Нова демократија не прифаќа решение за името „на рати и со одложено дејство“


Софија, 16 мај, 2018 - 11:18 (META) 

Околу можноста за решение на проблемот со името и можноста а постигнување на договор Ципрас – Заев, извори од опозиционата Нова демократија (НД) за грчка „Иефимерида“ велат дека нема да прифатат никакво решение „на рати“,  бидејќи сметаат дека со тоа не би се исполнил условот договорот да биде траен.

Лидерот на Нова демократија, Киријакос Мицотакис, денеска е во Софија на Конгрес на европските десничарски партии (ЕПП) и изјави дека нема да прифати никаков притисок од страна на ЕУ или на НАТО во врска со името на северниот сосед.

Според партијата, Грција не треба да прифати решение со „одложено дејство“ и дека само „конечно име и промена на Уставот“ би биле гаранција за поддршка за ЕУ и НАТО.

– Потребна е промена која нема само да претпостави, туку и ќе гарантира и ќе се примени во практика пред било каков конечен договор – вели одговорниот за надворешна политика во НД, Јоргос Кумуцакос.


Коѕиас: Ако прифати ерга омнес, а не го смени Уставот, следната влада ќе го уапси Заев


Атин, 2 мај, 2018 - 10:25 (META) 

Ние правилно направивме што го отворивме прашањето за ерга омнес, можевме да раководиме со преговорите, а со тоа да бидеме блиску, за првпат толку блиску, до договор. Но, и да не постои договор, нема ние да бидеме виновни и ова го знае вселената, вели шефот на грчката дипломатија Никос Коѕиас во интервју за емисијата „Историес“ на грчката телевизија „Скај“.

Коѕиас смета дека преговорите одеа и одат добро, но треба и веќе е прашање на другата страна „дали ќе прифати ерга омнес, а тоа е смела одлука“ и објаснува дека е погрешна перцепцијата, ерга омнес да биде само за надворешна употреба.

– За да биде вистинско ерга омнес треба да се имплементира и во внатрешноста на земјата. Може да се склучи меѓународен договор што ќе го содржи сето ова? Може и постојат правници што веруваат во тоа. Но, искуството покажува дека ако се смени оваа влада, следната ќе го испрати Заев во затвор, велејќи дека го прекршил Уставот, со прифаќање на меѓународно име што не е предвидено и не е дозволено од Уставот. Односно и за нивна заштита, како што им имам објаснето, потребна е промена на Уставот – вели Коѕиас.

Како што јави дописничката на МИА од Атина, министерот за надворешни работи на Грција, во синоќешното интервју за „Скај“, овој негов став уште еднаш го поткрепи со примерот со документите, дека не може во внатрешните и надворешните документи да се користи различно име, бидејќи ќе има моменти кога еден внатрешен документ, на пример, лична карта или Уставот, или, пак, диплома од факултет, да треба да се преведат на друг јазик за употреба во странство, и во тој случај би го содржеле не новото, туку уставното име.

Според Коѕиас, ова би довело до секојдневни несогласувања за тоа кое име би се користело.

– Тоа ќе биде континуирана кавга. Затоа, секој пат потенцирам дека решението треба да биде стабилно, долготрајно и да решава, наместо да создава проблеми – додава Коѕијас.

Во однос на членството на Македонија во НАТО, запрашан за тоа дали е можна една „привремена интеграција“ одговара негативно, објаснувајќи дека тоа може да создаде проблем и притисоци врз Грција.

– Може да се договориме да се даде покана, од НАТО се дава покана и потоа таа се ратификува во парламентите. Потоа, парламентите тоа го испраќаат до САД, во Вашингтон, бидејќи е чувар на договорите на НАТО уште од формирањето. Тука, во што е проблемот? Им објаснувам на сите. Да речеме дека се 29 држави членки на НАТО, 28 од нив завршиле со ратификацијата, а ние не го имаме ратификувано бидејќи не ги направиле промените што ги ветија. Кој ќе јаде ќотек? Тие од 28-те земји или ние, што ќе не притискаат? Така ќе се префрли проблемот – рече Коѕијас.

