!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Облачно време со повремени сончеви периоди


Скопје, 24 септември, 2017 - 10:14 (META) 

Времето денеска ќе биде умерено облачно со сончеви периоди, а кон крајот на денот облачноста ќе се зголеми. Во вечерните часови, во крајните западни делови од земјава ќе има услови за слаб дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. Утринската температура ќе се движи од 3 до 11 Целзиусови степени, а дневната од 19 до 28 степени.

Во Скопје се очекува слично време. Утринската температура ќе се спушти до 8 Целзиусови степени, а дневната ќе се искачи до 26 степени.

Од утре следува период на променливо облачно и посвежо време, со повремени врнежи од дожд со променлив интензитет.


Сончево време со температура до 27 степени


Скопје, 23 септември, 2017 - 10:06 (META) 

Времето денеска ќе биде сончево со мала облачност и слаб до умерен северен и западен ветер. УВ индексот ќе има вредност 6.

Утринската температура ќе се движи од еден до 10, а дневната од 19 до 27 Целзиусови степени. Во Скопје слично време со температура од пет до 24 Целзиусови степени.

За викендот ќе има преодно стабилизирање на времето со свежи утра и потопло преку ден.


Сончево и топло време со слаб ветер и температура до 36 степени


Скопје, 18 септември, 2017 - 9:12 (META) 

Времето денеска ќе биде сончево и топло, со температура до 36 Целзиусови степени. Ќе дува слаб до умерен ветер, претежно од југозападен правец. Утринската температура ќе се движи од 9 до 15 Целзиусови степени.

Во Скопје се очекува сончево и топло време, со утринска температура од 13 Целзиусови степени и максимална дневна од 32 степени.

Топлото време ќе се задржи и во вторник, а в среда ќе дува засилен југозападен ветер со повремени врнежи од дожд и со ретки грмежи.


Денеска сончево и топло време со температурa до 33 Целзиусови степени


Скопје, 10 септември, 2017 - 10:11 (META) 

Претежно сончево и топло време, на повеќе места со натпросечна дневна температура, ќе има во Македонија денеска.

Утринската температура се движеше од 9 до 15 Целзиусови степени, а дневната ќе изнесува меѓу 25 и 33 степени.

Вредноста на УВ-индексот ќе изнесува 7.

Во Скопје се очекува слично време, претежно сончево и топло. Утринската температура се спушти до 11 Целзиусови степени, а дневната ќе се искачи до 33 степени.

Утре во текот на ноќта и претпладне, под влијание на нов влажен бран повторно ќе има услови за локална нестабилност со пороен дожд и грмежи, особено во западните делови од земјава. Ќе дува и засилен јужен ветер.
Од задутре времето ќе биде стабилно и малку посвежо.


Денеска претежно дожд и грмежи, од утре сончево и топло


Скопје, 9 септември, 2017 - 10:01 (META) 

Во Македонија денеска ќе преовладува променливо облачно и нестабилно време пониски температури од вчерашните, со пороен дожд, грмежи и засилен ветер од јужен првец. Пообилни врнежи се очекуваат во раните утрински и во претпладневните часови во западните делови, а попладне повеќе врнежи ќе има на истокот. Врнежите ќе бидат полокализирани, но со услови да бидат проследени со поинтензивни процеси, вели прогнозата на Управата за хидрометеоролошки работи.

Утринската температура се движеше од 11 до 18 Целзиусови степени, а дневната ќе изнесува од 22 до 26 степени. УВ индексот ќе биде 5.

Во Скопје ќе биде променливо облачно и нестабилно со пороен дожд, грмежи и со засилен јужен ветер. Утринската температура се спушти до 17 Целзиусови степени, а дневната ќе се искачи до 26 степени.

Утре и в понеделник времето ќе биде претежно сончево и топло, на повеќе места со натпросечни дневни температури на воздухот. В понеделник во текот на ноќта и во вторник преку денот повторно ќе има услови за локална нестабилност со пороен дожд и грмежи, но претежно во западните делови од земјава. В понеделник и во вторник ќе дува засилен југозападен ветер.


Сончево време со умерена облачност, попладне можен локален дожд


Скопје, 8 септември, 2017 - 10:00 (META) 

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево со умерена облачност, а во попладневните часови се очекува зголемување на облачноста. Во крајните западни делови од земјава ќе има услови за локален дожд со ретки грмежи.

