!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Рибарев се сретна со Јанева, разговарале за соработката меѓу судот и СЈО


Скопје, 17 март, 2017 - 15:33 (META) 

Новиот в.д. претседател на Основниот суд Скопје 1, Стојанче Рибарев, денеска имал средба со специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева.

– Денеска Стојанче Рибарев во просториите на овој суд оствари средба со обвинителката Катица Јанева од Јавното обвинителство за гонење кривични дела поврзани и кои произлегуваат од незаконското следење на комуникациите. На средбата се разговараше за актуелните прашања во врска со соработката на двете институции – стои во соопштението.

Инаку, во изминатиов период Специјалното јавно обвинителство често реагираше поради опструкциите од страна на Кривичниот суд и начинот на кој одредени судии ги процесуираа, односно ги блокираа предметите на СЈО.

Од судот, информираат дека денеска била реализирана и планираната посета од страна на судиите од Апелацискиот суд Скопје, а се одржала и седница на судии на која се разгледувале резултатите од досегашното работење на овој суд.

На седницата, судии на Основниот суд Скопје 1 дале и свои предлози во врска со подготовката на годишниот распоред за работа на судот.


Нухиу: МВР има капацитет за одржување на јавниот ред и мир и безбедноста на граѓаните


Скопје, 16 март, 2017 - 18:11 (META) 

Министерството за внатрешни работи има капацитети и е максимално посветено на одржувањето на јавниот ред и мир и на безбедноста и сигурноста на граѓаните. Ова, осврнувајќи се на актуелната ситуација во земјава, денеска го истакнал министерот за внатрешни работи, Агим Нухиу, на средбата со претставниците на комисијата за избори, имунитет и деловничко уредување на германскиот Бундестаг, придружувани од амбасадорката на Германија во Македонија, Кристине Алтхазуер.

На средбата двете страни ја нагласиле успешната соработка помеѓу двете земји и изразиле подготвеност за нејзино продлабочување и за интензивирање во иднина.

„Министерот Нухиу, воедно, изрази и благодарност за поддршката која ја добиваме од Сојузна Република Германија, како од аспект на материјално-техничка опрема, така и од аспект на организирање на разни обуки и усовршување во различни области од полициското работење. Претставниците на Бундестагот истакнаа дека соработката и партнерството со Република Македонија ќе бидат продлабочени и интензивирани и во иднина, заради евро-атлантска интеграција на земјата“, стои во соопштението на МВР за средбата.


Коѕиас со Тилерсон зборувал за политичката криза во Македонија


Вашингтон, 14 март, 2017 - 11:52 (META) 

Политичката криза во Македонија била една од темите за кои кусо зборувале шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕиас, и неговиот американски колега, Рекс Тилерсон. Коѕиас и Тилерсон се сретнаа вчера во Стејт департментот и главно разговарале за улогата на Грција на Медитеранот и во Балканскиот Регион, продолжувањето на соработката со САД и за енергетските проекти.

По првата официјална средба со Тилерсон во Вашингтон, во изјава за грчките новинари Коѕиас нагласи дека не разговарале конкретно за Македонија, но тој пред американскиот колега ја споменал македонската политичка криза за време на разговорот за стабилноста и за ситуацијата на Балканот. Тилерсон, според Коѕиас, бил заинтересиран да слушне што мисли Грција кои се силите кои го дестабилизираат Балканскиот Регион.

„Кога ги образложував темите за стабилноста во регионот, ја спомнав и нестабилноста што владее кај северните соседи и нашиот обид да ги стабилизираме“, изјави доста воопштено Коѕиас.

Според Коѕиас, тој на оваа средба се обидел да ја покаже волјата на грчката влада да ја продолжи соработката со САД и да покаже колку е важна улогата и позицијата на Грција регионот. Според грчките медиуми, Коѕиас на Тилерсон му извадил и мапа, посочувајќи дека Грција е единствената стабилна држава во нестабилен регион.

Шефот на грчката дипломатија за време на посетата на Вашингтон ќе се сретне и со новиот советник за безбедност на администрацијата на Доналд Трамп, генерал-полковник Херберт Р. Мекмастер.


Општините Новаци и Алмопија ќе го развиваат туризмот со пари од ЕУ


Скопје, 14 март, 2017 - 11:49 (META) 

Завршната конференција на проектот „Жива историја – живо наследство“ ќе биде организирана во општинската сала на Општина Новаци, утре во 12 часот.

Проектот, кој чини 293.036 евра, е финансиран од Европската Унија во рамките на Програмата за прекугранична соработка помеѓу Македонија и Грција.

Целта на овој проект е да се зајакне соработката помеѓу општината Новаци и грчката општина Алмопија, за да се промовираат и да се заштитат природното и културното наследство на оваа прекуграничната област.