Шефот на грчката дипломатија, уште еднаш повтори дека времето е многу кратко за постигнување договор до јулскиот самит на НАТО. Објасни дека за одржување референдум во Македонија, потребни се два месеца, потоа ќе треба да се ратификува во собранието, па во ОН, за да се потпишат меѓународните договори. Сѐто ова, според Коѕиас, не би можело да се направи во периодот што преостанува, односно за два месеца.

Во однос на тоа дали постои договор за името, тој вели дека не е проблемот во тоа кое ќе биде новото име, бидејќи е договорено да биде сложено и географско, а Македонија ќе треба да одбере еден од предлозите на Нимиц, со исклучок на Република Македонија (Скопје), име кое веќе е отфрлено од грчката страна.

Запрашан за тоа дали медијаторот доставил конечен и комплетен предлог, Коѕиас вели дека Нимиц направил проценка на последните преговори, „која страна треба да донесе одлука и да се согласи“, но не откри која е страната што треба да направи отстапка. Шефот на грчката дипломатија коментира дека медијаторот е објективен и покрај тоа што понекогаш и едните и другите имаат поплаки.

– Понекогаш ние имаме поплаки, некогаш имаат другите. Господинот Нимиц 25 години работи на ова, нѐ виде дека се доближивме до решение, го гледа доброто расположение и од двете страни и се обидува да нѐ охрабри да завршиме – додава Коѕиас.

Министерот за надворешни работи на Грција, смета дека за Грција било најсоодветен момент да се започнат преговорите бидејќи, според него разговорите биле и се меѓу двете страни, затоа што „Германија многу месеци немаше влада, а САД не се многу заинтересирани за Западен Балкан, како што беше случај во минатото“.


Димитров и Коѕиас ќе се сретнат утре во Солун


Скопје, 2 мај, 2018 - 9:59 (META) 

Министерот за надворешни работи Никола Димитров и неговиот грчки колега Никос Коѕиас утре ќе се сретнат во Солун каде што и двајцата ќе учествуваат на квадрилатералниот форум на кој ќе бидат и нивните колеги од Бугарија и од Албанија.

По последната средба Димитров – Коѕиас во Виена, медијаторот Метју Нимиц, рече дека двете страни остануваат посветени на решавање на проблемот, без да презентира детали од разговорите.

Грчките медиуми пренесоа дека остануваат „тешките прашања“ односно опсегот на употреба на името што ќе се договори и барањето на Атина за промена на македонскиот устав.

Премиерот Зоран Заев вчера рече дека секоја средба е нова креативност во функција на доближување на разликите кои постојат меѓу Македонија и Грција.

– Некогаш тоа е со големи, некогаш со микро чекори за отстранување на разликите кои постојат. Се надевам дека секогаш со секоја средба, ќе се помогне во тој правец – вели Заев.


Во Виена почна средбата на Димитров и Коѕиас со медијаторот Нимиц


Виена, 25 април, 2018 - 17:07 (META) 

Во Виена денеска продолжуваат разговорите за спорот за името меѓу министрите за надворешни работи на Република Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕиас, под покровителство на медијаторот Метју Нимиц. Средбата се одржува во канцелариите на ОН.

Засега нема информации до кога ќе трае средбата и дали по средбата ќе има изјави за медиумите.
Двете министерства и македонското и грчкото, на нивните официјални „Твитер“ профили објавија фотографии од средбата.

Премиерот Зоран Заев денеска на новинарско прашање изјави дека очекува напредок во преговорите меѓу двете земји.

– Има напредок кој ни дава причина да веруваме дека може да се направи исчекор и сега, во Виена, да ја искористиме секоја можност за приближување кон конечното решение. Верувам дека креативноста на двајцата министри, тимовите зад нив и јас и Ципрас од другата страна даваме поддршка и охрабрување за да се изнајдат конструктивни и креативни решенија кои буквално ќе ги задоволат двете страни во нивните очекувања и ќе бидат достоинствени за двете земји и нивните граѓани – рече Заев.


