!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Џафери денеска на средби со амбасадорите на земјите членки на ЕУ и со новинари


Скопје, 12 мај, 2017 - 11:02 (META) 

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, денеска ќе се сретне со амбасадорите од земјите членки на Европската Унија во земјава, како и со претставници на медиумите.

Во сала 5 во Собранието, Џафери во 11 часот ќе се сретне со амбасадорката на Австрија, Ренате Коблер, амбасадорот на Бугарија, Иван Петков, на Хрватска, Данијела Баришиќ, на Чешка, Мирослав Рамеш, претставниците на француската и на германската амбасада, Доминик Готиер и Марко Акватичи, претставникот од грчката амбасада, Ефтимиос Царлафтис, амбасадорот на Италија, Карло Ромео, на Словачка, Мартин Безак, на Холандија, Воаутер Пломп, на Полска, Јацек Мултановски, на Романија, Виорел Станила, на Словенија, Милан Јазбец, на Обединетото Кралство, Чарлс Гарет, претставникот на шпанската амбасада, Фернандо Лопез де Кастро, и со претставникот на шведската амбасада, Антон Иреквист.

Во 13 часот, пак, новоизбраниот претседател на Собранието ќе има средба со претставниците на медиумите во Македонија, со кои, како што најавија од неговиот кабинет, ќе размени мислења за актуелната состојба во државата.


Пирс: Владата да раководи во име на сите граѓани, опозицијата да биде силна и лојална


Скопје, 5 мај, 2017 - 18:56 (META) 

Идната влада на Република Македонија треба да раководи во име на сите граѓани, а опозицијата треба да биде силна и лојална, изјави политичкиот директор при Министерството за надворешни работи на Обединетото Кралство, Карен Пирс, по нејзините средби со политичките лидери во Собранието.

Пирс рече дека дошла во земјава за да ги поддржи демократијата, македонските граѓани и интеграцијата на Македонија во НАТО и во ЕУ.

– Тука сум за да им дадам поддршка на вашата земја, на идната влада и на граѓаните. Подготвени сме да работиме со новата влада за сите прашања, за демократските процеси, за евроинтеграцијата – рече Пирс по состаноците во Собранието.

Пирс денеска во Собранието оствари средба најпрвин со новиот спикер, Талат Џафери, веднаш потоа и со лидерите на партиите од парламентарното мнозинство, а најави и средба со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски.

Директорката во МНР на Велика Британија рече дека со Иванов не се видела затоа што тој заминал во Турција.


Хојт Ји: Избран е претседател на Собранието, лидерите да расправаат во парламентот


Скопје, 1 мај, 2017 - 18:54 (META) 

Заменик-помошникот државен секретар за Европа и за Евроазија на САД, Хојт Брајан Ји, во својата изјава по дводневните средби во Скопје, го осуди насилството во Собранието и порача дека е избран нов претседател на парламентот. За него нема дилеми околу тоа и собраниското мнозинство има одговорност да формира нова влада, но истовремено порача дека за сите дилеми политичките лидери треба да расправаат во Собранието.

Хојт Брајан Ли рече дека „има впечаток“ дека сите политички лидери се свесни за сериозноста на ситуацијата и дека треба да ја преземат одговорноста за смирување на ситуацијата и за преселување на дебатата во законодавниот дом.

„Особено сме загрижени поради насилните и кукавички напади откако парламентарното мнозинство го избра новиот парламентарен спикер. Многу е важно политичките лидери да најдат начин да ѝ стават крај на кризата во земјата. Многу е важно лидерите да најдат начин да му дозволат на мнозинството во парламентот да предложи влада и владина програма“, рече Ји.

Во изјавата за медиумите по вчерашните и денешните средби со политичките лидери во Македонија, Хојт Ји рече дека имал конструктивни разговори на кои го пренел интересот на САД за стабилност во регионот на Западен Балкан и ги поддржа легитимните барања на граѓаните за стабилна и просперитетна иднина на земјата.