За таа цел беше формирано стратешко партнерство меѓу двете општини.

Како резултат на проектот, беа направени три туристички патеки за велосипедизам, планинарење и за крстосување со теренски возила. Исто така била направена и мобилна апликација за убавините на Мариово и на Новаци, за да се олесни туризмот во оваа област.

На настанот ќе се обратат Јаромир Левичек од Делегацијата на Европската Унија, градоначалникот на општина Новаци, Лазар Котевски, и градоначалникот на општина Алмопија, Димитрос Бинос.


Свилановиќ: Крајно време е Балканот да ги препознае пораките од ЕУ


Белград, 7 март, 2017 - 16:41 (META) 

„Крајно време е Западен Балкан да ги препознае пораките од ЕУ и да тргне напред преку регионалната соработка“, изјави Горан Свилановиќ, генерален секретар на Советот за регионална соработка (РСС), меѓувладино тело на земјите од Процесот за соработка во Југоисточна Европа, од кој дел е и Македонија.

Тој ја модерираше панел-дискусијата што се одржа првиот ден од познатиот бизнис-форум „Копаоник 2017“, на кој, како што соопшти РСС, доминантен став на учесниците бил дека „реформите што водат кон економска интеграција на регионот, се неопходен дел дел од побрзото приклучување кон ЕУ“.

„Европската Унија повеќепати го нагласуваше значењето на регионалната соработка и на добрососедските односи и го потврди освежениот пристап кој подразбира посилно партнерство помеѓу претставниците од земјите од Западен Балкан и од ЕУ. Сега е последен момент регионот да тргне напред, водејќи ги своите економии кон просперитетна иднина“, изјави Свилановиќ.

Тој додаде дека мора да се има предвид дека ниту еден инвеститор нема да ги ризикува своите пари доколку не може да се потпре и на правосудството во одредена земја.

„Тоа е тоа што покажува дека процесот на реформи мора да биде сеопфатен, што сепак не може да се направи преку ноќ“, истакна Свилановиќ.

Форумот кој почна денеска, ќе трае до 9 март и на него учествуваат околу илјада учесници, од деловната и од академската заедница, како и претсавници на влади и членови на дипломатскиот кор.

Од Македонија на форумот учествува претседателот на Стопанската комора на Македонија, Бранко Азески.


Заев – Лисјен: Очекувам од Иванов наскоро да ми го додели мандатот за влада


Скопје, 28 февруари, 2017 - 14:36 (META) 

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, денеска се сретна со новата амбасадорката на Народна Република Кина во Македонија, Лин Лисјен. На средбата, како што соопштуваат од партијата, Заев ја информирал амбасадорката за актуелните политички настани во земјава и за очекувањето претседателот Ѓорге Иванов наскоро да му го додели мандатот за состав на новата влада.

– Идната влада на Македонија ќе биде реформска. Подготвени сме да ги спроведеме сите неопходни реформи поврзани со економски напредок на граѓаните и на државата, како и за обезбедување независни институции, целосно независно судство, независни медиуми. Квалитетен живот за сите граѓани и отворање перспективи за напредок и развој на Македонија се нашите цели – истакнал Заев на средбата со кинеската амбасадорка.

На средбата била поздравена традиционално добрата соработка помеѓу Македонија и Кина и биле потврдени определбите и од страна на амбасадорката на Кина и од страна на Заев за продлабочување на соработката меѓу двете земји.


Голем број туристи од Грција, Бугарија и од Албанија во Охрид за Прочка


Охрид, 26 февруари, 2017 - 15:02 (META) 

Стотици Грци, но и помал број туристи од Албанија и од Бугарија, допатуваа во Охрид и во Струга за прослава на верскиот христијански празник Прочка.

Гостите што допатуваа во Охрид го заживеаја градот. Кафулињата и рестораните се полни, а шеталиштето наликува како во сезона. Навечер гостите ги посетуваат православните храмови.

Задоволни се и туристичките агенции, хотелитерите и приватните станоиздавачи.

Лани, во посета на Охрид беше градоначалникот на Солун, Јанис Бутарис, додека градовите Охрид и Воден, договорија заеднички туристички пакети, како нов туристички производ во меѓусебната соработка.

Специфика на двата града се природните убавини, особено богатството од водни ресурси. Тоа е препознаено и од ЕУ, така што ќе бидат финасирани неколку проекти, преку Програмата за трансгранична соработка на ИПА-фондовите.