Ѕанакопулос: Атина направи отстапки, сега на ред е Скопје


Атина, 25 април, 2018 - 15:59 (META) 

Во преговорите, грчката страна направи отстапки, сега е време и поранешната југословенска Република Македонија да ги направи неопходните чекори за постигнување договор, изјави портпаролот на грчката влада и министер без ресор, Димитрис Ѕанакопулос, на редовниот брифинг со новинарите, пред почетокот на средбата во Виена.

Запрашан што очекува Грција од денешните преговори меѓу Димитров, Коѕиас и Нимиц, особено по вчерашната изјава на комесарот за проширување Јоханес Хан, Ѕанакопулос ги повтори позициите на официјална Атина.

Објасни дека е „јасен начинот како Грција пристапува во преговорите“, спомнувајќи ги двата грчки предуслова за постигнување договор за кои рече дека Грција мисли дека се „логични и праведни за постоење на заемно прифатен договор што ќе донесе решение на проблемот што ги измачува двете земји над 25 години“.

– Овие два конкретни предуслова се: прво, сложено име и, второ, името да важи „ерга омнес“, нешто за што предуслов е модификација на уставното име на соседот. Сметаме дека во рамките на овие преговори, грчката страна ги има направено нејзините отстапки, има стигнато до средината на мостот и во овој момент, време и за поранешната југословенска Република Македонија да ги направи неопходните чекори за да стигнеме до заемно прифатен договор – рече Ѕанакопулос.


Заев очекува исчекор од денешните преговори за спорот за името во Виена


Скопје, 25 април, 2018 - 11:16 (META) 

Во Виена очекувам можност за исчекор во процесот на преговорите за спорот за името, одговори на новинарско прашање премиерот Зоран Заев, на денешната прес-конференција во владата на која се презентираа мерките од оперативниот план за вработување.

Тој додаде дека креативноста на министрите за надворешни работи Никола Димитров и Никос Коѕиас има поддршка од него, од грчкиот премиер Алексис Ципрас како и работните тимови кои што стојат зад нив.

Во однос на изјавата на Хан дека решението за спорот за името ќе биде за две недели, Заев ја толкува како знак на пријателство бидејќи и Хан сака овој проблем да се реши час поскоро.

– Решавањето на спорот со името е важно за регионот и Европа затоа што се испраќа добра порака за иднината бидејќи вака горливи прашања кои што траат повеќе од 20 години можат да бидат решени низ дијалог – изјави Заев.


Хан: Можно е за две недели да има решение на спорот за името


Брисел, 24 април, 2018 - 15:02 (META) 

Европскиот комесар за соседска политика и проширување, Јоханес Хан, изрази оптимизам дека грчкиот спор во врска со името на Македонија би можел да се реши во следните 15 дена.

– Јас сум оптимист дека во следните две недели ќе имаме решение. Барем решение кое ќе го отвори патот за почеток на разговорите за пристап со ПЈРМ. Мислам дека сите се согласуваат дека ова ќе биде корисно за земјата, за општеството и целиот регион на Западен Балкан – изјави тој пред Комитетот за надворешни работи на Европскиот парламент.

Хан рече дека Македонија ја надминала длабоката политичка криза и дека постигнала напредок во спроведувањето на реформите и во одржувањето на добрососедските односи, но предупреди дека „нема време за самозадоволство”.

Коментирајќи за Турција, Хан рече дека земјата се движи подалеку од Европската Унија, особено во однос на човековите права и владеењето на правото и се осврна на неодамнешниот извештај на Комисијата за земјата.


Шекеринска: Можно е годинава да добиеме покана од НАТО, очекувам поддршка од САД


Скопје, 20 април, 2018 - 16:12 (META) 

Фокусирани сме до крајот на јуни да најдеме решение за спорот за името, со цел во јули да се случи пресврт и Македонија да добие покана за членство во НАТО. За нашиот прием во НАТО очекувам безрезервна поддршка од САД, рече вицепремиерката и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска, на денешната средба со новинарите, по повод нејзината официјална посета на САД, од 26 април до 2 мај, на покана на секретарот за одбрана, Џејмс Матис.

