!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Иванов – Вучиќ: Да не се политизираат отворените прашања меѓу Македонија и Србија


Белград, 24 јуни, 2017 - 13:07 (META) 

Сите отворени прашања мора да ги разгледуваме преку дијалог и надлежните институции да наоѓаат решенија, изјави претседателот Ѓорге Иванов по средбата со српскиот колега, Александар Вучиќ. Тој додаде дека средбата била конструктивна и дека се согласиле отворените прашања да не се политизираат.

– Каде настануваат проблемите, таму треба да се наоѓаат и решенијата. Да не ги политизираме и да не им даваме посебно значење на прашањата кои се во надлежност на институциите – изјави Иванов.

Прашан дали на средбата се разговарало за промовирање на идејата за заеднички регионален пазар, Иванов рече дека тоа ќе биде во надлежност на двете влади.

– Тоа е во интерес на целиот регион. Ние во минатото сме имале заеднички пазар, ги знаеме добивките од сето тоа и која е користа за нашето стопанство, така што се надевам дека како што Процесот Брдо Бриони на ниво на претседатели ги промовира тие идеи за зближување и за отворање на просторот, така и премиерите и владите на нивната идна средба во Трст сигурно конкретно ќе разговараат за реализација на таа иницијатива – изјави Иванов.

На средбата, како што соопшти претседателот, било разговарано и за можностите за продлабочување на економската и на трговската соработка, како и за прашања од културата.

– Разговаравме и за прашања од доменот на културата, кои мора да ги регулираме со одбележувања на настани, како што беше одбележувањето на 70-годишнината од доаѓањето на Македонците во Србија што го одбележавме заедно со претходникот на Вучиќ. Тоа беше еден чин на почит. Тие ни посветија внимание и нашите Македонци беа навистина задоволни. Таквите настани ќе продолжиме и во иднина да ги одбележуваме, бидејќи тие ги зближуваат двата народа и придонесуваат кон доверба на двете држави – изјави Иванов.

Политичкиот дијалог меѓу двете земји се очекува да продолжи со идна посета на претседателот Вучиќ на Република Македонија.


Новиот шеф на дипломатијата, Димитров, прво ќе ги поправа односите со соседите


Скопје, 1 јуни, 2017 - 0:48 (META) 

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, вечерва по изборот на новата Влада на Република Македонија изјави дека неговите први посети ќе бидат во земјите од регионот, особено во земјите со кои во изминатиот период се затегнаа односите.

Тој истакна дека ќе ги посети соседните земји за да го покаже новото лице на Македонија.

На прашањето за спорот за името, Димитров истакна дека ќе работат конструктивно и на градење на добри односи со партнерите во меѓународната заедница, создавање нови пријатели, а не непријатели. Тој истакна дека откако ќе постигнат консензус со опозицијата за името, ќе излезат пред граѓаните со конкретен предлог.

Во врска со присуството на српскиот разузнавач Горан Живаљевиќ во Собранието за време на насилствата и изјавите на српските власти, Димитров рече дека таквото однесување е неприфатливо и дека тој, како дипломат, секогаш кога оди во парламент на странска држава влегува на официјален влез, со најава.

Димитров истакна дека ова е голема промена во Македонија и дека од целата ситуација треба и Европската Унија и НАТО да извлечат лекција, односно да ја покажат својата посветеност кон евроатлантските аспирации на Македонија.


Македонската амбасадорка во Белград повикана во српското МНР


Белград, 30 мај, 2017 - 18:40 (META) 

Амбасадорката на Македонија во Србија, Вера Јовановска, денеска итно била повикана на разговор во Министерството за надворешни работи на Србија, за да ги објасни околностите поради кои биле прислушувани телефоните на советникот во Амбасадата на Србија во Скопје, Горан Живаљевиќ, претседателот на Демократската партија на Србите во Македонија, Иван Стоиљковиќ, и на новинарот на весникот „Политика“, Мирослав Лазански, како и фактот дека транскрипти од нивните разговори протекоа во јавноста.

