!На 1 февруари 2017 година, завршува промотивниот период на слободно користење, без регистрација и без претплата, на содржините на „Мета“, кое беше воведено за да им овозможиме полесен пристап на корисниците до навремени и проверени вести. За начинот на пристап и за претплата, од 1 февруари 2017 година ќе информираме дополнително. При пренесувањето и преземањето на содржините од „Мета“, задолжително е атрибуирање и линкување.

Консултативна средба за нацрт-законот за заштита на малцинствата во Албанија


Тирана, 20 јануари, 2017 - 10:48 (META) 

Министерството за надворешни работи на Албанија организираше консултативна средба, посветена на нацрт-законот за заштита на националните малцинства во Република Албанија.

Покрај градоначалници на општини, на средбата присуствуваа и членовите на работната група која работи на нацрт-законот, претставници на канцеларијата на Советот на Европа во Тирана, на делегацијата на Европската Унија и на ОБСЕ.

Етничките Македонци во Албанија ги претставуваше Нико Китани, преставник на македонското малцинство во Државниот комитет за малцинства.

– На консултативен разговор, МНР ги повика градоначалниците, префектите, како и претставниците на малцинствата. Тема беше нацрт-законот, а се дискутираше околу тоа дали и колку досега општините се грижат за малцинствата, особено од аспект на културата и на културниот идентитет. Заклучено е општините да испратат предлози, но и забелешки, сè со цел законот да биде подобар и да ги задоволи очекувањата на граѓаните – вели Китани за „Мета“.

Македонците од Албанија, преку нивните асоцијации, бараат со новиот закон, во остварувањето на националните права, да бидат изедначени на целата територија во земјата, а не само во општина Пустец.


Заев и Ахмети разговарале за „позициите на партиите“, без навлегување во детали


Скопје, 19 јануари, 2017 - 18:10 (META) 

Лидерите на СДСМ и на ДУИ, Зоран Заев и Али Ахмети, денеска имале средба на која, како што, соопштуваат од СДСМ, било разговарано за позициите на двете партии во постизборниот период, „без навлегување во детали или разговори за конкретни прашања“.

„Ова е прва средба на лидерско ниво помеѓу претседателот на СДСМ, Заев, и претседателот на ДУИ, Ахмети, по предвремените парламентарни избори на 11 декември 2016 година. На средбата начелно се разговараше за позициите на двете страни кои ги застапуваат во овој период, без навлегување во детали или разговори за одделни конкретни прашања“, стои во соопштението од СДСМ.

Од партијата велат дека во периодот што следи можно е да има нови средби меѓу двете страни, за што јавноста ќе биде навремено информирана.

Средбата меѓу Заев и Ахмети доаѓа еден ден по разговорите што лидерот на ДУИ ги имаше со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, при што, како што информираат од двете партии, акцентот бил ставен на две точки, односно на „анализа на резултатите од изборите одржани на 11 декември, кои беа оценети како слободни, фер и демократски, како и анализа на актуелната политичка состојба“.


Величковски и Алтхаузер разговарале за актуелната политичка состојба во земјава


Скопје, 19 јануари, 2017 - 15:15 (META) 

Претседателот на Либералната партија, Ивон Величковски, денеска имал средба со амбасадорката на Германија во Скопје, Кристине Алтхаузер, на која било разговарано за политичката состојба во земјава по изборите.

„Беше разгледана политичката состојба во земјата, за која претседателот Величковски оцени дека фокусот треба да биде ставен на оспособувањето и на веродостојноста на институциите по изборите од 11 декември“, стои во соопштението од ЛП за средбата.


Груевски и Ахмети разговарале за изборите и за политичката состојба


Скопје, 18 јануари, 2017 - 20:22 (META) 

Лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ, Никола Груевски и Али Ахмети, денеска имале средба на која разговарале за изборите одржани на 11 декември и за актуелната политичка состојба, информираше ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение.

„Лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ, Никола Груевски и Али Ахмети, денеска остварија средба на која акцентот во разговорите беше ставен на две точки и тоа анализа на резултатите од изборите одржани на 11 декември, кои беа оценети како слободни, фер и демократски, како и анализа на актуелната политичка состојба. Двајцата лидери разменија мислења за актуелната политичка ситуација по изборите и за престојаните предизвици на тој план“, се вели во краткото соопштение на партијата.


Ахмети – Алтхаузер: Една од опциите е повторување на изборите


Скопје, 16 јануари, 2017 - 18:24 (META) 

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, денеска во Скопје се сретна со амбасадорката на Германија во Македонија, Кристине Алтхаузер, со која разговарал за политичката ситуација во земјата и за очекувањата од создавањето на новата влада по изборите.

„Ахмети ги објасни опциите за кои во ДУИ се развива отворена и конструктивна дебата, тие вклучуваат коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, со СДСМ, широка владина коалиција, да останат во опозиција, како и повторување на изборите“, велат од ДУИ.

Ахмети ја нагласил потребата за поддршка од Германија во евроатланската интеграција и за развивање на реформите во земјата. Лидерот на ДУИ истакнал дека албанскиот јазик, системските реформи и интеграцијата во НАТО и во ЕУ ќе останат апсолутен приоритет за ДУИ.


Иванов и Ал Сиси се договориле за меѓуармиска соработка


Каиро, 15 јануари, 2017 - 11:17 (META) 

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска во Каиро се сретна со претседателот на Арапската Република Египет, Абдел Фатах ал Сиси, со кој разговарал за воспоставената соработка меѓу разузнавањето и безбедносните служби на двете држави со потреба од градење на заеднички капацитети за одговор во борбата против тероризмот, намалување на ризиците од илегалната миграција, електронското војување и сајбер-одбраната.

„Во тој контекст, претседателите се согласија и за почнување на меѓуармиска соработка за размена на искуства и трансфер на знаење во меѓународни мировни мисии, користење на логистички капацитети и едукација на кадар за примена на напредни технологии. Македонскиот претседател изрази благодарност до египетскиот претседател за поддршката и за помошта што Македонија ја добива од Египет во областа на разузнавањето, истакнувајќи дека Египет како земја лидер и гарант на стабилноста во регионот на Северна Африка е важен пријател и партнер на Македонија, и дека тоа пријателство и партнерство ќе продолжи и во иднина“, информираат од кабинетот на Иванов.

Двајцата претседатели разговарале и за унапредување на правната рамка на двете држави, економско-трговската размена и за соработката во областа на културата и на туризмот.


Средба на Бајден со косовскиот претседател Хашим Тачи


Вашингтон, 12 јануари, 2017 - 18:52 (META) 

Потпретседателот на САД во заминување, Џо Бајден, денеска се сретнал со претседателот на Косово, Хашим Тачи, соопштија од кабинетот на Бајден во Вашингтон.

Бајден, како што се наведува, на средбата истакнал дека САД и понатаму остануваат подготвени да продолжат да го помагаат развојот на Косово и целосната интеграција на земјата во меѓународната заедница.

Тој уште еднаш ја повикал владата во Приштина да го продолжи дијалогот со Србија, како и примената на реформите неопходни за борбата против корупцијата и за економскиот развој на Косово.

На американскиот потпретседател Џо Бајден мандатот му истекува на 20 јануари.


Вработените од „Југохром“ повторно бараат средба со Димитриев


Тетово, 12 јануари, 2017 - 12:54 (META) 

Синдикалната организација на комбинатот „Југохром“ повторно бара средба со премиерот Емил Димитриев откако по барањето за средба што го испрати на 4 јануари, доби одговор дека со претставниците ќе се сретне советникот на премиерот.

„Средбата сме подготвени да се прилагоди во рамки на Вашите слободни термини во кое било време од денот (Ви стоиме на располагање 24 часа). Ургираме средбата да се реализира во најкраток можен рок. Ви напоменуваме дека ургенцијата е поради огромниот притисок од 700 вработени кои се загрижени за својот работен статус“, се вели во барањето.

