!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Ципрас вети успешен крај на програмата за спас на Грција


Солун, 10 септември, 2017 - 18:48 (META) 

Грција успешно ќе ја заврши спасувачката програма во 2018 година, помогната од суштинскиот економски пораст, вели грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој вети дека ќе ги поддржи младите Грци, како и малите бизниси во процесот на обновување на земјата.

На отворањето на 82. Меѓународен саем во Солун синоќа, Ципрас изјави дека грчката економија ќе постигне пораст во 2017 година по деветгодишната рецесија и додаде дека земјата отворила 236.000 нови работи места во првите седум месеци од 2017 година, што е најбрзиот пораст на вработеноста од 2001 година.

Саемот, на кој оваа година има 1.500 изложувачи, е посветен на Кина, која ќе учествува со 150 компании, од кои повеќето во сферата на високите технологии.


Двајца загинати и седум повредени во железничка несреќа кај Солун


Солун, 14 мај, 2017 - 10:59 (META) 

Најмалку две лица загинаа и седум се повредени откако патнички воз синоќа излета од шините на 30-тина километри од Солун, во местото Адендро. Притоа еден вагон удри во двокатна куќа.

Во вагонот што излетал од шините имало 70 патници кои патувале од Атина кон Солун, извести грчката железница „Траиносе“. Еден вагон удрил во куќа, а по ударот другите се превртеле на страна. Машиновозачот е во критична состојба.

Бројката на загинати, според пожарникарите и Националната служба за итни ситуации, е двајца загинати. Претходно од железницата известија за четворица загинати, но подоцна ја повлекоа информацијата.

Најмалку 12 пожарникарски камиони биле на интервенција, а некои медиуми известија дека од шините излетале пет вагони.

Возот излетал од шините на 200 метри од железничката станица во Адендро, на неколку километри од реката Вардар, пред возот да продолжи кон Солун.


Македонија претставена на Меѓународниот саем на книгата во Солун


Солун, 13 мај, 2017 - 13:47 (META) 

Македонската класична и современа литература и годинава е претставена пред публиката на Меѓународниот саем на книга во Солун. Преку сопствен штанд, инициран од конзулатот на Македонија во Солун и преку две дискусии и презентации на работата на Блаже Конески и на писателот Томислав Османли, солунската и меѓународната публика имаат можност подобро да се запознаат со македонската творечка дејност и култура.

Публиката на саемот во текот на вчерашниот ден имаше можност да се запознае подобро со работата на Конески, преку дискусијата за неговите дела преведени на грчки јазик од познатиот грчки писател Костас Валетас и преку делата на професорката Вера Стојческа-Антиќ, кои споделуваат еднаква почит за творештвото на Конески. На дискусијата беше претставена книгата „Везилка“, збирка дела од Конески по избор на Валетас, кој е главен уредник на атинското списание „Еолика грамата“ и новата книга на Стојческа-Антиќ и на Димитар Пандев „Мојот професор, пророк“ за целокупното дело на Конески. На оваа манифестација се обрати и македонската конзулка во Солун, Маја Апостолова.

Професорката Антиќ во разговор за „Мета“ вели дека позитивно е изненадена од големиот интерес на солунската публика за делата на Блаже Конески.

– Годинава третпат учествувам на Меѓународниот саем за книга во Солун и изненадена сум од големиот интерес и од бројот на луѓе што дојдоа да слушаат предавање за Блаже Конески. Познатиот грчки автор Костас Валетас превел дел од поезијата на Блаже Конески по негов избор во книга под наслов „Везилка“. Голема е популарноста на Конески, само во Скопје мојата новоиздадена книга за него „Мојот професор, пророк“, која беше претставена и во Солун, доживеа 6 промоции. Конески е најпочитуваниот и најнаградуваниот македонски литературен деец – вели Стојческа-Антиќ.

Според Антиќ, ваквите настани се од големо значење за зајакнување на соработката и за подобрување на врските меѓу Македонија и Грција.

– Ваквите настани се добредојдени и добронамерни и придонесуваат за зајакнување на културните врски на нашите две, но и на балканските земји во целост, бидејќи се посветени на луѓе кои ги надминале општите човечки способности и квалитети и преминале во џинови со своето творештво – додава професорката Стојческа-Антиќ.

На саемот беше претставена и книгата „Светулка за Ханука“ на Томислав Османли.

На македонскиот штанд на Саемот за книга се претставени дела од неколку издавачки куќи од Македонија „Магор“, „Култура“, „Блесок“ и „Ми-ан“.

