!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Вонредна седница на Советот за безбедност на ОН поради одлуката на Трамп за Ерусалим


Њујорк, 7 декември, 2017 - 12:53 (META) 

Советот за безбедност на Обединетите нации утре ќе одржи вонредна седница поради одлуката на американскиот претседател, Доналд Трамп, да го признае Ерусалим за главен град на Израел.

Како што пренесува „Си-би-ес њуз“, итна седница побарале осум од 15 членки на Советот за безбедност, односно Боливија, Египет, Франција, Италија, Сенегал, Шведска, Велика Британија и Уругвај.

Арапскиот свет ја осуди одлуката на Трамп и побара нејзино повлекување пред да предизвика ескалација на ситуацијата во регионот.

Палестинскиот лидер Махмуд Абас ја оцени како „жална“ и додаде дека Ерусалим ќе остане „вечна престолнина на Палестина“.

Илјадници Палестинци од синоќа протестираат во Појасот Газа, палејќи слики од Трамп и американски и израелски знамиња.


САД бараат најсилни мерки против Северна Кореја


Њујорк, 4 септември, 2017 - 19:19 (META) 

Американската амбасадорка во Обединетите нации, Ники Хејли, изјави дека САД сакаат ОН да преземат најсилни можни мерки против Северна Кореја поради новата нуклеарна проба.

– Дојде моментот да се престане со половичните мерки – изјави Хејли на итниот состанок на Советот за безбедност.

Според нејзините зборови, ситуацијата е ургентна и пристапот што ОН го имале кон Северна Кореја повеќе од 20 години не функционирал и не го променил односот на Пјонгјанг.

Потсекретарот на ОН за политички прашања, Џефри Фелтман, нуклеарната проба ја нарече „опасна провокација“ која длабоко го дестабилизира регионот и меѓународната заедница.

Фелтман повика на единствен и јасен одговор.

Советот за безбедност денеска одржува итна седница по повод новата нуклеарна проба на Северна Кореја, која тврди дека детонирала хидрогенска бомба.


Утре состанок на Советот за безбедност на ОН поради конфликтот во Ерусалим


Њујорк, 23 јули, 2017 - 13:32 (META) 

Советот за безбедност на Обединетите нации ќе се состане в понеделник за да разговара за порастот на насилството помеѓу Израелците и Пакистанците.

Шведска, Франција и Египет побараа итен состанок на Советот за безбедност на ОН по конфликтот помеѓу Израелците и Палестинците во Ерусалим.

Заменик-амбасадорот на Шведска во ОН, Карл Скау, на „Твитер“ наведе дека целта на состанокот е „итен разговор за тоа како може да се поддржат повиците за спречување на ескалација во Ерусалим“. Во судирот помеѓу Палестинците и израелската полиција во петокот во Ерусалим загинаа тројца Палестинци, а на Западното крајбрежје 19-годишен Палестинец со нож избодел тројца Израелци, по што бил убиен.

Израелската полиција во саботата во Ерусалим се судри со Палестинците кои во знак на протест, организирале муслиманска молитва пред големото светилиште на Храмовна гора, кое го посетуваат и Евреи и муслимани.


ОН ќе го санкционираат севернокорејското лансирање ракета


Њујорк, 16 мај, 2017 - 10:47 (META) 

Советот за безбедност на Обединетите нации го осуди најновото ракетно тестирање на Северна Кореја, истакнувајќи дека ќе преземе нови мерки, вклучително и санкции поради дестабилизирачкото однесување на Пјонгјанг.

Во соопштението, кое е едногласно усвоено, Советот за безбедност на ОН истакнува дека е многу важно Северна Кореја веднаш да покаже искрена посветеност на процесот на намалување на нуклеарното вооружување низ конкретни акции.

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, ја осуди најновата ракетна проба на Северна Кореја и го повика Пјонгјанг да примени ограничување на нуклеарното вооружување.

– Со овој чин се прекршени резолуциите на Советот за безбедност и таа акција преставува закана по мирот и безбедноста во регионот – наведе Гутереш.

Северна Кореја потврди дека во неделата тестирала нов вид на ракета, наведувајќи дека станува збор за ракетата „хвасонг-12“ со среден до долг домет.

Вонредниот состанок на Советот за безбедност на ОН го свикаа САД и Јапонија.


Советот за безбедност на ОН денеска свика вонредна седница поради состојбата во Сирија


Њујорк, 5 април, 2017 - 20:07 (META) 

Советот за безбедност на Обединетите Нации денеска свика вонредна седница за да го разгледа вчерашниот воздушен напад со отровен гас, кој беше извршен врз град во провинцијата Идлиб, во северозападниот дел на Сирија.

Соединетите Американски Држави, Франција и Обединетото Кралство поднесоа предлог-резолуција со која се осудува употребата на хемиско оружје во Сирија. Тие ја нагласија обврската на сириската влада да даде информација за своите вчерашни воздушни операции.

Оваа предлог-резолуција за Русија е неприфатлива.

Сириската опсерваторија за човекови права со седиште во Лондон вчера соопшти дека во воздушниот напад со отровен гас загинале најмалку 58 лица, меѓу кои и деца.


Советот за безбедност на ОН ги осуди ракетните тестови на Северна Кореја


Њујорк, 8 март, 2017 - 10:57 (META) 

Советот за безбедност на Обединетите нации доцна синоќа ја осуди ракетната проба што ја изврши Северна Кореја, наведувајќи дека тоа претставува „сериозно кршење“ на резолуцијата за санкции.

