!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Жбогар: По конгресот очекувам конструктивна, а не деструктивна ВМРО-ДПМНЕ


Скопје, 14 декември, 2017 - 21:44 (META) 

Се надевам дека по конгресот на ВМРО-ДПМНЕ следната недела, ќе добиеме опозиција која нема да биде посветена само на тоа деструктивно да ги спречи работите кои се случуваат, вели евроамбасадорот Самуел Жбогар во интервју за неколку медиуми, пренесува „Алсат М“.

– Подобро е да имаме опозиција која ќе и конкурира конструктивно на Владата, со идеи, предлози и сугестии, како да се корегира. Таква опозиција е потребна, а таа во овој момент ја нема. Јас се надевам дека повторно ќе го вратиме силното ВМРО-ДПМНЕ во јавниот живот и во Собранието – вели Жбогар, додавајќи оти се надева дека партиите веќе нема да имаат потреба за меѓународно посредување за решавање на внатрешните прашања.

Околу иницијативата „Жан Моне“, која го вклучува предлогот лидерите да се сретнат во Париз, според Жбогар, не била смислена да биде продолжение на Договорот од Пржино, туку да придонесе за подобрување на атмосферата.

Според евроамбасадорот очите на меѓународната заедница се вперени во спроведувањето на реформите во трите најважни полиња – правосудството, безбедносните служби и вработувањето во институции каде што има многу отворени позиции.

– Ние сакаме овој процес да биде транспарентен. Овие се нашите приоритети и таму каде што ние сакаме да видиме напредок-вели Жбогар.

Тој изјави дека во Брисел се води дебата за изнаоѓање нови начини за проширување и дека сега е време да се стане дел од тој список.

– Следната година се отвара навистина сериозна можност за тоа. Не знаеме дали ќе има подобар можност во иднина за земјата да го фати возот кој е веќе тргнат и се движи напред во натамошните настани на проширување на ЕУ – изјави евроамбасадорот.

Во врска со преговорите за решавање на спорот за името со Грција, амбасадорот Жбогар вели оти гледа добра волја од двете страни, но дека е рано за предвидување дали тие ќе завршат со успех.

Коментирајќи ги оставките во Државната изборна комисија, евроамбасадорот вели дека тоа е добра лекција која може да послужи и за слични случаи во другите институции. Според него, Изборниот законик, освен оваа точка, има потреба и за други измени и побара тие да се направат пред следните избори.


Поради снежни врнежи откажана вечерата на Нимиц со преговарачите во Брисел


Брисел, 11 декември, 2017 - 19:25 (META) 

Предвидената заедничка вечера на преговарачот за името, Метју Нимиц со делегациите од Македонија и Грција, што требаше да се случи вечерва во Брисел е откажана, бидејќи ниту преговарачите Адамантиос Василакис и Васко Наумовски, ниту преговарачот Нимиц, поради снегот не можеле да стигнат на време во Брисел, пренесува порталот „Мкд.мк“

Поради снежните врнежи во Белгија се откажани стотици летови, како и сите полетувања и слетувања на аеродромот во Брисел, вклучувајќи ги и оние на преговарачите.

Според неофицијални информации, и преговарачите и Нимиц се обидуваат да стигнат во Брисел со воз или со друго превозно средство. Заедничките разговори на Нимиц со преговарачите ќе се одржат утре.

Од Министерството за надворешни работи информираат дека специјалниот претставник на Обединетите нации Нимиц изјава за медиумите даде по завршувањето на состанокот, во 12.15 часот.


Димитров: Во преговорите со Грција ќе влеземе со добра верба и без страв


Скопје, 26 ноември, 2017 - 12:01 (META) 

Во преговори со Грција ќе влеземе со добра верба и без страв, во обид да се надминат разликите, вели шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров, во неделното интервју на „Радио Слободна Европа“.

– Ако има победена страна, тоа нема да биде добро ниту за победникот, ниту за губитнкот, бидејќи ќе развие ужасен национализам. Мора да најдеме начин двете страни да излезат со чувство дека најважното го заштитиле. Нема да преговараме од страв и не можеме да излеземе со решение што нема да ни ги покрие главните грижи – вели Димотров.

