистерично националистички дискурс содржи тактика за дефокусирање од главниот проблем: криминалот, слободата на говор и мирниот трансфер на власта. Барањата на платформи се нереални без да бидат прифатени од двотретинско мнозинство. Затоа и не сметам дека се закана за Уставот. Сметам дека, првенствено, тоа е алатка за дестабилизација на државата што оди во полза на заштита на досегашната власт, а не на заштита на правата на Албанците. Не ни доликува ни артикулацијата на напади кон меѓународниот фактор. Имаме ние стручни инстанци преку кои може соодветно да реагираме, затоа што сега не е време за мултиетнички конфликти. Јас го поддржувам предлогот да се повлечат секакви платформи и од албанскиот блок и од власта која одумира, а не сака да го признае тоа – нагласила Ќулавкова.

Историчарот, академик Иван Катарџиев истакнал дека денешното собрание на МАНУ не треба да се претвора во политичко собрание за проблем за кој оваа институција не е подготвена.

– Мислам дека секоја импровизација не е во интерес на авторитетот на Академијата. Јас предлагам предлогот за попис да биде земен за програмска определба на МАНУ, затоа што 20 години немаме направено попис на населението и на материјалните добра – рекол Катарџиев.


Рорабакер и на „Твитер“ повикува Македонија да го следи примерот на Чешка и на Словачка


Вашингтон, 9 февруари, 2017 - 14:12 (META) 

Републиканскиот конгресмен и воедно претседател на Подкомитетот за европски работи на американскиот претставнички дом, Дана Рорабакер, продолжува да ја промовира контроверзната идеја за поделба на Македонија и на „Твитер“.

Тој, одговарајќи на пораки и на реакции на „Твитер“ околу неговите ставови за Македонија, меѓу кои и на поранешниот шеф на македонската дипломатија, Никола Димитров, вели дека „ако народите во Македонија не се сложуваат меѓу себе, можат да го следат примерот на Чешка и на Словачка (двете земји егзистираа како една држава, Чехословачка, пред да се разделат по мирен пат во 1993 година).

Конгресменот Рорабакер во интервјуто за албанската телевизија „Визион плус“, изјави дека „Македонија не е држава“, дека „Косовците и Албанците од Македонија треба да станат дел од Косово“, а „другиот дел од Македонија треба да стане дел од Бугарија или која било друга држава на која сметаат дека ѝ припаѓаат“.

Американскиот интернет-магазин „Политико“ во текст објавен во ноември минатата година, го нарекува Рорабакер „омилениот конгресмен на Путин“.


„Изборен компас Македонија“, алатка што покажува до која партија сте најблиску


Скопје, 30 ноември, 2016 - 12:24 (META) 

„Изборен компас Македонија“ е бесплатна интернет-алатка што им овозможува на гласачите да ги споредат своите со позициите на партиите што ќе учествуваат на престојните парламентарни избори.

Граѓаните имаат можност да одговорат на серија искази по важни прашања за различни политики (економија, социјална политика, домашна политика, миграција, човекови права и меѓународни односи), кои се претходно одговорени и од политичките партии.

Компасот ја пресметува позиција на политичките партии, ги позиционира на политичката сцена и ги споредува политичките преференции на граѓаните со официјалните политики на партиите наведени во нивните платформи, јавни изјави и на нивните веб-страници.

Оттука гласачите добиваат слика за нивната позиционираност наспроти партиите, како и за ставовите на партиите по различни прашања и можат да донесат одлуки за која политичка опција да гласаат.

Проектот е финансиран од Амбасадата на Кралството Холандија, а поддржан е и од Амбасадата на Сојузна Република Германија во Македонија

Алатката е достапна на македонски и на албански јазик на www.izborenkompas.mk.