Од амбасадорката е побарана информација и дали на разговор во Министерството за надворешни работи на Македонија биле повикани амбасадорите на сите земји чии претставници на тајните служби биле видени во зградата на Собранието во текот на насилствата на 27 април или тоа е случај само со амбасадорката на Србија, соопшти српското МНР.

Амбасадорката Јовановска, како што се наведува, рекла дека македонските надлежни служби не располагаат со информации за присуство на припадници на други тајни служби во Собранието, како и дека нема податоци за тоа како наведените транскрипти протекле во српските медиуми. Јовановска укажала дека „во Македонија во тек е транзиција на власта“ и искажала уверување дека во наредниот период сите недоразбирања ќе бидат надминати, се додава во соопштението.

Претставниците на српското МНР од амбасадорката на Македонија побарале „на Скопје“ да му ги пренесе очекувањата на Србија дека добрососедските односи може да се развиваат и да се унапредуваат само на основа на меѓусебно уважување и почитување на општо прифатените дипломатски принципи, како реципроцитетот и рамноправниот третман на сите членови на меѓународната заедница.


Најавени протести во Белград по повод заклетвата на Вучиќ за нов шеф на државата


Белград, 30 мај, 2017 - 10:45 (META) 

Досегашниот премиер и избран претседател на Србија, Александар Вучиќ, утре ќе положи заклетва пред пратениците во собранието на Србија и ќе ја преземе должноста шеф на државата.

Според пишувањата на српските медиуми, Вучиќ ќе ја положи заклетвата над специјално изработен примерок на уставот на Србија, на кој заклетва ќе полагаат идните претседатели, а под уставот на говорницата ќе се наоѓа и реплика на Мирославовото евангелие. По церемонијата во собранието ќе биде објавено официјалното примопредавање на должноста помеѓу стариот и новиот претседател, со смотра на почесната гарда на српската војска.

По повод стапувањето на Вучиќ на должноста претседател на Србија, повеќе органиизации и здруженија за утре најавија мирни протести во центарот на Белград. На протест повика и Движењето на слободни граѓани, чиј водач е Саша Јанковиќ, кој му беше противкандидат на Вучиќ на претседателските избори. Јанковиќ изјави дека со полагањето на заклетвата на Вучиќ за претседател на Србија, ќе се случи „последниот чин од воведувањето диктатура и киднапирање на државата Србија“.

Вучиќ беше избран за претседател на Србија на изборите на 2 април, во првиот круг, освојувајќи 55,08 отсто од гласовите на излезените гласачи. Инаугуарцијата на Вучиќ, според неговите зборови, би требало да биде одржана на 23 јуни. Вучиќ изјави дека на свеченоста очекува да присуствуваат шефови на држави и на влади од регионот, односно од Унгарија, Романија, Хрватска, Босна и Херцеговина, Македонија, Албанија, Грција, Словенија и од Црна Гора.


Дачиќ: Зошто ви пречат српските, а не американските, германските и другите разузнавачи


Белград, 29 мај, 2017 - 15:06 (META) 

Многу интересно е што, како што пишуваат некои медиуми, во македонското Собрание во текот на нередите имало и претставници на други странски служби, но Македонија не ги повика нивните амбасадори на разговор, рече шефот на српската дипломатија, Ивица Дачиќ.

Тој нагласи дека амбасадорката на Србија во Македонија, Душанка Дивјак-Томиќ, имала коректен разговор во македонското Mинистерство за надворешни работи, каде беше повикана поради присуството на Горан Живаљевиќ, советник во српската амбасада и офицер на српската разузнавачка агенција БИА, во Собранието на 27 април. Притоа, како што рече Дачиќ, не се зборувало за мерки против него.

Српскиот министер за надворешни работи, одговарајќи на новинарско прашање, нагласи дека е чудно што од сите претставници на странски служби во македонското Собрание, се реагирало само за српскиот претставник.

– Не забележав дека Македонија ги повика нивните амбасадори да ги праша што прават таму… Не може да ви пречат само српските претставници, а да не ви пречат американските, германските, француските и други – рече Дачиќ.

