!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Сончево и многу топло време


Скопје, 23 јуни, 2017 - 9:07 (META) 

Времето денеска во Македонија ќе биде сончево и многу топло, со мала до умерена облачност. Во западните делови ќе дува умерен ветер од западен правец, а во другите делови од земјата ќе има слаб до умерен ветер од северозападен правец.

Попладне се можни краткотрајни поројни дождови со грмежи. УВ-индексот ќе биде 9.
Дневната температура ќе изнесува меѓу 28 и 38 Целзиусови степени. Во Скопје температурата ќе се искачи до 36 степени.

Во следниот период ќе имаме стабилно топло време, со услови за нестабилност в сабота и в понеделник.


Времето денеска претежно сончево и топло


Скопје, 21 јуни, 2017 - 9:16 (META) 

Во Македонија времето денеска ќе биде претежно сончево и топло, со слаб северен ветер, а температурата ќе се искачи најмногу до 34 Целзиусови степени, вели прогнозата на Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). УВ-индексот ќе биде 9. Ќе има и слаба облачност во источните и во западните делови од земјава.

Температурата ќе се движи од 25 Целзиусови степени на западот на земјава, 27 степени во Охридско-струшкиот Регион и во Малешевијата, 29 степени на крајниот североисток, 30 степени во Пелагонија, до 33 степени во Скопје и во Повардарието. Највисока температура се очекува на крајниот југоисток, каде максимумот ќе биде 34 Целзиусови степени.

Времето од денеска  ќе станува сè потопло, но утре се можни локални краткотрајни дождови, а исто ќе биде и в петок. Во текот на викендот исто така ќе има услови за дожд, со можности за грмежи, особено во западните делови на Македонија, вели прогнозата на УХМР.


Времето денеска сончево со мала до умерена облачност


Скопје, 20 јуни, 2017 - 9:37 (META) 

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност и ќе дува слаб до умерен северозападен ветер.

Следува период на претежно стабилно, а од средината на неделата и многу топло време. Максималната температура на повеќето места ќе надминува 30 Целзиусови степени, а долж Повардарието ќе изнесува и повеќе од 35 степени. Преку денот ќе има умерено наоблачување, а локална појава на краткотраен дожд е можна в четврток.

Минималната дневна температура ќе се движи од 7 до 14 Целзиусови степени, а максималната дневна температура ќе биде во интервал од 24 до 32 степени.

Во Скопје и во околината ќе преовладува сончево време со умерена облачност и со максимална дневна температура до 30 Целзиусови степени.


Сончево време со врнежи и со грмежи попладне


Скопје, 14 јуни, 2017 - 9:21 (META) 

Времето денеска ќе биде сончево и топло, а доцна попладне и во вечерните часови на повеќе места ќе биде нестабилно, со пороен дожд и со грмежи, особено во западните делови од земјава.

Дневната температура ќе достигне до 34 Целзиусови степени во Дојран, 34 степени во Тиквешијата, 31 степен во Скопје, 30 степени во Битола. Во Крива Паланка и во Берово температурата ќе достигне до 27 степени, во Охридско-струшкиот Регион до 27 степени и до 24 степени на крајниот запад на земјава.

Повремени врнежи ќе има и во текот на ноќта, како и утре претпладне, а преку денот облачноста ќе се намалува. Утре дневната температура ќе се движи од 26 до 31 Целзиусов степен.

Посилни врнежи се очекуваат в сабота. За време на викендот ќе дува засилен северен ветер и ќе има значително намалување на дневната температура, вели прогнозата на УХМР.


Времето денеска топло со мала облачност


Скопје, 13 јуни, 2017 - 9:38 (META) 

Во Македонија денеска ќе преовладува сончево и топло време, со мала облачност и со слаб до умерен северен ветер, со температура повисока од вчерашната. УВ-индексот ќе изнесува 9, вели прогнозата на Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР).

Облачност ќе има претежно во североисточниот дел на земјава, а речиси на сета територија ќе преовладува сончево време. Максималната температура ќе се движи до 25 Целзиусови степени на крајниот запад на земјата, 28 степени во Охридско-струшкиот Регион, 30 степени во Пелагонија, 33 Целзиусови степени во Скопје и во поголем дел од Повардарието, додека во Гевгелиско-дојранскиот Регион живата во термометрите ќе се искачи најмногу до 34 степени.

Во Кривопаланечко, Пијанец и во Малешевијата макцималната температура ќе достигне 29 Целзиусови степени, а 27 степени во Беровско.

Утре времето до пладне ќе биде исто како денеска, а од попладнето ќе се дестабилизира и ќе има услови за силни врнежи од дожд и за грмежи, вели прогнозата на УХМР.


Сончево со мала до умерена облачност и со слаб ветер


Скопје, 12 јуни, 2017 - 9:24 (META) 

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб северен ветер. УВ-индексот ќе изнесува 9, што е висока вредност и поради тоа мора да се преземаат мерки за заштита на кожата.

