На протестот „Македонија е грчка“ учествувале 140.000 граѓани, дел се судрија со анархистите


Атина, 4 февруари, 2018 - 17:10 (META) 

Грчката полиција соопшти дека на протестот „Македонија е грчка“ во центарот на Атина, учествувале 140 илјади граѓани, кои од цела Грција дошле со 283 автобуси, јавува Македонската информативна агенција (МИА).

Паралелно со протестот на плоштадот Синтагма, на оддалеченост од околу 800 метри, анархистички и антифашистички организации одржале контра-протест, по што дошло до судири, а полицијата реагирала со солзавец.

На протестот говорел грчкиот композитор Микис Теодоракис, митрополити од Грчката православна црква и претставници на организаторите.

Теодоракис упатил остри критики до грчката влада, кажал дека Македонија е грчка и побарал референдум.

„Ако една грчка влада помисли да го стави потписот на земјата за сложено име, нема друг избор освен да го праша грчкиот народ. Упатувам повик до пратениците, кои го имаат тоа право да побараат референдум“, рече Теодоракис.

Куќата на грчкиот композитор била испрскана со црвена боја, пред тој да се појави на протестот.


Приведен граѓанин кој се обидел да го испрска Груевски со солзавец на митингот во Центар


Скопје, 6 октомври, 2017 - 0:39 (META) 

Скопската полиција привела граѓанин кој испрскал спреј-солзавец кон бината на митингот на ВМРО-ДПМНЕ во општина Центар, за време на говорот на лидерот на партијата, Никола Груевски.

МВР го потврди инцидентот и оттаму велат дека околу 21.55 часот е приведен 36-годишен маж со иницијали Р.Р.

Дваесетина минути подоцна, во полициската станица Центар дошол 29-годишниот Д.Г., кој пријавил дека додека присуствувал на митингот бил испраскан со спреј од лицето Р.Р.


Илјадници демонстранти побараа затворање на Златна зора и апсење на нејзините членови


Атина, 17 септември, 2017 - 12:12 (META) 

Околу 3.000 левичарски активисти и мигранти вчера маршираа низ центарот на Атина во знак на сеќавање на рапертот и активист Павлос Фисас, кој пред четири години беше убиен од симпатизери на неонацистичката партија Златна зора.

Полицијата го спречи обидот на учесниците на маршот да стигнат до седиштето на партијата, поради што дел од демонстрантите почнаа да фрлаат молотови коктели врз полицајците, кои одговорија со солзавец. Како што јавуваат грчките медиуми, поради нередите уапсени се петмина демонстранти.

Медиумите објавија дека едно од барањата на учесниците на маршот, кој тргна од централниот плоштад во Атина – Синтагма и продолжи покрај зградата на амбасадата на САД во Грција, е и затворање на седиштето на оваа ултрадесничарска партија и апсење на нејзините членови.

Маршот беше одржан и во знак на сеќавање на Хедер Хејер, левичарската активистка која минатиот месец беше убиена во нередите во Шарлотсвил, во американската сојузна држава Вирџинија.


Шест повредени на аеродромот во Франкфурт


Франкфурт, 11 септември, 2017 - 14:11 (META) 

Најмалку шест лица се повредени во инцидент на аеродромот во Франкфурт откако на еден терминал бил фрлен солзавец, јавуваат германските медиуми.

Полицијата соопшти дека шест лица се хоспитализирани поради проблеми со дишење.

– Причината за активацијата на солзавецот не е позната. Истрагата е во тек – соопшти портпаролот на полицијата.

Засега нема информации дали инцидентот е поврзан со тероризам, а германскиот весник „Билд“ објави дека сè се завршило во рок од 16 минути, по што продолжил приемот на патници.


Осум лица загинаа кога се урна ѕид при стампедо на фудбалски стадион во Сенегал


Дакар, 16 јули, 2017 - 12:58 (META) 

Осум лица загинаа, а околу 40 се сериозно повредени вчера, кога се урна ѕид на фудбалскиот стадион „Демпа диоп“ во главниот град на Сенегал, Дакар. На уривањето на ѕидот му претходела тепачка, а потоа стампедо предизвикано од фрлениот солзавец од полицијата, при што бил урнат и ѕидот.

На финалето во кое играа клубовите „УС Оукам“ и „Стаде де Мбоур“, навивачите почнале тепачка, по што интервенирала полицијата, фрлајќи солзавец за да ги растера. Потоа уследило панично стампедо, и притоа бил урнат еден ѕид.

Претседателот на Сенегал, Маки Сал, објави на „Твитер“ дека тие што стојат зад трагедијата ќе бидат казнети.


Судир меѓу полицијата и демонстрантите пред почетокот на самитот на Г20 во Хамбург


Хамбург, 6 јули, 2017 - 21:40 (META) 

Германската полиција и група демонстранти денеска се судрија на улиците на Хамбург во пресрет на самитот на Г20, кој почнува утре, јавуваат агенциите.

Најмалку едно лице било сериозно повредено во насилствата, а на неколку им била укажана помош на самото место, пренесува „Би-би-си“.

Полицијата интервенирала со водени топови кон групата демонстранти, кои фрлале шишиња и камења кон полициските екипи.

Мерките за безбедност во Хамбург се на високо ниво. Се очекува на антикапиталистичките протести за време на самитот на Г20 да присуствуваат околу 100.000 демонстранти.

