Известување при несреќи – факти, а не емоции


Скопје, 15 февруари, 2019 - 15:54 (META) 

Лесно е да критикувате седнати дома пред телевизор како известуваме, но не прашувате ли како ни е нас, кои работевме на студ, во тешки услови, во ситуација кога има многу луѓе околу тебе, во моменти на жал, а притоа да не згрешиме. Имаше грешки, ама тие беа направени од брзање, од трема, од емоции, и од потребата да се обезбедат што повеќе информации. Ич не беа лесни вклучувањата во живо од оваа несреќа, колку и да речам дека имам искуство со известување од различни несреќи – напиша на Фејсбук новинар на една од телевизиите кои известуваа од собраќајната несреќа на автобусот на „Дурмо турс“ на автопатот Скопје-Тетово, која загинаа 15 патници, а над 30 беа повредени, по низа коментари што ги прочитал на сметка на новинарите кои известуваа од несреќата, пишува „КриТинк“.

Оваа сообраќајна несреќа, со голем број жртви, повторно не наврати на прашањето, како треба да се постават медиумите во случаи кога известуваат за несреќи, а притоа да обезбедат избалансирано известување ослободено од сензационализам, шпекулации, да се почитува приватноста на настраданите и нивните семејства, да се почитува болката и жалоста, на што впрочем, упатуваат и  Кодексот на новинарите на Македонија и Прирачникот за етиката во новинарството.

Кодексот  предвидува и дека новинарите се „должни да ги почитуваат личната болка и жалост,“ (член 7),  па  оттаму не се препорачува во прв момент да објавуваат целосен идентитет на жртвите, во ситуација кога семејствата на настраданите сè уште не се официјално известени.

Во овој случај, при несреќата на патот Тетово – Скопје, како и во многу други ситуации,  дел од семејствата на настраданите од медиумите дознале дека настрадал нивни близок или на телевизија го препознале возилото на блиски роднини кое учествувало во сообраќајна несреќа што предизвикува стрес и шок.


Aвтопатот Тетово-Скопје е пуштен за сообраќај


Скопје, 14 февруари, 2019 - 14:13 (META) 

Aвтопатот Тетово-Скопје е пуштен за сообраќај, но се уште е затворен за сообраќај стариот пат Скопје –Тетово, информира Авто-мото сојузот на Македонија.

На автопатот од изутрината се вршеше увид на местото на синоќешната сообраќајна несреќа во која животот го загубија 14 лица.


Филипче: Бројот на загинатите е 14, не 15, а седум се во критична состојба


Скопје, 14 февруари, 2019 - 12:47 (META) 

Не се основани шпекулациите дека починал уште еден од повредените во вчерашната автобуска несреќа, и дека бројката се искачила на 15 загинати, соопшти министерот за здравство Венко Филипче претпладнево, по посетата заедно со премиерот Зоран Заев и вицепремиерот Бујар Османи, кој инаку е хирург, на полесно повредените кои се хоспитализирани во скопската Градска болница „8 Септември“.

Премиерот Заев се заблагодари и на итната помош, на полицијата и пожарникарите, како и на „8 Септември“ и на Клиничкиот центар, како и на тетовската болница, но исто така и на локалното население што прво притрчано да помага на повредените.

– Сакам да се заблагодарам на „8 Септември“ каде сме сега, на Клиничките центри, сите други јавни институции и во Тетово и во Гостивар, но и на полицајците и пожарникарите и на сите други јавни служби кои беа со желбата да помогнат на луѓето и да учествуваат во нивното спасување.  Сакам да се заблагодарам од името на Владата за солидарноста и хуманоста на нашите сограѓани од селото кошто притрчаа во првиот момент и буквално покажаа човечност, големина. Владата е подготвена да помогне за се што треба, за повредените, секако и за семејствата на загинатите. Навистина огромна трагедија, која ја обви во тага целата наша земја – порача премиерот Заев.

И министерот Филипче изрази сочувство до семејствата на загинатите, како и благодарност до локалното население.

Тој уверуваше дека сите возила на Итна помош од Скопје веднаш по дојавата се упатиле кон местото каде излета и се преврте автобусот на Дурмо Турс и изрази огромна благодарност до приватните болници „Аџибадем Систина“ и „Неуромедика“ бидејќи веднаш ги испратиле своите возила за Итна помош за да помогнат во помагањето и превезувањето на повредените.