Таа истакна дека Македонија не може да стане членка сега, но дека можно е да годинава да добие покана од НАТО.

– Важно е преговарачкиот процес со Грција да успее. Сакам да нагласам дека во таков случај, во јули Македонија нема да стане членка на НАТО, туку само ќе добие покана за членство, по што ќе следи процесот на ратификации. Тоа значи дека нашиот јужен сосед ќе има уште една шанса да го блокира нашиот прием, доколку не постигнеме решение за спорот. Секое одлагање на решението е на наша штета, бидејќи важен е и тајмингот. Идната година во Македонија се претседателските избори, во Грција се европските избори и затоа мислам дека треба да вложиме напори да дојдеме до решение – изјави Шекеринска.

Владата, вели вицепремиерката, е фокусирана да најде решение за името до самитот на НАТО затоа што секое одложување може да ја смени ситуацијата на теренот.

– Ни претстои непредвидлив период затоа што само еден дел од работите зависат од Македонија. Последните изјави на грчките функционери не се изненадувачки затоа што уште минатата година велеа дека членството во ЕУ не е проблем, туку проблем е членството во НАТО – рече Шекеринска.


Нимиц им пишал на Димитров и Коѕиас во пресрет на нивната средба во Охрид


Њујорк, 11 април, 2018 - 12:36 (META) 

Медијаторот во решавањето на спорот за името, Метју Нимиц им испратил писмо на шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, во кое ја опишува актуелната ситуација во преговорите за името, односно точките за кои има согласување и точките за кои има разлики, онака како што тој ги формулирал за време на разговорите во Виена. Дописот на министрите им е испратен во пресрет на нивната нова средба во Охрид, вечерва и утре.

Информацијата за писмото ја објавија весникот „Катимерини“, радиото „Атина984“ и информативниот портал „Њуз247“, повикувајќи се на свои извори.

Грчкото МНР, ниту ја потврдува ниту ја демантира веста во грчките медиуми дека Нимиц испратил допис до Димитров и Коѕијас, јави дописникот на МИА од Атина.

„Според одредени извори, последниот допис на Нимиц ги одразува кристализираните ставови на американскиот дипломат за прашањето, како што тие беа формулирани по последната негова повеќечасовна средба со министрите за надворешни работи на Грција и ПЈРМ во Виена (30-31 март). Истите извори споменуваат дека Нимиц стигнал до точките што треба да бидат параметри на решението“, пишува „Катимерини“.

Радио „Атина984“, пак, објави дека станува збор за претходно одредена и предвидена процедура на медијаторот.

„Двајцата министри се очекува да одговорат на прашалникот што им беше доставен од специјалниот медијатор и да го имаат пополнето до нивната следна заедничка средба“, објави атинското радио.


Коѕијас денеска во Охрид на работна вечера со Димитров, а утре и официјална средба


Охрид, 11 април, 2018 - 10:15 (META) 

Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕиас попладнево ќе допатува во Охрид, по што ќе има работна вечера со шефот на македонската дипломатија Никола Димитров.

Официјалната средба на двајцата министри за надворешни работи е закажана за утре. Од Министерството за надворешни работи наведуваат дека посетата на министерот Коѕиас е во рамки на континуираниот дијалог меѓу двајцата министри, во контекст на напорите за надминување на разликата околу името, како и генералното унапредување на односите помеѓу двете земји.

Во однос на средбата во Охрид, премиерот Зоран Заев очекува да се постигне дополнителен прогрес, по разговорите на двајцата министри во Виена.

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕиас во интервју за германскиот весник „Шпигел“ изјави дека разликите со Скопје можат да се решат со смелост.

Охридската средба се случува една недела пред Европската комисија да го соопшти извештајот за напредокот на Македонија, во кој Владата очекува да добие безусловна препорака за почеток на преговорите.