Хан: Откако се собраа доволно потписи очекуваме претседателот да го даде мандатот


Брисел, 25 февруари, 2017 - 18:16 (META) 

„Откако се собраа доволно потписи за пратеници, со нетрпение ги очекуваме следните чекори. Сега очекуваме претседателот да му даде мандат за формирање на нова влада на кандидатот од партиите што имаат мнозинство во Собранието, во согласност со Уставот“, се вели во изјавата на еврокомесарот за проширување и за соседска политика, Јоханес Хан, на веб-страницата на Европската комисија, откако ДУИ синоќа одлучи потписите за формирање влада да му ги даде на СДСМ.

Хан во изјавата вели дека промените во демократските општества се природни и треба да бидат прифатени, кога се резултат на веродостојни избори.

– Прифаќање и почитување на изборните резултати и правото на лидерите да се обидат да формираат влада е знак на зрела демократија. За попречување и за поткопување на таквите напори, нема место во демократскиот процес. Оттука, очекуваме сите страни да ги почитуваат демократските принципи и стандарди, да се вклучат конструктивно за да се најде основа за заедничка работа и за соработка, наместо да се трага по можности за поткопување на едни со други. Таквите пристапи во минатото ја однесоа земјата во криза. Тие мора да се избегнуваат од сите страна, без разлика дали се во влада или се опозиција. И владата и опозицијата имаат улога и значење во функцинирањето на демократија и ја формираат иднината на земјата – се вели во изјавата на Хан.

Тој додава дека заедничка обврска на сите партии е земјата да ја движат по евроатланскиот пат, што е национална стратешка цел која нуди широка основа за соработка за потребните реформи. Според него, тоа е она што граѓаните го бараат и го заслужуваат.

– Затоа, ги повикуваме сите релевантни актери, вклучувајќи го и претседателот и Собранието, да дејствуваат во целосна согласност со Уставот и на одговорен начин, да се овозможи брзо формирање на влада која ќе се посвети на реформите – додава Хан.


Ахмети го информирал и Данкан за можноста ДУИ да остане во опозиција


Скопје, 24 февруари, 2017 - 13:11 (META) 

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, на денешната средба со британскиот државен министер за Европа и за Америка, Ален Данкан, меѓу другото, го информирал британскиот дипломат и за денешниот состанок на централното претседателство на партијата.

Ахмети, како што соопштуваат од партијата, истакнал дека на состанокот ќе се разговара за можностите и за опциите на партијата, имајќи ги предвид изборните резултати, „вклучувајќи ја и можноста ДУИ да остане во опозиција“.

Од страна на британскиот дипломат била изразена поддршката на Велика Британија за стабилна и напредна Македонија. Данкан истакнал дека решавањето на ситуацијата се наоѓа во рацете на политичките партии во земјава.

„Ахмети истакна дека при донесувањето на својата одлука ќе ја земе предвид волјата на гласачите на ДУИ, Албанците, но и очекувањата на граѓаните и на меѓународните пријатели. Земјата се наоѓа пред многу предизвици и ДУИ ќе игра конструктивна улога“, рекол Ахмети, додавајќи дека изборите во земјата биле демократски и веродостојни и произвеле тесен и многу предизвикувачки резултат за политичките партии.

Лидерот на ДУИ истакнал дека заокружувањето на Охридскиот договор, владеењето на правото, како и евроатланската интеграција се услови за стабилноста и за безбедноста во земјата и побарал поддршка од Лондон за членство на Македонија во НАТО.


Роберти: Шверцот на дрога од Албанија во Италија е зголемен тројно


Тирана, 23 февруари, 2017 - 20:24 (META) 

Италијанскиот обвинител за борба против мафијата, Франко Роберти, денеска во Тирана изјави дека шверцот на дрога од Албанија во Италија, во изминатите неколку години е тројно зголемен и дека дел од приходите од овие активности можат да бидат искористени за финансирање на радикални исламистички групи.

Роберти, кој денеска имаше средба со јавниот обвинител на Албанија, Адриатик Љаља, рече дека неговата посета на Тирана била со цел заедно со албанските колеги да ги утврдат причините кои довеле до зголемување на шверцот со дрога од Албанија во Италија и да ги разгледаат можностите за подобрување на заедничката стратегија и соработка во борбата против овој вид криминал.

Италијанскиот обвинител рече дека една од причините за зголемувањето на шверцот на дрога е зголемената побарувачка во Италија и дека за шверцерите „увозот“ на марихуана е полесен и поисплатлив, отколку нејзиното одгледување во Италија.

Тој зборуваше и за врските помеѓу шверцот на дрога и терористичките активности.

– Станува збор за многу повеќе од истражувачка хипотеза. Ние сме убедени дека дел од нелегалните приходи од трговијата со дрога одат за финансирање на радикални исламистички групи, а со тоа и на потенцијални терористички активности – рече Роберти.

Роберти и Љаља разговараа за зајакнување на натамошната билатерална соработка, со заеднички истраги и поголема размена на информации.