На годинашното издание на Меѓународниот саем за книга учествуваат повеќе од 270 издавачи од Грција, а со свои штандови се претставија и 21 земја.


Маскирани напаѓачи фрлија молотови коктели на турскиот конзулат во Солун


Солун, 23 април, 2017 - 15:29 (META) 

Рано утрово маскирани напаѓачи фрлија два молотови коктели на конзулатот на Турција во Солун. За среќа, нема повредени лица или сериозна материјална штета, известуваат турските медиуми.

Во прашање биле неколкумина напаѓачи, кои околу 5.30 часот фрлиле две шишиња со запалива материја на полицајците што го обезбедувале конзулатот. Само еден молотов коктел се запалил, но нема повредени или штета.

Досега биле извршени неколку напади на кабините за полицајците пред конзулатот, известуваат турските агенции.


Македонскиот хор „Мелодиум“ настапи на Фестивалот за мјузикли во Солун


Солун, 23 април, 2017 - 13:56 (META) 

Со изведба на песни од светски познати мјузикли, во пријатна атмосфера вчера во Солун настапи македонскиот хор „Мелодиум“. Хорот се претстави во рамки на Светскиот фестивал за мјузикли, кој веќе седма година се одржува во Солун со учество на хорови од цела Европа.

„Мелодиум“ под  диригентската палка на Марина Коруновска настапи со пет познати нумери од познатите мјузикли „Чикаго“, „Мама миа“, „Кралот Лав“, „Сестри во акција“ и „Фантомот од операта“. Македонските хористи успеаа да направат забавно шоу за бројната публика во преполната сала за концерти на Универзитетот „Аристотел“. Настапот беше одлично прифатен и остави позитивни впечатоци и кај солунската публика и кај македонскиот хор.

Учеството на хорот на фестивалот беше на покана и иницијатива на македонскиот конзулат во Солун и конзулката Маја Апостолова. Ова е трета година како Македонија со свои хорови учествува на овој фестивал на иницијатива на македонскиот конзулат.

Хорот имаше можност да настапи и со македонска традиционална музика на официјалното отворање на фестивалот во просторот на Римската агора во центарот на градот, при што многумина во публиката мафтаа со македонски знаменца.

Диригентката на „Мелодиум“, Коруновска, во изјава за „Мета“ вели дека одлично биле прифатени од организаторите и задоволни се што нивниот настап изнудил позитивни реакции и критика од публиката. Како што вели таа, ваквите настани се одлична можност за поголема културна соработка и за запознавање меѓу двете држави.

– Бевме топло пречекани и поздравени од публиката и видливо беше нивното уживање во нашата изведба. На отворањето на фестивалот се претставивме со нашата прекрасна македонска песна „Сербес Донка“, изведена во хорски аранжман. Ова е наш втор настап во Грција, првиот беше исто така на хорски фестивал, во грчкиот град Аминдео. Музиката е јазик на кој сите се разбираме и тоа беше повеќе од јасно на настапот во Солун. Сметам дека е многу важно да се развива културната соработка, да имаме размена на мислеа, идеи, да учиме едни за други преку музиката и да споделуваме позитивна енергија и љубов преточени во звук – вели Коруновска.

Вечерната програма на фестивалот почна со оддавање почит на трагично загинатиот руски хор „Александров“ преку изведба на неколку познати традиционални руски песни. На фестивалот, покрај Македонија, учествуваат и хорови од Грција, Турција, Србија, Швајцарија, Бугарија, Русија и од Кипар, под покровителство на грчкото министерство за култура и на солунската префектура.


Проекција на македонски филмови во Солун


Солун, 8 април, 2017 - 12:52 (META) 

Филмофилите во Солун имаа можност неделава да запознаат дел од современата македонска кинематографија преку проекцијата на филмовите „Лазар“ и „Незрели цреши“. Долгометражниот филм „Лазар“ на Светозар Ристовски и краткометражниот „Незрели цреши“ на режисерот Небојша Јовановиќ се прикажаа на 6 април во кино-салата на Францускиот институт од Солун.

Филмовите кои разработуваат интересни социјални и политички теми, „Лазар“ – актуелната тема за криумчарење мигранти, а „Незрели цреши“ – тематика поврзана со конфликтот од 2001 во Македонија, изнудија позитивни реакции кај публиката.

