!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Тројца македонски поети претставени во Солун


Солун, 13 март, 2017 - 14:32 (META) 

Македонската современа поезија и литературни автори беа претставени на поетската вечер „Живите гласови на Медитеранот“ во Францускиот институт во Солун. Бројната грчка и странска публика ги слушна стиховите и поетските мисли на истакнатите македонски автори Владимир Мартиновски, Николина Андова-Шопова и Ѓоко Здравески.

Поетската вечер се одржа по повод Месецот на Франкофонијата, настан на кој Македонија со помош на Генералниот конзулат на државата во Солун веќе редовно настапува последните три години. Настанот, кој беше уникатна можност за грчката и меѓународната франкофонска публика да се запознае со македонската поезија, литература и уметност и со тоа да ги надмине политичките проблеми, беше организиран повторно со помош на Генералниот конзулат и на македонската конзулка во Солун, Маја Апостолова.

За време на поетската вечер, професорот Мартиновски, Андова-Шопова и Здравески читаа дел од својата поезија на македонски и на француски јазик. Авторските дела со кои се претставија беа дел од творештвото со кое тројцата автори учествуваа и на поетскиот фестивал во Сете, Франција. За грчката публика, стиховите на македонските автори ги препеа грчкиот издавач Јоргос Јанопулос.

Благодарение на интензивираната културна соработка меѓу македонските автори и грчки издавачи, се очекува дел од македонската современа поезија да биде објавена во грчко литературно издание.

Грчката публика имаше можност на изминатите изданија на поетските читања на Месецот на франкофонија во Солун да слушне и дел од поетското творештво и дела на познатиот македонски автор Влада Урошевиќ.

Македонската современа култура сè почесто се претставува во Северна Грција и особено во Солун, преку активностите на конзулатот. Пред само две недели во втората грчка престолнина беше претставена старата македонска чалгиска музика преку концерт на „Чалгија саунд систем“.


Солунското пристаниште апелира да престанат блокадите на Евзони


Атина, 7 февруари, 2017 - 13:56 (META) 

Грчките земјоделци продолжуваат со блокадата на граничниот премин Евзони, а повремено ја затвораат и железничката пруга од Грција кон Македонија кај преминот Идомени.

Ова е интензивирање на штрајкот на земјоделците, кои се закануваат дека ако нивните барања за средба со премиерот Алексис Ципрас не се остварат, може да го блокираат и граничниот премин Идомени.

Нов апел да се стави крај на блокадата на границата со Македонија упатија од солунското пристаниште. Пристаништето е преполно поради блокадата на границата и стравува дека ако наскоро не престане блокадата, ќе мора товарните бродови да се пренасочат кон другите пристаништа во регионот, слично како што се случуваше минатата година поради блокадите од бегалците, а потоа и од вработените во пристаништето.

Директорот на солунското пристаниште, Константинос Мелиос, во изјава за солунскиот портал „Вориа“, коментира дека до утре ако не се отвори границата на пристаништето, ќе се соберат повеќе од 120.000 тони сурови материјали како никел, јаглен, метал и сол, кои треба да се пренесат во Македонија.

„Бараме од земјоделците да го разберат проблемот што се создава и да одберат друг начин за интензивирање на протестите, а не блокада на националните автопатишта“, изјави Мелиос, додавајќи дека ако продолжи ваквата ситуација, ќе мора товарните бродови да одат кон конкурентните пристаништа на Балканот, што ќе создаде нов удар за имиџот на солунското пристаниште.

Засега нема информации за официјални политички реакции против блокадата на граничниот премин Евзони од Грција кон Македонија, кој е затворен за протек на возила една недела.


Грчките блокади и замрзнатиот Дунав ја оптоварија железницата, се бара вагон повеќе


Скопје, 6 февруари, 2017 - 12:00 (META) 

Железничкиот превоз e оптоварен и капацитетите на возовите се целосно исполнети, алармираа македонските компании кои бараат алтернативен превоз поради блокадата на граничниот премин Евзони од страна на грчките земјоделци, која трае веќе една недела.

Директорот на Македонска железница „Транспорт“, Никола Костов за „Мета“ вели дека нема прекин на железничкиот сообраќај и редовните коминтенти се сервисираат навремено, но побарувачката за железнички превоз е повеќекратно зголемена.

– Потребата за железнички сообраќај преку Солун е зголемена и поради замрзнувањето на Дунав, па преносот на стока е пренасочен преку солунското пристаниште. Дополнително, побарувачката е зголемена и поради штрајкот на грчките земјоделци – вели Костов.