Прашан до каде е подготвена да оди Владата во преговорите и дали ќе има реципроцитет при евентуална промена на имињата на автопатот, спомениците и ревизија на учебници, шефот на македонската дипломатија вели дека за ова прашање не разговарале во Владата.

– Мислам дека е клучно да разбереме дека патриотизмот значи грижа за државноста и дека е клучно да им ги одземеме аргументите на оние политички сили во Грција, коишто имаат интерес да ја држат блокадата. Во основа и во изјавата на Коѕиас имаше или барем имплицираше дека ова ќе биде двонасочен процес – вели Димитров.

Во врска со динамиката со која ќе се одвиваат преговорите, министерот за надворешни работи вели дека тоа ќе зависи од проценката на посредникот Метју Нимиц и од извештаите и престојните состаноци и самити на ЕУ и на НАТО, како и од изборните циклуси во Македонија и во Грција.

Димитров не сакаше да го коментира барањето на МПЦ-ОА до Бугарската православна црква да ѝ биде црква мајка, додавајќи дека тоа е прашање за црковните власти и за нивниот напор да се обезбеди автокефалноста.

– Можеби од ова отворање со Бугарија извлекле некаков импулс. Сепак би се воздржал да коментирам какви ќе бидат импликациите. Сепак е тоа работа на МПЦ – подвлече Димитров.


Жбогар: Ако се совпаднат визиите на Владата и на Јункер, ќе има добри резултати за Македонија


Скопје, 17 ноември, 2017 - 15:49 (META) 

Доколку реформската визија на Владата и визијата на Европската Унија за Западен Балкан, што во февруари следната година треба да ја претстави претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, се совпаднат, тогаш можеме да се надеваме да видиме добри резултати околу евроинтрегациите на Македонија, изјави денеска евроамбасадорот Самуел Жбогар.

– Тоа што генерално го споделуваме е оптимизам дека работите се одвиваат во правилна насока, дека реформите што ги очекуваме во земјата почнуваат да се спроведуваат и ја охрабруваме Владата да продолжи по овој пат. Во следните месеци од наша страна ќе ја претставиме визијата за регионот во следните години и децении преку стратегискиот документ за Западен Балкан што претседателот на ЕК, Јункер, го најави за февруари. Очекуваме од Владата и од институциите да покажат посветеност и резултати поврзани со реформите. Доколку овие две визии и активности се совпаѓаат, се надеваме дека ќе видиме добри резултати следната година – рече Жбогар, по посетата на СВР Скопје, каде заедно со министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, присуствуваше на презентацијата на ТЕТРА-системот за комуникација на полицијата.

Прашан за можноста меѓународната заедница да изврпи притисок врз Грција да дозволи Македонија да влезе во НАТО под привремената референца, Жбогар рече дека секогаш е подобро кога прашањата се решаваат со дијалог.

– Нема решение кога едната страна е задоволна, а другата не е и сите компромиси се засновани на тоа двете страни да го прифатат решението. Ова е единствениот начин да се дојде до долгорочно решение. Гледаме дека тоа е пристапот на Владата, преку чести средби меѓу министрите за надворешни работи, кои ја подобруваат атмосферата и добрососедските односи и веруваме дека ова ќе доведе до добри резултати – изјави Жбогар.


Заев: Се надевам дека ова ќе биде последен обид за решавање на спорот со името


Љубљана, 14 ноември, 2017 - 9:41 (META) 

Македонија влегува во обид кој што се надевам дека ќе биде последен, со конечна цел, решавање на проблемот кој што Грција го има со нашето уставно име, изјави премиерот Зоран Заев како одговор на новинарско прашање по средбата со премиерот на Словенија, Миро Церар.