Како што се наведува, Советот за безбедност на ОН ги осуди сите балистички активности на Северна Кореја, поради зголемените тензии во регионот.

Во соопштението се додава дека Советот за безбедност изразил загриженост за „дестабилизирачките“ активности на Северна Кореја, со кои се крши резолуцијата на тоа тело на ОН.

Советот за безбедност навел дека државите членки продолжуваат внимателно да ја следат ситуацијата и да преземаат мерки.


Николиќ: Испраќањето војска на Косово е заклучок на Советот за национална безбедност


Белград, 17 јануари, 2017 - 12:24 (META) 

Претседателот на Србија, Томислав Николиќ, ги отфрли обвинувањата дека „ѕвечка со оружје“ и додаде дека неговата изјава за испраќање војска на Косово е заклучок на Советот за национална безбедност.

– Ние не ѕвечкаме со оружје туку на тоа предупредивме доколку биде загрозен српскиот народ на Косово и Метохија. Србија ќе ги одбрани Србите. И тука постои согласност помеѓу владата и претседателот. А тоа што реков дека ќе испратиме војска, всушност е дел од заклучоците на Советот за национална безбедност. И, да, реков дека ако треба, и јас ќе одам во војна, па и моите синови – изјави Николиќ.

Српскиот претседател за време на викендот, по повод запирањето на возот од Белград за Косовска Митровица поради безбедносни закани, изјави дека Србија ќе испрати војска на Косово ако се убиваат Срби, што беше остро критикувано од опозициските партии и од официјални лица од Европска Унија.

Николиќ рече дека ЕУ не требало да реагира на неговата изјава туку требало да реагира на „минираната пруга“ и кога не било дозволено да помине српскиот воз на Косово.

– Ако европскиот комесар Јоханес Хан вели дека јас не гледам во иднината и дека иднината на Србија е независно Косово, тогаш немаме за што да разговараме. Тогаш тој е измама на сите времиња. И тоа што го прави ЕУ е измама – рече Николиќ.

Претседателот на Србија рече дека ова не го говори поради изборната кампања туку затоа што се грижи за животите на Србите на Косово.

– Ако нападнат Срби и почнат егзодус и убивање, тогаш Србија треба да молчи? Јас на таква Србија не би бил претседател – додаде Николиќ.


ОН предупредуваат дека Алепо може да стане голема гробница


Алепо, 1 декември, 2016 - 11:45 (META) 

Источниот дел на Алепо се заканува да стане „голема гробница“ доколку не заврши конфликтот и не се достави хуманитарна помош, оцени шефот на хуманитарните операции на Обединети нации, Стивен О’Брајан.

О’Брајан побара помош од Советот за безбедност на ОН, кој итно заседаваше на барање на Франција, но состанокот е завршен без конкретни резултати.
Според проценките на О’Брајан, од саботата од источниот дел Алепо побегнале 25.000 цивили.

– Неколку десетици цивили загинаа во само еден воздушен напад – рече О’Брајан, кој не соопшти други детали за нападот.

Според неговите зборови, поради недостиг од возила за итна помош, ранетите се превезуваат со товарни колички.

– Многу е веројатно дека илјадници жители ќе бегаат ако продолжат судирите. Апелираме, односно молиме страните во конфликтот и оние кои имаат влијание на нив да сторат сè што можат да го заштитат населението и да овозможат пристап во источниот дел на Алепо пред да стане огромна гробница – додаде О’Брајан.

Во источниот дел на Алепо под опсада се наоѓаат 250.000 цивили.

Во Сирија во текот на петгодишната војна загинаа повеќе од 300.000 луѓе, а неколку милиони се раселени.


Гутереш и официјално е новиот генерален секретар на ОН


Њујорк, 13 октомври, 2016 - 17:46 (META) 

Генералното собрание на Обединетите нации, во кое има претставници на 193 држави, денеска едногласно го именуваше поранешниот премиер на Португалија, Антонио Гутереш, за нов генерален секретар на светската организација, јавуваат светските агенции.

Советот за безбедност на ОН минатата недела едногласно го номинираше 67-годишниот Гутереш на местото на Бан Ки-мун, чиј петгодишен мандат истекува на 31 декември.

Со денешното гласање на генералното собрание, Гутереш и официјално стана деветтиот генерален секретар на ОН во 71-годишната историја на светската организација.

Освен што беше премиер на Португалија, од 1995 до 2002 година, Гутереш десет години ја извршуваше функцијата висок комесар за бегалци на ОН, од 2005 до 2015 година.


Вонреден состанок на СБ на ОН за Сирија


Њујорк, 7 октомври, 2016 - 9:26 (META) 

Советот за безбедност на ОН денеска ќе одржи вонредна седница за Сирија, откако специјалниот известувач на ОН, Стефан де Мистура, предупреди дека источниот дел на Алепо може да биде целосно уништен во следните неколку месеци во руската и сириската воена офанзива.

Русија побара одржување на вонреден состанок по извештајот на Де Мистура, кој ќе се обрати од Женева преку видеоконференција, соопштија дипломати.

Де Мистура претходно изјави дека Русија неселективно го бомбардира Алепо и стотици илјади цивили за да протера стотина џихадисти.

Специјалниот известувач ги повика борците на Фронтот Ал нусра, кој го смени името во Фронтот Фатех ал шам да го напуштат Алепо за да престанат руските и сириските бомбардирања.