Шефот на српската демократија, сепак, рече дека Србија ќе се труди да има најдобри односи со соседите, но и дека таа ќе се однесува со нив така како што тие се однесуваат со неа.


Во Србија рехабилитиран четничкиот командант Никола Калабиќ


Ваљево, 26 мај, 2017 - 13:56 (META) 

Вишиот суд во српскиот град Ваљево донесе одлука за прифаќање на барањето за рехабилитација на некогашниот четнички командант Никола Калабиќ. Со решението за рехабилитација, судот практично ги поништи сите претходни одлуки на државниот комисии и судот и нивните правни последици, па Никола Калабиќ сега како рехабилитиран се прогласува и за неосудуван.

Калабиќ во текот на Втората светска војна беше еден од најистакнатите четнички команданти и се смета за одговорен за повеќе масакри извршени од припадниците на Корпусот на горската гарда во космајскиот, смедеревскиот и аранѓеловачкиот регион во текот на втората половина на 1943 и првата половина на 1944 година.

Според сега прифатената верзија, Калабиќ по Втората светска војна бил заробен од ОЗНА и прифатил да соработува во операцијата за четничкиот водач Драгољуб Дража Михајловиќ.

Постапката пред Вишиот суд во Ваљево траеше пет години, а барањето за рехабилитација го поднесе внуката на Калабиќ.

Решението за рехабилитација е првостепено, а Вишиот обвинител најави тужба, со што ќе треба да се чека на одлуката на повисоката судска инстанца, која може да ја потврди или да ја поништи рехабилитацијата.


Српската амбасадорка во МНР го објаснувала присуството на Живаљевиќ во Собранието


Скопје, 26 мај, 2017 - 13:54 (META) 

Амбасадорката на Србија Душанка Дивјак – Томиќ денеска беше повикана во македонското Министерство за надворешни работи во врска со присуството на советникот на амбасадата Горан Живаљевиќ во Собранието за време на насилните настани.

Амбасадорката одби да даде било каков коментар, но од МНР наведуваат на средбата било изразено незадоволство и загриженост поради недозволеното присуство на акредитиран српски дипломат Македонија во Собранието за време на насилните настани на 27 април. Од МНР побарале детално појаснување на „причините и околностите за присуството на Живаљевиќ“.

„Беше укажано дека ваквата активност на посоченото лице не придонесува за јакнење на меѓусебната доверба како и унапредување на добрососедските односи и соработка, за што двете земји се залагаат. Воедно, беше изразено очекување дека во натамошна меѓусебна комуникација на надлежните органи на двете држави ќе бидат разјаснети и утврдени сите околности на случајот и следствено ќе бидат преземени соодветни активности, во согласност со законите и меѓународното право“, стои во соопштението.

Од МНР соопштуваат дека амбасадорката ги потврдила заложбите за натамошно развивање и унапредување на соработката и добросососедството меѓу двете држави, а притоа биле искажани ставови и појаснувања на линија на неодамнешните изјави на премиерот и новоизбран претседател на Република Србија, Александар Вучиќ и министерот за надворешни работи на Република Србија, Ивица Дачиќ.


За Вучиќ не е кривично дело што српскиот разузнавач бил во Собранието


Брисел, 25 мај, 2017 - 11:45 (META) 

Српскиот премиер Александар Вучиќ, по вчерашната неформална вечера на премиерите на земјите од Западен Балкан, на новинарско прашање за присуството на советник во српската амбасада во Скопје при насилствата во Собранието на 27 април, изјавил дека советникот не учествувал во кривично дело, ниту пак нешто организирал, јави агенцијата „Бета“.

Телевизијата „Телма“ завчера објави дека Горан Живаљевиќ, офицер на српската разузнавачка агенција БИА за време на нередите бил во Собранието.

Вучиќ одговарајќи на прашањето додал и дека некои од Македонија биле во Белград на протестите против него, нагласувајќи „Па што?“

-Не слушнав дека сторил какво било кривично дело и дека учествувал во организирање какво било кривично дело. Има повеќе лица што би можел веднаш да ви ги наведам… лица од Скопје, кои беа во Белград на демонстрациите против мене. Па што? Не сторија кривично дело, не сторија ништо – рекол Вучиќ.