– Ова е навистина актуелно прашање и во Македонија. Логично беше по завршувањето на локалните избори, да се направи нов обид за решавање на овој суштествен или чувствителен проблем, кое што го има Република Грција со нашето уставно име, а кое истовремено е пречка за нашите интегративни процеси. Процесите веќе почнуваат, на 20 или 21 ноември очекуваме да се направи првата средба помеѓу преговарачите од двете земји, со медијаторот Метју Нимиц. Во ноември очекуваме тие преговори да се интензивираат – рече Заев.

Тој истакна дека Македонија гради пријателски односи со Грција и во пријателска атмосфера и додаде дека тој верува дека може да се најде решение на спорот.

– Ние во Македонија се обидуваме да изградиме национален консензус, сите, претседателот на државата, Владата, опозицијата, но во функција на наоѓање решение, а не на негово одложување – додаде Заев.


Димитров и Коѕиас разговарале за комуникациските механизми меѓу двете земји


Брисел, 13 ноември, 2017 - 19:58 (META) 

Комуникациските модалитети меѓу двете земји, како и комуникациските механизми во рамки на Европската Унија биле дел од темите за кои денеска разговарале министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, кои се сретнаа на маргините на состанокот на шефовите на дипломатиите на земјите од ЕУ во Брисел.

– Разговаравме за прашања поврзани со комуникациите, комуникациските механизми во ЕУ, при што потенцирав дека мораме да имаме исправна политика за да имаме исправна комуникација – рече Коѕијас по средбата, јави „АНА-МПА“.

Тој во разговорот со Димитров потенцирал дека Европа има потреба од политики засновани на вредности, демократија, на социјални прашања, како и на визијата за поинакви општества.

Грчкиот министер за надворешни работи викендот пред заминувањето во Брисел изјави дека Грција сака да се реши прашањето за името и оти тоа јасно им го става на знаење на своите партнери во ЕУ и на Вашингтон.

Тој претходно изјави и дека очекува прашањето за името да биде затворено во првата половина во 2018 година.


Заев очекува раздвижување околу името, разговарал и со Иванов за процесот


Скопје, 10 ноември, 2017 - 13:54 (META) 

Премиерот Зоран Заев очекува до крајот на овој месец да се раздвижат работите околу напорите за решавање на спорот за името со Грција, за што, како што потврди, веќе било разговарано и со претседателот на државата, Ѓорге Иванов.

– Останува надежта дека во вака силно изразени пријателски околности со соседите и со Грција имаме поголеми шанси да изнајадеме решение. Очекувам дека до крајот на овој месец ќе почнат да се раздвижуваат работите. На располагање сум за средби на премиерско ниво, министерот за надворешни работи е исто така подготвен. Веќе разговаравме со претседателот на државата, дека Македонија мора да биде подготвена за исчекор кон решавањето на ова прашање – изјави Заев, одговарајќи на новинарски прашања на денешната прес-конфренција во Владата.

Тој додаде оти се надева дека опозицијата, исто така, ќе биде вклучена максимално во процесот, но не со блокади, туку во функција да се направи сè за изнаоѓање на решение за овој, како што рече, горлив проблем кој што е кочница за Македонија во евроинтегративните процеси.

Прашан претходно околу иницијативата скопскиот аеродром наместо „Александар Велики“ да го носи името на поранешниот претседател на државата Киро Глигоров, Заев рече дека му се допаѓа предлогот, но дека за тоа треба да се слушне и ќе се земе предвид и мислењето на граѓаните.


Дипломатскиот клуб Скопје предлага скопскиот аеродром да се вика „Киро Глигоров“


Скопје, 10 ноември, 2017 - 10:54 (META) 

Дипломатскиот клуб Скопје ја поддржува иницијативата скопскиот аеродром да го носи името на поранешниот македонски претседател Киро Глигоров.

Од Дипломатскиот клуб велат дека со именувањето на аеродромот со името на претседателот Глигоров „на најдостоен начин ќе се материјализира оценката за неговата голема улога во процесот на создавањето на Македонија како современа држава“.