Проекцијата на македонски филмови во Солун беше иницирана од генералниот конзул на Македонија во Солун, Маја Апостолова. Апостолова говореше и на отворањето на настанот, посочувајќи дека се работи за проекција на особено важни уметнички и филмски дела, кои обработуваат клучни теми од современо-општественото милје на Македонија. Поддршка за проекцијата на филмовите во Солун, покрај Генералниот конзулат, обезбедија и Агенцијата за филм, Меѓународниот филмски фестивал „Киненова Скопје“ и Францускиот институт од Солун, кој често е домаќин на македонски писатели-франкофони.

Прикажување на дел од најновите филмски остварувања од македонската кинематографија во Грција е уште еден од интензивираните обиди на генералната конзулка Апостолова за поголема промоција на македонската современа и традиционална култура пред солунската публика. Генералниот конзулат зема активно учество во голем број културни настани во Солун и Северна Грција преку промоција на македонски автори и писатели, музички групи, уметници и режисери.

Паралелно со активностите за промоција на македонскиот филм во Солун, и македонската публика неодамна имаше можност првпат подетално да се запознае со совремниот грчки филм. Меѓународниот филмски фестивал „Киненова“ на крајот на март во Скопје организираше „Прва ревија на современ грчки филм“, на која првпат во Македонија беа прикажани неколку кратки и долги важни филмови од современата грчка кинематографија. На ревијата беа проектирани шест грчки филмови, а публиката имаше можност и да се запознае со дел од режисерите и продуцентите на филмовите.

Зачестените културни настани меѓу двете страни наидуваат на позитивни реакции бидејќи помагаат за надминување на јазот меѓу двете општества креиран од политичкиот проблем.


Тројца македонски поети претставени во Солун


Солун, 13 март, 2017 - 14:32 (META) 

Македонската современа поезија и литературни автори беа претставени на поетската вечер „Живите гласови на Медитеранот“ во Францускиот институт во Солун. Бројната грчка и странска публика ги слушна стиховите и поетските мисли на истакнатите македонски автори Владимир Мартиновски, Николина Андова-Шопова и Ѓоко Здравески.

Поетската вечер се одржа по повод Месецот на Франкофонијата, настан на кој Македонија со помош на Генералниот конзулат на државата во Солун веќе редовно настапува последните три години. Настанот, кој беше уникатна можност за грчката и меѓународната франкофонска публика да се запознае со македонската поезија, литература и уметност и со тоа да ги надмине политичките проблеми, беше организиран повторно со помош на Генералниот конзулат и на македонската конзулка во Солун, Маја Апостолова.

За време на поетската вечер, професорот Мартиновски, Андова-Шопова и Здравески читаа дел од својата поезија на македонски и на француски јазик. Авторските дела со кои се претставија беа дел од творештвото со кое тројцата автори учествуваа и на поетскиот фестивал во Сете, Франција. За грчката публика, стиховите на македонските автори ги препеа грчкиот издавач Јоргос Јанопулос.

Благодарение на интензивираната културна соработка меѓу македонските автори и грчки издавачи, се очекува дел од македонската современа поезија да биде објавена во грчко литературно издание.

Грчката публика имаше можност на изминатите изданија на поетските читања на Месецот на франкофонија во Солун да слушне и дел од поетското творештво и дела на познатиот македонски автор Влада Урошевиќ.

Македонската современа култура сè почесто се претставува во Северна Грција и особено во Солун, преку активностите на конзулатот. Пред само две недели во втората грчка престолнина беше претставена старата македонска чалгиска музика преку концерт на „Чалгија саунд систем“.


Солунското пристаниште апелира да престанат блокадите на Евзони


Атина, 7 февруари, 2017 - 13:56 (META) 

Грчките земјоделци продолжуваат со блокадата на граничниот премин Евзони, а повремено ја затвораат и железничката пруга од Грција кон Македонија кај преминот Идомени.

Ова е интензивирање на штрајкот на земјоделците, кои се закануваат дека ако нивните барања за средба со премиерот Алексис Ципрас не се остварат, може да го блокираат и граничниот премин Идомени.

Нов апел да се стави крај на блокадата на границата со Македонија упатија од солунското пристаниште. Пристаништето е преполно поради блокадата на границата и стравува дека ако наскоро не престане блокадата, ќе мора товарните бродови да се пренасочат кон другите пристаништа во регионот, слично како што се случуваше минатата година поради блокадите од бегалците, а потоа и од вработените во пристаништето.

