Вучиќ ја искритикува Српската православна црква поради Косово


Белград, 8 ноември, 2018 - 11:58 (META) 

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави денеска дека е засегнат од „лошто мешање“ на Српската православна црква (СПЦ) во политиката за Косово, јавува дописничката на „Мета“ од Белград.

По повод соопштението на Соборот на СПЦ, „дека по ниту една цена не смее да се доведе под знак прашање суверинитетот и интегритетот на Србија на Косово“, Вучиќ пред новинарите на српските медиуми во Хелсинки изјавил дека суверинитетот го чуваат територијата, војската и народот и прашал „што од тоа, Србија има на Косово“.

„Целосен суверинитет би значел дека Србија воведува војска и полиција на Косово“, изјавил Вучиќ и додаде дека тоа е неодговорна политика и дека не би сакал да ризикува, туку да го чува српскиот народ.

Соборот на СПЦ оценил синоќа дека „Косово и Метохија никогаш не било и не може да биде само политичко прашање за чие што решавање, монопол имаат исклучиво државните органи“ и дека „по ниту една цена не смее да се доведе под знак прашање целосниот суверинитет и интегритет на Србија на Косово и Метохија.“

Во соопштението, по вонредното есенско заседавање на Соборот на СПЦ, се наведува дека „каков било потпис со кој би се овозможило признавање на Косово, учество во ОН или одрекување на Србија од него под која било форма, засекогаш ќе го укине секое историско право на Србоја на тие просторите, кои се темели на нејзината духовност и државност.“


Попов: Србија во Македонија игра во корист на Русија


Белград, 26 септември, 2018 - 13:48 (META) 

Директорот на новосадскиот Центар за регионализам, Александар Попов, денеска изјави дека Србија се однесува обратно од здравиот разум и на испраќа порака во добар правец кога е во прашање претстојниот референдум во Македонија, јавува дописничката на „Мета“ од Белград.

– На Србија како соседна земја, би требало да и биде во интерес да имаме стабилни односи во регионот, а сигурно е дека постигнувањето на договор помеѓу Грција и Македонија е еден значаен чекор во тој правец. Однесувањето на Србија е обратно од здравиот разум, затоа што Србија би требала да се радува на нормализирањето на односите во регионот – изјави Попов за агенцијата „Бета“.

Попов вели дека официјална Србија ја испратила првата „лоша порака“ кога Зоран Заев дошол на власт, затоа што Српската напредна партија (СНС) имала многу добар однос со претходната власт, која ја предводела десничарската ВМРО-ДПМНЕ.

– Очигледно е дека оваа гарнитура во Македонија не и е блиска и не и е по вкус на СНС. За разлика од многу други земји, Србија не го честиташе постигнувањето на договорот помеѓу Ципрас и Заев за името на државата. Потоа, имавме случај кога без објаснување беше повлечен целиот персонал на српската амбасада од Скопје – изјави Попов.

Тој оценува дека е очигледно дека договорот помеѓу Грција и Македонија „ги фрли во сенка“ преговорите помеѓу Белград и Приштина.

– Доколку референдумот во Македонија успее и таа зачекори на сигурен европски пат и на пат кон членство во НАТО, тогаш тоа би било пример за државничко однесува на едната и другата страна, со што на маргините би останала приказната за договорот помеѓу Вучиќ и Тачи. До сега, Вучиќ важеше за шампион на мирот на овие простори во некои меѓународни центри и организации, а сега таа титула би му припаднала на Заев – вели Попов.

Попов вели дека ни најавата за именување на поранешниот шеф на српската тајна служба Раде Булатовиќ за амбасадор во Македонија не е порака во добар правец. Додаде дека не се без основа ни оцените дека Србија во Македонија игра во корист на Русија, на која нe и е во интерес Македонија да стане членка на НАТО. Како уште една димензија на проблемот во односот на Србија спрема Македонија, Попов го наведе и отпорот на Српската православна црква кон автокефалноста на Македонската православна црква додавајќи дека е неприфатлива тоа да се прелева и на меѓудржавните односи.


Иринеј: Вселенскиот патријарх не треба да носи еднострана одлука за МПЦ


Белград, 20 јуни, 2018 - 10:56 (META) 

Српскиот патријарх Иринеј изјави дека би било грешка ако вселенскиот патријарх донесе еднострана одлука за афтокефалност на „канонски непризнаените цркви во Македонија и Украина, бидејќи на тоа би му се спротивставил целиот православен свет“.