Хојт Ји денеска со Иванов, Џафери, Груевски, Заев и со невладините


Скопје, 1 мај, 2017 - 10:21 (META) 

Заменик-помошникот на американскиот државен секретар за европски и евроазиски прашања на САД, Хојт Брајан Ји, кој од вчера престојува во Македонија, денеска, како што е предвидено, треба да се сретне со претседателот Ѓорге Иванов, новоизбраниот претседател на Собранието, Талат Џафери, и со лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ, Никола Груевски и Зоран Заев.

Потоа Ји ќе разговара и со претставници од граѓанскиот сектор.

Високиот дипломат на САД вчера имаше средби со лидерите на ДУИ, Беса, Алијанса за Албанците и на ДПА. Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, по средбата со Хојт Ји порача дека новиот претседател на Собранието, Талат Џафери, ја има поддршката на меѓународниот фактор и дека таа реалност треба да ја прифати и ВМРО-ДПМНЕ.


Хојт Ји денеска на средби со претставници на албанските политички партии


Скопје, 30 април, 2017 - 17:26 (META) 

Заменик-помошникот државен секретар за Европа и за Евроазија во Стејт департментот, Хојт Брајан Ји, денеска пристигна во Скопје каде што веќе одржа средби со лидерите на албанските политички партии.

Ји во резиденцијата на заменик-амбасадорот на американската амбасада, која се наоѓа во скопската населба Бардовци, прво се сретна Весел Мемеди од Алијансата за Албанците, потоа средба имаше со Билал Касами од Беса, па со Али Ахмети, Артан Груби и со Теута Арифи од ДУИ. Во моментов трае средбата на Ји со Мендух Тачи од ДПА.

Утре претпладне Ји треба да има средба со Талат Џафери, новизибраниот претседател на Собранието, кој во четвртокот беше избран од парламентарното мнозинство, по што група граѓани насилно влегоа во Собранието и повредија неколку пратеници.

Освен со Џафери, Ји ќе се сретне и со претседателот на државата, Ѓорге Иванов, иако претходно беше соопштено дека таква средба нема да има поради презафатеност на претседателот. Сепак, по насилството во Собранието, од кабинетот на Иванов соопштија дека претходно планираните обврски од агендата на претседателот се откажани за да може да се одржи евентуална лидерска средба, која тој ја побара ноќта за време на инцидентот во законодавниот дом.

Американскиот висок функционер утре треба да се сретне и со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, со претседателот на СДСМ, Зоран Заев, и со претставници на граѓанското општество и на дипломатската заедница.


Хојт Ји денеска и утре на средби со Иванов, Џафери и со лидерите на партиите


Скопје, 30 април, 2017 - 10:12 (META) 

Заменик-помошникот државен секретар за Европа и за Евроазија во Стејт департментот, Хојт Брајан Ји, денеска пристигнува во Скопје, каде во текот на денешниот и на утрешниот ден треба да се сретне со претседателот Ѓорге Иванов, лидерите на политичките партии и, како што велат од Амбасадата на САД, со „претседателот на Собранието Талат Џафери“.

Од американската амбасада информираат дека Ји освен со Иванов и со Џафери, ќе се сретне и со Никола Груевски, Зоран Заев, Али Ахмети, Билал Касами, Весел Мемеди и со Мендух Тачи, како и со претставници на граѓанското општество и на дипломатската заедница. На состаноците ќе се разговара за статусот на формирање влада, билатералните односи и за реформите потребни за евроатлантска интеграција.

Дел од политичарите со кои треба да се сретне Хојт Ји се повредени при насилните инциденти во Собранието пред три дена, кога група граѓани, присутни на протестот на т.н. иницијатива „За заедничка Македонија“, упаднаа во законодавниот дом при што повредени беа пратеници, новинари, полицајци и граѓани.