Тој додава дека од директорот на грчки железници побарал поголем влез и излез на возови, како и да го продолжат работното време.

– Влегуваат и излегуваат три до четири воза дневно, а бараме таа бројка да биде барем 10. Исто така побаравме од нив да работат 24 часа, бидејќи сега нивното работно време е од 7 до 18 часот – додава Костов.

Претходно, директорот за продажба во „Макстил“, Јане Адамчевски, изјави дека тие како компанија индиректно се загрозени од блокадата на границата.

– Заради специфичноста на производите, транспортот од и кон Солун го правиме преку железнички пат. Но, сега, заради блокада на границата, сите превозници се ориентираа кон железнички превоз. Побарувачката за овој транспорт е зголемена, а капацитетите на македонската и на грчката железница се ограничени и не можат да одговорат навремено на овој обем на побарувања. Поради тоа планираната и нормална динамика на испорака на производите е загрозена – изјави Адамчевски за „Мета“.

Грчките земјоделци не само што не најавуваат дека ќе ги тргнат блокадите, туку се закануваат дека протестите ќе ги радикализираат.

Земјоделците се закануваат дека доколку владата не одговори на барањето, ќе го блокираат и граничниот премин кај Дојран, како и железничката линија кон Македонија кај Идомени.


Павлопулос повторно со радикална реторика за Македонија


Солун, 18 октомври, 2016 - 13:05 (META) 

Мерките за градење доверба меѓу Македонија и Грција и затоплените односи меѓу двете страни не го менуваат радикалниот став на грчкиот претседател, Прокопис Павлопулос.

Павлопулос од Воден, на денот на ослободувањето на градот, уште еднаш отворено посочи дека Македонија била е и ќе остане грчка.

Како што пренесува грчката информативна агенција АПЕ, Павлопулос, кој денес беше прогласен за почесен граѓанин на Воден, испрати и порака до македонската влада да ги напушти иредентистичките тенденции бидејќи сè додека го смени таквото расположение, државата нема да може да се интегрира во Европската Унија.

– Присвојувањето имиња значи иредентизам и го прекршува европското право и поради ова нема шанси нашите соседи да се интегрираат во Европската Унија, бидејќи не ги исполнуваат ни условите од европското право. Ова јасно го истакнуваме затоа што сакаме добросоедски односи и пријателство. Меѓутоа, тоа може да постои само со почитување на историјата и на институциите на Европа – истакна Павлопулос.

Грчкиот претседател од самиот почеток на мандатот во речиси секоја можна ситуација и говор во мали градови ја има на мета Македонија, порачувајќи дека никој нема да го загрози грчкиот карактер на Македонија и дека нашата држава нема да стане дел од ЕУ сè додека владата продолжува со иредентистичко однесување.


Пад на прометот на солунското пристаниште


Атина, 27 септември, 2016 - 10:00 (META) 

Прометот на солунското пристаниште опаднал за 20,4 отсто во првите шест месеци од годинава во споредба со истиот период лани. Пристаништето во првите шест месеци годинава има промет од 21,1 милиони евра, во споредба со 26,6 милиони во првите шест месеци од 2015 година.

Причината за намалената заработка и опсег на работа се проценува дека се двомесечната блокада на железничката линија од бегалските протести кај Идомени, но и двомесечните штрајкови на вработените во пристаништето кои реагираа против приватизацијата на компанијата. Ваквите проблеми доведоа на двапати до голем застој во работата на пристаништето, со што не можеше да се товараат и да се истовараат контејнери и да се пренесат до европските држави и до крајната дестинација, поради што голем број од клиентите на солунското пристаниште беа принудни на транспорт преку железничката линија Солун – Софија и на користење на пристаништата во Албанија и во Бугарија.

Штрајковите предизвикаа големи проблеми и за македонските клиенти на пристаништето, кои мораа да чекаат со денови за преземање или испраќање на контејнерите со стоки.

Извршниот директор на компанијата Димитрис Макрис, во изјава за грчката информативна агенција АПЕ истакнал дека од вкупно 180 денови во првото шестмесечје, 32 дена вработените постојано штрајкувале, а уште четири недели ја стопирале привремено работата со неколкудневни штрајкови и протести, додека, пак, бегалците цели 67 дена ја блокираа работата на железничката пруга. Макрис, сепак, е оптимист дека во следниот период  ќе има пораст на работата, а со тоа и подобрување на прометот и на добивките за пристаништето кое поради географската положба важи за едно од најповолните во ЕУ.