-Исклучително брзо и промптно реагираше службата за Итна помош, на ефикасен и професионален начин дадоа брза помош. Мора да дадам благодарноста на двете приватни болници кои излегоа во пресрет со нивните амбулантски возила и ги транспортираа повредените овде во „8 Септември“. 80 отсто од персоналот беше на работа за вмногу краток временски интервал од 15 минути и се организираше системот, се направи тријажа и се сместија во соодветните оддели за лекување тука и во Клиничкиот центар. Во овој момент во „8 Септември“ има четири пациенти кои се во одделот за интензивна нега и се во критична состојба, и уште тројца пациенти кои се во Клиничкиот центар во одделот за интензивна, врз кои во текот на ноќта се изврши хируршка интервенција и тие утрово се во критична состојба. Искрено се надевам дека овие 7 пациенти ќе ја надминат оваа криза и понатаму ќе го продолжат лекувањето – рече Филипче, појаснувајќи дека ноќеска е оперирана уште една пациентка во „8 Септември“ која уште е во критична состојба.


Заев ќе ги посети повредените во „8 Септември“, комеморативна седница во Гостивар


Скопје, 14 февруари, 2019 - 9:26 (META) 

Премиерот Зоран Заев денеска во 10.30 часот ќе ги посети повредените граѓани во страотната сообраќајна несреќа што се случи вчера во близина на селото Ласкарци на автопатот Скопје – Тетово, кои се згрижени во болницата „8 Септември“.

Четири од повредените пациенти во болницата „8 Септември“ и три повредени пациенти во Ургентниот Центар во Скопје сé уште се во критична и тешка состојба, но се во стабилна здравствена состојба.

Потоа  Заев ќе се упати кон Гостивар, кадешто во 12 часот ќе присуствува и ќе се обрати на Комеморативната седница во Општина Гостивар во чест на загинатите граѓани.

Бројката на загинати доцна синоќа се искачи на 14.

Министерот за здравство Венко Филипче, утрово ги посети повредените пациенти. Денешниот и утрешниот ден се прогласени за денови на жалост во целата земја.


Владата донесе одлука 14 и 15 февруари да бидат денови на жалост


Скопје, 13 февруари, 2019 - 23:47 (META) 

Владата на вонредна седница донесе одлука 14 и 15 февруари да бидат денови на жалост поради тешката сообраќајна несреќа која се случи на патниот правец Скопје – Тетово.

Премиерот Зоран Заев по завршување на седницата соопшти дека бројката на загинати се зголеми на 14, а шестмина се борат за живот.

„Автобусот се движел на релација Скопје-Тетово, несреќата е кај село Ласкарци. Неутврдени се причините, истрагата е под раководство на надлежниот обвинител. Денеска е завршена на лице место, продолжува, и веднаш штом ќе заврши, ќе бидат соопштени сите факти и детали за причините за случувањето на оваа тешка сообраќајна несреќа. Автобусот поминал директно на спротивната страна, ја поминува спротивната страна, влегува дури и на регионалниот пат, паѓа на регионалниот пат и паѓа и понатаму после регионалниот пат во делот на удолнината. Интервенциите беа брзи на сите институции, вклучително МВР и државните болници, но и сите приватни болници коишто промтно и безпоговорно веднаш ги испратија сите свои ресурси“, соопшти Заев како се случила несреќата.

Тој најави дека ќе ги посети повредените во болниците, а во наредните денови ќе се донесат и одлуки за поддршка на семејствата на починатите.

На деновите на жалост, знамето на Република Северна Македонија ќе биде истакнато на половина копје.


АМСМ: Во прекин сообраќајот на патот Охрид-Битола поради сообраќајка


Скопје, 20 септември, 2018 - 12:16 (META) 

Денеска од 11.10 часот на магистралниот пат Охрид-Битола, кај селото Опеница, сообраќајот е во прекин, информираат од Авто-мото сојузот на Македонија (АМСМ). Оттаму појаснуваат дека прекинот е поради сообраќајна незгода која се случила на овој патен правец.

Засега нема информации за жртви или материјална штета.


ВМРО-ДПМНЕ прашува кој дозволил вработен на дело да уништи службен автомобил


Скопје, 17 август, 2018 - 9:36 (META) 

ВМРО-ДПМНЕ го праша министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски да објасни како се случило вработен на дело минатиот месец да упропасти во сообраќајна несреќа вон работното време службен џип.