-Цариградскиот патријарх е прв меѓу еднаквите, а не прв без еднаквите. Затоа и, не дај Боже, да постои намера на сесветиот патријарх Вартоломеј за некаква еднострана и произволна пресуда во случајот на скопскиот и украинскиот раскол, тоа ќе биде израз на голема заблуда, голема духовна грешка и од аспект на поредокот на православната црква и канонските закони, целосно ништовно – изјави владиката Иринеј за „Политика “.

Тој истакна дека говори целосно хипотетички, бидејќи длабоко верува дека до тоа нема да дојде.

-Доколку до тоа дојде, под политички или други притисоци и поттикнувања, тоа би предизвикало решавачко несогласување и спротивставување, не само во словенскиот православен свет, туку и пошироко во православието – рече Иринеј.


Заев во ист коверт ги ставил неговото и писмото на владиците до Вартоломеј


Скопје, 31 мај, 2018 - 14:15 (META) 

Македонскиот премиер Зоран Заев во ист коверт ги ставил неговата молба до Вселенскиот патријарх Вартоломеј и писмото на владиците од Македонска православна црква – Охридска архиепископија МПЦ-ОА, со кое се бара да се реши долгогодишниот проблем на македонската црква и да се додели автокефалност.

Тоа се гледа од неговото писмо, што Владата денеска го препрати до медиумите. Во него Заев го нарекува патријархот Вартоломеј „духовниот водач и отец на сите Православни.

„Со особена чест и радост Ви пишувам Вам, на духовниот водач и отец на сите Православни, пред се посакувајќи да ја изразам големата почит која ја има нашата Влада и целото политичко раководство на нашата земја кон Вашата чесна личност и кон Вселенската Патријаршија“, стои во писмото на Заев до Вартоломеј.


МПЦ ја покани БПЦ на 1.000 годишнината на Охридската архиепископија, СПЦ ќе слави посебно


Скопје, 11 мај, 2018 - 10:09 (META) 

Македонската православна црква – Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) ја поканила Бугарската православна црква (БПЦ) на одбележувањето на 1.000 годишнината на Охридската архиепископија.

Поглаварот г.г. Стефан за бугарската агенција БГНЕС потврдува дека поканата е испратена до бугарскиот патријарх Неофит и до државниот врв на Бугарија за заедничко одбележување на 1000-годишнината од основањето на Охридската архиепископија.

Според најавите од МПЦ-ОА, 1000-годишниот јубилеј ќе биде одбележан со црковно-државни свечености во Охрид на 27 и 28 мај.

Српската православна црква (СПЦ), исто така ќе ја одбележи илјадагодишнината од основањето на Охридската архиепископија, се наведува во соопштението издадено по годишното заседание на Светиот архиерејски собор на СПЦ, што заврши вчера.

Во соопштението се вели дека одбележувањето ќе биде „во текот на оваа година, молитвено и достоинствено“.

Исто така, на соборот е поздравена правосилната одлука на Големиот совет на Европскиот суд за човекови права „со која се констатира дека власта на Поранешна југословенска Република Македонија ја прекршиле меѓународната конвенција за човечки права и за слободата на вероиспосвеста и совеста одбивајќи да ја регистрираат канонската Охридска архиепископија.


Саборот на СПЦ ќе расправа за МПЦ-ОА и односите со БПЦ


Белград, 2 мај, 2018 - 9:47 (META) 

Барањето на Македонската православна црква – Охридска Архиепископија (МПЦ-ОА) до Бугарската православна црква (БПЦ) да и биде мајка-црква, како и новата територијална организација на СПЦ што релативно ја засега и Македонија, се работите за кои ќе се дискутира на пролетното заседание на Светиот архиерејски сабор на Српската православна црква (СПЦ).

Синодот на СПЦ досега формално не се огласи за релациите МПЦ-ОА – БПЦ. Сепак, дел од владиците тоа го оценија како преседан во меѓуправославните односи наведувајќи дека и покрај спорот околу статусот, официјално мајка црква на МПЦ може да биде само СПЦ, пишува „Данас“.

Во однос на новата територијална организација, во предложениот нов Устав на СПЦ се предвидува ПОА на Јован Вранишковски да добие статус на „автономна црква во составот на СПЦ“, а нејзиното историско седиште од Охрид да се премести во Скопје. Според новиот предлог Устав, изборот на архиепископот ќе го потврдува српскиот патријарх.

