Растот на животниот стандард најбавен во Македонија и во Србија


Белград, 30 ноември, 2018 - 14:59 (META) 

Во изминатите пет години, вклучувајќи ја и оваа 2018, во Југоисточна и во Централна Европа најбавен раст на стандардот на граѓаните е забележан во Македонија и во Србија, пишува српскиот весник „Данас“.

Според податоците од октомврискиот Светски економски преглед на ММФ, во тој период Бруто домашниот производ (БДП) по жител измерен преку паритетот на куповната моќ, во Македонија пораснал за 15,2 отсто, во Србија за 19,2 отсто, а во сите други земји на Југоисточна и Централна Европа порастот изнесувал повеќе од 20 отсто.

Според стапките на раст на стандардот на граѓаните предничи Романија со зголемување на БДП за 31 отсто во изминатите пет години и за 46,5 отсто во последните седум години.

Растот на сите други земји освен Романија, Македонија и Србија изнесувал меѓу 22 и 24 отсто во последните пет години.


Истражување: Повеќе од една петина од граѓаните на Србија сакаат да се иселат


Белград, 15 октомври, 2018 - 11:22 (META) 

Повеќе од една петина од граѓаните на Србија, или 22 отсто сакаат да се иселат од државата покажало истражувањето „Зошто луѓето заминуваат од Србија“, јавува дописничката на „Мета“ од Белград.

Бројките покажуваат дека секоја година од Србија се иселуваат помеѓу 40 и 70.000 лица, а ако кон тоа се додаде и негативниот природен прираст, Србија годишно губи по 100.000 жители.

Како што соопштила организацијата „Србија 21“, за иселување најмногу размислуваат младите помеѓу 18 и 29 години (34 отсто или околу 450.000 граѓани).

Од тие кои сакаат да си заминат, 45 проценти размислуваат за трајна преселба, а најголем мотив за тоа се стандардот (41 отсто), подобра платена работа (36 отсто), и лошата ситуација во државата (9 отсто) од испитаниците.

Најголем дел од граѓаните на Србија (85) отсто сакаат да се иселат во Европа, а само во два отсто во Русија.

Организацијата „Србија 21“ го спровела истражувањето во текот на јуни и јули годинава на примерок од 1.000 полнолетни граѓани.


ВМРО-ДПМНЕ: Стандардот на граѓаните е загрозен, економскиот развој стагнира


Скопје, 4 февруари, 2018 - 15:51 (META) 

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски заедно со потпретседателот, Владо Мисајловски и генералниот секретар, Игор Јанушев денеска се сретнале со претседателите на општинските комитети на ВМРО-ДПМНЕ. На состанокот, како што информираат од партијата, била разгледувана политичката состојба во државата, внатрепартиските состојби и активности, како и размена на мислења и сугестии за понатамошното делување.

Мицкоски посочил дека „стандардот на граѓаните е загрозен и дека владата демонстрира неспособност со справување на економските предизвици.“

„Нема никакви странски ниту поголеми домашни инвестиции, а економскиот развој целосно стагнира, што негативно се одразува врз економската моќ на граѓаните која е во надолен тренд“, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

На состанокот било посочено дека „очекувањата на граѓаните се изневерени и дека постојат сериозни предизвици во повеќе сфери и области, вклучително и здравството, образованието, земјоделието.“

„Политичкиот прогон продолжува, а партискиот реваншизам по институциите станува основно средство за дејствување на власта“, со додава во соопштението.

Било истакното и дека „државата бележи застој и во реформските чекори врзани за евроатланските интеграции во клучните области: судството, борбата против корупцијата, медиумската сфера, економскиот сектор.“


СДСМ: Агенцијата „Фич“ ја потврди успешноста на реформите


Скопје, 4 февруари, 2018 - 10:59 (META) 

Промената на изгледот на Македонија од негативен во позитивен од страна на меѓународната агенција за оценка на кредитниот рејтинг „Фич“, е потврда дека реформите на Владата, финансиската и економска стабилизација, како и економските мерки носат позитивни резултати, се вели во соопштението на СДСМ.

Од таму додаваат дека „на подобрувањето на изгледот влијаеше политичката стабилизација, подобрувањто на меѓународната позиција на земјава, напредокот на реформите од „планот 3-6-9“, резултатот на локалните избори како потврда на дадениот мандат на граѓаните за реформи.“

„На потврдата на рејтингот ББ влијаеја одржувањето на ниска инфлација, како и обезбедената финансиска стабилност преку соодветна финансиска политика. Владата предводена од СДСМ продолжува да работи одговорно, спроведувајќи мерки што се во интерес на граѓаните и кои што обезбедуваат придвижување на економијата, подобар животен стандард, економски раст, повисоки плати и отворање нови работни места“, се додава во соопштението.