Сообраќајката се случила на 9 јули на патот Берово – Виница, при што Н.Б. од Виница со „дачија дастер“ излетал од патот и слетал под мост.

„Дали лицето Н.Б. имало патен налог и дали истото смеело да управува со службено возило од министерството? Како се случило лице со договор на дело да има службено возило кое го уништил? Кој дозволил ова лице да управува службено возило? Со каква цел и каде било испратено ова лице и дали сообраќајната незгода се случила надвор од работно време? Дали и кој ќе ја покрие штетата направена од оваа сообраќајна незгода?“, прашува опозициската партија, барајќи одговорност од министерот Николовски.


Повредени 20 работници во сообраќајка кај Мамутчево


Велес, 23 јули, 2018 - 15:47 (META) 

Дваесет работници се повредени во сообраќајката што се случи попладнево околу 13:20 часот на излезот од велешкото село Мамутчево. Се судриле камион и автобус кој превезувал работници од Велес.

Како што информира за МИА Весна Лазаровска од ЈЗО Општа болница Велес со возила на итна медицинска помош од Велес во болницата итно биле донесени 20 повредени работници.

– Сите беа прегледани и им беше укажана медицинска помош од тимот на Општа болница Велес предводени од хирургот д-р Филип Тодоровски. Од нив кај осуммина беа утврдени полесни телесни повреди и истите се хоспитализирани во болницата, а останатите 20-ина по укажаната медицинска помош во амбулантата на болницата испратени се на домашно лекување – информира Лазаровска.

Екипа на СВР Велес е на терен и прави увид за утврдување на причината за сообраќајната несреќа.


Пешак удрен од автомобил во Скопје починал во болница


Скопје, 5 јули, 2018 - 11:30 (META) 

Скопјанецот И.К. (55) вчера бил удрен од автомобил на улица во Чаир, по што бил пренесен во Ургентен центар, каде по кратко време починал.

Како што соопшти полицијата, сообраќајката се случила вчера во 20.20 часот на улицата „Кемал Сејфула“ во Скопје, кога автомобил „ауди А3“ со турски таблички, управуван од Џ.Ш. (28) од Скопје, удрил во И.К. и му нанел тешки повреди. Со Итна помош повредениот бил пренесен во Ургентниот центар, но починал набргу.

Увид на местото на несреќата извршиле јавен обвинител и екипа од СВР Скопје, а по наредба на обвинителот, телото на починатиот било предадено за обдукција.


Кривична за поранешниот директор на АВРМ за злоупотреба на службената положба


Скопје, 11 април, 2018 - 10:52 (META) 

Владимир Поповски, поранешниот директор на Агенцијата за вработување (АВРМ) доби кривична пријава од Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал при МВР. Се товари за злоупотреба на службената положба и овластување за три работи, меѓу кои и тоа што на своја рака, без одлука на Управниот одбор на АВРМ дал четири возила на користење на Министерството на труд и социјална политика и овозможил точење гориво во нив на сметка на Агенцијата.

Едно од тие возила е и џипот „туарег“ со кој тогашниот министер за труд и социјална политика Диме Спасов направи две сообраќајки ноќта меѓу 28 и 29 октомври 2016 година.

Според МВР, Владимир Поповски (39), во периодот од 28.10.2015 до 30.10.2016 година, спротивно на Правилникот за користење на службени моторни возила на Агенцијата, и без одобрување од Управниот одбор, со Договор за меѓусебна техничка соработка со Министерството за труд и социјална политика (МТСП) и му отстапил на користење четири возила сопственост на АВРМ.

Освен тоа, Поповски дал на користење и картички за гориво со одреден лимит за две бензински пумпи, а за да го овозможи тоа издал и дупли идентификациски картички со идентитет на возачите во АВРМ, но без нивно знаење. Со тие картички, во периодот од 28.10.2015 до 30.10.2016 година, било полнето гориво во вкупен износ од 427.817 денари на штета на буџетот на Република Македонија. Со ваквите дејствија, Поповски го оштетил државниот буџет за вкупен износ од 844.121 денари или 13.725 евра.

Третата работа за која што се товари поранешниот директор на АВРМ, Владимир Поповски, е дека во 2016 година, спротивно на Законот за јавни набавки, без спроведена законска постапка, со правно лице договорил градежни и завршни работи за санација на објект, со што правното лице незаконски се стекнало со имотна корист од 416.304 денари (6.760 евра), на штета на државниот буџет.