„Нагласуваме дека од скопскиот аеродром отпочнуваа и на него завршуваа бројните ‘походи’ на претседателот Глигоров во светот, неговите патувања посветени на мирот и пријателството, а за меѓународно етаблирање на македонската држава. Во негово присуство овде, прв пат, во практика се воведени протоколарните манифестации како што се веење на државното знаме, интонирање на химната, постројување на почесната гарда, со кои пред светот Република Македонија се претстави како самостојна и независна држава. Од овој аеродром полетаа и првите авиони со македонски државни ознаки“, се наведува во соопштението на Извршниот одбор на Дипломатскиот клуб.

Инаку, преименувањето на скопскиот аеродром, кој сега го носи името „Александар Велики“ и на автопатот со истото име во јавноста се почесто се поврзуваат со новата клима во македонско-грчките односи и интензивирањето на преговорите меѓу двете држави за решавање на спорот за името.

Дипломатскиот клуб Скопје, како што стои на нивната интернет страница, е „невладина, доброволна, професионална и непрофитна организација на граѓани во Република Македонија со цел, како активни или поранешни дипломати, да се здружуваат за да работат за општото добро и интересите на Република Македонија и на држави чии дипломатии се залагаат за демократски и современи меѓународни односи“.


Спорот за името ќе биде решен наскоро и без референдум, тврди Османи


Скопје, 2 ноември, 2017 - 22:52 (META) 

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, во интервју за емисијата „Патот кон“ на телевизијата „Алсат-М“, изјави дека разликите околу името со Грција ќе бидат решени наскоро.

Тој тврди и дека Македонија може да избегне референдум за ова прашање, благодарение на решение што би произлегло од промената на името на аеродромот „Александар Велики“ и од другите стратешки точки кои досега Грција ги сметала за иредентистички.

– Ви гарантирам дека доколку продолжиме да ги реализираме реформите со оваа динамика, да го затвориме прашањето за името, ќе добиеме уште поголема поддршка од граѓаните бидејќи граѓаните бараат Македонија да биде членка на НАТО и на Европската Унија – изјави Османи.

Прашан како ќе се затвори прашањето за името и дали тоа ќе биде со референдум, вицепремиерот Османи вели дека локалните избори биле референдум.

– На овие избори ние го најавивме решавањето на името. Граѓаните ни ја дадоа поракатата – вие сте храбри, имате јасна визија каде треба да ја водите државата во наредните години – рече Османи.


Захариева: Бугарија и Грција се подготвени да ѝ помогнат на Македонија со реформите за ЕУ


Софија, 22 октомври, 2017 - 21:54 (META) 

Бугарија и Грција се подготвени да ѝ помогнат на Македонија да ги спроведе реформите неопходни за почнување на преговорите за членство во Европската Унија, изјави вицепремиерката и министерка за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева, во интервју за бугарското радио „Дарик“.

– Потребно е прво да се изгради доверба меѓу политичките раководства. Тие имаат долг пат и многу реформи за да почнат преговори за влез во Европската Унија. Разговаравме со Грција и подготвени сме да испратиме експерти да ѝ помогнат на Владата да ги спроведе неопходните реформи – вели Захариева.

На прашањето дали Македонија може да влезе во ЕУ под ова име, Захариева е децидна дека тоа не е можно и дека треба да се најде решение за името за што, како што вели, двете страни, Македонија и Грција, водат интензивни преговори.

Таа посочува дека кај дел од политичките лидери во земјава сè уште преовладува агресивна антибугарска политика со „исклучително силни антибугарски пораки“, особено во последните месеци, за време на кампањата за локаланите избори. Но, додава Захариева, граѓаните на Македонија со своето гласање јасно покажале дека се против ваквите политики.

Шефицата на бугарската дипломатија вели дека токму ваквите политики се причината поради која Македонија  заостанува во приближувањето кон ЕУ, иако земјата уште во 2005 година добила статус на кандидат за членство.

– Поигрувањето со „ние сме најголемите“ не помага. Македонските граѓани сакаат да се интегрирани. Тоа е една од причините зошто сè уште не ги почнале преговорите. Не постои можност европските држави да се согласат со таквата политика – рече Захариева.

Таа оцени дека новата македонската влада има многу јасен план за реформи и се размислува наскоро да се одржи заедничка седница со бугарската влада.