Европскиот стандард ќе го достигнеме за 30 години ако БДП има пораст од 4 процнети


Скопје, 13 септември, 2017 - 14:24 (META) 

Македонските граѓани ќе го достигнат европскиот стандард на живот за 30 години доколку во наредните години домашниот бруто-производ (БДП) има пораст од 4 проценти, а порастот на БДП во ЕУ е 2 проценти.

Ова го покажува најновата студија на Владимир Глигоров од Виенскиот институт, која денеска беше презентирана во „Холидеј ин“. На презентацијата, меѓу другите, присуствуваа премиерот Зоран Заев, вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев, и претставници од Стопанска комора на Македонија.

Глигоров смета дека за пораст на економијата во Македонија најважна е поддршката на домашните компании, кои своите производи треба да ги пласираат на странските пазари. Тој препорачува да се вложува во иновативни проекти, во научно-технолошки процеси и да се спроведат активни мерки за вработување.

– Странските инвестиции и технологијата се добредојдени, но земјата мора да има сопствен претприемнички потенцијал – изјави Глигоров.

Премиерот Зоран Заев изјави дека е убеден дека поддршката на домашното стопанство и странските инвестиции се најважната спирала на порастот на економијата и на развојот на среден и на долг рок.

– Убеден сум дека не мора да чекаме да дојдеме до 90 проценти од она што е просекот на Европа. Еве, со 4 проценти пораст тоа се постигнува. Целта на Владата е економскиот пораст да се зголеми на 5 проценти од домашниот бруто-производ – додаде Заев.


ВМРО-ДПМНЕ: Се зголемуваат ставки за договорни услуги, се крати за граѓаните


Скопје, 1 август, 2017 - 16:31 (META) 

Владата на СДС спроведе ребаланс на буџет од кој јавноста виде дека ќе се зголемуваат ставки за договорни услуги, ќе се отвора простор за партиски вработувања, но затоа ќе се кратат средства за градинки, пензионерски домови и за дневни центри за згрижување на деца со посебни потреби, изјави на прес-конференција Невенка Стаменковска од ВМРО-ДПМНЕ.

Таа додаде дека ВМРО-ДПМНЕ во својата програма јасно ветила дека ќе ја зголемува социјалната помош за ранливите категории граѓани за 10,6 проценти на годишно ниво.

– Тоа значи дека ако ВМРО-ДПМНЕ беше на власт, оваа година примателите на социјална помош ќе добиеа поголема социјална помош за 10,6 проценти. Тоа е вистинската грижа и одговорност која граѓаните сакаат да ја видат и од СДС. ВМРО-ДПМНЕ како еден од своите врвни приоритети го има подобрувањето на животниот стандард, подобрувањето на условите за живот и намалувањето на социјалниот ризик за примателите на социјална парична помош – изјави Стаменковска.


ВМРО-ДПМНЕ: Секогаш кога СДС е на власт невработеноста енормно расте


Скопје, 28 мај, 2017 - 10:18 (META) 

ВМРО-ДПМНЕ е партија која секојдневно се грижи за потребите на граѓаните на Република Македонија. ВМРО-ДПМНЕ напорно работи за да се подобри стандардот, а доказ за тоа се бројните мерки и реформи што ги има реализирано, се вели во редовното утринско партиско соопштение.

„ВМРО-ДПМНЕ мораше да работи напорно за да се намалат штетите од лошото и катастрофално владеење на СДС кои кога беа на власт оставија 200.000 луѓе без работа и затворија 684 фабрики со криминалната приватизација. Статистиката покажува дека секогаш кога СДС е на власт невработеноста енормно расте. Во време на СДС невработеноста достигна рекордни 38 отсто. Но Владата на ВМРО-ДПМНЕ со реални проекти невработеноста ја намали на најниско ниво и тоа на 23,1 отсто. Сето ова ВМРО-ДПМНЕ го постигнува со заложбата да привлече што е можно повеќе странски инвестиции, додека СДС ги затвораше фабриките“, велат од партијата.

Според ВМРО-ДПМНЕ додека тие преку различни мерки ја намалувале невработеноста во СДСМ најавува блокади на веќе отпочнатите проекти.


Граѓаните ќе може да увезуваат половни возила само со стандард „еуро 4“


Скопје, 21 јуни, 2016 - 10:41 (META) 

Рокот за увезување половни возила што се постари од 2005 година истекува на 1 јули и по овој датум граѓаните ќе можат да увезат половни возила само со стандард „eуро 4“ или повисок.

