ЕУ ја забранува пластиката за еднократна употреба од 2021 година


Брисел, 19 декември, 2018 - 14:13 (META) 

Стапчиња за уши, чинии од пластика, лажици, вилушки, ножеви, потоа сламки за пиење, лажичиња за мешање пијалоци, вилувчиња за помфрит – сите изработени од пластика – како и чашите и садовите за брза храна од полистирен, од 2021 година ќе бидат забранети во Европската Унија.

Политичкиот договор за оваа забрана денеска го постигнаа Европскиот парламент и Советот на ЕУ, откако Европската комисија на крајот на мај годинава ја презентираше нацрт-директивата за забрана на пластиката за една употреба. Советот на ЕУ на 6 ноември почна преговори со Европскиот Парламент (ЕП) за новата забрана, коишто завршија успешно денеска. Следниот чекор е предлог-директивата да биде прифатена од амбасадорите на членките во ЕУ, по што ќе оди на изгласување во ЕП, а потоа на конечно усвојување во Советот на ЕУ.

Оваа директива е дел од големата Стратегија за пластиката на ЕУ а целта е да се намали количеството исфрлена пластика, од која најголемиот дел завршува во морињата и океаните, наштетувајќи му во огромна мерка на живиот свет таму.

Така, забранети ќе бидат десетте најприсутни пластични работи за една употреба, за кои има поеколошка алтернатива или можност да бидат целосно исфрлени. Освен стапчиња за уши, чинии од пластика, лажици, вилушки, ножеви, потоа сламки за пиење, лажичиња за мешање пијалоци, вилувчиња за помфрит – сите изработени од пластика – како и чашите и садовите за брза храна од полистирен, ќе бидат забранети и сите нешта изработени од охо-пластика и цевчињата за балони.

Еврокомесарката за животна средина, морски прашања и рибарски басени Кармену Вела рече дека со денеска постигнатиот договор меѓу ЕУ и ЕП е направен огромен чекор напред.

– Кога имаме ситуација една година дома во пластична кеса да донесеш риба, а следната година да ја донесеш истата кеса во риба, мора да работиме напорно и брзо. Среќна сум со денешниот договор меѓу Парламентот и Советот, направивме голем исчекор кон намалување на количеството на пластика за една употреба во нашата економија, нашиот океан,  и на крајот и во нашите тела – рече Вела.


Македонија денеска на маса пред шефовите на дипломатиите на ЕУ


Брисел, 26 јуни, 2018 - 9:53 (META) 

Советот на ЕУ за општи работи денеска во Луксембург треба да донесе одлука по препораката на ЕК за почеток на пристапните преговори на Македонија и на Албанија.

Еврокомесарката Федерика Могерини, вчера ги повика земјите членки да го наградат, како што вели, импресивниот напредок на Македонија со потпишувањето на Договорот за името со Грција.

– Знаете дека препорачавме отворање преговори со Скопје и Тирана, овој процес мора да се заснова на заслуги, што значи дека кога има напредок тој мора да биде признаен и да биде охрабрен и придружуван. Се надевам дека земјите членки ќе ја донесат вистинската одлука – рече Могерини.

Екатерина Захариева, шефот на диплиматијата на Бугарија, која како актуелен претседавач со ЕУ ќе претседава со Советот на ЕУ за општи работи, изјави дека по постигнатиот договор за името со Грција, Советот треба да даде зелено светло за почеток на пристапните преговори со Македонија.


Грција денеска треба да им пише на ЕУ и НАТО за зачленувањето на Македонија


Скопје, 25 јуни, 2018 - 9:43 (META) 

До Советот на ЕУ за општи работи, кој во Луксембург ќе расправа за  почеток на пристапни преговори на Македонија и на Албанија, денеска треба да биде доставено писмото од Грција дека нема да се противи за европска и евро-атлантска интеграција на Македонија, што е исполнување на дел од нејзините обврски од Договорот за решавање на спорот за името.

Шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕиас, во петокот на конференција во Родос пред новинарите најави дека денеска наутро писмата со иста содржина Грција треба да ги достави до ЕУ и НАТО.

– Во мојата дипломатска канцеларија ги имаме од завчера подготвени писмата. Одбрав да ги потпишам самиот во Брисел во недела за во понеделник наутро да се достават до Европската унија и НАТО. Тоа се писма кои велат дека бев известен од другата страна за ратификацијата на Договорот во Собранието и дека врз основа на обврските и предусловите кои ги имам поставено, може да продолжат напред – рече Коѕиас.

Одлуката за отпочнување на пристапните преговори со ЕУ треба да биде донесена во четврток и петок на состанокот на шефови на држави и влади на членките на Унијата.

Инаку, вчера во Солун се одржа протест против договорот меѓу Македонија и Грција, јавија локалните медиуми.  Преку социјалните мрежи, групата под името „Обединети Македонци“ што го организираше протест, ги повика граѓаните да учествуваат без партиски обележја, само со грчките знамиња.