На агендата на Хојт Ји не се наоѓа најтешко повредениот пратеник, лидерот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села, кој со потешки повреди прво беше хоспитализиран на КАРИЛ, а вчера беше префрлен на одделението за неврохирургија во Клиничкиот центар во Тетово. Наместо со него, Ји ќе се сретне со другиот пратеник од Алијансата за Албанците, Весел Мемеди.

Американскиот државен функционер сепак ќе се сретне со претседателот на државата, Ѓорге Иванов, иако претходно беше соопштено дека таква средба нема да има. Од кабинетот на Иванов пред три дена соопштија дека претседателот поради претходно утврдени обврски е презафатен да се сретне со Хојт Ји, но по насилството во Собранието, од кабинетот на Иванов соопштија дека претходно планираните обврски од агендата на претседателот се откажани, за да може да се одржи евентуална лидерска средба, која тој ја побара ноќта за време на инцидентот во законодавниот дом.

Стејт департментот пред два дена силно го осуди нападот во Собранието и ги повика македонските власти да ја гарантираат безбедноста на сите членови на Собранието, да го испитаат темелно нападот и да ги повикаат на одговорност тие што извршиле акти на насилство.


Иранскиот претседател во посета на Москва


Москва, 28 март, 2017 - 12:43 (META) 

Претседателот на Иран, Хасан Рохани, денеска во Москва ќе се сретне со рускиот претседател Владимир Путин, а глвна тема на разговорите, според најавите, треба да бидат војната во Сирија и економската соработка, јавуваат светските агенции.

Рохани, кој во својата прва посета на Москва пристигна вчеравечер, веќе имаше средба со рускиот премиер, Дмитриј Медведев. По состанокот тој изразил надеж дека неговата посета на Москва ќе биде пресвртница во билатераните односни меѓу двете земји.

Претседателите на Русија и на Иран, кои се главни сојузници на властите во Дамаск, ќе разговраат за регионалните прашања, особено за кризата во Сирија и за можните решенија за нејзино што брзо завршување, изјавил портпаролот на иранското министерство за надворешни работи, Бахрам Гасеми, во пресрет на посетата.

Тој истакнал дека Путин и Рохани ќе разговараат и за борбата против тероризмот и екстремизмот.

Претседателот на Иран, кој во Москва пристигнал со министерот за надворешни работи и министерот за нафта, ќе потпише десетина договори за економска соработка меѓу двете земји.


Груевски замина на конгрес на сестринските партии на Малта


Скопје, 27 март, 2017 - 13:16 (META) 

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски од денеска па во наредните неколку дена, заедно со партиска делегација ќе присуствува на конгресот на Европската народна партија (ЕПП), што се одржува на Малта, потврди за „Мета“, директорот на центарот за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ, Иво Котевски.

Посетата на Груевски на Малта и учеството на конгресот на ЕПП, доаѓа во време кога Собранието треба да биде избран нов претседател на законодавниот дом, како услов за продолжувањето на процесот за формирање на влада, по изборите на 11 декември, минатата година.

Престојот на Груевски на конгресот на ЕПП, како што ни изјави Котевски, меѓудругото „ќе биде искористен за билатерални средби со луѓе од европскиот политички естаблишмент.“

– На конгресот на Европската народна партија ќе присутвуваат политичките функционери од Европа кои припаѓаат на десничарските политички партии кои се највлијателната политичка сила во рамките на Европската Унија. Во рамките на престојот меѓудругото ќе се презентираат ставовите во однос на актуелните домашни случувања, политичката криза, како и стратешките интереси на Република Македонија – вели Котевски.

Во Малта, на самитот на ЕПП се очекува да присуствуваат германската канцеларка Ангела Меркел, премиерот на Шпанија Марио Рахој, премиерката на Норвешка, Ерна Солберг, ирскиот премиер, Енда Кени, премиерот на Унгарија, Виктор Орбан, претседателот на ЕПП – Јозеф Дол, како и претседателите на Европската комисија и на Советот на ЕУ, Жан Клод Јункер, односно Доналд Туск.