Во барањето за средба испратено на 4 јануари, вработените велат дека се чувствуваат изиграни и измамени од некои институции кои, како што велат, најпрво задоцниле со издавањето на неопходните дозволи за изградба на филтри, а потоа наредиле престанок со работа на печките.

„Спремни сме да продолжиме со уште порадикални протести и со други облици на изразување на незадоволството. Но, пред да преземеме други мерки, би сакале да се сретнеме со Вас, да размениме информации и да видиме дали е можно проблемот да се реши по институционален пат. Сметаме дека може, со Ваша помош и посредство да се најде некое прифатливо решение со кое ќе се обезбеди сигурна егзистенција на работниците“, велат од синдикалната организација на комбинатот „Југохром“.


Николиќ во Белград го прими Крајишник, остри реакции од српските НВО


Белград, 11 јануари, 2017 - 16:43 (META) 

Претседателот на Србија, Томислав Николиќ, денеска во Белград го прими Момчило Крајишник, еден од воените лидери на босанските Срби и осуденик на Хашкиот суд за воени злосторства, јавува дописникот на „Мета“ од Белград. За време на средбата, Крајишник му ја додели на Николиќ плакетата „Октомвриска споменица на Република Српска 1991 година“, што предизвика остри реакции кај српските невладини организации.

Како што соопштија од прес-службата на претседателот на Србија, Крајишник, кој сега е претседател на асоцијацијата „Создавачи на Република Српска“, и Николиќ разговарале за унапредување на културните врски на српскиот народ на просторите на поранешна Југославија, а особено за заштитата на правата на Србите во земјите од регионот, како и за заштитата на кирилското писмо и на српскиот јазик.

Николиќ предложи во соработка со Српската академија на науките и уметностите (САНУ) да биде одржан научен собир за српскиот јазик и писмо. Српскиот претседател се понуди да биде и покровител на научниот собир.

Граѓанската организација „Иницијатива на младите за човекови права“, по повод средбата на Николиќ со Крајишник, ја повика владата на Србија јасно да се огради од политиката на војни, злосторства и од идејата за голема Србија чии симболи се Николиќ и Крајишник.

Фондот за хуманитарно право ја осуди одлуката на Николиќ да се сретне со Крајишник и ја оцени како „недозволиво подбивање со жртвите од војните и директна спротивност со прокламираната намера на Србија да работи на помирување во регионот“.


Коѕиас на средба со Гутереш в петок


Атина, 3 јануари, 2017 - 11:36 (META) 

Шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕиас, в петок во Њујрок ќе се сретне со новиот генерален секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш. Разговорите се очекува да се насочат главно на кипарското прашање, тема на која Грција, Кипар и Турција, како и меѓународната јавност, интензивно се фокусирани со можност наскоро да се најде решение.

Проценките се дека покрај кипарското прашање, на средбата со Гутереш извесно е да се разговара и за спорот за името, чии преговори поради македонската политичка криза и проблемите во Грција веќе две години се во застој.

Односите со Македонија, но и со Балканот, според грчкиот весник „Катимерини“, можно е следниот период да се најдат во фокусот на грчката влада. Весникот пренесува дека премиерот Алексис Ципрас планира да го посети Белград на 30 и 31 јануари, посета која симболично ќе означи ново поглавје за една поактивна грчка политика на Балканот.

Весникот, повикувајќи се на грчки дипломатски извори, пренесува дека со задоцнување од две години, во време кога границите за бегалците се затворени, а Грција има отворени проблеми со Македонија и со Албанија, Ципрас од Белград ќе се обиде да испрати јасна порака дека не прифаќа политики на иредентизам и на национализам, како и да ја засили својата политика на Балканот.

Проценките се дека Грција ќе планира да ги засили врските со Србија и со Бугарија, а ќе преземе и активности за зајакнување на стабилноста на Балканот.