!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Сопругот осомничен за убиството на битолчанката


Битола, 14 март, 2017 - 12:58 (META) 

Полицијата поднесе кривична пријава за вчерашното убиство на битолчанката Е.М.Д., за кое е осомничен нејзиниот сопруг. Според Јавното обвинителство, осомничениот ја убил сопругата удирајќи ја со дрвено сукало по главата.

Основното јавно обвинителство Битола до надлежниот суд доставило предлог на осомничниот да му биде одредена мерка притвор.

„Предлог е доставен поради основан сомнеж дека осомничениот на 13 март 2017 година, поради претходно нарушени меѓусебни односи, во дневната соба од заедничкиот дом, вршејќи семејно насилство, ја лишил од живот оштетената – неговата сопруга Е.М.Д. од Битола. Осомничениот со дрвено сукало ја удирал по главата оштетената, нанесувајќи ѝ повеќе повреди, од што таа починала“, стои во соопштението на Јавното обвинителство.

Оттаму додаваат дека постапката по кривичната пријава е во тек.


Уапсена сопругата на напаѓачот од Орландо кој уби 50 лица во ЛГБТ-клуб


Сан Франциско, 16 јануари, 2017 - 20:19 (META) 

Американските власти ја уапсија сопругата на Омар Матин, кој во јуни минатата година во напад на ЛГБТ-клуб во Орландо уби 50 лица.

Матин тогаш беше убиен во престрелка со полицијата.

Неговата сопруга Нур Салман, била уапсена во нејзината куќа во предградие во Сан Франциско. Таа се соочува со обвинувања за попречување на правдата и за давање материјална поддршка на странска терористичка организација.

Сопругата на Матин се очекува пред судот да се појави утре.

За масакрот во Орландо при кој загинаа 50 лица, а ранети беа 53 одговорноста ја презеде Исламска држава.

Нападот преставува најмасовното убиство направено со огнено оружје во историјата на САД.


Притворен скопјанец осомничен за обид за убиство на сопругата


Скопје, 4 април, 2016 - 14:47 (META) 

Секторот за внатрешни работи Скопје поднел кривична пријава против 48-годишен скопјанец, осомничен дека во саботата (2 април) брутално ја претепал сопругата, нанесувајќи ѝ тешки телесни повреди на главата и по телото, соопшти МВР.

Против Т.П. е поднесена пријава со која се товари за обид за убиство при семејно насилство, а судија на претходна постапка му одредил мерка притвор од 30 дена.

Како што информираат од МВР, осомничениот и сопругата воделе бракоразводна парница и повеќе месеци не живееле заедно. Тој во петокот заминал кај сопругата, која заедно со својата седумгодишна ќерка живеела во стан по наем, а следното утро кога требало да си замине, насила ја внел жената во својот автомобил и ја однел на Скопска Црна Гора каде физички ја малтретирал.

„Во тој момент, пријавениот ја убедувал да појде со него за да разговараат, но кога истата го одбила, тој со употреба на сила ја внел во неговото возило и се упатил кон Скопска Црна Гора. Додека возел, со тупаници ја удирал по главата и по телото, заканувајќи ѝ се дека ќе ја убие. Неговата сопруга го молела да престане и да го сопре возилото, а двапати се обидела да избега од возилото. Пријавениот успеал да ја фати при првиот обид, по што продолжил со физичкото малтретирање. При вториот обид да побегне од возилото, во близина на автобуската станица во село Побожје, ѝ помогнал случаен минувач, кој заедно со неговата сопруга ѝ пружил прва помош“, стои во соопштението на МВР за случајот.

Осомничениот побегнал од местото, а неговата сопруга со возило на итната медицинска помош, во бесознание, била пренесена во Клиничкиот центар „Мајка Тереза“, каде ѝ биле констатирани тешки телесни повреди, поради што била задржана на понатамошно лекување.

Кратко време по настанот, екипа на полициската единица „Алфа“ го пронашла и го уапсила скојанецот, а по извршеното алкотестирање, кај него биле констатирани 1,95 промили алкохол во крвта.

На осомничениот, како што информираат од МВР, досега четирипати му биле поднесувани кривични пријави за имотни деликти, а во периодот од 2008 до 2011 година против него биле поднесени и четири прекршочни пријави за загрозување на безбедноста во сообраќајот со управување возило под дејство на алкохол и прекршочна пријава за нарушен јавен ред и мир со малтретирање на друг во стан.


Маж со мајката и со сестрата ја малтретирал сопругата


Тетово, 17 март, 2016 - 12:49 (META) 

Триесет и петгодишен жител од тетовското село Пирок заедно со своите мајка и сестра, физички ја малтретирал својата една година помлада сопруга. Семејното насилство во полиција го пријавил родителот на жртвата, вчеравечер, околу 23 часот.

Според пријавеното, по бурната вербална расправија, сопругот и другите две лица физички ја нападнале жртвата, ја удирале по главата и по телото, ја влечеле за коса и ја навредувале. Kога таа тргнала пеш да замине кај родителите, сопругот ја стигнал, насилно ја внесол во возилото и заедно продолжиле да ја малтретираат.

Во меѓувреме, пристигнал нејзиниот родител и ја однел во нивниот дом. Случајот веднаш е пријавен во Полициската станица во Камењане.

Половина час по полноќ, тројцата инволвирани во пријавеното семејно насилство се лишени од слобода и се работи на целосно расчистување на случајот.