ЛДП: Ако ЕУ ни воведе санкции, тие да бидат за поединци, а не за сите граѓани


Скопје, 22 март, 2017 - 10:27 (META) 

Либерално-демократската партија стравува и воедно предупредува дека блокирањето на евроинтеграциските процеси се најголемата закана за унитарноста на Република Македонија, се вели во соопштението на партијата по вчерашните разговори на еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, со лидерите на парламентарните политички партии во земјава.

„Желбата на 75 отсто од граѓаните, Македонија да биде членка на Европската Унија и на НАТО, е единствен гарант за унитарноста, стабилноста и за економскиот просперитет на сите граѓани. Единствените кои се загрозени од враќањето на владеењето на правото се членовите од врхушката на власт, за кои има основани индиции за сторен криминал, корупција, изборни измами“, стои во соопштението на партијата.

Оттаму го повикуваат претседателот на државата, Ѓорге Иванов, да се одважи и да ги почитува демократските принципи на парламентарната демократија, а Никола Груевски да престане да „создава нови проблеми и да ги лаже и да ги манипулира членовите и симпатизерите на ВМРО-ДПМНЕ“.

Од партијата нагласуваат дека пораките што вчера ги испратија еврокомесарот Хан и тројцата европратеници се јасни и недвосмислени – да не си играме со оган бидејќи лесно може да се изгориме.

„Апелираме и до ЕУ, доколку се воведуваат одредени санкции кон Македонија, тие да ги опфатат само поединците што ги загрозуваат мирот и стабилноста на регионот, а не ситуацијата да се рефлектира врз сите граѓани на државата“, нагласуваат од ЛДП.


Заев: Пораките на Хан се јасни – процесите мора да се забрзаат


Скопје, 21 март, 2017 - 20:22 (META) 

Пораките на еврокомесарот и на европратениците се јасни како бел ден, процесите мора да се забрзаат, изјави лидерот на СДСМ, Зоран Заев, по средбата со еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, и со европратениците, Иво Вајгл, Едвард Кукан и Кнут Флекенштајн.

Заев истакна дека остануваат на барањето претседателот на државата, Ѓорге Иванов, да му го додели мандатот за состав на новата влада.

– Ние ќе ги отстраниме сите пречки што Иванов ги измислува и ги поставува, ќе му доставиме преку Собранието барање повторно да го додели мандатот. Тој не смее повеќе да го сопира процесот на стаблизација на државата. Остануваме на нашето барање Иванов да го даде мандатот – рече Заев, додавајќи дека очекува од сите политички партии да покажат чувство за надминување на кризата.

Лидерот на СДСМ рече дека еврокомесарот Хан и европратениците се подготвени по формирањето на новата влада да помогнат во забрзувањето на преговорите за членство на Македонија во Европската Унија.

Заев истакна оти е убеден дека до крајот на неделата ќе се одржи конститутивната седница и Собранието ќе продолжи со работа, а дека сè друго ќе значи „банализирање и барање изговори од страна на ВМРО-ДПМНЕ“.

– Нè „дриблаа“ дека некој е на пат, па не може да дојде на координација, па беше проблем бројот на членови на комисија, па сега бараат претседател на комисија. Нека ги кажат на пленарна седница своите аргументи, ние своите, па со гласање ќе одлучиме. Потоа ќе преминеме кон избор на претседател на Собрание. Нема да дозволиме некој постојано да се вади и да измислува и да ги блокира процесите. Имаме трпение, но одлуки мора да се носат – изјави Заев по средбата со Хан.

По средбата со Заев, еврокомесарот треба да се сретне со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски.

Претходно Хан и тројцата европратениците имаа средби со лидерите на ДУИ, на Беса и на Алијанса за Албанците, Али Ахмети, Билал Касами и Зијадин Села.