Директорот на солунското пристаниште, Константинос Мелиос, во изјава за солунскиот портал „Вориа“, коментира дека до утре ако не се отвори границата на пристаништето, ќе се соберат повеќе од 120.000 тони сурови материјали како никел, јаглен, метал и сол, кои треба да се пренесат во Македонија.

„Бараме од земјоделците да го разберат проблемот што се создава и да одберат друг начин за интензивирање на протестите, а не блокада на националните автопатишта“, изјави Мелиос, додавајќи дека ако продолжи ваквата ситуација, ќе мора товарните бродови да одат кон конкурентните пристаништа на Балканот, што ќе создаде нов удар за имиџот на солунското пристаниште.

Засега нема информации за официјални политички реакции против блокадата на граничниот премин Евзони од Грција кон Македонија, кој е затворен за протек на возила една недела.


Грчките блокади и замрзнатиот Дунав ја оптоварија железницата, се бара вагон повеќе


Скопје, 6 февруари, 2017 - 12:00 (META) 

Железничкиот превоз e оптоварен и капацитетите на возовите се целосно исполнети, алармираа македонските компании кои бараат алтернативен превоз поради блокадата на граничниот премин Евзони од страна на грчките земјоделци, која трае веќе една недела.

Директорот на Македонска железница „Транспорт“, Никола Костов за „Мета“ вели дека нема прекин на железничкиот сообраќај и редовните коминтенти се сервисираат навремено, но побарувачката за железнички превоз е повеќекратно зголемена.

– Потребата за железнички сообраќај преку Солун е зголемена и поради замрзнувањето на Дунав, па преносот на стока е пренасочен преку солунското пристаниште. Дополнително, побарувачката е зголемена и поради штрајкот на грчките земјоделци – вели Костов.

Тој додава дека од директорот на грчки железници побарал поголем влез и излез на возови, како и да го продолжат работното време.

– Влегуваат и излегуваат три до четири воза дневно, а бараме таа бројка да биде барем 10. Исто така побаравме од нив да работат 24 часа, бидејќи сега нивното работно време е од 7 до 18 часот – додава Костов.

Претходно, директорот за продажба во „Макстил“, Јане Адамчевски, изјави дека тие како компанија индиректно се загрозени од блокадата на границата.

– Заради специфичноста на производите, транспортот од и кон Солун го правиме преку железнички пат. Но, сега, заради блокада на границата, сите превозници се ориентираа кон железнички превоз. Побарувачката за овој транспорт е зголемена, а капацитетите на македонската и на грчката железница се ограничени и не можат да одговорат навремено на овој обем на побарувања. Поради тоа планираната и нормална динамика на испорака на производите е загрозена – изјави Адамчевски за „Мета“.

Грчките земјоделци не само што не најавуваат дека ќе ги тргнат блокадите, туку се закануваат дека протестите ќе ги радикализираат.

Земјоделците се закануваат дека доколку владата не одговори на барањето, ќе го блокираат и граничниот премин кај Дојран, како и железничката линија кон Македонија кај Идомени.


Павлопулос повторно со радикална реторика за Македонија


Солун, 18 октомври, 2016 - 13:05 (META) 

Мерките за градење доверба меѓу Македонија и Грција и затоплените односи меѓу двете страни не го менуваат радикалниот став на грчкиот претседател, Прокопис Павлопулос.

Павлопулос од Воден, на денот на ослободувањето на градот, уште еднаш отворено посочи дека Македонија била е и ќе остане грчка.

Како што пренесува грчката информативна агенција АПЕ, Павлопулос, кој денес беше прогласен за почесен граѓанин на Воден, испрати и порака до македонската влада да ги напушти иредентистичките тенденции бидејќи сè додека го смени таквото расположение, државата нема да може да се интегрира во Европската Унија.

– Присвојувањето имиња значи иредентизам и го прекршува европското право и поради ова нема шанси нашите соседи да се интегрираат во Европската Унија, бидејќи не ги исполнуваат ни условите од европското право. Ова јасно го истакнуваме затоа што сакаме добросоедски односи и пријателство. Меѓутоа, тоа може да постои само со почитување на историјата и на институциите на Европа – истакна Павлопулос.

Грчкиот претседател од самиот почеток на мандатот во речиси секоја можна ситуација и говор во мали градови ја има на мета Македонија, порачувајќи дека никој нема да го загрози грчкиот карактер на Македонија и дека нашата држава нема да стане дел од ЕУ сè додека владата продолжува со иредентистичко однесување.