Во октомври истекува рокот за понудите за приватизација на солунското пристаниште


Солун, 25 август, 2016 - 12:30 (META) 

Грчкиот фонд за приватизација во октомври ги очекува финалните понуди за приватизација на солунското пристаниште. Заинтересираните компании ќе треба да ги поднесат своите понуди на отворениот тендер до почетокот на октомври за преземање на мнозинскиот пакет од 67 отсто од акциите на солунското пристаниште.

Во првата фаза од тендерот за приватизација на второто најголемо пристаниште во државата, кое значително го користат и македонските компании, се влезени осум заинтересирани компании. За солунското пристаниште се борат „АПМ Терминалс“, подружница на „Маерск“, германската компанија „Дојче инвест“, „Дуферко“, филипинската ИЦТС, јапонската „Митсуи“, „Пи енд О стим навигејшн компани“ која е дел од „Дубао портс“, конзорциумот на Руската железница со грчката ГЕК-Терна и турската компанија „Тилпорт холдинг“.

Секоја од компаниите со новите услови за приватизација ќе мора да се обврзе да инвестира 220 милиони евра за осовременување на инфраструктурата на пристаништето.
Одлуката за приватизација на пристаништето наиде на големи реакции од вработените, кои штрајкуваа два месеци со блокада на работата на пристаништето за да издејствуваат подобри колективни договори. Штрајкот предизвика големи загуби и главоболки за пристаништето и значително влијаеше на нарушување на имиџот на овој клучен европски пристанишен центар, кој поради местоположбата и железничката поврзаност преку Македонија, се користи за увоз и за извоз од голем број светски и европски компании.

Според информациите во Грција, изминатата година преку Солун биле пренесени речиси 7 милиони тони стоки и производи.


Солунскиот градоначалник Бутарис денеска во Охрид, во школата на Иванов


Охрид, 24 август, 2016 - 10:29 (META) 

Солунскиот градоначалник Јанис Бутарис денеска ќе одржи говор на Школата за млади лидери на претседателот Ѓорге Иванов во Охрид.

Предвидено е тој да има и посебна средба со Иванов, како и да присуствува на свечената вечера што ја организира македонскиот претседател.

Солунскиот градоначалник под своја палка има една од најуспешните грчки винарници, како и резерватот за мечки и за диви животни „Арктурос“, во кој е сместено и закрепнува и македонското мече Ушко, кое беше најдено повредено кај Тетово.

Солунскиот градоначалник, покрај иницијативата на грчката влада, во комуникација со Иванов, самостојно понуди помош за жртвите од катастрофалните поплави во Скопје. По Бутарис, во Македонија утре ќе пристигне и шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕиас, кој ќе има тет-а-тет средба со министерот за надворешни работи, Никола Попоски, и ќе се обрати пред македонските дипломати на работниот состанок на Амбасадорскиот совет на дипломатско-конзуларните претставништва во Македонија.


Закочен товарниот сообраќај од солунското пристаниште кон Македонија


Атина, 23 јули, 2016 - 13:10 (META) 

Повторно е закочен товарниот сообраќај од солунското пристаниште кон Македонија и Европа. Проблемот овојпат не е кај пристаништето, туку грчката железница. По завршувањето на штрајкот на вработените на железницата, приоритет е даден на потребите на пристаништето Пиреја, ставајќи ги во втор план клиентите на солунското пристаниште.

Како што информираат извори од солунското пристаниште за „Мета“, веќе една недела нема возови од пристаништето кон Идомени и кон македонско-грчката граница. Поради ова на пристаништето повторно се заглавени товарни контејнери, меѓу кои има јаглен и метали на кои ги чекаат металуршките фабрики во Македонија.

Проблемот е во тоа што според регулативите на грчката железница возовите кои минуваат низ урбани места, како возот од и до солунското пристаниште, мора од безбедносни причини да имаат двајца машиновозачи. Железницата има поставено само еден машиновозач од солунското пристаниште до Идомени, кој одбива да го врши превозот во страв да не се предизвика некаква штета или несреќа, поради што возовите се целосно закочени.

Првите луѓе на пристаништето веќе имаат направено голем притисок врз железницата да се одреди уште еден машиновозач. Вчера веќе бил испратен уште еден човек на неколку часа, а од железницата ветуваат дека работите ќе се нормализираат од понеделник.

За да им излезе во пресрет на клиентите и да помогне да нема дополнителни трошоци, деновиве, додека трае прекинот на товарниот сообраќај, пристаништето не наплаќа дополнителна сума за чување на стоките.