Утринската температура се движи од 5 до 12 Целзиусови степени, а дневната ќе биде меѓу 28 и  32 степени. УВ-индексот ќе изнесува 6.

Во Скопје ќе преовладува сончево време со умерена облачност. Утринската температура се спушти до 10 Целзиусови степени, а дневната ќе достигне до 31 степен.

Утре времето ќе биде променливо облачно и нестабилно со локален пороен дожд и со грмежи, а пообилни врнежи се очекуваат во крајните западни делови од земјата. В недела ќе преовладува стабилно, суво и релативно топло време.

В понеделник кон крајот на денот и во вторник се очекуваат локални врнежи од дожд со појава на грмежи, кога и дневната температура ќе биде во опаѓање.


Голема сончева бура може да ја погоди Земјата утре и задутре


Вашингтон, 7 септември, 2017 - 16:06 (META) 

Од утре попладне до сабота околу пладне, голем дел од светот би можел да ги почувствува последици од големата соларна ерупција што се случила вчера, алармираше Центарот за вселенска метеоролошка прогноза при американската Национална администрација за океаните и атмосферата.

Русија, балтичките републики, Јужна Шведска, Данска, Обединотото Кралство и голем дел од северните држави на САД ќе бидат земјите кои веројатно ќе ги почувствуваат најсилно последиците од сончевата бура, предизвикана од ерупцијата на Сонцето со сила Х 9,3, која е најсилниот „факел“ исфрлен од Сонцето во последните 10 години.

Три часа претходно имало ерупција, односно „факел“, со сила Х 2,2, која избила од голема дамка на површината на Сонцето, а потоа уследила и гигантската ерупција од Х 9,3б, за која се очекува да предизвика магнетни бури и други последици на Земјата од утре попладне до задутре до пладне.

Последната толку силна ерупција, која имала сила Х 9, се случила во 2006 година, кога на осончаната површина на Земјата предизвикала прекин на радиосигналите во период од еден час и ги нарушила фрекфенциите. Научниците сметаат дека новата ерупција може да предизвика штети на сателити, комуникациски апарати и системи, па дури и на електропреносната мрежа.

Новата силна ерупција се случила во сончевата дамка во активниот регион 2673, помалата од двете масивни дамки на Сонцето. Оваа дамка е седумпати поширока од Земјината топка а висока колку девет Земји, објаснува астрофизичарот Карл Батамс.


Сончево и ветровито време со температура до 30 степени


Скопје, 6 септември, 2017 - 9:12 (META) 

Времето во Македонија ќе биде претежно сончево, со свежо утро и слаб до умерен северозападен ветер. Утринската температура ќе се движи од 2 до 13 Целзиусови степени, а дневната од 20 до 30 степени. Вредноста на УВ-индексот ќе изнесува 7.

Во Скопје и во околината се очекува слично време. Утринската температура ќе се спушти до 7 Целзиусови степени, а дневната ќе достигне 28 степени.


Ветровито и посвежо време со температура до 29 степени


Скопје, 4 септември, 2017 - 9:08 (META) 

Времето денеска ќе биде умерено облачно. Утрото ќе биде свежо, а преку денот – ветровито, најмногу долж Повардарието. Попладне облачноста ќе се намали.

Утринската температура ќе се движи во интервал од 7 до 15 Целзиусови степени, а дневната максимална – од 23 до 29 степени.

Во Скопје претпладне ќе има зголемена облачност, а попладне облачноста ќе се намалува. Повремено ќе дува умерен северен ветер. Температурата ќе се движи од 12 до 27 Целзиусови степени.


Сончево време со умерена облачност и температура до 29 степени


Ско, 22 август, 2017 - 9:23 (META) 

Времето денеска ќе биде сончево со умерена облачност. Повременo ќе дува засилен, претежно северен, ветер долж Повардарието и кон исток. УВ индексот ќе има вредност 7.

Утринската температура се движи од 9 до 17 Целзиусови степени, а дневната од 22 до 29 степени.

Во Скопје ќе биде сончево со умерена облачност и со умерен северен ветер. Утринската температура до 15 Целзиусови степени, а дневната температура до 26 степени.

Од утре следува период на претежно сончево време со посвежи утра. Дневната температура ќе биде во постепен пораст, така што во деновите од викендот ќе биде во интервал од 30 до 38 Целзиусови степени.