Според Секторот за внатрешни работи Тетово, минатата година биле регистрирани 60 случаи на семејно насилство. Најчести жртви биле поранешни и невенчани сопруги.

Како причини за семејно насилство, биле наведени финансиски тешкотии, психички растројства и меѓугенерациски недоразбирања.


Сопругата на битолскиот градоначалник лани се подновила со стан


Битола, 11 јануари, 2016 - 12:05 (META) 

Семејството на битолскиот градоначалник, Владимир Талески, минатата година се подновило со стан во вредност од 65.000 евра.

Според податоците на Државна комисија за спречување корупција, во анкетниот лист за имотната состојба на избрани и за именувани функционери, Талески напишал дека минатата година неговата сопруга стекнала стан врз основа на купопродажен договор.

За разлика од двата стана, за кои во анкетниот лист на Талески стои дека се негов личен имот и со квадратура од 70, односно 52 квадратни метри, за станот на неговата сопруга не пишува детали за тоа со колкав простор располага.

Во 2013 година градоначалникот Талески тужеше советник во Општина Битола и медиум кои пишуваа за неговата имотна состојба, но спорот го загуби пред скопските судови.


Турски државјанин исчезнал во Македонија, случајот го пријавила сопругата од Истанбул


Скопје, 11 декември, 2015 - 13:10 (META) 

Вчера, околу 15.30 часот, Ј.Д. од Истанбул, Турција, во полициската станица Бит-пазар пријавила дека не може да стапи во контакт со својот сопруг, кој бил Македонија поради работа.

Според полицијата, Ј.Д. пријавила дека со нејзиниот сопруг А.Д. (38), последен пат се слушнала телефонски на 4 декември. Од тој ден, телефонскиот број преку кој контактирала со него бил исклучен, како и телефонскиот број на неговиот пријател И.Л.

Од полицијата велат дека преземаат мерки за пронаоѓање на лицето.


Иванов со сопругата во посета на Ватикан


Скопје, 30 октомври, 2015 - 9:41 (META) 

Од денеска претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, придружуван од сопругата, Маја Иванова, ќе престојува во посета на Државата Ватикан и на Италијанската Република.

Претседателот Иванов, в сабота ќе има аудиенција кај поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск, и ќе оствари средба со државниот секретар на Светиот престол, кардиналот Пјетро Паролин.

Во рамки на посетата на Ватикан, сопругата на претседателот на Република Македонија, Маја Иванова, ќе ја посети детската болница „Бамбино Џезу“, која остварува соработка со Клиниката за детски болести од Скопје.

При посетата на Италијанската Република, претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, ќе оствари средба со претседателот на Италијанската Република, Серџо Матарела.


Аргентинец со години ги држел сопругата и синот заклучени во ќелија


Мар дел Плата, 6 септември, 2015 - 12:57 (META) 

Аргентинската полиција уапсила маж, жител на градот Мар дел Плата, кој со години ги држел својата сопруга и синот заклучени во ќелија во својот дом, јавуваат светските агенции.

Според полицијата, валканата соба во која присилно биле држени сопругата и синот имала железна врата, заклучена однадвор, а внатре истражители нашле чинии со храна за кучиња со која се верува дека осомничениот Едгардо Овиедо ги хранел жената и момчето.

Овиедо, кој е на 66-годишна возраст, не пружил отпор кога полицијата во петокот извршила претрес на неговиот дом и ги отфрлил сите обвинувања.

Според локалните власти, кај жената биле констатирани психички проблеми, додека нејзиниот 32-годишен син едвај можел да зборува.

Случајот во полиција го пријавиле другите двајца синови на Овиедо, инаку, поранешен градежен работник и синдикален лидер, кои живееле во истата населба.

Тие пред истражителите изјавиле дека биле премногу исплашени од својот татко и затоа не го пријавиле случајот порано, пренесува „Би-Би-Си“.

Обвинителот Алехандро Пелегрини, кој го води случајот, изјавил дека условите во собата биле под секое човечко достоинство.

„Го прочитавме извештајот, но не можевме да поверуваме сè додека не отидовме таму“, ја цитира „Би-Би-Си“ изјавата на Пелегрини.


Скопјaнец ја претепал сопругата со метална цевка


Скопје, 5 март, 2015 - 11:32 (META) 

Скопската полиција поднела кривична пријава против 50-годишниот скопјанец Д.Б., осомничен дека вчера со метална цевка ја претепал својата сопруга, Е.Б. (46), на улица во градот и потоа побегнал, информираат од полицијата.

Случајот го пријавиле од Ургентниот центар, каде жената била хоспитализирана по нападот, кој се случил околу 7 часот наутро на улицата Московска.

Според полицијата, осомничениот со метална цевка ја претепал сопругата, нанесувајќи ѝ тешки телесни повреди.

Осомничениот побегнал од местото, но по преземените мерки, истиот ден бил пронајден и приведен од екипа на единицата „Алфа“.

Против Д.Б. полицијата поднела пријава за кривично дело убиство во обид.


Битолчанец со секира ѝ се заканувал на сопругата


Битола, 25 февруари, 2015 - 12:16 (META) 

Педесет и деветгодишен битолчанец вчера, со секира ѝ се заканувал на сопругата дека ќе ја убие во нивниот дом во градот, информира полицијата.

Инцидентот се случил околу 10.40 часот. По пријава на случајот, интервенирала полициска екипа која ја одзела секирата и го привела Р.Т. (59), против кого е поднесена пријава.