Овој проблем само се надоврзува на постојаните прекини на товарниот сообраќај за пристаништето кои почнаа со тримесечната блокада на пругата кај Идомени поради протестите на бегалците, а продолжија со штрајкот прво на вработените на пристаништето, а потоа и на вработените во железницата.


Нема крај за штрајковите на грчките пристаништа


Атина, 13 јуни, 2016 - 12:43 (META) 

Вработените на пристаништата во Солун и во Пиреја од денеска прогласија нов 48-часовен прекин на работата, со што се продолжува минатонеделниот штрајк. Штрајкот трае веќе 19 дена и ги блокира целосно товарниот транспорт и превозот на патници. Вработените бараат пишани гаранции за нивните работи места за да нема отпуштања откако ќе се приватизираат пристаништата.

Поради штрајкот, остануваат заглавени илјадници контејнери полни со производи и на бродовите на Пиреја и во Солун, но и на пристаништата, без можност да се товарат за транспорт кон Европа.

Кон штрајкот против приватизација на државните компании се вклучени и вработените во јавниот превоз, кои имаат постојани прекини на работата, но и вработентие во грчката железница. Железницата утре, задутре и в четврток ќе има континуиран штрајк поради што ќе бидат откажани огромен број од патничките и товарните возови.

Протестите создаваат нови главоболки за грчките и за странските извозници и компании кои првично поради земјоделскиот, па поради бегалските блокади, а сега и поради овие штрајкови, не можат да воспостават редовен превоз на стоките од Грција кон ЕУ.


Продолжува штрајкот на пристаништата во Солун и во Пиреја


Атина, 10 јуни, 2016 - 11:45 (META) 

Вработените на пристаништата во Пиреја и во Солун продолжуваат со штрајковите, блокирајќи ја целосно работата, истоварот и товарењето стоки и производи, но и протекот на патници. Штрајкот ќе продолжи и викендов, со што дополнително се отежнува истоварањето на околу 14 товарни бродови со контејнери и на товарни камиони, од кои голем број се за Македонија и кои чекаат во Солун.

Вработените штрајкуваат веќе една недела поради одлуката на владата, по договорот со европските кредитори, да се приватизираат двете најголеми грчки пристаништа. Тие бараат владата да ја повлече одлуката и да понуди подобри услови за вработените.

Континуираните штрајкови им задаваат нов удар на грчката трговија и на извозот, но повлекуваат и нова загуба на странски клиенти чија трговија оди преку Грција.

По тримесечната блокада на железничката линија Солун – Скопје кај бегалскиот камп Идомени, поради која беа стопирани сите товарни возови од и кон Европа, штрајкот на вработените на пристаништата повторно го оневозможува транспортот на стоки и на производи кон ЕУ. Товарните контејнери веќе почнуваат да ја заобиколуваат Грција и солунското пристаниште, одбирајќи ги пристаништата во Бугарија и во Турција.

Штрајкот се очекува да создаде голем проблем утре на пристаништетот Пиреја, каде се очекува да пристигнат седум бродови за крстосување со околу 13.000 патници, на кои нема да може да им се пружи никаква пристанишна услуга.

Претседателот на фондот за приватизација, Стерјос Пициролас, истакна дека штрајкот целосно ја намалува вредноста и кредибилитетот на солунското пристаниште, предупредувајќи дека последиците од штрајкот ќе бидат катастрофални и за пристаништето и за грчкиот транспортен сектор.

Претседателот на атинската трговска комора, Константинос Михалос, испрати писмо до министрите за поморство, економија, развој и туризам и до министерството за транспорт со апел веднаш да се интервенира за да се стави крај штрајкот и на проблемите на грчките трговци, извозници и увозници.

„Штрајковите што доведуваат до затворање на пристаништата во Пиреја и во Солун, по претходната блокада на железничката линија меѓу Грција и Македонија од бегалците, претставуваат уште една сериозна рана за грчките трговци и за одржливоста на нивните компании. Штрајковите кои се одвиваат паралелно со почетокот на летната туристичка сезона, во време кога има зголемен промет на бродови за крстосување, ќе ја одалечат секоја надеж за економско закрепнување“, пишува Михалос во писмото до министрите.

Против приватизацијата штрајкуваат и вработените во атинскиот јавен транспорт со повремени прекини на работата, а штрајкуваат и вработените во грчката железница кои најавија 24-часовен прекин на работата на 15 и на 22 јуни.