Највисоката дневна температура ќе се движат во распонот од 20 Целзиусови степени до 30 степени во Гевгелиско-дојранскиот Регион.

За разлика од Малешевијата, каде живата во термометрите ќе се искачи до 23 Целзиусови степени, во Кривопаланечко ќе се искачи до 25 степени, додека во Скопје  до 28 степени. Во подрачјето околу Кичево, највисоката температура ќе биде 20 Целзиусови степени, во Охридско-струшкиот Регион до 24 степени, а во Пелагонија до 25 степени. Најтопло ќе биде на крајниот југоисток на земјава.

И утре времето ќе биде стабилно и топло. В среда попладне повторно ќе биде нестабилно, со пороен дожд и со грмежи, локално и со поинтензивни процеси, вели прогнозата на Управата за хидро-метеоролошки работи на Македонија.


Сончево со температура до 30 степени


Скопје, 9 јуни, 2017 - 8:27 (META) 

Времето денеска ќе биде сончево и потопло со мала до умерена локална облачност која повеќе ќе биде застапена во источните делови од земјава. Во текот на денот ќе дува умерен до засилен северен ветер, повеќе изразен во Повардарието.

Утринската температура ќе се движи од осум до 16, а дневната од 23 до 30 Целзиусови степени.

Во Скопје и околионата ќе преовладува сончево и потопло време со мала облачност и со умерен до засилен северен ветер. Утринската температура ќе се спушти до 13, а дневната ќе достигне до 27 Целзиусови степени.

Слично време ќе има и во сабота кога температурата ќе се движи во интервалот од 25 до 32 Целзиусови степена, а УВ-индексот ќе има вредност 8. Веќе од недела се очекува зголемување на облачноста со повремени локални врнежи од дожд, кои ќе бидат поинтензивни на југозапад и проследени со грмежи. Ќе дува засилен северен ветер кој ќе предизвика пад на дневната температура за околу пет степени и ќе се движи од 20 до 28 Целзиусови степени. УВ-индексот ќе има вредност 7.

Од понеделник повторно ќе преовладува сончево и топло време со позначителен пораст на дневната температура. УВ-индексот ќе има вредност помеѓу 8 и 9.


Времето претпладне сончево, а попладне нестабилно


Скопје, 7 јуни, 2017 - 9:38 (META) 

Времето денеска  ќе биде сончево со мала до умерена облачност, а околу пладне и попладне ќе биде облачно и нестабилно, со локален пороен дожд и со грмежи. Кон крајот на денот се очекува на повеќе места да има поизразена нестабилност, која ќе биде проследена со силен пороен дожд, грмежи, засилен ветер и со појава на град.

Утринската температура се движи од 11 до 18 Целзиусови степени, а дневната од 28 до 32 степени.

Во Скопје околу пладне и попладне ќе биде нестабилно облачно, со пороен дожд и со грмежи. Температурата ќе се движи од 16 до 31 Целзиусов степен.


Претпладне сончево, попладне нестабилно со локален пороен дожд и со грмежи


Скопје, 4 јуни, 2017 - 9:39 (META) 

Денеска во Македонија ќе преовладува сончево време со умерена облачност, а попладне нестабилно со локален пороен дожд и со грмежи. Ќе дува слаб, а долж Повардарието умерен ветер од јужен правец.

Утринската температура се движи од 13 до 18 Целзиусови степени, а дневната ќе достигне од 24 до 29 степени.

Во Скопје времето ќе биде сончево, со умерена облачност и со слаб до умерен ветер од јужен правец. Дневната температура во главниот град ќе достигне до 29 Целзиусови степени.

Нестабилното време, според синоптичарите, ќе се задржи до средината на следната недела. До среда во попладневните часови ќе има локална појава на пороен дожд и на грмежи со променлив интензитет, но сепак процесите ќе бидат полокализирани. Стабилизирање на времето ќе има од четврток, кога ќе дува засилен северен ветер.


Сончево и топло со температура до 35 степени


Скопје, 2 јуни, 2017 - 10:00 (META) 

Времето денеска ќе биде сончево и топло, а попладне и во вечерните часови нестабилно со локален пороен дожд и со грмежи.

Утринската температура ќе се движи од 9 до 17 Целзиусови степени, а дневната од 26 до 35 степени.

Во Скопје ќе биде умерено облачно, попладне со краткотраен пороен дожд и со грмежи.

Минималната температура ќе достигне до 16 Целзиусови степени, а максималната до 32 степени.

Во наредните денови на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд и со грмежи. Локално процесите ќе бидат поинтензивни, во форма на невреме со интензивен пороен дожд, појава на град и со засилен ветер, особено в петок вечер и в сабота околу пладне и попладне. Нестабилно во попладневните часови ќе се задржи и во текот на наредната работна седмица.