Граѓаните кои купиле половно возило со стандард „еуро 3“ имаат рок до 30 јуни да ја платат царината и да ги завршат сите увозни процедури. Рокот за хомологација засега е неограничен.

Одлуката за ограничување на увозот беше донесена уште во 2013 година и имаше одложено дејство.

Увозниците на нови возила тврдеа дека возилата со ниски еуро-стандарди се едни од главните предизвикувачи на загаденост на воздухот зиме.


Стопанска комора е првата институција што се приспособи на новиот стандард ИСО 9001:2015


Скопје, 10 мај, 2016 - 10:22 (META) 

Стопанската комора на Македонија е првата институција во земјава што своите оперативни процеси ги приспособи на барањата на новиот стандард ИСО 9001:2015.

– Комората постојано настојува да биде квалитетна институција, не само интерно, преку својот професионален, аналитичен и транспарентен кадар, туку и екстерно, во работата со сите партнери: државните институции, бизнис-асоцијациите, медиумите и другите соработници – стои во соопштенито на Стопанска комора.

Стопанската комора прва во Македонија, пред осум години, го имплементира и успешно го сертифицира ИСО-стандардот во своето работење.


Ахмети за виенски „Стандард“: Кои избори? Се шегувате со мене?


Виена, 25 април, 2016 - 17:21 (META) 

„Кои избори? Се шегувате со мене?“. Ова е реакцијата на лидерот на Демократската унија за интеграција (ДУИ), Али Ахмети, на првото прашање во интервјуто за австрискиот весник „Стандард“, во врска со одржувањето на изборите.

Лидерот на ДУИ, по реакцијата, објаснува дека ставот на неговата партија е исполнување на сите критериуми, за веродостојноста на изборите да биде признаена од сите и од меѓународната заедница.

„Ние, четирите партии, решивме да ги одложиме изборите за 5 јуни. Но, сега опозицијата ја оспорува работата на Државната изборна комисија. За земјата не би било добро да се оди на избори без опозиција. ДИК мора да се произнесе околу оправданоста на барањата на опозицијата, а тоа би требало да го коментираат и меѓународните претставници. Во земјата владее хаотична ситуација, владата не функционира, владее општо исчекување“, вели Ахмети за „Стандард“.

Тој вели дека „т.н. претседател Ѓорге Иванов“, кој не е избран од Албанците и кои од почетокот се сомневаат во неговата способност за функцијата, треба да ја повлече одлуката за аоблиција, која, како што вели Ахмети, е неприфатлива и спротивна на правната држава.

„Решението би било повторен почеток на дијалогот овде, во земјата. Државата не треба да се лизне во уште подлабока криза. Се разбира, средбата треба да биде со посредство на амбасадорите на ЕУ и на САД и подобро е да биде час поскоро. Ако нема средба заради надминување на кризата, ќе биде тешко“, одговара Ахмети на прашањето дали четирите партии би се состанале повторно доколку Иванов ја повлече одлуката.

Лидерот на ДУИ не исклучува ниту можност од насилни судири и на прашањето дали стравува од украинско сценарио, со оглед на конфронтациите меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, Ахмети вели дека уште пред 14 месеци првпат изјавил дека Украина не е далеку одовде.

„Реков дека мораме да соработуваме во надминување на кризата и на интеретничките односи. Тогаш некои политичари и креатори на јавното мислење ова го сметаа за шега. Работите не се движат добро, проблемот не се наоѓа само во Македонија, кризата ги надминува нејзините граници. Мислам дека се инволвирани и геополитички интереси“, вели Ахмети.

Тој на констратацијата на новинарот на „Стандард“ дека аболицијата на Иванов им е од корист главно на политичарите на ВМРО-ДПМНЕ, против кои се води кривична постапка, а на листата нема членови на ДУИ, одговара смеејќи се:

„Таа е во корист на сите партии, само не на мојата, на ДУИ. Ние сме дискриминирани зашто не сме на листата“, и додава, повтроно смеејќи се, дека не сака да се најде на листата на помилувани.

Според Ахмети, претставниците на Европската Унија, Јоханес Хан и тројцата европарламентарци, направиле добра работа и тие не се виновни за ситуацијата, туку четирите најзначајни партии, кои не го почитувале договореното, односно тоа што требаше да го спроведат.

На крајот на интервјуто, на констатацијата на „Стандард“ дека интеграцијата на Македонија во НАТО зависи од тоа колкав притисок ќе извршат САД врз Грција околу спорот со името и можната реакција од Москва, Ахмети одговара парафразирајќи го прускиот државник Ото фон Бизмарк.

„Смеам ли да го интерпретирам Бизмарк? Оној кој владее со Македонија, владее и со Балканот, а кој владее со Балканот, владее со Европа“, вели лидерот на ДУИ.