Протестот на малубројни десничари започна од Белата кула во центарот на Солун, а продолжи низ улиците, додека насобраните граѓани извикуваа слогани против владата, но и дека Македонија е грчка.

Во текот на протестот, демонстрантите застанаа пред конзулатот на Република Македонија и пред американската амбасада, па продолжија кон канцелариите на СИРИЗА и Независни Грци, при што ги нападнаат,  но полицијата ги растера со солзавец.


Груби на конференција во Софија за бугарското претседавање со ЕУ


Скопје, 19 јануари, 2018 - 10:06 (META) 

Претседателот на собраниската Комисија за европски прашања, Артан Груби, од 20 до 22 јануари 2018 година, ќе учествува на конференција на претседателите на комисиите за европски прашања на земјите-членки и на земјите-кандидати за членство во Европската Унија – КОСАК, во Софија, Бугарија.

На конференцијата, како што информираат кабинетот на Груби, ќе стане збор за програмата и приоритетите на бугарското претседателство со Европската Унија во првата половина од 2018 година, за што свое обраќање ќе има министерката за бугарското претседателство со Советот на ЕУ, Лилјана Павлова. Во рамките на конференцијата е предвидена и сесија на која ќе се расправа за иднината на Европската Унија од аспект на глобалната улога на ЕУ.

„На конференцијата, Груби ќе има свое обраќање пред високиот форум на претставници од сите национални парламенти на Европската Унија каде што ќе говори за високиот приоритет на бугарското претседателство, посветен на европската перспектива на Западниот Балкан во ЕУ. За време на конференцијата, Груби ќе оствари средби со своите колеги од парламентите на земјите кои се членки на Унијата, а ќе се сретне и со колегите од регионот“, стои во соопштението.


Борисов: Бугарската граница е најдобро чуван Шенген


Софија, 12 јануари, 2018 - 15:38 (META) 

Ако има подобра Шенгенска граница од нашата во Европа, самиот јас ќе кажам дека не сакам Бугарија да влезе во Шенген, порача денеска бугарскиот премиер Бојко Борисов на конференција за медиумите во Софија денеска, по општата седница на Колегиумот на европските комесари и на бугарската влада, која се одржа еден ден по церемонијата почетокот на бугарското претседателство со ЕУ.

Повторувајќи дека Бугарија најдобро ја чува европската граница, Борисов рече дека во тоа ќе го увери и холандскиот премиер Марк Руте, кој на 6 и 7 февруари ќе биде во посета на Бугарија. Борисов ќе го носи Руте за самиот да се увери како Бугарија ги чува надворешните граници.

На церемонијата за почетокот на бугарското претседателствување со Советот на ЕУ, претседателот на Европската Комисија, Жан Клод Јункер вчера рече дека Бугарија ги исполнува сите услови да се приклучи во Шенгенскиот договор за заедничките граници и покрај тоа што некои членки на ЕУ го блокираат тоа.


Бугарија со видео за антиката и за 21. век ветува посилна и дигитална Европа


Софија, 3 јануари, 2018 - 9:39 (META) 

Бугарија, која од вчера е претседавач на Советот на Европската Унија во следните шест месеци, направи куса видео-презентација со која се претставува пред светот.

Во четириесетина секунди од најавното видео, претставени се некои од најзначајните природни одлики на Бугарија, но и цркви и антички локалитети, со кадри од новите автопати и други сообраќајници, како спој на наследството на земјата во 21.век. Истовремено се претставува и специфичното народно културно наследство, како ората и маските Кукери.

Неделава се очекува на веб-сајтот на бугарското претседавање со ЕУ треба да се објави и подолго видео што ќе ја презентира земјата, која вели дека презела „одговорна задача со амбиција да работи за пообединета, посилна, побезбедна и дигитална Европа, во која гласот на секој граѓанин ќе има значење“.


Бугарија од денеска претседава со ЕУ


Софија, 1 јануари, 2018 - 11:25 (META) 

Бугарија од денеска е новиот претседавач со Советот на Европската Унија, односно официјално претседава со ЕУ, на која и се приклучи во 2007 година, заедно со Романија.

„Земјата ќе бара баланс помеѓу специфичните приоритети на земјите – членки и стратешките приоритети на ЕУ за постигнување на реални, видливи резултати во активен дијалог со граѓаните за европските прашања и одговори на нивните очекувања за поголема безбедност, вработување, одржлив раст и посилно присуство на ЕУ на светската сцена. Кога зборуваме за обединета Европа, не треба да заборавиме дека Западниот Балкан има потреба од јасна европска перспектива и поврзаност меѓу нив и со земјите-членки“, се наведува на официјалниот сајт за бугарското претседавање со ЕУ.

Бугарија со Унијата ќе претседава до 30 јуни, кога ќе ја предаде палката на Австрија.

Бугарија се соочи со критики од ЕУ, при што блокот упатува на нерамнотежи во економските и социјалните прашања и она што го гледа како високо ниво на корупција.