Инаку, Живаљевиќ, кој влегол во пленарната сала на Собранието, каде беа пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, и таму се сликал, прашан од Телма што правел, рече дека бил на службена должност за да види дали во инцидентите учествуваат луѓе од Србија, навивачи или екстремисти.

Вучиќ за српските медиуми изјавил дека со мандатарот за состав на новата влада, Зоран Заев, имал коректен однос и дека Србија сака да има добри односи со Македонија. Лидерот на СДСМ во интервјуа за српски медиуми го нарече раководството на Србија „националистичко“.

– Заев беше коректен вечерва. Не сакам да зборувам за приватните односи. Сакаме да имаме добри односи со Македонија и ќе ги имаме – порача Вучиќ.


„Блиц“: Србија е повеќе од четири пати воено посилна од Македонија, Албанија и Косово


Белград, 22 мај, 2017 - 16:56 (META) 

Србија со 36.000 војници е повеќе од четири пати посилна отколку Македонија, Албанија или Косово, во кои има по 8.000 војници. Најдолу е Црна Гора со 1.853 војници. Сепак, Косово малку отскокнува над другите, поради 150-те припадници на специјалните антитерористички единици РОСУ, кои се придодадени на бројката  8.000 војници, од кои 4.000 се припадници на КФОР, а 4.000 се припадници на Безбедносните сили на Косово.

grafika voeni siliОвие податоци ги презентира српскиот весник „Блиц“ на својата веб страница, изнесувајќи го воениот сооднос на земјите од Западен Балкан во графички приказ.

Според „Блиц“, покрај 36.000 војници, Србија има 212 тенкови, за разлика од Македонија, која има 31 тенк.

Албанија, Косово и Црна Гора немаат тенкови.

Србија е единствена земја со воени авиони – ги има 95, а нашата земја, Албанија, Косово и Црна Гора немаат ниту еден. Србија има убедливо најмногу хеликоптери на воените сили – 46, Албанија 27, Македонија и Косово имаат по 16, а Црна Гора 13 хеликоптери.

Исто како и со тенковите, и во поглед на ракетните системи во фокусот се Србија и Македонија. Србија има 82 а Македонија 24 ракетни системи, додека другите земји ги немаат.

Во статијата во која ги наведува податоците, „Блиц“ наведува дека Србија е бројно најопремена, но ги изнесува ставовите на аналитичари кои велат дека не може само да се споредуваат бројките, оти споредбите се значително отежнати од присуството на НАТО во Македонија и Косово.

 


Вулин до косовските Срби: Секој договор со Албанците е против интересите на српскиот народ


Белград, 21 мај, 2017 - 19:11 (META) 

Министерот за труд и боречки прашања Александар Вулин денеска изјави дека српската влада „очекува секој Србин на Косово“ на вонредните парламентарните избори на 11 јуни да ја поддржи Српската листа и порача дека „секој кој пред или после прави договори и компромиси со претставниците на Албанците работи против интересите на српскиот народ и за тоа ќе „сноси одговорност“.

„Гласот за Српска листа е глас за политиката на српската влада и Александар Вучиќ“ – рече Вулин после состанокот на Вучиќ со кандидатите на Српска листа на изборите на Косово, кој се одржа зад затворени врати.

Вулин истакна дека на Србите на Косово им е неопходно единство, затоа што, без цврста и јасна соработка со Белград, никој не може да се надева на спроведување на бриселскиот договор, ниту да ги зачува интересите на Србите на Косово. Тој истакна дека само Српска листа ја гарантира непрекинатата врска со Србија и дека нема да биде формирана Војска на Косово.

Директорот на владината канцеларија за Косово, Марко Ѓуриќ рече дека на албанските партии им се потребни четири пратеници за да изгласаат формирање Војска на Косово, а за да ги остварат тие цели, спремни се на секакви злоупотреби, па дури и на купување пратенички мандати.

Србите во парламентот на Косово од 120 пратеници имаат 10 загарантирани места.