Денеска во Хамбург пристигна американскиот претседател Доналд Трамп, кој имал средба со германската канцеларка Ангела Меркел.

На маргините на самитот утре се очекува и средба меѓу Трамп и рускиот претседател Владимир Путин.


Жестоки судири меѓу демонстрантите и полицијата на протестите во Атина


Атина, 7 декември, 2016 - 11:03 (META) 

Атина повторно преживеа сцени на насилни судири и хаос на вчерашните протести за одбележување на годишнината од убиството на младиот Александрос Григоропулос, кој беше жртва на полициско насилство. Полицијата уапси 25 и приведе 26 лица во немирите кои траеја со часови во центарот на градот и во бунтовната населба Ексархија.

Ексархија наликуваше на бојно поле. Демонстрантите напаѓаа со стотици молотови коктели, камења и со пиротехника, а полицијата одговараше со шок-бомби и со солзавец. Полициските мерки не помогнаа многу за да се смират немирите, па во анархистичкиот кварт до доцна во ноќта одекнуваа експлозии, а граѓаните се задушуваа во солзавец.

Во судирите е повреден еден полицаец, а причинета е голема материјална штета на личен имот и на приватни возила.

Пред судирите во центарот на градот имаше десетици протестни поворки со кои се одбележува сеќавањето на Григоропулос и на бунтот против полициското насилство.

Младиот Григоропулос загина од куршум на грчки полицаец пред осум години, по кавга во наслебата Ексархија. Неговото убиство предизвика интензивни тримесечни протести и демонстрации низ цела Грција и беше една од причините за падот на владата на Костас Караманлис.


Судири меѓу демонстранти и полиција во Северна Дакота поради изградбата на нафтовод


Бизмарк, 21 ноември, 2016 - 11:11 (META) 

Синоќа избувнал судир меѓу полицијата и демонстрантите во близина на нафтовод во изградба во американската сојузна држава Северна Дакота, во моментот кога демонстрантите се обидувале да го поминат мостот на државниот пат кој е блокиран од октомври годинава.

Според процените на канцеларијата на шерифот на округот Мортон, околу 400 демонстранти се обиделе да го поминат мостот, јавуваат светските агенции. Полицијата направила кордон за да ги спречи демонстрантите, а најмалку едно е лице е приведено. Според снимките на еден од демонстрантите, полицијата во потиснувањето на групата користела водени топови и солзавец.

Нафтоводот долг речиси 2.000 километри, поминува низ четири сојузни држави на САД, а се гради за да пренесува нафта од Северна Дакота до државата Илиноис. Против неговата изградба со месеци се бунтуваат припадниците на индијанското племе Сијукси Стендинг Рок, чиј резерват се наоѓа во близина на рутата на нафтоводот. Тие се плашат дека истекувањето од нафтоводот би можело да ја загади питката вода и да ги загрози нивните свети места.

Судирот меѓу полицијата и демонстрантите се случил во местото Кенон Бол, кај мостот Беквотер, во близина на местото каде демонстантите претходно поставија камп на приватен посед во сопственост на изведувачот на работите, компанијата „Енерџи трансфер партнерс“, од каде во октомври беа отстранети од полицијата.

Од компанијата, пак, навеле дека светите места не се загрозени и дека нафтоводот ќе биде обезбеден од евентуални истекувања, како и тоа дека станува збор за посигурен начин за превоз на нафта отколку со воз или со камиони.


Немири во Атина на протестите против Барак Обама


Атина, 15 ноември, 2016 - 19:46 (META) 

Мали немири избија во центарот на Атина на протестот на дел од синдикатите, левичарските партии и анархистите против американскиот претседател Барак Обама.

На протестите учествуваат неколку илјади грчки граѓани, синдикатот ПАМЕ на Комунистичката партија и поддржувачите на Народно единство, партијата на поранешниот соработник на Алексис Ципрас и министер во владата на СИРИЗА, Панајотис Лафазанис, кои се бунтуваат против политиката на САД.

Демонстрациите почнаа доцна попладнево, иако грчката полиција строго забрани протести и собири за време на дводневната посета на Обама во Атина. Немирите избувнаа кога група демонстранти се обидоа да го пробијат полицискиот кордон и да се упатат кон грчкиот парламент, по што полицијата одговори со солзавец. Демонстрантите фрлија молотови котели и запалија неколку канти за отпадоци, но не е причинета голема штета.


Солзавец повторно фрлен во косовскиот Парламент


Приштина, 9 август, 2016 - 13:46 (META) 

Косовската опозициско движење „Самоопределување“ денеска фрли солзавец во косовскиот Парламент, за време додека Комисијата за надворешни работи го разгледуваше предлог документот за демаркација на границата со Црна Гора.

Полицијата трага по Дритон Кауши од „Самоопределување“, кој со солзавец се обидел да го спречи усвојувањето на документот.

Како што јавуваат косовските медиуми, документот сепак е усвоен со шест гласови, а на состанокот учествувале и пет пратеници на „Самоопределување“.

Косовската опозиција го оспорува Договорот за демаркација на границата со Црна Гора, кој во четврток треба да се најде пред косовските пратеници. Од усвојувањето на документот, кој беше потпишан во август минатата година зависи дали Европската Унија ќе одобри визна либерализација за косовските граѓани.