Саборот почна вчера, а се очекува да трае неколку дена.

Светиот архиерејски синод на Македонската православна црква – Охридска архиепископија (МПЦ-ОА)  во март излезе со реакција во која беше наведено дека Предлог-текстот за промена на Уставот на Српската православна црква содржи хегемонистички аспирации и националистички претензии врз суверенитетот и независноста на Република Македонија, како и грубо мешање во јурисдикцијата на МПЦ-ОА.


Иринеј: Зад договорот помеѓу БПЦ и МПЦ стои политичка позадина


Белград, 3 јануари, 2018 - 18:11 (META) 

Зад односите меѓу БПЦ и МПЦ има политичка позадина вели српскиот патријарх Иринеј во интервју за весникот „Печат“. За новонастанатата ситуација со Бугарската православна црква, чиј Синод ја прифати улогата на мајка црква на македонската црква со што таа би обидела да стекне легалност и автокефалност, Иринеј вели дека се работи за чиста фарса.

Во интервјуто тој наведува дека ова е сценарио кое се режирало во Струмица на последниот состанок на двајцата премиери Зоран Заев и Бојко Борисов, а потегот на МПЦ го оценува како неук.

-Актерите и не кријат многу, дека нивните акции се политички координирани. Притоа, нив, се разбира, Црквата со своите канони, устројство и поредок, совршено не ги интересира. Нивната намера е чисто црковниот проблем да го решат со политичко насилство и со политичка цел. Проблемите нема да се решат со политичките договори на двоецот Борисов – Заев, и со неуката акробатика на поедини архиереји, кои инаку искрено и длабоко ги жалам – вели Иринеј.


Грчката црква „се моли“ сестринската БПЦ да не и биде „мајка црква“ на МПЦ


Атина, 16 декември, 2017 - 12:04 (META) 

Светиот aрхиерејски синод на грчката црква на завчерашното заседание ја разгледал одлуката на БПЦ да го прифати барањето, како што се вели во соопштението, „на расколничката црква“ да ја преземе улога на нејзина „мајка црква“.

„По тој повод, Светиот синод ја изразува својата загриженост, заради фактот на мешање, со таа одлука, на Бугарската православна црква во јурисдикцијата на друга православна црква, т.е. на Српската православна црква, чин, којшто е спротивен на светите канони и на Преданието на црквата, со што ги превидува канонското право и водечката улога на Вселенската патријаршија, што може да биде почеток на немили собитија“, се вели во соопштението.

Светиот архерејски синод на грчката црква наведува дека „се моли да преовладее совеста и одлуката на сестринска Бугарска православна црква конечно да не се спроведе“.


Поглаварите на СПЦ и на БПЦ утре во Москва на средба кај рускиот поглавар


Москва, 30 ноември, 2017 - 17:02 (META) 

Рускиот патријарх Кирил утре во Москва ќе се сретне со бугарскиот патријарх Неофит и со српскиот патријарх Иринеј, во рамки на Серускиот православен собор.

Со бугарскиот патријарх ќе патуваат и дел од владиците што се во составот на комисијата што Бугарската православна црква ја оформи за да разговара со другите помесни православни цркви за статусот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија.

Руските медиуми денеска објавија дека руската црква официјално ја признала украинската црква за независна, што значи дека таа добива широк простор за автономија.

Во уставот на руската црква, украинската црква ќе биде посебно издвоена и наведено е дека таа се управува од Киев, а не од Москва.


СПЦ: Не ја одобривме посетата на „Прохор Пчињски“ од добро познати причини


Белград, 31 јули, 2017 - 17:43 (META) 

Српската православна црква денеска соопшти дека на македонска државна делегација нема да и биде одобрена посета на манастирот „Прохор Пчињски“, „поради веќе добро познати причини“, информираше српската агенција „Танјуг“.

„По повод барањето официјална државна делегација на Република Македонија на празникот Свети пророк Илија да го посети манастирот Свети Прохор Пчињски со своја програма и пораки, Информативната служба на СПЦ ја известува јавноста дека надлежниот црковен орган, поради причини кои се добро познати, а не се променети со години, не одобри посета на државната делегација на РМ на манастирот“, се вели во соопштение од СПЦ.

Минатата недела Патријархот Иринеј и Српската православна црква го отфрлија барањето на македонскиот премиер Зоран Заев и забранија Македонија да го прослави Илинден во манастирот „Прохор Пчињски“.