Новата влада на Зоран Заев посвети максимално внимание на развивање на односите со Бугарија, и неговата прва посета како премиер беше на Софија, за средба со бугарскиот премиер Бојко Борисов, кој уште тогаш најави силна поддршка за Македонија.

Тоа се ефектуираше преку потпишување на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка на 1 август в0 Скопје.


Коѕиас ја бранел Македонија од ЕУ-санкции во Луксембург?


Атина, 21 јуни, 2016 - 10:55 (META) 

Шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕиас, остро се противел на идејата за европски санкции за Македонија на вчерашниот Совет на министри за надворешни работи на ЕУ.

Според Коѕиас, ЕУ нема да ѝ помогне на Македонија преку санкциите и јавните притисоци, туку со дејствување преку подипломатски канали и во насока на развивање на култура на компромиси, демократски дијалог и демократија во работењето на медиумите.

Коѕиас во изјавите за новинарите по завршувањето на состанокот истакна дека недостигот од демократија и од способност за компромиси, а не грчкото вето и барање да се реши спорот за името, е главна пречка за почеток на пристапните преговори за Македонија.

Пред неговите европски колеги говорел дека одредени европски партнери ја имаат разгалено Македонија, правејќи ја власта неспособна да направи компромиси и дома и со нејзините соседи.

– Поради начинот на кој јa третираат Европејците, Владата не научи да прави компромиси и главните проблеми што ги имаме денес се да помогнеме да се создаде култура на компромиси. Второ, да помогнеме во развој на демократијата, особено да придонесеме да има регуларен гласачки список и демократско функционирање на медиумите. Трето, не треба да се размислува за санкции. Јас и општо грчката влада сме против систем на санкции и во случајот на БЈРМ нема да дозволиме санкции. Вистинските пријатели кои се грижат за стабилноста на оваа држава се држави како Грција и Бугарија и повторив дека создавањето на оваа држава е реален факт на кој треба позитивно да се гледа. Меѓутоа името што го има и иредентизмот се негативни елементи – изјави Коѕиас.

Грчкиот министер предложил Европската Унија да ги намали јавните притисоци врз владата во Македонија и да помага и да дејствува преку дипломатски канали.

– Треба помалку да зборуваме за внатрешните проблеми на БЈРМ, да ѝ помогнеме на сите дипломатски начини и можности, преку дипломатски канали и да не се појавуваме постојано јавно да ја притискаме владата на БЈРМ да се движи во една или друга насока. Колку и да се повикуваш на демократија, кога притискаш, тоа може да се сфати како недемократско однесување или да роди непријателски чувства кон демократијата – истакна шефот на грчката дипломатијата.

Според Коѕиас, ЕУ треба да внимава и на фактот дека и Македонија и државите од Западен Балкан не ги запазуваат принципите на добрососедско однесување, напротив на грчки идеи и предлози одговараат, наместо со добрососедство, со националистичко однесување кое може да влијае сериозно на нивната перспектива за членство во ЕУ.


Политичката криза во Македонија на дневен ред на Советот на ЕУ


Луксембург, 20 јуни, 2016 - 9:40 (META) 

Советот за надворешни работи на Европската Унија денеска, по предлог на Германија и на Велика Британија, ќе расправа за состојбата во Република Македонија.

Шефовите на дипломатија на членките на ЕУ ќе дадат необврзувачка препорака за политичката криза во Македонија, како земја кандидат за членство во Унијата.

Според најавите, дискусијата на министрите за надворешни работи на ЕУ за состојбата во Македонија би требало да заврши до пладне, по што Советот за надворешни работи на ЕУ ќе излезе со став за случувањата во Македонија.


Попоски на средба со унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто


Будимпешта, 25 февруари, 2016 - 21:23 (META) 

Министерот за надворешни работи, Никола Попоски, денеска се сретна со својот колега од Унгарија, Петер Сијарто. На средбата министрите разговаралe за билатералните односи, европската и за евроатлантската интеграција на Македонија и за актуелниот проблем со мигрантската криза.

Како што пишува во соопштението на Министерството за надворешни работи, на средбата било договорено во наредниот период да се посвети повеќе внимание на зајакнување на економско-трговската соработка меѓу двете држави.

Во контекст на мигрантската криза, се разговарало за помошта што Македонија ја добива од Унгарија во насока за справување со предизвикот. Министерот Попоски истакнал дека е потребно да се има заеднички пристап од сите европски партнери, без да биде на штета на која било земја членка на ЕУ, за да се избегне ситуација притисокот од мигрантската криза да се пренесе врз земји што не се членки во ЕУ, но се наоѓаат на мигрантската рута.

„Денес, Македонија почитува и имплементира одлуки на Советот на ЕУ, а не е земја членка ниту се почнати преговори. Во интерес на Македонија е да продолжиме со спроведување на тие одлуки што се договорени на ниво на ЕУ и се во согласност со принципите за кои се залагаме“, рекол Попоски.